Mobile menu

Rubiсos исчез
Thread poster: Guillermo de la Puerta

Guillermo de la Puerta  Identity Verified
Local time: 04:32
German to Spanish
+ ...
Feb 10, 2005

Дорогие коллеги,
Я должен признать что я давно не был в магазине Rubiсos,единственный книжный магазин в Мадриде который продает
-скорей всего продавал- русские книги. Я знал о "поглощении" его Корте Инглесем. На пeреходном этапе этого каннибальского аттентата против культуры еще сохранялся русский отдел. Сегодня с большим разочарованием узнал что его совсем не стало. Он исчез. Все. Вместо его в Корте Инглесе Я встретил скудный, хотя и в полном порядке отдел под рубрикой "Rubiсos", полон книг с красивыми переплетами псевдолитературного содержания. Конечно книг на русском нет ни одного.
Скажите, кто живет в Мадриде что я ошибаюсь, но боюсь что нет: любителям русской книги в Мадриде теперь негде их купить.Грустно.

Всем привет willdlp

[Edited at 2005-02-10 21:42]

Direct link Reply with quote

Ekaterina Khovanovitch  Identity Verified
Russian Federation
Local time: 05:32
Member (2005)
Spanish to Russian
+ ...
Это очень и очень жаль Feb 11, 2005

Остается скачивать книги из Интернета.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Rubiсos исчез

Advanced search

Translation news in Russian Federation

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs