Serbest Meslek Makbuzunun Kesilmesi
Thread poster: Handan Ceyhan
Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 01:15
English to Turkish
+ ...
Jan 6, 2009

Herkese merhaba!

Yurtdışında bulunan bir firma benden ya fatura ya da serbest meslek makbuzu kesmemi istedi. Şahıs firması olmadığım için serbest meslek makbuzu kesmeyi düşünüyorum. Ancak bunun için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Binnur Tuncel van Pomeren
Binnur Tuncel van Pomeren  Identity Verified
Germany
Local time: 00:15
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Makbuz Jan 7, 2009

Sevgili Whiz,

Ilginc bir soru. Fatura zaruridir, ama makbuzun gerektigi durumlara cok siklikla rastlanmaz. Yine de her odeme sonunda bir makbuz alinmasi, organizasyonun iletisim kurma konusundaki cabasini gosterir ve haliyle musterilerde olumlu bir izlenim birakilmasini saglar.

Makbuz, sonucta bir alindi belgesi olduguna gore, hangi iletisim yolunu kullanirsaniz kullanin, basliga alindi, makbuz, musterinizin ve kendi yonetiminizin bu projede kullandigi numaralar
... See more
Sevgili Whiz,

Ilginc bir soru. Fatura zaruridir, ama makbuzun gerektigi durumlara cok siklikla rastlanmaz. Yine de her odeme sonunda bir makbuz alinmasi, organizasyonun iletisim kurma konusundaki cabasini gosterir ve haliyle musterilerde olumlu bir izlenim birakilmasini saglar.

Makbuz, sonucta bir alindi belgesi olduguna gore, hangi iletisim yolunu kullanirsaniz kullanin, basliga alindi, makbuz, musterinizin ve kendi yonetiminizin bu projede kullandigi numaralar kaydedilerek cikarilir.

Sahis firmasi ile serbest meslek arasindaki farki bilmiyorum aslinda. Ben tesadufen kendi sirketimi BinTongue olarak adlandirdim ama hicbir isim koymayabilirdim. Her halukarde Hessen eyaletinde sahis firmasi olarak gorulmekteyim.

mesela bir e-postada:

Konu: Proje no XXX alindi makbuzu

ve mesaj yerine

"XX YTL"lik odemeniz, ZZZ hesabimiza gecmistir. Tesekkur ederiz." ifadeleri yeterli

Umarim yardimci olmusumdur.

Saygilarimla,
Binnur

[Edited at 2009-01-07 10:21 GMT]

[Edited at 2009-01-07 12:12 GMT]
Collapse

ferdakardes
ferdakardes  Identity Verified
Italy
Italian to Turkish
+ ...
makbuz Jan 7, 2009

Merhabalar,

Serbest Meslek Makbuzu kesmeniz için Serbest Meslek Erbabı olmanız gerekmektedir. Maliyedeki kaydınız o şekilde olmalıdır. Biz çevirmenler bu gruba giriyoruz. Mesela bir doktor gibi ya da serbest muhasebeciler gibi. Türkiye'deki mevzuat bu şekilde. Şahıs şirketi olanlar ya da şirketler fatura keserler, serbest meslek erbabı olanlar ise makbuz keserler. Karşı firma sizin ne tür kayıtlı olduğunuzu bilmediği için fatura ya da makbuz demiştir. Umarı
... See more
Merhabalar,

Serbest Meslek Makbuzu kesmeniz için Serbest Meslek Erbabı olmanız gerekmektedir. Maliyedeki kaydınız o şekilde olmalıdır. Biz çevirmenler bu gruba giriyoruz. Mesela bir doktor gibi ya da serbest muhasebeciler gibi. Türkiye'deki mevzuat bu şekilde. Şahıs şirketi olanlar ya da şirketler fatura keserler, serbest meslek erbabı olanlar ise makbuz keserler. Karşı firma sizin ne tür kayıtlı olduğunuzu bilmediği için fatura ya da makbuz demiştir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar.

Ferda Kardes
Collapse

Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Soru Jan 8, 2009

Ferda Hanım,

Siz de makbuz kullananlardan mısınız? Bunun için nasıl bir yol izlenmeli? Bizlerden ne tür belgeler isteniyor acaba*

Teşekkürler

dikran d (X)
dikran d (X)  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
Bir muhasebeci veya mali müşavire başvurun Jan 11, 2009

Whiz wrote:

Ferda Hanım,

Siz de makbuz kullananlardan mısınız? Bunun için nasıl bir yol izlenmeli? Bizlerden ne tür belgeler isteniyor acaba*

Teşekkürler

Herhangi bir muhasebeci veya mali müşavir tüm sorularınızı en iyi ve doğru şekilde yanıtlayacaktır.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Bulunduğunuz yerdeki vergi dairesi Jan 11, 2009

Whiz wrote:

Herkese merhaba!

Yurtdışında bulunan bir firma benden ya fatura ya da serbest meslek makbuzu kesmemi istedi. Şahıs firması olmadığım için serbest meslek makbuzu kesmeyi düşünüyorum. Ancak bunun için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Bulunduğunuz yerdeki vergi dairesinin mükellef hizmetleri bölümünü arayınız. Onlara faaliyetinizi anlatın size hangi usüle göre kayıt yaptırmanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Serbest meslek erbapları stopaj (%20) ve KDV (%18) ile çalışırlar, yalnız yurtdışına yapılan hizmet ihracatında bu ikisi de uygulanmıyor ücrete. Yurtiçinde bunları eklediğinizde rakam kabarık çıkabiliyor. Bu açıdan bakıldığında tavsiyem yalnızca KDV ekleyebileceğiniz bir oluşum seçmeniz.

YELDA KAHYA
YELDA KAHYA  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
serbest meslek makbuzu Jan 14, 2009

merhaba,serbest meslek makbuzu kesmek için önceden bir serb. mesl. mak. bastırmış olmlısınız. yani kayıtlı olmalısınız verigiye. buna göre KDV olmuyor. Sadece stopaj kesiliyor diye biliyorum detayı tabii ki mali müşavir bilir

Didem Tulga
Didem Tulga
Türkiye
English to Turkish
serbest meslek makbuzu Jan 15, 2009

Evet serbest meslek makbuzu kesebilmek için, vergi dairesine kayıt yaptırılması gerekiyor ve serbest meslek makbuzunda, %20 stopaj, %18 kdv de söz konusu.
yalnız şu %17'lik stopaj konusunda ayrıntılı bilgisi olan varsa, bizi aydınlatabilir mi?? Ben makbuz keserken stopaj %20 şeklinde kesiyorum çünkü, yanlış bir şey yapıyor olmayayım..

Necati Belenli
Necati Belenli  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Oran %17 Jan 16, 2009

Muhasebecim Gelir Vergisi md. 18 ve md. 94/2a'ya göre "serbest meslekte erbabı çevirmenler" için stopaj oranının %17 olması gerektiğini söylemişti. Ancak çalıştığım büronun muhasebecisi %20'de ısrar etti ve ona uyuyorum. Yıllık gelir vergisinin %20-25 civarında gerçekleşeceğini (ilk beyannamemi bu sene vereceğim) tahmin ettiğimden çok önemsemiyorum açıkçası; sadece aradaki %3 farkı biraz erken ödemiş oluyorum.

Ekin Ay
Ekin Ay  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
gerekli belgeler Jan 19, 2009

Whiz wrote:

Ferda Hanım,

Teşekkürler

Merhaba,

Kasımda gelir vergisi mükellefi olan bir serbest çevirmen olarak halen taze olan bilgilerimi aktarayım istedim. Öncelikle home-office düzeninde çalıştığınızı varsayarak, ikamet ettiğiniz yerdeki vergi dairesine şu belgelerle giderek kayıt oluyorsunuz:

noter onaylı imza sirküleri,
Onaylı nüfus cüzdanı örneği (Bizzat başvurduğunuz takdirde nüfus cüzdanınızın aslı ve bir fotokopisi yeterli oluyor)
ikametgah belgeniz
ve www.gib.gov.tr adresinden elde edebileceğiniz işe başlama bildirim formunu doldurarak bu belgelere eklemeniz gerekiyor.

Tabii bu işlemlerden sonra artık bir muhasebeciye de ihtiyacınız olacak. Ayrıca daha önce belirtildiği gibi serbest meslek makbuzu bastırmanız gerekecek. Sonraki adımlarda muhasebeciniz yönledirici olacaktır. Ayrıca ben de yurtiçi için %18 KDV ve %20 stopaj ile çalışıyorum.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Ekin

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Serbest Meslek Makbuzunun Kesilmesi

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »