Методика преподавания русского иностранцам
Thread poster: Olga Demiryurek

Olga Demiryurek  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:59
English to Russian
+ ...
May 25, 2005

Добрый вечер! Помогите, пожалуйста , найти мне книгу : Щукин, Анатолий Николаевич. "Методика преподавания русского языка как иностранного". Или кто-нибудь подскажет мне ссылку, где можно ознакомиться и с другими методиками? Знаю, что всё это есть в интернет-магазинах... Но в данный момент время не терпит

Спасибо за помощь.

Ольга

Direct link Reply with quote

Natalia Elo  Identity Verified
Germany
Local time: 22:59
Member (2004)
English to Russian
+ ...
Ruslania // Златоуст May 25, 2005

Olga Demiryurek wrote:

Добрый вечер! Помогите, пожалуйста , найти мне книгу : Щукин, Анатолий Николаевич. "Методика преподавания русского языка как иностранного". Или кто-нибудь подскажет мне ссылку, где можно ознакомиться и с другими методиками? Знаю, что всё это есть в интернет-магазинах... Но в данный момент время не терпит

Спасибо за помощь.

Ольга

Здравствуйте Ольга,

Насчет Щукина не знаю, но вот в "моем" магазине чрезвычайно богатый выбор методической литературы:

http://www.ruslania.com/language-2/entity-1/context-97/category-67.html

Я сама пользовалась учебниками и пособиями издательства "Златоуст", могу порекомендовать. У них есть и для начального уровня, c нуля, и для продвинутых студентов.

Наталия

Steffen Pollex  Identity Verified
Local time: 22:59
English to German
+ ...
Посмотрите на www.ozon.ru May 26, 2005

Задайте название в поиске. Там найдете точно ту, что ищете. Только что проверил.

[Edited at 2005-05-26 07:45]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Методика преподавания русского иностранцам

Advanced search

Translation news in Russian Federation

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs