Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
KudoZ Non-Pro & Pro Sorular
Thread poster: Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Aug 14, 2008

Herkese Merhaba,

Bildiğiniz üzere KudoZ sorularının zorluk dereceleri soruyu soran kişi tarafından ayarlanabiliyor (Pro veya Non-Pro olarak).

Bu seçenekten başka Moderatörler'in de sorunun zorluk derecesini değiştirme yetkili bulunuyor (gördüğüm kadarıyla Pro soruları Non-Pro yönünde değiştirebilme yetkileri bulunmakta)

Ve son 6 ay içerisinde 50 puan üzerinde cevap verdiğim sorular Moderatörlerin yetkisi çerçevesinde Pro zorluk derecesinden Non-Pro zorluk derecesine düşürüldü (İçlerinde gerçekten Non-Pro olup ta Pro zorluk derecesiyle yayınlananlar da vardı bunu inkar etmiyorum)

Buraya kadar herşey sistem dahilinde ve itiraz etmiyorum.

Yalnız sorun şurda ortaya çıkıyor:

Direkt Moderatör müdahalesi benim takip ettiğim kadarıyla son 6-7 aylık bir dönem içerisinde yoğun olarak gerçekleşti ve çoğunlukla Pro olanlar Non-Pro yapıldı.

Böyle bir uygulama elbetteki adalet çerçevesinde yapılıyordur, yani zorluk derecesi basit olan soru neden Pro olsun ki? Tamamen katılıyorum.

Ancak bu eylem bir sefer yapıldığında kanımca tüm kullanıcıları tüm soruları kapsayan bir çalışma getirmeli beraberinde

KudoZ soruları üzerinde böyle bir insiyatif üstlenmenin tüm KudoZ un baştan aşağı elden geçirme demek olduğunu hatırlatmak isterim.

Çünkü adalet kavramı (her nerde olursa olsun ve ne şekilde olursa olsun) tüm herkese eşit uzaklıkta olmalı.

Bu dönüşümler sıralamaları etkiliyor, bu puanlar Proz u iyi bilen ve etkin kullanan müşterilerin tercihine direkt etki ediyor.

Artık yapılabilecek pek birşey olmadığının farkındayım çünkü tüm KudoZ u elden geçirecek vakit yok kimsede ancak bundan sonrası için isteğim böyle dengesizliklerin olmamasıdır. Eski tarihli KudoZ sorularına bakıldığında birçok Pro olan sorunun apaçık Non-Pro olduğu görülecektir ve ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.

Bu konu beni gerçekten rahatsız ettiğinden tartışmaya açmak istedim,

Herkese iyi günler diliyorum

[Edited at 2008-08-14 21:29]

Direct link Reply with quote

chevirmen  Identity Verified
Turkey
Local time: 20:52
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Katılıyorum Aug 14, 2008

Mehmet,

Bu dediklerine tam anlamıyla katılıyorum. Adilane yaklaşım muhabbetten ziyade, öznel bir anlayışa dayanmalı.
Esasen, bu konuda yazmak istediğim çok şey var, yayınlanmayacağı için bu kadarla sınırlı tutuyorum.

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
neden non-pro Aug 14, 2008

pro ve non-pro soruların tanımı:

http://www.proz.com/faq/kudoz#kudoz_easy_pro

PRO questions are those that are asked by OR that are suitable for professional translators.

Non-PRO questions are those that are asked by people who are not professional translators, and that can be answered by any bilingual person without the aid of a dictionary

Peki puanlarınızın düşmesi mümkün mü? Bazı durumlarda evet.

http://www.proz.com/faq/kudoz#kudoz_total_dropped

Pro üyelerin sorduğu sorular daha sonra non-pro olarak sınıflandırılabilir:
http://www.proz.com/faq/kudoz#kudoz_proedit

Peki neden belirli bir üyenin sorduğu tüm soruları non-pro olarak değiştirdim? Çünkü bu üye, soruları monolingual olarak Türkçe-Türkçe dil çiftinde sorması gerekirken yanlışlıkla Türkçe-İngilizce olarak sormuş!

http://www.proz.com/faq/kudoz#What_is_term_help

Askers can also post sentences to ask for help in understanding a meaning, word order or a grammatical issue, but this should be done in the corresponding monolingual language pair. Monolingual KudoZ questions can be asked by selecting the same language for both source and target languages.

[Edited at 2008-08-14 16:19]

Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
However, the reclassification should be justified. If you feel that it's not.... Aug 14, 2008

Selcuk Akyuz wrote:

pro ve non-pro soruların tanımı:

http://www.proz.com/faq/kudoz#kudoz_easy_pro

PRO questions are those that are asked by OR that are suitable for professional translators.

Non-PRO questions are those that are asked by people who are not professional translators, and that can be answered by any bilingual person without the aid of a dictionary

Peki puanlarınızın düşmesi mümkün mü? Bazı durumlarda evet.

http://www.proz.com/faq/kudoz#kudoz_total_dropped

Pro üyelerin sorduğu sorular non-pro olarak sınıflanabilir

http://www.proz.com/faq/kudoz#kudoz_proedit

Peki neden belirli bir üyenin sorduğu tüm soruları non-pro olarak değiştirdim? Çünkü bu üye, soruları monolingual olarak Türkçe-Türkçe dil çiftinde sorması gerekirken yanlışlıkla Türkçe-İngilizce olarak sormuş!

However, the reclassification should be justified. If you feel that it's not, you may want to contact the moderator in the pair and report the situation.

I feel that it's not...

Ben şahsen bunun adilane olmadığını düşünüyorum.
Yani bu bir nevi çifte standart olur. Çünki bende uygulanmışsa başkasında o sorudan daha basit soru için neden uygulanmıyor?

Tabi Moderatörler de insan, herşeye yetişemez; ama o zaman da şu soru ortaya çıkıyor, madem bir kuralı o dil çiftindeki tüm gelmiş geçmiş sorulara %100 uygulayamayacaksa bir kişi neden böyle bir ayıklama işine girişiliyor? Bir nevi kısmi adelet gibi.

Verdiğiniz tanımlama ve kurallara apaçık uymayan sorular var KudoZ da ben bunlar için de ayıklama uygulanmasını talep ediyorum.

Çünkü burda bir kuralın tam anlamıyla uygulanamamasından kaynaklanan adil olmayan bir durum var.

Buna dikkat çekmek istiyorum

Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Moderatörler ve Editörler Aug 14, 2008

KudoZ sorularında bazı değişiklikleri yapmaya yetkili olanlar sadece moderatörler değil. KudoZ editörü olan deneyimli arkadaşlarımız var, ayrıca üç kullanıcının bu yönde oy vermesi halinde bir soru pro veya non-pro olarak değiştirilebiliyor.

KudoZ editörü olan arkadaşlarımızın görevi moderatörlere yardımcı olmak ama maalesef yardımları yeterli düzeyde değil.

Bir sorunun pro mu non-pro mu olacağına karar vermek sandığınız kadar kolay değil. Sistem, üyelerin sorduğu tüm soruları otomatik şekilde pro olarak işaretliyor, ProZ dışından ziyaretçilerin sorduklarını ise non-pro olarak... Ardından iş moderatörlere ve editörlere düşüyor ve tabii yukarıda bahsettiğim üç oyla değiştirme de var.

Sorunun zorluğu ve kolaylığından çok neye hizmet ettiği önemli. ProZ üyesinin sorduğu soru kendi dil çiftinde yaptığı çeviriyi kolaylaştırıyorsa pro olduğu açık. Ama bilmediği veya çok az bildiği bir dilde metni anlamadığı için soruyorsa, bu durumda o soruyu non-pro olarak düşünmemiz gerekir.

KudoZ moderatörü olarak bazı sorularda gerekli değişiklikleri yaptım, gerektiğinde yine değişiklik yapacağım. Editör arkadaşların da bana ve diğer moderatörlere yardımcı olmasını rica ediyorum.

Cagdas Karatas  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
Adaletin bu mu KudoZ! Aug 15, 2008

Şu an kullandığım ProZ hesabım ikinci hesabım. 2004 yılı açılışlı yanılmıyorsam bir hesabım daha vardı. Kafam bozulmuştu o dönem, kapattım hesabı ve 400'e yakın puanım güme gitti. Sanki o zamanlar site yönetiminden bu puanların şimdiki hesabıma ilavesini istedim diye hatırlıyorum. Reddedilmişti. Gerekçe de kapatmasaydın kardeşim ne yapalım, kural böyle türünden bir şeydi. KudoZ ve adaletsizlik kelimeleri bana bunları hatırlattı, yazmak istedim. Herkese ders olsun diye. Ben hala bu uygulamanın da adaletsiz olduğuna inanıyorum o başka mesele.

Mehmet Ali'in Pro/Non-pro ile ilgili dikkat çektiklerine ben de çok kez dudak bükmüş olsam da konuyu fazla uzatmamak gerektiğini ve herkesin elbirliğiyle bu durumun üstesinden rahatça gelebileceğini düşünüyorum. Tek yapmamız gereken biraz daha titiz ve dikkatli davranmak. Tabi bir de tembellik etmeyip kural ve yönergeleri dikkatlice okuyup sindirmek. Uzatmamak dememin sebebi Selçuk'un rencide olmasına yol açabileceğini düşündüğümden. Kendisi Türkçe KudoZ'un tek yetkilisi yanılmıyorsam. Onun adaleti sağlamak için elinden gelenin fazlasını yaptığından eminim.

Bir de şöyle değişik bir düşüncem var konuyla ilgili. Her ne kadar site yönetimi profesyonel ve profesyonel olmayan kavramlarının kapsamını çizmeye çabalamış olsa da ben bunun asla %100 tutmayacağına inanıyorum. Öyle kelimeler olur ki bir sözlük nezdinde duble pro, diğer birinde non-pro olabilir. Size güzel bir örnek. "Kirn" kelimesi. Bir dönem bu kelimeyi öldür Allah bulamadım. Sonra churn (yayık)'tan devşirme, hasat bayramı (İskoç) anlamında bir kelime olduğunu Taksim sahaflardan aldığım eski püskü bir sözlükten öğrendim. Şimdi Babylon English-English'e de eklenmiş. Yani kaynaklar açısından hem değişkenlik hem kapasite farkı söz konusu. Gene de biz "I love you Asiye Ölesiye" seviyesini Non-pro olarak bilelim, yetecektir.

Saygıyla...

Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Easy - Diffcult Aug 16, 2008

Benim bu konu da bir önerim var,
Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim;

Bu tespitler tek kişinin sorumluluğunda alamayacak kadar büyük geliyor bana.
Çünkü Selçuk Bey'in yaptığı (yakın geçmişteki) Non-Pro değerlendirmeleri büyük ölçüde doğru tespitler içermekte.

Benim önerim şu olacak:

-Bildiğiniz gibi soruya cevap verirken karşılık, emin olma derecesi, açıklama kısımları zorunlu, yani bu alanları doldurmayanların cevapları hata veriyor ve doldurun diyor.
-Disagree verirken de öyle
-Cevap gizlenirken de öyle

Önereceğim şey cevap ve agree disagree verenlerin katkılarını yaparken Easy Difficult seçeneğinin de zorunlu bir sekme olarak uygulanması (bir tick box, yada seçim menüsü gibi).

Yani cevap veren agree disagree olan herkes sorunun easy mi difficult mı olduğunu seçmesi zorunlu olsun.

Ve bu katılımlar devam ettikçe soru oylara göre kendiliğinden yerini bulsun.

Tabi bu konu Suggestions forumunu ilgilendiriyor ancak bir ön değerlendirme olarak burda bir beyin fırtınası yapmamızın faydalı olacağını düşünüyorum.

[Edited at 2008-08-16 13:02]

Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
KudoZ sıralaması önemli mi Aug 16, 2008

KudoZ'u bir yarış olarak görenler var şüphesiz ama KudoZ ve yeni müşteriler edinme arasında doğrudan bir ilişki olduğunu düşünmüyorum açıkçası. KudoZ'dan daha önemli olan Forumlara yazdıklarınız...

Örnek vereyim, bir tarihte ProZ üyelerinden birisi windows help (chm) dosyaları hakkında bir soru sormuştu forumlarda, bildiğim kadarıyla yardımcı oldum kendisine. İki gün sonra bir büro benimle irtibata geçti, forumda yazdıklarımı okuduğunu ve help dosyalarının çevirisi konusunda benimle çalışmak istediklerini söyledi. Bu büroyla çalışmaya devam ediyorum.

Trados tercih etmediğim bir program olmasına rağmen forumlarda soru soranlara Trados konusunda yardımcı olmaya çalışırım. Bu sayede yine birçok yeni müşterim oldu.

Benim talebim üzerine kurulan ve moderatörlüğünü yaptığım Transit ve Across forumları da bana yeni müşteriler kazandırdı.

Benzer deneyimlere sahip olanlar var mı aranızda?

Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 19:52
Member
English to Turkish
Uygulama zaten hemen hemen böyle Aug 16, 2008

Aşağıdaki öneriniz, zaten bir iki farkla uygulamada. Soruların pro/non-pro statüsü 3 oyla otomatik olarak değişiyor. Hatta non-pro sorularda "Vote to make this question Pro" seçeneği önceden seçili durumda. Benim, farkında olmadan -ve aslında öyle düşünmediğim halde- Pro olsun diye oy verdiğim epey soru olmuştur. Sizin önerinizdeki fark, 1) oy vermenin zorunlu yapılması ve 2) sadece yanıt verenlerin değil, görüş bildirenlerin de oy kullanması. İkincisi tartışılır ama birincisini desteklemek için ben şahsen neden göremiyorum. Bir konuda tercih bildirmeyi nasıl zorunlu yapacaksınız? Tersine, mevcut "default" durumunun düzeltilmesi lazım ki ne yaptığımızı bilmeden bir şeyi değiştirmek için oy kullanmayalım.

M. Ali Bayraktar:
Önereceğim şey cevap ve agree disagree verenlerin katkılarını yaparken Easy Difficult seçeneğinin de zorunlu bir sekme olarak uygulanması (bir tick box, yada seçim menüsü gibi).

Yani cevap veren agree disagree olan herkes sorunun easy mi difficult mı olduğunu seçmesi zorunlu olsun.

Ve bu katılımlar devam ettikçe soru oylara göre kendiliğinden yerini bulsun.

Tabi bu konu Suggestions forumunu ilgilendiriyor ancak bir ön değerlendirme olarak burda bir beyin fırtınası yapmamızın faydalı olacağını düşünüyorum.

Ama asıl önemli nokta şu: Easy/difficult diye bir kategori yok, bunları zor/kolay diye düşünmek de yanlış olur. Eksen, zorluk/kolaylık değil, profesyonel olma/olmama. Adı zaten "easy/difficult" değil, "pro/non-pro". Soru, bir profesyonelin yardımını, bilgi ve becerisini, görüşlerini mi gerektiriyor, yoksa her iki dili de bilen herhangi birinin çözebileceği bir şey mi... kriter bu.

Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tercihe Bağlı vs. Zorunlu Aug 16, 2008

Özden Arıkan wrote:
Aşağıdaki öneriniz, zaten bir iki farkla uygulamada. Soruların pro/non-pro statüsü 3 oyla otomatik olarak değişiyor.

Yani üç kişi birleşip birbirlerinin tüm sorularını komple pro yaparlar ve dolayısıyla KudoZ' ters yüz ederler. Bu açıdan bakınca pek de sağlıklı bir sistemmiş gibi gelmiyor.

Ayrıca bu oyların istatistikleri var mı sitede? Eminim oy kullanma oranları çok düşüktür.

Hatta non-pro sorularda "Vote to make this question Pro" seçeneği önceden seçili durumda. Benim, farkında olmadan -ve aslında öyle düşünmediğim halde- Pro olsun diye oy verdiğim epey soru olmuştur.

Bunu bende yapmıştım bir kaç kere

Bir konuda tercih bildirmeyi nasıl zorunlu yapacaksınız?

Ben bu sefer Moderatör müdahalesini anlayamam
Zorunlu ki müdahale ediliyor.
Benim de demek istediğim kimse tek başına zorunlu hissetmesin kendini herkese zorunlu olsun.

Ama asıl önemli nokta şu: Easy/difficult diye bir kategori yok, bunları zor/kolay diye düşünmek de yanlış olur. Eksen, zorluk/kolaylık değil, profesyonel olma/olmama. Adı zaten "easy/difficult" değil, "pro/non-pro". Soru, bir profesyonelin yardımını, bilgi ve becerisini, görüşlerini mi gerektiriyor, yoksa her iki dili de bilen herhangi birinin çözebileceği bir şey mi... kriter bu.

Kudoz answers indexinde EASY diye yazıyor (diğerine pro yazmışlar)
O zaman ordaki ifadelerinde Non-Pro olarak değiştirilmesi lazım.

Ayrıca ben soruların statülerinin tercih olarak nitelendirilmesini anlayamıyorum. Çünkü bu puanlara göre sıralama yaparken sistem Non-pro puanları eliyor ve ona göre bir sıralama veriyor.
O zaman sıralama da show all points veya show only pro points diye bir şeçenek sunsun tercih ise madem.

[Edited at 2008-08-16 18:20]

Germany
Member
English to Turkish
"Görüş" diyelim Aug 16, 2008

M. Ali Bayraktar wrote:
Yani üç kişi birleşip birbirlerinin tüm sorularını komple pro yaparlar ve dolayısıyla KudoZ' ters yüz ederler. Bu açıdan bakınca pek de sağlıklı bir sistemmiş gibi gelmiyor.

Bunu yapamazlar, çünkü 1) Kudoz'dan, hatta siteden banlanabilirler, ve daha önemlisi, 2) birbiriyle böylesine cansiperâne bir dayanışma gösterecek 4 tane çevirmen bulabiliyorsanız, hemen haber verin, bir şirket falan kuralım

Ayrıca bu oyların istatistikleri var mı sitede? Eminim oy kullanma oranları çok düşüktür.

Emin değilim ama, istatistik çıkartmak mümkün olsa gerek. Yalnız, benim kişisel gözlemime göre o kadar düşük olmayabilir. Birincisi, şu farkında olmadan oy kullanma meselesini düşünün. İkincisi de, aslında 'non-pro' olmayan, ama site dışından sorulduğu için otomatik olarak 'non-pro' diye gelen birçok sorunun oylamayla 'pro' yapıldığını sık sık görüyorum. Oylamayla 'pro'dan 'non-pro'ya düşen soru sayısı daha az sanırım. Forumda Kudoz sorularını adlı adınca tartışamayacağımız için örnek veremiyorum. Ama bir süre gözlemlemenizi önerebilirim.

Benim de demek istediğim kimse tek başına zorunlu hissetmesin kendini herkese zorunlu olsun.

Burada ne demek istediğinizi anlamadım.

O eskiden kalmadır. Eskiden ismi EASY ve PRO idi; sonradan site kullanıcılarının önerisiyle PRO ve NON-PRO oldu.

Ayrıca ben soruların statülerinin tercih olarak nitelendirilmesini anlayamıyorum. Çünkü bu puanlara göre sıralama yaparken sistem Non-pro puanları eliyor ve ona göre bir sıralama veriyor.
O zaman sıralama da show all points veya show only pro points diye bir şeçenek sunsun tercih ise madem.

Haklısınız, "tercih" hedefi vuran bir kavram olmadı. "PRO/NON-PRO konusunda görüş bildirme" diyelim. Görüş bildirmenin de, tercih bildirme gibi, zorunlu tutulamayacağını düşünüyorum yine.

Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"Tercih" Aug 16, 2008

Bir konuda tercih bildirmeyi nasıl zorunlu yapacaksınız?

Burada ne demek istediğinizi anlamadım.

Çelişkinin nedenini anlayamam, sonuçta Moderatörün yaptığı da bir tercihtir. Ve yapılmak zorunda hissedilerek yapılan bir tercihtir.

İkinci çelişki de yine sistemde zaten 3 üyenin oylarıyla sorunun zorluk derecesini değiştirebileceğini söylediniz. Yani zaten işleyen bir sistem varsa müdahale neden?

Daha da özetleyeyim: "tercihe" dayanılarak Pro dan Non-Pro'ya dönüştürülen sorulara itiraz ediyorum ben. Buna sırf yorumla karar verilemeyeceğini iddia ediyorum. Ve karşılığında sistem çalışıyor 3 kişinin oylarıyla soruyu pro yapabilecekleri yanıtını alıyorum. Madem sistem çalışıyor neden müdehale ediliyor ki o zaman? Vote Non-Pro seçeneği de var Vote-pro seçeneği de var. Vote Non-Pro seçeneğiyle dönüşsün Non-Pro'ya. İşte benim anlayamadığım nokta bu.

O eskiden kalmadır. Eskiden ismi EASY ve PRO idi; sonradan site kullanıcılarının önerisiyle PRO ve NON-PRO oldu.

Halen aynı yazıyor

[Edited at 2008-08-16 19:19]

Germany
Member
English to Turkish
Moderatör tercihi diye bir şey yok Aug 16, 2008

M. Ali Bayraktar wrote:
Çelişkinin nedenini anlayamam, sonuçta Moderatörün yaptığı da bir tercihtir. Ve yapılmak zorunda hissedilerek yapılan bir tercihtir.

İkinci çelişki de yine sistemde zaten 3 üyenin oylarıyla sorunun zorluk derecesini değiştirebileceğini söylediniz. Yani zaten işleyen bir sistem varsa müdahale neden?

Daha da özetleyeyim: "tercihe" dayanılarak Pro dan Non-Pro'ya dönüştürülen sorulara itiraz ediyorum ben. Buna sırf yorumla karar verilemeyeceğini iddia ediyorum. Ve karşılığında sistem çalışıyor 3 kişinin oylarıyla soruyu pro yapabilecekleri yanıtını alıyorum. Madem sistem çalışıyor neden müdehale ediliyor ki o zaman? Vote Non-Pro seçeneği de var Vote-pro seçeneği de var. Vote Non-Pro seçeneğiyle dönüşsün Non-Pro'ya. İşte benim anlayamadığım nokta bu.

Bu sorunun direkt muhatabı ben değilim, onun için, söyleyeceklerim, sadece kendi kişisel görüşüm: Bunda bir çelişki veya bir sakınca yok. Her sistemin bakımı, aynı anda farklı taraflarca ve farklı kademelerde yapılabilir. Önemli olan, üzerinde genel olarak anlaşılmış bakım ilkeleri bulunması ve işlerin buna göre yapılması. Burada da bir sorunun pro/non-pro olmasıyla ilgili üzerinde genel olarak anlaşılmış ilkeler var ve işaretleme de bu ilkelere göre yapılıyor. Bu ilkeleri Kudoz FAQ ve Articles Knowledgebase'te bulabilirsiniz. (Bu süreçte hata da yapılabilir. O ayrı. Sıfır hatayla işleyen hiçbir sistem yok.) Aynı mantıkla, madem moderatörler var, editörlere ne gerek var (veya bunun tam tersi) denebilir. Burada hiç kimse, 24/7 Proz.com sitesinin bakımı ve işletmesiyle uğraşmıyor. Herkes gönüllü. Yani herkesin başka işi gücü var. Dolayısıyla ne kadar çok taraftan sisteme el atılırsa, sistemi yürütmek için ne kadar farklı mekanizma oluşturulursa, o kadar iyi olur. Ama siz, moderatörün kendine avantaj sağlamak için veya belki size dezavantaj sağlamak için müdahalede bulunduğu imasını ısrarla sürdürüyorsanız, o zaman başvuracağınız yer, Proz.com sitesi yönetimidir. Moderatörler memur, zabıta, otorite, cunta falan değil; neye ne için müdahale edip ne zaman müdahale edemeyecekleri belli, yazılı, üzerinde anlaşılmış, kabul edilmiş kural ve ilkelere dayanıyor. Dolayısıyla yolsuzluk, sansür, suiistimal imalarıyla, söyleyecek çok şey var da hadi söylemeyeyimlerle, neden benim sorularım böyle de kendi soruları şöylelerle vakit kaybetmeye hiç gerek yok. Beceriksiz veya suiistimal halinde olduğuna inandığınız moderatörü site yönetimine şikâyet edin. Adresi zaten herkes biliyor, yazmıyorum.

Sizin bu forumda hangi sorulardan bahsettiğinizi uzun süre anlamadım. Şimdi de yanlış tahmin yürütüyor olabilirim. (Tahminim doğruysa, geç anlamamın nedeni, bu soruları filtrelemiş olmam, yani Kudoz listesinde bana görünmemeleridir.) Bunlar, profesyonel çevirmenin çeviri yaparken meslektaş görüşüne ihtiyaç duyup da diğer profesyonel çevirmenlerden yardım istemesiyle ortaya çıkan sorular değil. Bir dili bilmeyen birinin, burada ne yazıyor diye bilenlere sorma ihtiyacıyla ortaya çıkan sorular. Dolayısıyla benim görüşüm de NON-PRO oldukları yönünde.

M.Ali:

Özden:

M.Ali:
Halen aynı yazıyor

Halen aynı yazdığını anladığım için "eskiden kalmadır" dedim. Eskiden kullanılan terminoloji EASY/PRO idi ve sizin gösterdiğiniz sayfada güncellenmeden kalmış. Platinum/member meselesinde de bunun örneklerini görebilirsiniz. Sitede binlerce sayfa var ve güncellenmelerde atlanabiliyor. Gördükçe siteye bildirebilirsiniz. Adres aynı.

Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
--- Aug 16, 2008

Ama siz, moderatörün kendine avantaj sağlamak için veya belki size dezavantaj sağlamak için müdahalede bulunduğu imasını ısrarla sürdürüyorsanız, o zaman başvuracağınız yer, Proz.com sitesi yönetimidir. Moderatörler memur, zabıta, otorite, cunta falan değil; neye ne için müdahale edip ne zaman müdahale edemeyecekleri belli, yazılı, üzerinde anlaşılmış, kabul edilmiş kural ve ilkelere dayanıyor. Dolayısıyla yolsuzluk, sansür, suiistimal imalarıyla, söyleyecek çok şey var da hadi söylemeyeyimlerle, neden benim sorularım böyle de kendi soruları şöylelerle vakit kaybetmeye hiç gerek yok. Beceriksiz veya suiistimal halinde olduğuna inandığınız moderatörü site yönetimine şikâyet edin. Adresi zaten herkes biliyor, yazmıyorum.

Benim demek istediğim bu mu yani?

Moderatör kendine avantaj sağlamak için başkalarının sorularını Non-Pro yapıyor mu diyorum ben?

Sizin bahsettiğiniz
2) birbiriyle böylesine cansiperâne bir dayanışma gösterecek 4 tane çevirmen bulabiliyorsanız, hemen haber verin, bir şirket falan kuralım
olayına çok benziyor.

Yani bu topic'ten çıkaracağımız sonuç "asla şikayet etme" olacaktır ki bu da bence güzel bir sonuçtur

Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Şikayet etme hakkınız var Aug 17, 2008

Hiç çekinmeden kullanabilirsiniz

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

KudoZ Non-Pro & Pro Sorular

Advanced search

Translation news in Turkey

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs