https://www.proz.com/forum/turkish/11140-buraya_kadar.html

Pages in topic:   [1 2 3 4] >
Buraya kadar!
Thread poster: murat Karahan
murat Karahan
murat Karahan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 10:45
English to Turkish
+ ...
May 18, 2003

Artık yeter!

----- Original Message -----

From:

To:

Sent: Sunday, May 18, 2003 11:46 AM

Subject: [ProZ.com Mail] çok yazık

> -----------

> You have been sent a message via your ProZ.com page.

> Author: senay idali

> Author\'s Profile: http://www.proz.com/pro/32811

> -----------... See more

Artık yeter!

----- Original Message -----

From:

To:

Sent: Sunday, May 18, 2003 11:46 AM

Subject: [ProZ.com Mail] çok yazık

> -----------

> You have been sent a message via your ProZ.com page.

> Author: senay idali

> Author\'s Profile: http://www.proz.com/pro/32811

> -----------

>

> Keşke kişiliğinizde, tercümanlığınız kadar mükemmel olsaydı, tam tersi...

> Sizinle ilgili e-mailler alıyorum, sanırım bazıalrı nasıl biri olduğunuzu benden çok daha iyi biliyor.

>

>

The following are not allowed:

* Advertising or any form of commercial solicitation

(Web Translator\'un reklam ve tanıtım metni gibi)

* The use of profanity, obscenities, or objectionable language

(komplekslisiniz, işiniz gücünüz yok gibi)

* Impersonating others or using assumed identities

(denenecekti galiba, olmadı)

* Use of unauthorized copies of material (copyrighted, trademarked, or otherwise protected)

(mankafa gibi sitelerden kaynak göstermeden alıntı yapmak, yurtdışından kitap getirip çevirdikten sonra yayınevine götürecektik gibi)

* Personal attacks on others

(kişiliğiniz de (de ayrı yazılır) cümlesindeki gibi)

* Comments made on another\'s behalf (ex. \"Jenny thinks...\")

(\"Sizinle ilgili e-mailler alıyorum, sanırım bazıalrı nasıl biri olduğunuzu benden çok daha iyi biliyor\" gibi. O bazıalrının ağzı yok ya)

* Straying off the discussion topic within a thread

(araya ilgisiz laflar girmek gibi)

* Inhibiting any other user from using and enjoying the service

(araya ilgisiz laflar girerek tartışmanın köküne kibrit suyu ekmek, olur olmaz laflar ederek yazdığımıza, yazacağımıza pişman ederek\"))

* Posting or transmitting anything containing a virus or other harmful component

(Sadece pc\'lere zarar veren virüs mü, sinir sistemimizi bozanlar dahil değil mi?)

* Posting any comment or topic that is controversial or political in nature, and is not related to the language industry or the art of translation

Ee daha ne bekliyorsun Ümit? Diğerleri tek kelimede uçuruluyor, Şenay İdalı\'nın ayrıcalığı nedir? Dokunulmazlığı mı var, yoksa \"fasulyeden\" mi sayılıyor? Bu dokunulmazlığı, ayrıcalığı sağlayacak özellikleri çok merak ettim!

Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim

Murat Karahan

NB: Özellikle \"off topic\" olarak işaretlenmemiştir.

Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
"Moderator" gereğini yapmalı May 18, 2003

Yanılmıyorsam ProZ üzerinden gönderilen tüm mesajlar saklanıyor. Murat\'ın şikayeti ciddi bir konudur. ProZ\'un kuruluş nedeni ve forumların amacı gayet açıktır. ProZ profesyonel tercümanların yardımlaştığı bir sitedir, burayı korumak hepimizin hakkı, \"moderator\" arkadaşların ise görevidir. Bence \"temiz ProZ kampanyası\" başlatılmalı ve gereği neyse yapılmalıdır.

sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
gerçekten yeter May 18, 2003

http://www.proz.com/?sp=bb/viewtopic&topic_id=8948&forum_id=33

yukarıdaki forumdaki son görüşüme atfen, henry\'ye şikayet edebilir miyim, Murat? Ben henüz böyle bir mail almadım, ama doğrusu fırsat kolluyorum.

Ayrıca, Ümit\'ten de soruna yanıt alabilirsek seviniriz sanırım. Bu \"hanımefendi\" herkese mail göndermeyi kendine adet
... See more
http://www.proz.com/?sp=bb/viewtopic&topic_id=8948&forum_id=33

yukarıdaki forumdaki son görüşüme atfen, henry\'ye şikayet edebilir miyim, Murat? Ben henüz böyle bir mail almadım, ama doğrusu fırsat kolluyorum.

Ayrıca, Ümit\'ten de soruna yanıt alabilirsek seviniriz sanırım. Bu \"hanımefendi\" herkese mail göndermeyi kendine adet edinmiş görünüyor.

http://www.proz.com/?sp=h&id=436311

Ayrıca bir kez daha dikkatinizi çekmek istiyorum:

http://www.proz.com/?sp=h&id=436431

disagree sevinc altincekic: günlük konuşmada bunların hiç biri kullanılmaz, agree diyen arkadaşlar da niye agree demişler anlamadım. Şenay siz de sakın abuk bir biçimde gene negatifsiniz demeyin, çünkü bariz biçimde bu duruma uygunsuz önerdiklerinizin hepsi.

> günlük ya da değil, diyecek bir şey bırakmamışsınız helal size yani... -

disagree Selcuk Akyuz: Sevinç, gerekli açıklamaları aşağıda yapmış

> hiç şaşırmadım ve I do not mind -

disagree Ayse White: Senay, maalesef bu gunluk konusmalarda kullanilmaz. Bir erkegin bir bayanla tanismasi, may I introduce myself ile olur.

> pekiii -

disagree nilbay: Sevinç hanım açıklamış.

> ok -

disagree Gaye Booth: Dedigin sekilde Could we meet = gorusebilir miyiz anlamina geliyor Senay. Bilmemek ayip degil ama ogrenmemek cok ayip. Asagidaki aciklamalarindan ogrenebilirsin dogrusunu ve birgun bu bilgiyi kullanman da gerekebilir, komik duruma dusmek onlenir.

> tavrınızla komik duruma düşen sizsiniz. Sizin gibi komplekslerim ve iddiam yok. -

eşşek arısı, inciler forumunda söylenenler!!!

http://www.proz.com/index.php?sp=bb/viewtopic&mode=viewtopic&topic_id=5418&forum_id=33&start=30

senay idali: kendi çapınızda eğlenmişsiniz Dec 27, 2002

Sizden de ancak bu beklenirdi.

İyi eğlenceler...

vs. vs. her kudoz, her forum konusunda, bunlara benzer inciler bulmak mümkün olsa gerek...

ayrıca, gerçekten yeter!!!

örnekler o kadar çok ki!! Hey, sevgili moderatör arkadaşımız sayın ümit bey, gerçekten tek bir lafla atılan arkadaşlarla şenay idali arasındaki farkın ne olduğunu merak ettim!
Collapse

Umit Altug
Umit Altug  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Gereği yapıldı May 18, 2003

Proz\'daki özellikleri kötüye kullananların erişimine sınırlama konuluyor. Bu arkadaşımız da, en azından hakaret mesajlarına hedef olanlar artık bir sorun kalmadığına ikna olana kadar, profil sayfalarından e-posta gönderemeyecek.

murat Karahan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hangi grup? Ne dikkati ve hatası? May 18, 2003

Şöyle soralım, Şenay dışında disagree\'lere bu tür tepki veren var mı? Etki tepkiyi doğurur. Bir ara bu yüzden verilen yanıtı kabul etmesek bile aggree seçeneğiyle eleştiride bulunuyorduk, anlayana.

Şenay İdalı dışında karşındaki kişileri kompleks, corn flakes, komik, nanik olmakla suçlayan var mı? Senin moderatörlüğünü yaptığın forumda çok daha sert tartışmalar yaşandı, peki hiç özelden mail aldın mı? Mesela Dan\'den.

Şenay İdal�
... See more
Şöyle soralım, Şenay dışında disagree\'lere bu tür tepki veren var mı? Etki tepkiyi doğurur. Bir ara bu yüzden verilen yanıtı kabul etmesek bile aggree seçeneğiyle eleştiride bulunuyorduk, anlayana.

Şenay İdalı dışında karşındaki kişileri kompleks, corn flakes, komik, nanik olmakla suçlayan var mı? Senin moderatörlüğünü yaptığın forumda çok daha sert tartışmalar yaşandı, peki hiç özelden mail aldın mı? Mesela Dan\'den.

Şenay İdalı\'nın ders alması, doğruyu görmesi için için kaç kez uyarılması gerekiyor, hatta uyarılması gerekiyor mu? Aynı tartışma kaç kez yapıldı, Xola\'nın açtığı adabı muaşeret başlığı altında da yapıldı. Kimsenin kimseye bir şey göstermesi zorunluluğu da yok ama yine de Proz etiquette\'i baz alarak yanlışlarını görmesi yerinde olurdu. Attığı mailler de hatalı değil, bilinçli bir tercihin sonucu. Eleştirileri dikkate almayan, eleştirildiğinde hemen hırçınlaşan ve karşı tarafa \"siz kimsiniz\" türünde doğrudan kişisel saldırı sayılan bir yaklaşımın sonucu.

Kişiliğe yönelik eleştiri ile eyleme, harekete, görüşe yönelik eleştiri arasındaki farkı göremiyorsa foruma katılmaz olur biter. Kuş vakasından beri forumda birinin kişiliğine doğrudan atıfta bulunan başka bir örnek var mı? John Kinnory de benzer bir nedenle prozdan atılmadı mı?

Ayrıca ortada sanıldığı gibi Şenay\'cılar veya anti-Şenay\'cılar diye bir gruplaşma yok. Herkes bireysel olarak tepkisini veriyor. Ve Şenay tepki toplamakta çok başarılı. Eleştiriler bireysel boyutta, birkaç kişinin aynı şekilde görüş bildirmesi gruplaşma olarak sayılamaz.

Yanıt verme mecburiyeti olayını anlamadım, ortada bir yanlış gördüysek bunu Şenay yazdı, normaldir diye susalım mı?

Haldeki hamallar olayına gelince, sıkıysa biri oraya elini kolunu sallaya sallaya gidip hamalcılık oynamaya kalksın ona buna ahkam keserek.

Proz, adı üstünde profesyonel bir sitedir. Ve yol gösterme olayı ancak kişi yol gösterilmeye ihtiyacı olduğunu kabul ederse söz konusu olur. Ancak şu an olduğu gibi buna ihtiyacı olmadığını her fırsatta dile getirirse, yapacak bir şey kalmaz. Profesyonel olarak verdiği yanıtlara ve yazdıklarına gelen eleştirileri kaldırabilmek durumundadır. İşine gelmeyen gider kumda oynar.

Quote:

On 2003-05-18 16:52, 1964 wrote:

Tabii Ümit bey Moderatör yetkisini kullanmakta haklıdır. Kimse ayrıcalıklı değildir. Eğer Şenay hanım Proz\'un mail gönderme imkanını gereksiz veya incitici şekilde kullanırsa ayrıcalığı yoktur. Ama şunu belirteyim Murat beye gönderilen hatalı mailler dışında olay daha çok bir grubun Şenay hanımla fazla ve aşırı şekilde uğraştığı izlenimi veriyor. Onun için diğer Forum postingsleri örnek gösterdiğinizde kendi yaklaşımlarınıza da dikkat ediverin.

Ben \"ne kadar haklılık payı olursa olsun\" bir kişiye öyle grup şeklinde, sürekli takip ve yanıt verme mecburiyeti hissederek yapılan bu tür hareketleri de ayıplıyorum.

Biraz haldeki hamalların kavgasına benziyor

biriyle birşey tartışırsın hepsi üzerine saldırır.

Bence eleştirileri bireysel olarak ve bir kişi birşey dediyse eko yaparak veya alkış tutarak değil doğruya davet edici şekilde yapmalıyız.

Collapse

Olga Demiryurek
Olga Demiryurek  Identity Verified
Türkiye
English to Russian
+ ...
I am for positive criticism May 18, 2003

and don\'t justify abuse. Everybody has a right to express his feelings and thoughts but not nearly everybody can do it in a positive motivating manner.Missis Senay is by far not a solitary one and examples are plentiful. There are many ways of giving a sample of knowledge apart from sending offensive messages. By doing this nobody would be able neither to build relationships nor increase individual success/win popularity, IMHO.

Sorry for writing in English - I will send m
... See more
and don\'t justify abuse. Everybody has a right to express his feelings and thoughts but not nearly everybody can do it in a positive motivating manner.Missis Senay is by far not a solitary one and examples are plentiful. There are many ways of giving a sample of knowledge apart from sending offensive messages. By doing this nobody would be able neither to build relationships nor increase individual success/win popularity, IMHO.

Sorry for writing in English - I will send messages in Turkish in the future.

All the best.

Olga

Collapse

sevinc altincekic
English to Turkish
+ ...
grup hareketi yoktur! May 18, 2003

Tayfun Bey,

Bir noktayı özellikle belirtmek istiyorum, burada grup şeklinde bir hareket filan yok, ben kendi adıma bana yönelik tavırlara karşılık veriyorum sadece, bir süre göz ardı ettim, bir süre yanıt verdim, ama insanın bir yere kadar bir sabrı vardır. Şenay İdali durumunda eğer kendisine karşı bir grup hareketi görüntüsü varsa, o da Şenay İdali\'nin kendinden kaynaklanan bir durum söz konusudur, kendince sanal (hadi düşman dememeyeyim) rakipler yara
... See more
Tayfun Bey,

Bir noktayı özellikle belirtmek istiyorum, burada grup şeklinde bir hareket filan yok, ben kendi adıma bana yönelik tavırlara karşılık veriyorum sadece, bir süre göz ardı ettim, bir süre yanıt verdim, ama insanın bir yere kadar bir sabrı vardır. Şenay İdali durumunda eğer kendisine karşı bir grup hareketi görüntüsü varsa, o da Şenay İdali\'nin kendinden kaynaklanan bir durum söz konusudur, kendince sanal (hadi düşman dememeyeyim) rakipler yaratmasından kaynaklanıyor, en ufak bir düzeltmeyi kendine hakaret sanan bu arkadaşımız bu sanal rakiplerine (hadi gene saldırıyor dememiş olayım) yanıt verince, muhatap olanların yanıt hakkı doğuyor. Grup hareketi olarak algılanmasının nedeni, durduk yere Şenay İdali\'nin (hadi gene hakaret dememeyim) yanıtlarına maruz kalmaları ve bu maruz kalanların belli kişiler olmasıdır. Kendi bildiği doğruya dayanarak yanıt veren kişilerin, kişisel hareketleridir bunlar. Kimse kimseye hadi gelelim grup hareketi yapalım dememiştir, bu da böyle biline!!!

Siz böyle deyince de insanın aklına madalyonun öbür yüzüne bakmak geliyor ve niye sizin verdiğiniz yanıtlara mesela \"mükemmel\", \"harika\", \"size de çok güveniyorum\", vs. diyor diye sorası geliyor (çünkü başka kimseye demiyor). Ama kimse burada ha, bakın bunlar bir grup ve birbirlerini kolluyor da demiyor. İnsanlar istediklerini övmekte serbesttirler, ama kimseye hakaret etmekte serbest değillerdir. Bu bir zıtlık gibi görünse de, sizin veya başkasının övülmesi beni incitmez, ama hakaret edilmesi incitir. Her şeyin bir sınırı vardır çünkü. Yazılmayan kurallar vardır. Bunlara uyulsun yeter. Burada kavga etmek ve hakaret dinlemek için bulunmuyoruz, burada varoluş nedenimiz herkes için başka bir şeydir. Burada ayrıca kendimizi de bir şekilde pazarlıyoruz, bu pazarlamanın içine bir hakaret girdiğinde, bu bizi yaralar, hakarete maruz kalan kişi yanıt vermezse gene yaralanır. Kendimi ve adımı savunma hakkım her yerde ve her zaman mevcuttur. Bunun için bir gruba ihtiyacım yoktur. Asla da olmamıştır. Tıpkı diğer arkadaşların olmadığı gibi. Bu da böyle biline!!!

İnsanlar, birbirini anlamak için yola çıktıklarında, karşıdakini dinlediklerinde, baştaki anlaşmazlıklar çok da kolay çözülüyor, bunun örneği de Murat Karahan - Şule Bülbül tartışması: http://www.proz.com/?sp=bb/viewtopic&topic_id=10313&forum_id=33

Demek ki neymiş??? Dinlemek, anlamak, önyargılarından sıyrılmak, anlayışlı olmak, öğrenmeye açık olmak. Bütün bunlar yerine getirildiğinde her şey tatlıya bağlanabiliyor.

\"Doğruya davet edici\" eleştiri yapıldı, bilmem artık hangi forumda nerede, yeter bu vıdıvıdılar deyip, insanların birbirlerine hoşgörüyle yaklaşması gerektiğini söylemiştim, aldığım yanıtı unuttum, ama alaylı bir yanıt aldığımı hatırlıyorum, en sonunda yukarıdaki mesajımın ilk bağlantısında 7 Mayıs tarihinde kendisini uyardım, çok ileri gidiyorsunuz dedim. \"Kaza geliyorum dedi\" yani.

Ayrıca, siz ve ben biliyorsunuz çok feci birbirimize girmiştik, ama sanırım siz de ben de bundan epeyce ders çıkardık ki, bu platformda, fikir ayrılıklarımıza rağmen, gayet sakin sakin geçinebiliyoruz.

Umarım bu durum Şenay İdali\'yi biraz düşünmeye sevk eder ve nasıl diyeyim, başka laf da gelmiyor aklıma \"doğru yolu bulur\".

Eleştiri her zaman olacaktır, yeter ki hakarete varmasın!

Bir de unutmadan! Eğer sizin dediğiniz gibi bir grup hareketi var idiyse, şimdi mi aklınıza geldi bunu kınamak? Siz de biliyorsunuz ki, yok böyle bir şey!

Quote:

On 2003-05-18 16:52, 1964 wrote:

Ama şunu belirteyim Murat beye gönderilen hatalı mailler dışında olay daha çok bir grubun Şenay hanımla fazla ve aşırı şekilde uğraştığı izlenimi veriyor. Onun için diğer Forum postingsleri örnek gösterdiğinizde kendi yaklaşımlarınıza da dikkat ediverin.

Ben \"ne kadar haklılık payı olursa olsun\" bir kişiye öyle grup şeklinde, sürekli takip ve yanıt verme mecburiyeti hissederek yapılan bu tür hareketleri de ayıplıyorum.

Biraz haldeki hamalların kavgasına benziyor

biriyle birşey tartışırsın hepsi üzerine saldırır.

Bence eleştirileri bireysel olarak ve bir kişi birşey dediyse eko yaparak veya alkış tutarak değil doğruya davet edici şekilde yapmalıyız.

Collapse

sevinc altincekic
English to Turkish
+ ...
anlamadım? May 18, 2003

Ümit,

Sadece e-posta mı gönderemeyecek?

Quote:

On 2003-05-18 16:12, altug wrote:

Proz\'daki özellikleri kötüye kullananların erişimine sınırlama konuluyor. Bu arkadaşımız da, en azından hakaret mesajlarına hedef olanlar artık bir sorun kalmadığına ikna olana kadar, profil sayfalarından e-posta gönderemeyecek.

Gaye Terzioglu-Booth
Gaye Terzioglu-Booth  Identity Verified
Australia
Local time: 17:45
Turkish to English
+ ...
Gercekten mi? May 19, 2003

Arkadaslar selam,

Tayfun Bey\'in bazi soylediklerine katiliyorum bazilarini ise belki de tam olarak ne demek istedigini anlayamadigim ya da farkli dusundugum icin katilmiyorum. Lutfen sunu aciklar misiniz?

\"Ders meselesine sevindim. Ama ders demek aynı şeyleri harhangi bir şekilde başkasına tekrarlamamak demek. \"

Senay konusunda tekrarlanan nedir? Burada varsayiyorum ama oyle geliyor ki siz Senayla kendinizi ayni kefeye koydunuz, ya
... See more
Arkadaslar selam,

Tayfun Bey\'in bazi soylediklerine katiliyorum bazilarini ise belki de tam olarak ne demek istedigini anlayamadigim ya da farkli dusundugum icin katilmiyorum. Lutfen sunu aciklar misiniz?

\"Ders meselesine sevindim. Ama ders demek aynı şeyleri harhangi bir şekilde başkasına tekrarlamamak demek. \"

Senay konusunda tekrarlanan nedir? Burada varsayiyorum ama oyle geliyor ki siz Senayla kendinizi ayni kefeye koydunuz, yapmayin lutfen. Hic olmasa en azindan dusuncelerin ortaya konmasi acisindan sizin tutum ve tavriniz cok daha anlamliydi. Evet onceki Proz\'da tartismalar vardi ve gereksiz sertlik karsilikliydi (sadece bir taraf diger taraf degil). Hatalar da karsilikliydi. En azindan ben kendi hatalarimi gorebiliyorum. Dogrularimi da. Ve Proz\'a geri gelip yeni forumda yazilanlari okudugumda kalmaya karar verdim cunku farkli bir tartisma ortami gordum, gercekten hosuma gitti arkadaslarin, sizin, yazdiklariniz, katkilariniz, hatta tartismalar da.

Anlasmazliklar, tartismalar her ortamda olur. Ille de herkesin ayni dusunmesi gerekmez... Ama ille de herkes aman bir araya gelelim de birine saldiralim diye degerli zamanlarini bosa harcama yoluna gitmezler. Ya da eyvah birileri birlik mi oluyor diye endiselenmez.

\"Ben bu durumda tarafsız bir gözlemciyim.Tüm arkadaşlara aynı oranda yakınım.\"

Gercekten mi? Gercekten kendinize donup baktiginizda ve kimseye degil ama kendinize bunu aynen tekrarlayabilir misiniz? Ben bu soruma cevap beklemiyorum, lutfen saldiri olarak almayin ne olur. Sadece bu iki cumlenizi okuyunca ilk aklima gelen o oldu ve bilmenizi istedim bu dusunceyi.

\"Benim gördüğüm ve saptamam yukarıdaki gibi.Ama bu Murat bey olayıyla ilgili değil ben diğer genel gelişmeyi sürekli sürtüşmeyi kastediyorum.\"

Iste simdi olmadi. Murat Bey\'i bir kefeye \"digerlerini\" baska bir kefeye.. Sanki yaramaz cocuklari karsiniza aliyorsunuz, diyorsunuz ki: Cocuklar yapmayin bak bu davranisiniz kotu. Ama Murat\'in yaptigi degil. Digerlerininki... Lutfen su yukarida yazdiginizi bir kez daha okuyun ve sonra bir soyleyin taraf olmama olayini.. Ya da Murat Bey\'i karsima almayayim cok sert cikismayayim cunku digerleri o kadar tehlikeli degil mi? Cok ozur dilerim ama yazdiginizdan bunu anliyorum. Lutfen bunu bana anlatir misiniz? Tam olarak ne demek istiyorsunuz burada. Bu forumda Senay\'a yanit ya da duzeltme olarak vs yazilanlarin, ya da dediginiz gibi suregelen surtusmelerin bir parcasi degil mi Murat? Sizin ifadenize gore degil.

\"Zira Murat beyin posting\'i ardından onlar da sanki hepsinde 100 bir taraf hakliymış gibi sunuldu. \"

Bununla tam olarak ne demek istediniz Tayfun bey? Hangi taraf?

\"Dediğim gibi kuralları uygulamasını Moderatörden istemek en iyisi. \"

Evet kesinlikle katiliyorum bu soylediginize. Cok haklisiniz. Moderator bu konuda en uygun yaklasimi benimseyecektir, ben buna eminim.

\"(Ayrıca gruplaşma uyarım yeni çıkmadı, Son \"Powwow\" katılmama sebebim buydu, açıklamıştım.)\"

Buna uzuldum, bence katilsaydiniz buyuk katkida bulunmus olurdunuz. Ben hicbirine katilamiyorum cok fena. Belki Turkiye\'ye geldigimde birine denk gelirim. Herkes ile yuzyuze gorusmek isterdim. Sizinle Jestleri, mimikleri, yuz ifadesini gormeyip, sesi, tonlamayi inis cikislari duymayinca, sadece yaziya dokulmus ifadelerden yola cikarak karsimizdakini anlamaya calismak bazen anlasmazliklarin yada yanlis anlasilmalarin tam sebebi olabiliyor.

Soz burada eski forum, eski tartisma, eski su ya da bundan acilinca ben birsey eklemek istiyorum. Benim o zamanki hatam doldurusa gelerek yuzyuze tanimadigim bir insan hakkinda gozumun onunde olan gercekler (kudoz ortami, sorulara verilen yanitlar) yanisira baska soylenenlere de inanmam. Bu buyuk bir yanlis tabii. Ve bir daha asla bu hataya dusmeme kararini verdim uzun zaman once. Daha sonra tartismalar suresince, tabii ki insanlarin farkli tutumlari da sagolsun, benim icin bir ogrenme olayi gerceklesti. Eminim siz de kendi hatalarinizi gorebilmektesiniz ama bunu size ve kendi ic yarginiza birakiyorum.

Dedigim gibi, o zaman tartisilan bazi seyler yuzyuze bir ortamda tartisilsaydi eminim ki ayni siddet, hararet ve aksi tutumlar (kendi acimdan soyluyorum vallahi cok aksi idim, ozur dilerim) yari yariya bile gerceklesmezdi. Internet uzerinden nedense cogumuz istedigimizi istedigimiz gibi soyleyebilirmisiz gibi geliyor bazen. Hatta bazen yuzyuze olsak benimsemeyecegimiz olumsuz tavirlari, internet uzerinden birbirimize aksettirebiliyoruz. Bu boyle internet uzerinde iki ya da ikiden fazla bireyin bulustugu her sosyal ortamda gecerli IMHO.

Bu uzun mesaji bir baska noktaya dikkat cekerek kapatmak istiyorum. Senay\'a soylenenler, dogrudan yuzune soylenen seyler, dogru. Ben de dusundum ara ara yahu cok mu uzerine gidiliyor diye. Ya inanin benim Senay\'a yorum ya da yanit hacmimin Senay\'in toplam mesaj miktarina orani %20 filan. Bazen hafif alay olayi gerceklesiyor belki (en azindan kendi adima soyluyorum ben bunu yaptim tabii ki) ama bunun nedeni dogrudan soylenen, ve gercekten iyi niyetle soylenen seyler, duzeltmeler, uyarilar hep \"Bana ne, bana ne, sen soylesin, sen boylesin, nanik, vs (hehe Murat buna cok guldum) gibi cok anlamli olmayan yanitlar aliyor. Eh birine de laf anlatamayinca insan baska yollar deniyor (yine kendi adima konusuyorum). Bu yollardan biri kim soyledi hatirlayamiyorum ama iyi soyledi, yokmus varsayip hic yanit vermemek. Ilgilenmemek. Soylemek istediklarinizin viiijt diye basinizin uzerinden gecip gitmesine izin vermek, dusunceleri aktarmamak. Ama, ya, Tayfun Beycigim, lutfen soyleyin dogruya dogru demek iyi de yanlisa neden yanlis demekten alikoyayim kendimi?

Ben burada gruplasma gormuyorum. Sadece, bir goruse katilmayanin (ben), bir yanlis oldugunu dusunenin (ben) bunu bir sekilde ifade ettigini (ben) goruyorum. Umarim insanlar arasindaki tutum ve anlamli mesaj farkliliklarinizi gorecek kadar tarafsizsinizdir.

Senay\'in bu kadar ilgi cekmesinin nedeni 47 posting baslatmasi, herkesten cok daha fazla konusmasi olabilir mi? Eger agzinizi acarsaniz oradan cikanlari insanlar duyar ve buna gore onlar da yanit verir. NE kadar SIK acilirsa agiz o kadar SIK yanit gelir, degil mi? Ne demisler ama, iki kulak bir agiz var, yani konustugumuzun iki kati kadar dinlemek lazim.

Arkadaslar, demek istedigim, hergun bir konu basligi acip forumda surekli konussaniz, size (olumlu ya da olumsuz) yanit sayisi da onunla orantili olacaktir.

Gecmisle bugun forumda soylenenleri karsilastirip bazi seyleri ayni kefeye koymak hatali olur diye dusunuyorum. Tutumlar farkli, tavirlar farkli

Umarim buradaki arkadaslarla bir gun yuzyuze tanismak firsati ele gecer. Bir toplulugun uyeleriyiz, bu bizi bir sekilde aile yapiyor. Ve her ailede tartismalar, anlasmazliklar dogaldir, diye dusunuyorum. *ok group hug*

Bu arada, tartismak yararli ve saglikli bir yaklasim. Umarim bazi seyler hali altina supurulmez ve insanlarin dusundugunu soylemek ozgurlugu ellerinden alinmaz.

Bir de bence dunyada gercek anlamindan uzaklastirilarak somurulen yaklasimlardan biri \"political correctness\". Bugun kullanimi acisindan ikiyuzluluk ile es anlamli. Ve, daha da kotusu \"power play\"... Neyse simdilik bu kadar. Bu iki konu burada konusulanlarla yakinda iliskili de, vakit daraldi.

Tayfun Beycigim, lutfen yazdiklarimdan alinmayin, gucenmeyin ve tartismaya calisiyorum diye dusunmeyin. Ve bunlar hicbir sekilde sizi gucendirmek ya da elestirmek icin degil. (Bunun iyice anlasilmasini istiyorum da o yuzden tekrarliyorum). Farkli dusuncelere sahip olabiliriz ama en azindan sanirim bugun bunlari birbirimizin soylediklerinden alinmadan, sadece acikca konusarak tartisabiliriz. Ben hatalarimdan ders aldim ve hicbir sekilde ayni hatalari tekrarladigimi sanmiyorum. Hehe insanlarin doldurusuna gelmemeyi de ogrendim, zaten ben kendimi yeteri kadar doldurusa getiriyorum bir baskasinin da bunu yapmasina izin vermek beni bir nevi ayakli bomba haline getiriyor. O yuzden vallahi cok dikkatliyim.

Hatalarindan ders almak tekrarlamamak anlamina gelir ama konusmaktan vazgecmek, tartismalarda dusundugunu soylememek ve tirsmak anlamina da gelmez.

Herkese sevgiler

Gaye

[ This Message was edited by: Gaye Booth on 2003-05-19 06:55]
Collapse

Gaye Terzioglu-Booth
Gaye Terzioglu-Booth  Identity Verified
Australia
Local time: 17:45
Turkish to English
+ ...
Caner May 19, 2003

Sevgili Caner (gercek adin bu mu bilemiyorum cunku Ozden\'e de sevgili Xola dedim adi o degilmis hem de erkek de degilmis )

Nikah sahitligine kimin gidip gitmedigi bizleri bu forum konu basligi baglaminda ne kadar ilgilendiriyor bilemiyorum ama burayi savas alanina dondurmemek gereginin farkindayim. Birazcik yazdigindan kisisel sorunlar oldugu hissine kapildim ama bunlari bir telefon gorusmesi filan ile halledemez misiniz?
... See more
Sevgili Caner (gercek adin bu mu bilemiyorum cunku Ozden\'e de sevgili Xola dedim adi o degilmis hem de erkek de degilmis )

Nikah sahitligine kimin gidip gitmedigi bizleri bu forum konu basligi baglaminda ne kadar ilgilendiriyor bilemiyorum ama burayi savas alanina dondurmemek gereginin farkindayim. Birazcik yazdigindan kisisel sorunlar oldugu hissine kapildim ama bunlari bir telefon gorusmesi filan ile halledemez misiniz?

Burada bence dikkat edilmesi gerekli iki nokta var. Birincisi, uyelerinin Proz\'un ozel olarak e-mail ile haberlesmeye izin veren, ideal ortamda son derece yararli olan hizmetini kotuye kullanmalari. Ve olumlu ya da olumsuz soylenenlere, yorumlara ve elestirilere karsi kaba ve saldirgan, dogrudan saygisiz tavir takinmalarina tolerans gosterilmemesinin ne kadar onemli oldugu.

Bence Umit Bey uzerine duseni yaparak mail gonderme olayina son verdi. Bundan otesi bence gereksiz su anda. Dusuncelerin tartisma, soylesi ortaminda ifade edilmesine izin verilmeli, saygisizlik, kabalik derecesine varan ya da uygunsuz mesajlar moderator engeline takilabilir. Bunun icin moderatore guvenmek ve isini yapmasina izin vermek lazim. Ha, tolerans siniri nerededir o ince konu. Onun disinda, acikcasi dusunebiliyor musunuz herkesin birbirinin fikrine katildigi, ayni saygi ve sevgi, dostluk vs vs kurallari altinda beraberce bir olumlu amaca dogru kostugu bir forum, tanrim nasil SIKICI olurdu degil mi? Denesek mi bir acaba?... Kim bilir, nefrete varan siddette duygular beslediginiz (hayatinizda oyle biri varsa tabii) birine bakip, onun methedebileceginiz bir ozelligini bulmak ve ifade etmek yararli bir egzersiz olur muydu acaba?

Son olarak, forumda mesajlarin iceriklerinin kronolojik gelisiminden gordugum kadari ile Senay Idali ile kisisel olmayan, son derece tarafsiz iletisim cabalari sonradan kisisel soruncuk kumeleri haline gelmis. Butun bunlari engellemek icin en iyi yontem nedir diye soruyorum simdi. Bence ilk adim atildi, proz yoluyla mail atma ozgurlugunun elden alinmasi yararli bir uygulama. Bundan sonrasi ise sadece moderator ile mail atma ozgurlugu kisitlanan kisiyi degil herkesi ilgilendiriyor. Ornegin, Senay hanim klavyenin tuslarina basmadan once dusunmeli ve Senay hanimin yazdiklarini okuyanlar \"Add Comment\" kutucugunu kullanmadan once derin bir nefes almali. (10\'a kadar say vs) Bu derin nefes sirasinda da deger mi degmez mi, ne nasil anlasilir, kirici mi gucendirici mi, kaba mi, anlasilir mi, saldirgan mi, net mi, konuyla ilgili mi diye sorularin sorulmasi onemli. Ve tabii, bir mesaji yazip bitirdikten sonra gidip bastan bir daha okumak her acidan basari getirebilen bir uygulama. 1) Kendi yazdiginizi anlayabiliyor musunuz? 2) Yazilis hatalari duzeltilir, daha derli toplu olur, 3) Yukaridaki sorularin yanitlari bulunur ona gore gerekli degisiklikler yapilir.

Cenem dustu... Ama, n\'aparsiniz iste, dusundum o halde soyliycem. Soyliycem iste, bana ne!

Gaye

Collapse

murat Karahan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
ikiniz için özel bir başlık açsak May 19, 2003

Caner ve senin için açılacak bir başlık altında kozlarınızı paylaşsanız nasıl olur? Aranızdaki husumetin nedenini hiç mi hiç merak etmiyorum ama bir başkasının kişiliğe yönelik tavırları yüzünden açılan bir başlık altında yaptıklarınız çok yersiz.

1- gayrıresmi toplantı benim fikrim.

2- toplantı olmadı

3- olay Ankara\'ya gidişim üzerine Ankara\'daki arkadaşlarla tanışma gayesiyle yapılmıştır.

Lütfen konuya d
... See more
Caner ve senin için açılacak bir başlık altında kozlarınızı paylaşsanız nasıl olur? Aranızdaki husumetin nedenini hiç mi hiç merak etmiyorum ama bir başkasının kişiliğe yönelik tavırları yüzünden açılan bir başlık altında yaptıklarınız çok yersiz.

1- gayrıresmi toplantı benim fikrim.

2- toplantı olmadı

3- olay Ankara\'ya gidişim üzerine Ankara\'daki arkadaşlarla tanışma gayesiyle yapılmıştır.

Lütfen konuya dönebilir miyiz?

2003-05-19 11:04 1964 wrote:

Erhan Üçgün,Candan Whitmore, Caner, murat_xxx, Kutaygoup,Update,Crown,Siren, Emperor,... gibi daha onlarca kimliği sahip çok kimlikli bir üyedir.

Kendileri Ankaradaki ilk Gayri resmi Powwowunu\' toplamıştır(?). Istanbul\'da Powwow açısından hayat kalmadığı anlaşılmış ve Ankara\'ya geçmenin doğru olacağı düşünülmüştür.

Birahanede toplanan bir grup adet üzere çeviri piyasasını kurtarmıştır.

(İyi tahmin edebiliyormuyum?)

Şerefe!

Beni niye çağırmadınız Ankara\'da Pikniği özlemiştim .

Collapse

murat Karahan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Öyle. May 19, 2003

Çok merak ediyorum, kim kime NİYE saldırıyor? Yine elimde belge var türü bir tartışmaya dönmeyelim.

Ne hatasından bahsediyoruz burada, üç korner bir penaltı mantığı mı var? Hatalıysa özür dilesin, yok 2 ay mail gönderemeyecek ondan sonra dolu dizgin devam. Artık sayısını unuttum, bırak sadece maili, iki dakikada siler atarım onu, hem forum hem de kudozlarda sayısız gereksiz yorumlar var. Hoş artık yoruma gerek görmediğim için ve pek çok kişi de gör
... See more
Çok merak ediyorum, kim kime NİYE saldırıyor? Yine elimde belge var türü bir tartışmaya dönmeyelim.

Ne hatasından bahsediyoruz burada, üç korner bir penaltı mantığı mı var? Hatalıysa özür dilesin, yok 2 ay mail gönderemeyecek ondan sonra dolu dizgin devam. Artık sayısını unuttum, bırak sadece maili, iki dakikada siler atarım onu, hem forum hem de kudozlarda sayısız gereksiz yorumlar var. Hoş artık yoruma gerek görmediğim için ve pek çok kişi de görmediği için kudozlarda sorun kalmadı. Bari forum temiz kalsaydı.

Erhan\'la ilgili cevabı kendin verebilirdin, nitekim verdin de. Uzayacak gibi görünen tartışmanızı başka başlık altında toplayalım, takip etmesi kolay olur. Belki sizler de bir ortak paydaya varırsınız.

Benim onu, şunu korumak, yaptıklarını hafifletmek gibi bir amacım yok. Başkalarının görüşü benimle paralellik taşıyorsa amenna, taşımıyorsa susacak değiliz ya.

Quote:

On 2003-05-19 11:39, 1964 wrote:

Peki bu yanıt neden hemen Caner=Erhanın hiçte kişisel olmayan, hiçte saldırı olmayan, hakaret olmayan yazısının hemen altına eklemlenmemiş de (Mesela gaye hanımın yanıtı gerçekten olumlu)

şimdi benimkinin altına gelmiş?

Arkadaşım kimse saf değil burada kime kime niye saldırılıyor hepsi belli.

Eğer iş sadece sana can sıkcı mail gelmesi olsaydı tamam. (Ayrıca onlar hate mail değil, belki hatalı hareket )

Sence Şenay hanımı her firsatta destekler görüner bir kısım kişiler böyle hiç kimse tarafından ağır karşılınmayacak bir mailde neden birden temizlik ister?

Bir gezin bakalım yazılanları kimi ve neyi buluyorsun.

Eğer bu gerçekten bu mail kadarsa lütfen o kadar kalsın (dı)

Collapse

sevinc altincekic
English to Turkish
+ ...
hatalı mail ya da hate mail ne fark eder? May 19, 2003

Pardon ama, bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Hatalı mail bir kere olur, hadi bilemedim iki, bir kişiye yazılır, hadi bilemedin iki, ama bu vaka sanırım ikiden fazla kişiye ikiden fazla maili içeriyor. Hate mailde de illa senden nefret ediyorum diye açıkça söylemezsin, bunun daha başka söyleniş biçimleri de var. O yüzden sizin Şenay İdali\'yi savunmanızı hiç anlamıyorum. Siz böyle hatalara düştünüz mü hiç? Sanmıyorum. Peki neden bu iş ilk ortaya çıktığında on... See more
Pardon ama, bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Hatalı mail bir kere olur, hadi bilemedim iki, bir kişiye yazılır, hadi bilemedin iki, ama bu vaka sanırım ikiden fazla kişiye ikiden fazla maili içeriyor. Hate mailde de illa senden nefret ediyorum diye açıkça söylemezsin, bunun daha başka söyleniş biçimleri de var. O yüzden sizin Şenay İdali\'yi savunmanızı hiç anlamıyorum. Siz böyle hatalara düştünüz mü hiç? Sanmıyorum. Peki neden bu iş ilk ortaya çıktığında onu uyarmadınız? Şimdi kalkıp iş işten geçtikten sonra sanki mazlum oymuş gibi onu savunuyorsunuz?

Gruplaşmaya karşı çıkıp gruplaşmanın tam ortasına dalıveriyorsunuz, üstelik savunulmaması gereken bir konuda??? Ha, hatalı olarak adlandırdığınız mail muhatabbı o olsaydı, savunabilirdiniz, ama kaynak o!

Hani tarafsızdınız?

Üstelik Şenay İdali\'nin sadece mail göndermesi önlendi, foruma yazması değil, yoksa buraya düşüncelerine aracı olmanızı mı rica etti sizden? Sizin aracılığınızla ben hatalıydım, aslında kimseden nefret etmiyorum mu demek istiyor?

Eğer böyleyse, bilmem maillerine muhatap olanlar özrünü kabul edebilirler mi.

Bir noktada size katılıyorum, \"kimse saf değil\"!!!

2003-05-19 11:39 1964 wrote:

Arkadaşım kimse saf değil burada kime kime niye saldırılıyor hepsi belli.

Eğer iş sadece sana can sıkcı mail gelmesi olsaydı tamam. (Ayrıca onlar hate mail değil, belki hatalı hareket )

Sence Şenay hanımı her firsatta destekler görüner bir kısım kişiler böyle hiç kimse tarafından ağır karşılınmayacak bir mailde neden birden temizlik ister?

Bir gezin bakalım yazılanları kimi ve neyi buluyorsun.

Eğer bu gerçekten bu mail kadarsa lütfen o kadar kalsın (dı)

Collapse

Pages in topic:   [1 2 3 4] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Buraya kadar!

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »