Mobile menu

Yanl─▒┼č anlayanlara baz─▒ a├ž─▒klamalar-2 [Mod: MT B├Âl├╝mleri 2]
Thread poster: shule
shule  Identity Verified
Local time: 23:37
English to Turkish
+ ...
Apr 17, 2003

├ľncelikle bir ├Ânceki mesaj─▒mda b├╝y├╝k harf kullanmam─▒n tek nedeninin al─▒nt─▒larla kar─▒┼čmamas─▒n─▒ sa─člamak oldu─čunu vurgulayay─▒m. Yazd─▒klar─▒n─▒za ba─č─▒rarak kar┼č─▒l─▒k vermek tabiat─▒mla asla uyu┼čmayan bir tutum olurdu.

Kendimi zorlayarak mesj─▒n─▒z─▒ d├╝n k─▒smen, bug├╝n de tamam─▒n─▒ okudum. Hakl─▒s─▒n─▒z belli kavramlar─▒ kullanma konusuda aram─▒zda bir anla┼čmazl─▒k var san─▒r─▒m. Fakat bu anla┼čmazl─▒k yazd─▒klar─▒ma kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz sald─▒rgan ve ├Ânyarg─▒l─▒ tutumu a├ž─▒klamaya yetmiyor a├ž─▒k├žas─▒. Bir kez daha, bizi okuyanlardan ├Âz├╝r dileyerek, cevap hakk─▒m─▒ kullanmak istiyorum.

D├╝┼č├╝ncelerimin her zaman arkas─▒nday─▒m. ├ť├ž b├╝y├╝k ├╝niversitenin MT b├Âl├╝mlerinde ├ževirmen (malesef) yeti┼čtirilmedi─čine t├╝m kalbimle inan─▒yorum. ─░sterseniz siz de Bo─čazi├ži ├Â─črencileri aras─▒nda bir anket yap─▒n ve mezun olduklar─▒nda hangi sekt├Ârde ├žal─▒┼čmak istediklerini sorun. Benzer bir anket Bilkent\'te yap─▒ld─▒─č─▒nda sadece bir-ka├ž tane ├ževirmenlik ├ž─▒km─▒┼čt─▒. Bunda Bilkent ├Â─črencilerinin maddi durumlar─▒n─▒n da katk─▒s─▒ oldu─čunu g├Âz ard─▒ etmemek laz─▒m tabii ki. Bilkent\'te bu ama├žla, ├ževiri derslerinin yan─▒s─▒ra; media studies, language of journalism, management, marketing, business administration vb. di─čer mesleklere y├Ânelik ve ├ževiri i├žermeyen dersler verilir. Benim, 2000\'li y─▒llarda mezun olan, hatta hala okuyan Bilkent -Bo─čazi├ži ve Hacettepe TRIN b├Âl├╝m├╝ ├Â─črencileri hakk─▒nda edindi─čim g├Âzlem bu. Sizin bana kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz mesnetsiz itiraz da sizin g├Âzleminizin bir sonucu. Dolay─▒s─▒yla kim hakl─▒ kim haks─▒z gibi bir tart─▒┼čmaya girmek, fikirlerimizi birbirimize empoze ettirmeye ├žal─▒┼čmak ├žok sa├žma. Farkl─▒ a├ž─▒lardan ve farkl─▒ konumlardan bakt─▒─č─▒m─▒zda manzara daha farkl─▒ g├Âr├╝nebilir. Belki de ben hep olumsuz ├Ârneklerle kar┼č─▒la┼čt─▒m ve yanl─▒┼č bir genelleme yap─▒yorum. Fakat benim g├Ârd├╝─č├╝m manzara o kadar k├Ât├╝yd├╝ ki aksine inanmak hala zor geliyor. Sizin fikrinize yine de sayg─▒ duyuyorum, ├╝stelik hakl─▒ olman─▒z─▒ ├╝mit ediyorum.

Mezun olana kadar hatta olduktan sonra bile b├Âl├╝m hocalar─▒mla yapt─▒klar─▒n─▒n ├ževirmen yeti┼čtirmek olmad─▒─č─▒n─▒ defalarca, saatlerce tart─▒┼čt─▒m, konu┼čtum, sizin deyiminizle onlara bu konuda bilgi ak─▒┼č─▒ ihsan ettim. ─░sterseniz size bu hocalar─▒n bir ka├ž─▒n─▒n oda numaras─▒n─▒ vereyim, a├ž─▒n sorun bir┼čeyleri de─či┼čtirebilmek i├žin ne kadar u─čra┼čt─▒─č─▒m─▒ ve bunu ne kadar ciddiye alarak yapt─▒─č─▒m─▒.

Bu forumu okuyanlar ├ževiri ile birinci dereceden alakal─▒ ki┼čiler olduklar─▒na g├Âre M├╝tercim-Terc├╝manl─▒k B├Âl├╝mleri de ilgi alanlar─▒na girer, ilgi alan─▒na girmeyen de okumaz. Ben duygular─▒m─▒ payla┼čmak amac─▒yla ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝m├╝ kullanarak yaz─▒yorum.

Umar─▒m MT mezunu akademisyenlerin MT b├Âl├╝mlerinde ├žal─▒┼čmaya ba┼člamas─▒yla birlikte daha ger├žek├ži bir ├ževiri e─čitimi verilmeye, ├ževiri sevdirilmeye ve ├Âzendirilmeye ba┼člar.

Herkese iyi ├žal─▒┼čmalar ve iyi g├╝nler...

[Subject edited by staff or moderator 2005-05-20 03:00]

Direct link Reply with quote

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hakl─▒s─▒n─▒z. Apr 17, 2003

Ben Murat Bey\'e yan─▒t vermek i├žin yazm─▒┼čt─▒m ama san─▒r─▒m bir hata olmu┼č. ├ťmit Bey d├╝zeltebilirse sevinirim.

Quote:

On 2003-04-17 13:33, 1964 wrote:

Ben tart─▒┼čmaya kat─▒lmad─▒m ama

y├Ântem a├ž─▒s─▒ndan acaba bu bir yan─▒tsa yeni thread a├žmadan di─čerinin alt─▒na devam etse daha iyi olmaz m─▒?

Belki moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒z g├Ârevi gere─či uyar─▒r ama ben bu forumdan yararlanan bir ├çevirmen olarak g├Âr├╝┼č├╝m├╝ bildireyim dedim.

─░yi tart─▒┼čmalar

T.Torunoglu

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Gecikmi┼č bilgiler Apr 17, 2003

┼×ule Han─▒m

Birincisi, ba─č─▒rd─▒─č─▒n─▒z─▒ s├Âylemedim, orada not d├╝┼čt├╝m ve dedim ki \"kar─▒┼čmamas─▒ i├žin yazm─▒┼č olabilirsiniz ama...\"

Yazd─▒klar─▒n─▒za kar┼č─▒ ├Ânyarg─▒l─▒ da olabilirim, b├Âyle bir hakk─▒m var. Nas─▒l ki sizin de yazd─▒klar─▒n─▒za getirilen ele┼čtiriyi ├Ânyarg─▒l─▒ olarak niteleme hakk─▒n─▒z varsa.

─░lk kez elle tutulur bir veriden s├Âz ediyorsunuz ve bir anketten bahsediyorsunuz.

Herhalde ki┼čisel olarak bir ki┼činin kendi hakk─▒nda getirece─či \"ben m├╝tercim-terc├╝manl─▒k okudum ama verilen e─čitimden memnun kalmad─▒─č─▒m i├žin mezun oldu─čumda ├ževirmenli─či meslek olarak se├žmedim\" a├ž─▒klamas─▒n─▒n tart─▒┼čmaya a├ž─▒k olmad─▒─č─▒n─▒ kabul edersiniz. Ancak kapsama alan─▒n─▒ geni┼čletip anket gibi somut sonu├žlar ortaya koyan y├Ântemler d─▒┼č─▒nda kalan soyut ve s├╝bjektif yorumlar getirdi─činizde bunlar tart─▒┼čmaya a├ž─▒kt─▒r ve bunlar─▒ tart─▒┼čmay─▒ sald─▒rgan bir tutum olarak g├Âr├╝yorsan─▒z kusura bakmay─▒n ben sald─▒rgan─▒m. Bu t├╝rden yakla┼č─▒mlar─▒ ne ├ževirmenlikle ne de ba┼čka alanlarda kabul ederim.

Cevap hakk─▒ kullanman─▒z─▒ gerektirecek bir durum yok, zaten d├Ân├╝p yazd─▒klar─▒m─▒ iyi niyetli bir ┼čekilde okursan─▒z bilgi almaya y├Ânelik ve y├Ânlendirici ┼čekilde sorular soruldu─čunu g├Âr├╝rs├╝n├╝z. Bunun sonucunda sizden bug├╝n, Bilkent\'te bu konuda bir anket yap─▒ld─▒─č─▒ bilgisi geldi, demek ki bir i┼če yaram─▒┼č. Yine de b├Âyle bir anket tek ba┼č─▒na yeterli de─čildir, genelde ├╝niversite mezunlar─▒n─▒n (ki bilkent gibi vak─▒f ├╝niversiteleri a├ž─▒s─▒ndan ayr─▒ bir s─▒n─▒fland─▒rmaya gidilmesi gerekir) kendi alanlar─▒nda ├žal─▒┼č─▒p ├žal─▒┼čmad─▒klar─▒na bakmak gerekir ├ž├╝nk├╝ ├Ânemli bir veridir. Bu konudaki verilebilecek en iyi ├Ârneklerden biri son 40 y─▒ld─▒r neredeyse t├╝m ba┼čbakanlar─▒n m├╝hendislik mezunu olmalar─▒ ve kendi alanlar─▒nda ├žal─▒┼čm─▒┼č olsalar belki de T├╝rkiye\'nin bug├╝n├╝n├╝n daha parlak olabilece─či durumudur. Neyse, bu t├╝r ara┼čt─▒rmalar benim i┼čim de─čil, bunun alt─▒ndaki nedenleri bulmak ba┼čka disiplinlere giriyor. ─░lk ba┼čta tutup kendi g├Âr├╝┼člerinizi yazd─▒ktan sonra zaten okudu─čum d├Ânemde yap─▒lan bir ankette ┼ču ┼ču sonu├žlar ├ž─▒km─▒┼čt─▒ demi┼č olsan─▒z g├Âr├╝┼člerinizin mesnetsiz oldu─čunu s├Âylemem dayanaks─▒z olurdu. Bundan kimin sorumlu oldu─čunun takdiri size aittir. Vermedi─činiz bilgilerle sizi anlamam─▒ ya da yanl─▒┼č anlamamam─▒ beklemeyin l├╝tfen.

├çeviri dersleri haricinde verilen derslerin, ├Ârn. ekonomi, politika, journalism, psikoloji, sosyoloji, amac─▒ ├Â─črencilere farkl─▒ alanlar hakk─▒nda bilgi kazand─▒rmak, terminoloji a┼činal─▒─č─▒ sa─člamak, o alanlarda ├ževiri yapt─▒─č─▒ zaman kelime kelime aktarmak yerine okudu─čunu anlayarak ├ževiri s─▒ras─▒ndaki anlam boyutunu korumakt─▒r. Bunlar ├Â─črenciler aras─▒nda genel kan─▒n─▒n aksine m├╝fredat doldurmak i├žin konmu┼č dersler de─čildir.

Tart─▒┼čmalarla ilgili genel bir d├╝┼č├╝ncemi aktaray─▒m, nerede yan─▒ld─▒─č─▒m─▒z─▒ belki daha iyi anlayabilirsiniz. G├Âr├╝┼č ve fikir boyutunda tart─▒┼čma olmaz. \"Bu kalem beyaz\" dersem ve siz kalemin siyah oldu─čuna inan─▒yorsan─▒z \"bu kalem siyah\" diyebilirsiniz ve bu konuda benim sav─▒m─▒ ├ž├╝r├╝t├╝c├╝, kendinizinkini destekleyici veriler yazabilirsiniz. Ancak tutup \"ben bu kalemin beyaz oldu─čuna inan─▒yorum\" dersem bu bir g├Âr├╝┼čt├╝r, benim g├Âr├╝┼č├╝n├╝zd├╝r ve ├Ânerme olarak da do─črudur ├ž├╝nk├╝ ger├žekten beyaz oldu─čuna inan─▒yorumdur ve ben istemedik├že bir Allah─▒n kulu tutup beni o kalemin siyah oldu─čuna inand─▒ramaz.

Benim derdim sizi kendi g├Âr├╝┼č├╝me ├žekmek de─čil, benim gibi d├╝┼č├╝nm├╝┼čs├╝n├╝z, farkl─▒ d├╝┼č├╝nm├╝┼čs├╝n├╝z hi├žbir ├Ânemi yok. Sadece ├žok farkl─▒ a├ž─▒lardan de─čerlendirilmesi gereken bir konuda ki┼čisel ├ž─▒kar─▒mlarda bulunuyorsunuz. Bunlar tart─▒┼čmaya a├ž─▒kt─▒r, nas─▒l ki benim de sizin yaz─▒n─▒za y├Ânelik g├Âr├╝┼člerim, fikirlerim, d├╝┼č├╝ncelerim, ├ž─▒kar─▒mlar─▒m a├ž─▒ksa.

600\'├╝n ├╝zerinde T├╝rk ├ževirmen ya da en az─▒ndan T├╝rk├že\'yle ilgili ├ževirmenin kay─▒tl─▒ oldu─ču prozda T├╝rk├že forumda ├ž─▒kan her yaz─▒ ortalama 15 ki┼či taraf─▒ndan okunuyor. Dolay─▒s─▒yla buradan prozdaki ├ževirmenlerin nelerle ilgilendi─či konusunda sa─člam bir fikir edinebilirsiniz, yani bu konular─▒ tart─▒┼čma yeri de─čil proz.

Tayfun, ├Âteki thread\'de (ki bu laf─▒ a─čz─▒ma dolad─▒m, halbu ki konu ba┼čl─▒─č─▒ denebilir) v─▒z─▒lt─▒ ├ž─▒kt─▒, buraya kaymak iyi oldu.

iyi ├žal─▒┼čmalar ve kolay okumalar

Quote:

On 2003-04-17 09:01, shule wrote:

├ľncelikle bir ├Ânceki mesaj─▒mda b├╝y├╝k harf kullanmam─▒n tek nedeninin al─▒nt─▒larla kar─▒┼čmamas─▒n─▒ sa─člamak oldu─čunu vurgulayay─▒m. Yazd─▒klar─▒n─▒za ba─č─▒rarak kar┼č─▒l─▒k vermek tabiat─▒mla asla uyu┼čmayan bir tutum olurdu.

Kendimi zorlayarak mesj─▒n─▒z─▒ d├╝n k─▒smen, bug├╝n de tamam─▒n─▒ okudum. Hakl─▒s─▒n─▒z belli kavramlar─▒ kullanma konusuda aram─▒zda bir anla┼čmazl─▒k var san─▒r─▒m. Fakat bu anla┼čmazl─▒k yazd─▒klar─▒ma kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz sald─▒rgan ve ├Ânyarg─▒l─▒ tutumu a├ž─▒klamaya yetmiyor a├ž─▒k├žas─▒. Bir kez daha, bizi okuyanlardan ├Âz├╝r dileyerek, cevap hakk─▒m─▒ kullanmak istiyorum.

D├╝┼č├╝ncelerimin her zaman arkas─▒nday─▒m. ├ť├ž b├╝y├╝k ├╝niversitenin MT b├Âl├╝mlerinde ├ževirmen (malesef) yeti┼čtirilmedi─čine t├╝m kalbimle inan─▒yorum. ─░sterseniz siz de Bo─čazi├ži ├Â─črencileri aras─▒nda bir anket yap─▒n ve mezun olduklar─▒nda hangi sekt├Ârde ├žal─▒┼čmak istediklerini sorun. Benzer bir anket Bilkent\'te yap─▒ld─▒─č─▒nda sadece bir-ka├ž tane ├ževirmenlik ├ž─▒km─▒┼čt─▒. Bunda Bilkent ├Â─črencilerinin maddi durumlar─▒n─▒n da katk─▒s─▒ oldu─čunu g├Âz ard─▒ etmemek laz─▒m tabii ki. Bilkent\'te bu ama├žla, ├ževiri derslerinin yan─▒s─▒ra; media studies, language of journalism, management, marketing, business administration vb. di─čer mesleklere y├Ânelik ve ├ževiri i├žermeyen dersler verilir. Benim, 2000\'li y─▒llarda mezun olan, hatta hala okuyan Bilkent -Bo─čazi├ži ve Hacettepe TRIN b├Âl├╝m├╝ ├Â─črencileri hakk─▒nda edindi─čim g├Âzlem bu. Sizin bana kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz mesnetsiz itiraz da sizin g├Âzleminizin bir sonucu. Dolay─▒s─▒yla kim hakl─▒ kim haks─▒z gibi bir tart─▒┼čmaya girmek, fikirlerimizi birbirimize empoze ettirmeye ├žal─▒┼čmak ├žok sa├žma. Farkl─▒ a├ž─▒lardan ve farkl─▒ konumlardan bakt─▒─č─▒m─▒zda manzara daha farkl─▒ g├Âr├╝nebilir. Belki de ben hep olumsuz ├Ârneklerle kar┼č─▒la┼čt─▒m ve yanl─▒┼č bir genelleme yap─▒yorum. Fakat benim g├Ârd├╝─č├╝m manzara o kadar k├Ât├╝yd├╝ ki aksine inanmak hala zor geliyor. Sizin fikrinize yine de sayg─▒ duyuyorum, ├╝stelik hakl─▒ olman─▒z─▒ ├╝mit ediyorum.

Mezun olana kadar hatta olduktan sonra bile b├Âl├╝m hocalar─▒mla yapt─▒klar─▒n─▒n ├ževirmen yeti┼čtirmek olmad─▒─č─▒n─▒ defalarca, saatlerce tart─▒┼čt─▒m, konu┼čtum, sizin deyiminizle onlara bu konuda bilgi ak─▒┼č─▒ ihsan ettim. ─░sterseniz size bu hocalar─▒n bir ka├ž─▒n─▒n oda numaras─▒n─▒ vereyim, a├ž─▒n sorun bir┼čeyleri de─či┼čtirebilmek i├žin ne kadar u─čra┼čt─▒─č─▒m─▒ ve bunu ne kadar ciddiye alarak yapt─▒─č─▒m─▒.

Bu forumu okuyanlar ├ževiri ile birinci dereceden alakal─▒ ki┼čiler olduklar─▒na g├Âre M├╝tercim-Terc├╝manl─▒k B├Âl├╝mleri de ilgi alanlar─▒na girer, ilgi alan─▒na girmeyen de okumaz. Ben duygular─▒m─▒ payla┼čmak amac─▒yla ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝m├╝ kullanarak yaz─▒yorum.

Umar─▒m MT mezunu akademisyenlerin MT b├Âl├╝mlerinde ├žal─▒┼čmaya ba┼člamas─▒yla birlikte daha ger├žek├ži bir ├ževiri e─čitimi verilmeye, ├ževiri sevdirilmeye ve ├Âzendirilmeye ba┼člar.

Herkese iyi ├žal─▒┼čmalar ve iyi g├╝nler...

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sons├Âz Apr 18, 2003

Murat Bey,

Eksik bilgi vermemden ve belki de amac─▒n─▒ a┼čm─▒┼č ifadelerimden dolay─▒ sizin gibi ba┼čka ki┼čilerin de tepkisini ├žekmi┼č oldu─čumu farkettirdi─činiz i├žin te┼čekk├╝rler. Ayr─▒ca seviyeli tart─▒┼čma ├╝slubunuz i├žin de...

Israrl─▒ bir ┼čekilde MT b├Âl├╝mlerini savunman─▒z─▒ ba┼čta ne kadar yad─▒rgasam da sizin benden daha iyi tan─▒d─▒─č─▒n─▒z Bo─čazi├ži ├ťniversitesi\'nde durumun daha farkl─▒ olabilece─čine dair bir par├ža da olsa umutlanmam─▒ sa─člad─▒─č─▒n─▒z─▒ itiraf etmeliyim.

├çevirmenli─či ├žok sevmeme ra─čmen kendi ├╝niversitemde ve ayn─▒ b├Âl├╝mde okuyan arkada┼člar─▒mda g├Ârd├╝─č├╝m eksiklikler san─▒r─▒m beni bu kadar k├Ât├╝mser olmaya itti. Mezun oldu─čum okuldan ├žok ┼čey ├Â─črendi─čimi inkar edemem. Fakat okulda ├Â─črendi─čimden daha fazlas─▒n─▒ ve daha yararl─▒ bilgileri kendi ├žabalar─▒mla ve piyasan─▒n i├žine girdikten sonra ├Â─črenebildim. Sadece ├╝niversitenin bana verdikleriyle yetinseydim, yani hem okuyup hem de sabahlara kadar ├ževiri yapmasayd─▒m, mezun oldu─čumda kendime \"├ževirmen\" s─▒fat─▒n─▒ asla yak─▒┼čt─▒ramazd─▒m...

Bu tart─▒┼čmadan s─▒k─▒lan arkada┼člardan ├Âz├╝r dilerim. Fakat bunu tart─▒┼čman─▒n benim baz─▒ kat─▒ d├╝┼č├╝ncelerimin yumu┼čamas─▒na yarad─▒─č─▒n─▒ ve her ne kadar muhataplar─▒na ula┼čmayan mesajlar─▒ kendi kendimize vermi┼č de olsak en az─▒ndan ne yapmamam─▒z ve ne yapmam─▒z gerekti─či konusunda bir fikir sahibi oldu─čumuzu d├╝┼č├╝n├╝yorum.

─░yi ├žal─▒┼čmalar, herkese...

Ve hep yararl─▒, seviyeli tart─▒┼čmalar dile─čiyle.

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Esas Apr 18, 2003

Esas ben te┼čekk├╝r ederim, buran─▒n bir forum, a├ž─▒k oturum oldu─čunu unutmayanlar─▒n oldu─čunu g├Âsterdi─činiz i├žin.

Amac─▒m─▒z ├╝z├╝m yemek de─čil, ke├žileri d├Âvmek.

Quote:

On 2003-04-18 13:12, shule wrote:

Murat Bey,

Eksik bilgi vermemden ve belki de amac─▒n─▒ a┼čm─▒┼č ifadelerimden dolay─▒ sizin gibi ba┼čka ki┼čilerin de tepkisini ├žekmi┼č oldu─čumu farkettirdi─činiz i├žin te┼čekk├╝rler. Ayr─▒ca seviyeli tart─▒┼čma ├╝slubunuz i├žin de...

Israrl─▒ bir ┼čekilde MT b├Âl├╝mlerini savunman─▒z─▒ ba┼čta ne kadar yad─▒rgasam da sizin benden daha iyi tan─▒d─▒─č─▒n─▒z Bo─čazi├ži ├ťniversitesi\'nde durumun daha farkl─▒ olabilece─čine dair bir par├ža da olsa umutlanmam─▒ sa─člad─▒─č─▒n─▒z─▒ itiraf etmeliyim.

├çevirmenli─či ├žok sevmeme ra─čmen kendi ├╝niversitemde ve ayn─▒ b├Âl├╝mde okuyan arkada┼člar─▒mda g├Ârd├╝─č├╝m eksiklikler san─▒r─▒m beni bu kadar k├Ât├╝mser olmaya itti. Mezun oldu─čum okuldan ├žok ┼čey ├Â─črendi─čimi inkar edemem. Fakat okulda ├Â─črendi─čimden daha fazlas─▒n─▒ ve daha yararl─▒ bilgileri kendi ├žabalar─▒mla ve piyasan─▒n i├žine girdikten sonra ├Â─črenebildim. Sadece ├╝niversitenin bana verdikleriyle yetinseydim, yani hem okuyup hem de sabahlara kadar ├ževiri yapmasayd─▒m, mezun oldu─čumda kendime \"├ževirmen\" s─▒fat─▒n─▒ asla yak─▒┼čt─▒ramazd─▒m...

Bu tart─▒┼čmadan s─▒k─▒lan arkada┼člardan ├Âz├╝r dilerim. Fakat bunu tart─▒┼čman─▒n benim baz─▒ kat─▒ d├╝┼č├╝ncelerimin yumu┼čamas─▒na yarad─▒─č─▒n─▒ ve her ne kadar muhataplar─▒na ula┼čmayan mesajlar─▒ kendi kendimize vermi┼č de olsak en az─▒ndan ne yapmamam─▒z ve ne yapmam─▒z gerekti─či konusunda bir fikir sahibi oldu─čumuzu d├╝┼č├╝n├╝yorum.

─░yi ├žal─▒┼čmalar, herkese...

Ve hep yararl─▒, seviyeli tart─▒┼čmalar dile─čiyle.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
As─▒l ben... Apr 18, 2003

te┼čekk├╝r ederim, her ikinize de! Bilin ki, (biraz ileri gidip) bu krizin (diyece─čim) ipinin ucunun ka├žaca─č─▒na kesin olarak iddiaya bile girebilirdim, ama y├╝z├╝m├╝ kara ├ž─▒kartt─▒n─▒z bu anlamda))

Bir ilk yarat─▒p, birbirinizi incitmeden, ├Âznelli─činize yenilmeden, nesnel olarak, san─▒r─▒m di─čerini tekrar okuyarak, acaba nerede yanl─▒┼č anlad─▒m diyerek birbirinizi do─čru anlad─▒n─▒z.

├ľzellikle ┼×ule Han─▒m, bu meslekte yeni oldu─čunuzu (1-2 sene) d├╝┼č├╝nerek, olgunlu─čunuz kayda de─čer.

├ľnyarg─▒n─▒n hi├ž bir yere varmad─▒─č─▒na, anlay─▒┼č ve ho┼čg├Âr├╝ olmas─▒ gerekti─čine ho┼č bir ├Ârnekti.

Thanks once again to both of you! ─░┼čte bu, ├Âzledi─čimiz bir ┼čey!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yanl─▒┼č anlayanlara baz─▒ a├ž─▒klamalar-2 [Mod: MT B├Âl├╝mleri 2]

Advanced search

Translation news in Turkey

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs