Türkçe ses tanıma yazılımı geliştirilmiş
Thread poster: Özgür Salman

Özgür Salman  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:53
Member (2011)
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
Nov 21, 2008

Merhaba,

İngilizce'ye tercüme yapan çevirmenlerin yurt dışında sıklıkla kullandığı ses tanıma yazılımlarının Türkçe'yle çalışan versiyonu daha önce yoktu.

Habere göre sonunda böyle bir yazılım geliştirmişler. Ecnebi çevirmenler işlerinin önemli bir bölümünde kullanıyorlar bu programları. Görünüşe göre hem konfor, hem de iş yükü açısından oldukça faydalanıyorlar da. Proz'un İngilizce forumlarında hep okurdum eskiden.

Ne dersiniz, Türkçe'de de başarıyla kullanabilir miyiz böyle bir yazılımı? Gerçi "geliştirildi" diyor ama piyasaya çıktı mı, ne zaman çıkacak bilmiyorum. Belki daha önceden çıkmıştır da gazetenin yeni haberi olmuştur, bilmiyorum.
Ama daha önce arayıp da Türkçe desteği olan bir yazılım bulamadığımı, daha doğrusu böyle bir yazılım olmadığını hatırlıyorum.

Hayırlısı bakalım...

http://www.stargazete.com/startek/konusun-yaziya-dokulsun-149463.htm

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Dikte programı Nov 21, 2008

Ayrıntılı bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz: http://www.dikte.com.tr/index.html

Ali Bayraktar  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Deneyen? Nov 26, 2008

Bunu deneyen var mı buralarda hiç?
Kalitesi nasıl? İşe yararlığı falan uygun mu?

BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
referans isteği Jun 3, 2011

Herkese merhaba,

Konu ile ilgili araştırma yaparken bu başlığı buldum. Evet başlığın açılma tarihi eski olsada çeviri işindeki verimliliği artırabilecek bir programa benziyor.

Üretici firmadan bu programın Trados Studio üzerinde uygulandığına ilişkin bir ileti aldım. Ama bu programı çeviri camiasında aramızda kullanan kişilerin olup olmadığını merak ediyorum.

Dikte programını Trados Studio üzerinde kullanmakta olan meslektaşlarımızın programdan ne denli memnun olduklarına ilişkin görüşlerini almak isterim.

Saygılarımla,

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkçe ses tanıma yazılımı geliştirilmiş

Advanced search

BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums