Mobile menu

Помогите отыскать имя персонажа книги
Thread poster: NataliaElo

NataliaElo  Identity Verified
Germany
Local time: 21:12
Member (2004)
English to Russian
+ ...
Dec 30, 2005

У кого есть дома книга Йосты Кнутссона "Приключения Бесхвостика Пелле"?

http://www.bgshop.ru/description.aspx?product_no=8755992

У меня просьба несколько странная. Дело в том, что в моем финском тексте упоминается персонаж из этой книги, которого в финском переводе зовут Monni. В оригинале героя зовут Måns, по-русски произносится Монс, но точно я не знаю, как назвали этого персонажа в русском переводе.

Просьба заключается в следующем: пожалуйста, если у вас нет этой книги, но по какой-либо причине вы вдруг соберетесь завтра в гости в семью, где есть дети, взгляните на их полки с книжками, вдруг там будет стоять эта книга. Пролистните, посмотрите, как зовут персонажей. Я буду очень, очень благодарна.

Наталья

[Subject edited by staff or moderator 2005-12-30 15:18]

Direct link Reply with quote

NataliaElo  Identity Verified
Germany
Local time: 21:12
Member (2004)
English to Russian
+ ...
TOPIC STARTER
Дополнительная информация Dec 30, 2005

Этот Монс - противник или даже враг Пекки. У него есть два сподручника, Bill и Bull.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Помогите отыскать имя персонажа книги

Advanced search

Translation news in Russian Federation

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs