ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas

User
Thread poster: Gezegen
Off topic: Yabancı uyruklu biriyle evlenen veya İsviçre'de yaşayan var mı?

Gezegen
Switzerland
Local time: 02:17
English to Turkish
+ ...
Aug 5, 2008

Merhaba,

Aramızda yabancı uyruklu biriyle Türkiye'de evlenen veya İsviçre'de yaşayanımız var mı? Danışmak, sormak istediğim biriki konu var da...

Direct link Reply with quote

Ali Bayraktar  Identity Verified
Member
English to Turkish
+ ...
Rusya Vatandaşı Aug 5, 2008

Merhaba,
Eşim Rusya vatandaşı idi ancak ayrıldım,
Yardımcı olabileceğim bir konu ise seve seve yardım ederim.

Gezegen
Switzerland
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Konsoloslukları devre dışı bırakmak Aug 5, 2008

M.Ali bey, teşekkür ederim yanıtınız için. Evet, belki deneyiminiz yardımcı olabilir. Türkiye'de evlendiyseniz, boşanmış olduğunuz eşinizden (Rusya'da evlendiyseniz belki sizden de) 'Evlenme ehliyet belgesi' veya apostil onaylı 'Medeni hal belgesi' istenmiştir. Öğrenmek istediğim, evliliğinizi Türkiye'deki Rus (veya Rusya'daki Türk) büyükelçiliği/konsolosluğu üzerinden mi gerçekleştirdiniz? Yani evlendikten sonra, evliliğinizi karşı ülkedeki nüfusa kayıt ettirmek için elçiliğe/konsolosluğa bilgi vermek (evlilik cüzdanınızın fotokopisi ve başka birkaç belgeyi daha vermek) dışında, özellikle evlilik öncesinde ve evlenirken konsoloslukla bir işiniz oldu mu?

İsviçre vatandaşı olup şu anda İsviçre'de yaşayan kız arkadaşım ve ben, Eylül'de Türkiye'de evlenmeyi planlıyor, umuyoruz. İstanbul'daki İsviçre konsolosluğundan bize gönderilen bilgilere göre, Türkiye'de evlenebilmemiz için arkadaşımın sunması/alması gereken temelde birkaç belgeyi, konsolosluk üzerinden almamız gerekiyor (dahası, 'Evlilik için hazırlık başvurusu' gibi geri zekalıca bulduğum başvuru uygulamaları var. Hatta anlayabildiğim kadarıyla, konsolosluk 'Böyle bir evlilik ancak ve ancak benden geçer' iddiasında). Böyle olunca da, bu belgeleri almanın iki ay kadar zaman alabileceği belirtiliyor. Evlenme öncesinde ve evlenirken, konsolosluklar devre dışı bırakılamaz mı?

Sormak istediğim bir diğer nokta daha var ama, bu daha çok boşanmış olduğunuz eşinizden çocuk sahibi olup olmadığınıza bağlı. Ayrıca bunu özel bulup yanıt vermemeyi veya bana özel mesaj yoluyla belirtmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat belki bilgisi olan başkaları da yardımcı olur diye, yazayım: bu ay sonuna kadar bir çocuk sahibi olmayı bekliyoruz. Türkiye'de evlendikten sonra, benim çocuğumuzla ilgili olarak nereye başvurmam, ne yapmam gerekiyor? Yani onu burda da kayıtlara, kütüğe geçirmek, babası olduğumu kanıtlamak, soyadımı vermek, Türk vatandaşlığını da kazanması gibi konularda nasıl bir yol izlememiz gerek?

Bilgisi olan başkaları da yardımcı olurlarsa sevinirim.

Teşekkürler.

[Edited at 2008-08-05 16:02]

Ali Bayraktar  Identity Verified
Member
English to Turkish
+ ...
Yabancı uyruklu biriyle evlenen veya İsviçre'de yaşayan var mı Aug 5, 2008

M.Ali bey, teşekkür ederim yanıtınız için. Evet, belki deneyiminiz yardımcı olabilir. Türkiye'de evlendiyseniz, boşanmış olduğunuz eşinizden (Rusya'da evlendiyseniz belki sizden de) 'Evlenme ehliyet belgesi' veya apostil onaylı 'Medeni hal belgesi' istenmiştir. Öğrenmek istediğim, evliliğinizi Türkiye'deki Rus (veya Rusya'daki Türk) büyükelçiliği/konsolosluğu üzerinden mi gerçekleştirdiniz? Yani evlendikten sonra, evliliğinizi karşı ülkedeki nüfusa kayıt ettirmek için elçiliğe/konsolosluğa bilgi vermek (evlilik cüzdanınızın fotokopisi ve başka birkaç belgeyi daha vermek) dışında, özellikle evlilik öncesinde ve evlenirken konsoloslukla bir işiniz oldu mu?

Vereceğim bilgiler Rusya için geçerlidir:
Nikahı burda kıyacaksanız Konsolosluk şart, A4 bir evrak veriyorlar. Duruma göre aynı günde de veriyorlar biraz geç de olabiliyor. Sonra bu belgeyi valilik dışişleri hukuk bölümüne tasdiklettiryorsunuz

İsviçre vatandaşı olup şu anda İsviçre'de yaşayan kız arkadaşım ve ben, Eylül'de Türkiye'de evlenmeyi planlıyor, umuyoruz. İstanbul'daki İsviçre konsolosluğundan bize gönderilen bilgilere göre, Türkiye'de evlenebilmemiz için arkadaşımın sunması/alması gereken temelde birkaç belgeyi, konsolosluk üzerinden almamız gerekiyor (dahası, 'Evlilik için hazırlık başvurusu' gibi geri zekalıca bulduğum başvuru uygulamaları var. Hatta anlayabildiğim kadarıyla, konsolosluk 'Böyle bir evlilik ancak ve ancak benden geçer' iddiasında). Böyle olunca da, bu belgeleri almanın iki ay kadar zaman alabileceği belirtiliyor. Evlenme öncesinde ve evlenirken, konsolosluklar devre dışı bırakılamaz mı?

Burda devletler arası hukuk sözkonusu. Bu iddiayı konsolosluk yapmasa bile bizim makamlar şart koşar. Yani Rusya için başka şans yoktu diğer ülkeleri bilemem.

Sormak istediğim bir diğer nokta daha var ama, bu daha çok boşanmış olduğunuz eşinizden çocuk sahibi olup olmadığınıza bağlı. Ayrıca bunu özel bulup yanıt vermemeyi veya bana özel mesaj yoluyla belirtmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat belki bilgisi olan başkaları da yardımcı olur diye, yazayım: bu ay sonuna kadar bir çocuk sahibi olmayı bekliyoruz. Türkiye'de evlendikten sonra, benim çocuğumuzla ilgili olarak nereye başvurmam, ne yapmam gerekiyor? Yani onu burda da kayıtlara, kütüğe geçirmek, babası olduğumu kanıtlamak, soyadımı vermek, Türk vatandaşlığını da kazanması gibi konularda nasıl bir yol izlememiz gerek?

Benim böyle bir durumum olmadı,
Ancak sanırım şu link size biraz fikir verebilir
http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=21535

Bir de bir konuyu hatırlatmak isterim;

Tüm evraklarınız tam olarak gitmenizi öneririm evlendirme dairesine, çünki nikah memuru şüpheli gördüğü nikahı kıymama hakkına sahiptir. Şüphelenirse kıymayı reddeder, o zaman başka belediye başka memurluk vs başınız ağrır.

Birde din hususu var;
Eşiniz şayet müslüman olduğunu iddaa ederse bu sefer müftülükten de bunu onaylayan belge almanız gerekecek. Bu belge de sanırım bir gün içerisinde alınıyor.
Bu zorunlu değil, çünkü dünya üzerinde hemen hemen her ülkenin resmi dini olduğu için, orda bir kodeks var ona bakıyorlar İsviçrenin resmi dinini otomatik olarak din hanesine geçiriyorlar.

Konsolosluğu devre dışı bırakmanız ancak gideceğiniz makamın talebiyle olur. Onlarda da bu konsolosluk onaylı valilik tasdikli belge şartı yazar.

[Edited at 2008-08-05 16:30]

[Edited at 2008-08-05 16:32]

Gezegen
Switzerland
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Aug 7, 2008

M.Ali bey,

Çok teşekkür ederim işaret ettiğiniz noktalar için. Bunlar, doğru kapıları çalmamı ve böylece istediğim bilgilere ulaşmamı sağladı.

Valilik hukuk işleri birimini aradım, yaptıkları da apostil onayı vermekmiş zaten. Biz medeni hal belgesini zaten apostil onaylı alacağımız için, buna gerek kalmayacak ve sanırım konsolosluğu devre dışı bırakabileceğiz.

Hukuki.net'ten verdiğiniz bağlantı da çok yararlı oldu. Ordan Türk Vatandaşlığı Kanunu ve Medeni Kanun'a ulaştım ki sorularıma cevapları bu iki kanunda buldum.

Doğrusu biz din konusunu şu ana kadar hiç düşünmemiştik. Arkadaşım Hristiyan. Onların kimlik kartlarında din hanesinin olmadığını biliyorum (kimliklerinde din hanesinin yer aldığı tek millet biz kaldık herhalde), ama çocuğumuz için bu din konusu nasıl olacak, ben de merak ettim şimdi. Teşekkür ederim bu noktaya da dikkat çektiğiniz için. Bu konuyu araştıracağız.

Tekrar teşekkür ederim yardımınız için.

Selamlar.

defcut
merhaba Sep 3, 2012

merhaba arkadasim evlilik ehliyeti sart ama konsoluga danisirsanda soylerler turkiyede evlilik icin evlenme ehliyeti istemeyen iller var mesela ornek levent belediyesi bi konsoloslugu ara sor yardimci olurlar ama diger illerde arastirman lazim evlenme ehliyeti bir ay gibi bi surede cikar sonra esinin burda temiz olduguna dair belge isterler bunlari turkce cevirileri lazim esinde burda bi sorsun onun getirmesi gerekenler neler sonra hepsinin ayri ayri cevirisi lazim ki turkiyeyi biliesin isler yavas isler sadece sen degil esinde isvicrede onun yapmasi gerekenler neler arastirmasi lazim ama benim tavsiyem konsoloslukla irribatta ol ara her zaman cekinme her zaman yardimci olacaklardir

defcut
. Sep 3, 2012

eger ne durumda oldugunu neler yaptigini yazarsan duruma gore bisiler soyleyebilirim ins kisa zamanda halolur biraz can silar ama hal olur moralini yuksek tut

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:17
Partial member
German to Turkish
+ ...
MS 2008 Sep 3, 2012

defcut wrote: eger ne durumda oldugunu neler yaptigini yazarsan duruma gore bisiler soyleyebilirim ins kisa zamanda halolur biraz can silar ama hal olur moralini yuksek tut

Sayın arkadaşım, olayın tarihine bir bakar mısın? Sene millattan sonra 2008'miş... Yani onlar çoktan evlendi ve o zamanlar doğacak olan çocukları nerdeyse okula bile başlayacak...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Karahan Sisman[Call to this topic]
Murad AWAD[Call to this topic]
Cryogenix[Call to this topic]
Mustafa C. KATI[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yabancı uyruklu biriyle evlenen veya İsviçre'de yaşayan var mı?

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »