Mobile menu

Сертификат IIMT
Thread poster: Denis Kiselev

Denis Kiselev
Russian Federation
Local time: 14:01
English to Russian
+ ...
Sep 15, 2004

Приветствую вас, коллеги!

Стал в России натыкаться на требование сертификата IIMT (The Institute of Informational and Management Technologies) для переводчиков. Честно поискал по яндексу и гуглю, нашел сайт, где на эти сертификаты "учуть и дають" (http://5english.com/). Что-то меня не впечатлило то, что я увидел на этом сайте - похоже на обыкновеные "курсы повышения квалификации", желающие чуток подзаработать деньжат на "сертификации" - и делающие себе рекламную кампанию в виде липовых заказчиков для этого, соответственно.

Посему, хотелось бы услышать, сталкивался ли кто-нибудь с этим сертификатом? Есть ли информация о том, что он реально собой представляет и насколько востребован?

Direct link Reply with quote

danya
English to Russian
+ ...
been there, done that Sep 15, 2004

вспомнилась вывеска дореволюционного портного: Лутший партной на этай улицы. я сходил на этот сайтик -- не впечатляет.
так что не берите в голову, Денис!

Taranichev  Identity Verified
Local time: 12:01
Russian to German
+ ...
Обучение через всю жизнь (lifelong learning). Sep 15, 2004

Думаю, комментарии излишни.

Denis Kiselev
Russian Federation
English to Russian
+ ...
TOPIC STARTER
Как я и подозревал! Sep 16, 2004

Молчание остальных даже красноречивее, чем слова тех, кто ответил. Подозрения подтверждаются. Спасибо всем: и тем, кто ответил, и тем, кто промолчал

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Сертификат IIMT

Advanced search

Translation news in Russian Federation

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs