Mobile menu

Proz.com'a üye olmanın faydaları
Thread poster: Cherry10
Cherry10
Local time: 11:14
Turkish to English
Mar 19, 2008

Sevgili arkadaşlar merhaba,

Birkaç yıldır İngiltere'de kamu müesseseleri için tercümanlık yapmaktayım ancak yazılı çeviri için de zaman ayırmak istiyorum. Kazara proz.com sitesini buldum ve açıkçası bu kadar ciddi çalışan ve çevirmenlere böyle güzel hizmet veren bir yer olduğuna çok sevindim. Ancak tam üye olmadan önce sizlere bir sorayım dedim: site, iş bulmanız açısından size ne kadar yardımcı oluyor, iş hacminizin ne kadarı buradan geliyor gibi. Özetle üyelik için verilen ücretin karşılığını alabiliyor musunuz.

Saygılarımla ve iyi çalışmalar

[Subject edited by staff or moderator 2008-03-19 21:11]

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 14:14
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Proz'dan iş almak Mar 20, 2008

Açıkçası Proz'daki iş ilanlarına başvurup da iş aldığım olmadı. İş ilanlarında teklif edilen ücretler çok düşük, 0.06-0.08 Euro civarındaki fiyatlara iş yapmayı düşünmem bile.

Ben bu anlamda üye olmanın bir faydasını görmedim ve bu nedenle yıllık üyeliğim dolalı bir ay olmasına rağmen üyeliğimi yenilemedim. Ama Proz'un iş ilanları dışında faydalandığım özellikleri var, Proz aracılığıyla iş almasam da sırf siteye destek olmak için üyeliğimi yenilemeyi düşünebilirim.

Murat Uzum  Identity Verified
English to Turkish
Üyelik Mar 20, 2008

Merhabalar,

Selçuk Bey güzel bir tespitte bulunmuş lakin Türkiye'deki ajansların verdikleri fiyatlarla serbest çevirmenleri açıkça sömürdükleri göz önünde bulundurulursa buradaki fiyatların yerel piyasaya göre daha iyi olduğunu da söyleyebilirim. Lakin ilan yapıştıran outsourcer sayısı çok kısıtlı olduğundan buradaki iş hacminin çok düşük olduğu da ayrı bir gerçek. Üyelik süresi boyunca ufak bir proje alarak buraya yaptığım cüzi yatırımın karşılığını alabileceğimi düşünüyorum. Site çalışanları bunun için ellerinden geleni yapıyorlar diyebilirim. Nitekim kazandırarak kazanma stratejisini uyguladıklarından verdikleri hizmetlerin karşılığını hakediyorlar.

Proje olsun olmasın bu aile içinde yer almak da güzel bir duygu. Dipnot olarak belirtmeliyim ki henüz sitenin sunduğu tüm imkanları kullandığım da söylenemez.

Saygı ve sevgilerimle
Murat Üzüm

Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 12:14
Member
English to Turkish
İş hacmi açısından üyelik Mar 20, 2008

Merhaba Cherry, öncelikle hoşgeldiniz.

Proz'daki iş bulma-verme faaliyetlerini sadece sitede yayınlanan iş ilanları açısından düşünürseniz, siteye üyeliğin önemli bir fark yaratacağını ben de sanmıyorum. Ve bu ilanlardaki işlerin genellikle düşük ücretli olduğu doğru. Ancak sitedeki asıl iş faaliyeti bu ilanlar üzerinde dönmüyor zaten. Siz kendinizi işveren yerine koyun: Elinizde önemli bir proje var. İlan verip belki yarısından fazlası elinizdeki işle tamamen alakasız bile olabilecek yığınla başvuruyla boğuşmayı mı tercih edersiniz, yoksa istediğiniz kriterlere göre Directory'den birkaç kişi seçip, bire bir ilişki kurarak onları değerlendirmeyi ve buna göre bir karar vermeyi mi? Üstelik, bizim ilan verenlerin daha düşük bir bütçe ayırdığını bilmemiz gibi, ilanı verenler de çevirmenlerin bu ilanlara başvururken daha düşük fiyat verdiğini biliyor

Sitedeki asıl iş faaliyeti Directory üzerinden dönüyor, yani elinde iş olan, oradan çevirmen bulup sayfasından doğrudan başvurarak görüşüyor, fiyat alıyor vb. Böyle kurulan iş ilişkilerinin ekonomik bakımdan daha tatmin edici ve daha kalıcı olduğu da bir gerçek. Bunun dışında standart iş ilanlarına ilaveten daha yeni olan Connect ve Premium işler var ki yine iş verecek kişinin, kendi belirlediği kriterlere göre daha dar bir havuzdan çevirmen aramasına dayanıyor.

Bu açıdan baktığınızda, amaç iş almak olunca üye olmadan siteyi kullanmak düşünülemez bile, çünkü üye olmayanın Directory'de de, Connect! ve Premium platformlarında da öne çıkma şansı, hatta görünürlüğü çok az. Kendimden örnek verecek olursam, Şubat 2004'ten beri üyeyim, ilanlara başvuruyla sadece 3 müşteri kazandım, bunlardan biri çok düşük ücret veriyordu, o yüzden artık çalışmıyorum (yani ediyor 2), ama o tarihten beri iş hacmim düzenli olarak arttı, şu anda da işlerimin yüzde 80'i dolaylı olarak veya doğrudan Proz'dan geliyor. Ancak bunun için buradaki profil sayfasının bütün olanaklarını kullanmak gerekiyor. Yani boş veya yetersiz bilgi içeren bir profille iş ilişkileri kurma şansı daha düşük.

İş bağlamında üyeliğin diğer avantajı da Blue Board'u sınırsız kullanabilmeniz. Burada çevirmenler, çoğu ajans, yani çeviri bürosu olan işverenlerle deneyimlerini paylaşıyorlar. Şu an için toplam 11.000 küsur işveren kaydı var; dediğim gibi bunların büyük bölümü ajans ve adres vb. bilgileri kontrol/teyit edilmiş durumda. Yani çok kapsamlı ve belli bir güvenilirliği olan bir kaynak, İnternet üzerinde başka bir benzeri de yok. Üye olmayanlar Blue Board'u daha kısıtlı biçimde ve Browniz puanı ödeyerek kullanabiliyorlar; üyelere ise sınırsız. Bir kez yoğun iş ilişkileri içine girmeye başlayınca bu kaynağı düzenli olarak kullanmak isteyeceksiniz. Diğer -uluslararası- forumlarda üyelikle ilgili sizinki gibi sorular sorulduğunda çoğunluğun Blue Board'u en önemli avantaj olarak gösterdiğine tanık oluyoruz.

Biraz fazla gevezelik ettiğimin farkındayım, ancak eksik olduğunu gördüğüm bir iki noktayı tamamlamak istedim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi şanslar ve başarılar...

Özden

[Edited at 2008-03-20 12:05]

Ebru Kopf  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Ben de yeni üye sayılırım Mar 20, 2008

Merhaba Cherry,

Ben ilk zamanlardaki gibi çok sık girip iş başvurusu yapmıyorum. Ama Özden Hanım'ın da belirtmek istediği gibi Directory'lerde paid member olmak ve profili eksiksiz doldurmak, daha önce iş yaptığınız kişilerden WWA (sizinle tekrar çalışmak istediklerini belirten) almak işveren açısından arama kriteri olarak kullanılıyor ve size doğrudan ulaşıyorlar. Bu bana hergün 4-5 firma olarak yansıyor,dolayısı ile first refusal right siz de oluyor.

Selçuk Bey'in belirttiği rakamlar Türkiye'de mümkün değil, 180 kelime için 5 YTL - 6 YTL kavgası veriliyor. ÖZden Hanım'ın belirttiği BlueBoard özelliğini kullanmış olsaydım şu anda 10 ailenin aylık maaşı olan iş alacağımın peşinde koşuyor olmazdım. Dolayısı ile para ödeyerek olunan üyeliğin gerçekten çok faydaları var. Tabii bunun muhasebesini en iyi kendiniz yaparsınız, siteden ne beklediğiniz, aylık giderleriniz ve zaman çizelgeniz gibi şeyleri alt alta koyduğunuzda çıkan sonuç size en iyi cevabı verecektir.

Sözün özü; ben kendi açımdan "paid member" olmaktan gayet mutluyum. Umarım siz de memnun kalırsınız.

İstanbul'dan sevgiler
Ebru

Serkan Doğan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Tam üyelik Mar 21, 2008

Hiç kuşkusuz proz’a tam ve paralı üye olmanın sayısız faydaları var. Ama ajanslar sırf bunu dikkate alıyorlar demek de yanlış olur. Blueboard kayıtları, WWA istatistikleri, forumlarda etkinlik, profil düzenlemesi gibi çok sayıda etmen rol oynuyor onların seçimlerinde. Örneğin ben hiçbir zaman paralı üye olmadığım halde haftada bir iki iş teklifi alabiliyorum. Gerçi bunların pek azı ciddiye alınacak yeterlilikte oluyor. (Türkiye’deki tanınmış bürolarının teklifleri bile bir tuhaf oluyor, daha para ve süre konuşmadan “200 sayfa, en kısa zamana” şeklindeki bir ‘mesajı’ nasıl ciddiye alabilir ve ne şekilde cevap verebilirim ki..) Birkaç eğlenceli Uzakdoğu deneyimimi katmazsak (kesinlikle çalışmayacağımı söylediğim halde halen posta adresime iş gönderip teyit istiyorlar), sayılı kereler Kuzey Amerikalı ve Avrupalı ajanslarla çalıştığım oldu. Benim proza paralı üye olmayışımın altında yatan ana etken işlerimi prozdan almayışımdır. Daha doğrusu, proz yoluyla iş bulmuyorum ağırlıklı olarak. Fakat pek çok tanıdığım arkadaş var ve bütün işlerini prozdan alıyorlar ve çok temiz para kazanıyorlar. Dolayısıyla, yolunu yordamın iyi bilince makul bir yöntem. Bir gün strateji değiştirecek olursam, ilk işim proza tam üye olmak olur elbette...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Proz.com'a üye olmanın faydaları

Advanced search

Translation news in Turkey

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs