Mobile menu

Методика преподавания русского иностранцам
Thread poster: Olga Demiryurek

Olga Demiryurek  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:15
English to Russian
+ ...
May 25, 2005

Добрый вечер! Помогите, пожалуйста , найти мне книгу : Щукин, Анатолий Николаевич. "Методика преподавания русского языка как иностранного". Или кто-нибудь подскажет мне ссылку, где можно ознакомиться и с другими методиками? Знаю, что всё это есть в интернет-магазинах... Но в данный момент время не терпит

Спасибо за помощь.

Ольга

Direct link Reply with quote

NataliaElo  Identity Verified
Germany
Local time: 10:15
Member (2004)
English to Russian
+ ...
Ruslania // Златоуст May 25, 2005

Olga Demiryurek wrote:

Добрый вечер! Помогите, пожалуйста , найти мне книгу : Щукин, Анатолий Николаевич. "Методика преподавания русского языка как иностранного". Или кто-нибудь подскажет мне ссылку, где можно ознакомиться и с другими методиками? Знаю, что всё это есть в интернет-магазинах... Но в данный момент время не терпит

Спасибо за помощь.

Ольга

Здравствуйте Ольга,

Насчет Щукина не знаю, но вот в "моем" магазине чрезвычайно богатый выбор методической литературы:

http://www.ruslania.com/language-2/entity-1/context-97/category-67.html

Я сама пользовалась учебниками и пособиями издательства "Златоуст", могу порекомендовать. У них есть и для начального уровня, c нуля, и для продвинутых студентов.

Наталия

Steffen Pollex  Identity Verified
Local time: 10:15
English to German
+ ...
Посмотрите на www.ozon.ru May 26, 2005

Задайте название в поиске. Там найдете точно ту, что ищете. Только что проверил.

[Edited at 2005-05-26 07:45]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Методика преподавания русского иностранцам

Advanced search

Translation news in Russian Federation

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs