Boost your career as a professional translator!

Boost your career as a professional translator! SDL hosts a virtual conference featuring a selection of free resources to help grow your freelance business, as well as an update on the new features of the worldÔÇÖs most trusted translation software - SDL Trados Studio 2017

Click for Full Participation

Pages in topic:   [1 2] >
KudoZ: Sevenler kavu┼čamas─▒n da, s├Âvenler kap─▒┼ča m─▒ dursun?
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 14:51
Member
English to Turkish
Sep 23, 2003

Ge├žen hafta, pek ├žo─čunuzun fark─▒nda oldu─ču gibi, Claudia ad─▒nda bir han─▒m k─▒z─▒m─▒z KudoZ'u romantik mesaj bombard─▒man─▒na tuttu. Sorulara ├že┼čitli cevaplar ├Ânerildi, birbirimize de─či┼čik peer grade'ler verdik, ├že┼čitli iti┼čip kak─▒┼čmalar ve sululuklar oldu galiba, bu arada sorular─▒n iyice ├žo─čald─▒─č─▒ bir noktada da bir iki arkada┼č hafiften tepki g├Âsterdik, yeter art─▒k ama sabahtan ak┼čama kadar Claudia'n─▒n a┼čk mektubuyla m─▒ u─čra┼čaca─č─▒z falan diye.

Sonra bu hafta, Claudia'n─▒n b├╝t├╝n sorular─▒, ─░ngilizce-T├╝rk├že KudoZ moderat├Âr├╝ ├ça─člar arkada┼č─▒m─▒z taraf─▒ndan s─▒k─▒┼čt─▒r─▒ld─▒. Soruya girmeye ├žal─▒┼čanlar ┼ču mesajla kar┼č─▒la┼čt─▒lar:

This question was Squashed by:

Çaglar Ozayranci
Reason: Unprofessional; lacks literary/technical merit

┼×imdi bu ├žok ├Ânemli bir hadise de─čil, yani hayat memat meselesi de─čil, tabii. Ama Sevgili ├ça─člar arkada┼č─▒m─▒zdan, moderat├Âr olarak bir dahaki s─▒k─▒┼čt─▒rma ├Âncesinde ┼ču sorular─▒ bir akl─▒ndan ge├žirmesini rica edece─čim:

1) Yeni gelmi┼č bir sorunun s─▒k─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒n─▒ anlar─▒m, ama sorunun ├╝zerinden g├╝nler ge├žtikten ve bir├žok insan cevap verdikten sonra s─▒k─▒┼čt─▒rmak ne kadar do─čru? Ne olursa olsun, cevap ├Ânermi┼č olan bir s├╝r├╝ insana kar┼č─▒ haks─▒zl─▒k de─čil mi bu?

2) Proz sistemi, oraya "lacks literary, technical merit" diye bir se├ženek koydu─čuna g├Âre, "literary & technical merit"in ne oldu─čuna tek ba┼č─▒na karar verme konusunda da moderat├Âre yetki tan─▒yor demektir. Ama bu durumda da, moderat├Ârlerin kendi aralar─▒nda tart─▒┼čarak bununla ilgili somut kriterler belirlemesi ve ona g├Âre hareket etmesi gerekmez mi? Claudia sadece ─░ngilizce-T├╝rk├že de─čil Frans─▒zca-T├╝rk├že dil ├žiftinde de b├Âyle sorular yollad─▒ ve onlar yerinde duruyor. ─░ngilizce-─░ngilizce'de b├Âyle sorular─▒n s─▒k─▒┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ hi├ž g├Ârmedim. Demek ki moderat├Ârlere bir "professional merit criteria coordinator" gerekiyor. Talibim!

3) ├ça─člar, senin chat sorular─▒na alerjin oldu─čunu biliyorum. Hakl─▒s─▒n da tabii. (Ama bak, bu galiba chat a┼čk─▒ de─čildi; san─▒yorum Claudia, Ku┼čadas─▒'na gitmi┼č turist olarak ve orada bir ya─č─▒z delikanl─▒yla tan─▒┼čm─▒┼č. Neyse, konuyla ilgili di─čer dedikodular─▒ sonra veririm ) Ama "unprofessional" veya "literary/technical merit" fukaras─▒ sorular sadece a┼čk me┼čk i├žerikli olanlar de─čil. Sen ise hep b├Âyle i├žerikli olanlar─▒ s─▒k─▒┼čt─▒r─▒yorsun. Sevenlerle al─▒p veremedi─čin nedir, hocam? "Wife" ne kadar profesyonel veya teknik/edebi bak─▒mdan ne de─čer ta┼č─▒yor, mesela? Veya "bilginize sunar─▒z" ya da "ekteki fatura" - belli i┼čte, sekreter ─░ngilizce i┼č mektubu yazacak, bize soruyor.

4) Yukar─▒daki son noktan─▒n devam─▒ olarak: Zaten KudoZ da sadece ├ževirmenlerin, yani profesyonellerin birbiriyle yard─▒mla┼čmas─▒n─▒ ama├žlam─▒yor, d─▒┼čar─▒dan kimselerin de profesyonellerden ├ževiri veya terim yard─▒m─▒ almas─▒ i├žin var. O zaman bir moderat├Âr olarak KudoZ'un sadece bir kapal─▒ devre sistem haline getirilmesini ├Ânermeyi mi d├╝┼č├╝n├╝yorsun yoksa? (├ľnereceksen ve charter member'lar─▒n g├Âr├╝┼č├╝ al─▒nacaksa, ben ┼čahsen onayl─▒yorum.)

5) B├Âyle mesajlar kar┼č─▒s─▒nda hepimizin payla┼čt─▒─č─▒ genel k├╝├ž├╝mseme duygusuna ra─čmen ben, "ikimiz bir fidan─▒n g├╝ller a├žan dal─▒y─▒z" falan kabilinden bir ifadenin ├ževirisi ├╝zerine kafa yorman─▒n da profesyonel olarak gayet iyi ve faydal─▒ bir egzersiz olabilece─čine inan─▒yorum. Ayn─▒ c├╝mleler, "ya ben bir roman ├ževiriyorum da, ┼ču ┼ču c├╝mlelerin i├žinden ├ž─▒kamad─▒m, bi zahmet" diye kar┼č─▒m─▒za gelseydi hepimiz, ├ça─člar ve ben de dahil olmak ├╝zere, ba┼čka t├╝rl├╝ bakacakt─▒k. Yani bana kal─▒rsa bunlar─▒n bal gibi de "professional merit"i var, arkada┼č. (Hadi itiraf edeyim, "professional merit"e g├╝zel bir kar┼č─▒l─▒k bulamad─▒m bir t├╝rl├╝, onun i├žin ├žift t─▒rnak i├žinde ─░ngilizce yaz─▒p duruyorum )

Hadisenin ├Âb├╝r k─▒sm─▒na gelince, fazla bir s├Âze gerek yok. KudoZ'daki "baz─▒ arkada┼člar"─▒n tavr─▒ndan son derece rahats─▒z─▒m. Bu baz─▒ arkada┼člar da son bir soruda kar┼č─▒l─▒kl─▒ d├Âkt├╝ren Adil S├Ânmez ile Caner kod adl─▒ Erhan ├ť├žg├╝n karde┼čimiz. Adil S├Ânmez'in forumda hi├ž yaz─▒s─▒n─▒ g├Ârmedi─čim i├žin yaz─▒lar─▒ okumad─▒─č─▒n─▒ da varsay─▒yor, dolay─▒s─▒yla bulunmad─▒─č─▒ bir ortamda arkas─▒ndan konu┼čmamak i├žin g├Âr├╝┼člerimi kendime sakl─▒yorum. Erhan ├ť├žg├╝n ise aktif bir forum kat─▒l─▒mc─▒s─▒. Hatta "Bunu yapmasak" ba┼čl─▒─č─▒yla kendi a├žt─▒─č─▒ b├Âl├╝mde bak─▒n ne demi┼č:

"─░nsanlar ├╝rk├╝yor,
ben gecenlerde soyledigimde kimse anlamad─▒, artik insanlar "Turkish-English" sorular─▒n─▒ ProZ.com. soramaz hale geldiler.
Neden cunku soru say─▒s─▒ azald─▒, bunun Senay Han─▒m ile falan da bir ilgisi yok, sadece baz─▒ arkada┼člar─▒m─▒z─▒n a┼č─▒r─▒ agresivite gostermelerinden kaynaklanan bir durum." [sic]

Lahana tur┼čulu bir yoruma gerek var m─▒ ger├žekten burada? Hepimiz yeti┼čkin ve en az ortalama zek├ó sahibi insanlar oldu─čumuza g├Âre buradaki samimiyet d├╝zeyi bellidir. Ben ┼čahsen, "umuma a├ž─▒k" bir ortamda "ac─▒tt─▒m m─▒ cicim", "kodum mu oturturum" tarz─▒ laflar duymaktan ho┼članm─▒yorum. Benim "ho┼članmamam"─▒n d─▒┼č─▒nda, bu t├╝r bir ├╝sluptan ciddi olarak rahats─▒z olacak insanlar da bulunabilir pek├ól├ó, herkesin derisi ayn─▒ kal─▒nl─▒kta de─čildir ve kimsenin de her ortamda akl─▒na esen her ┼čeyi yapma ve s├Âyleme hakk─▒ olamaz. Moderat├Ârlerin bu t├╝r durumlara m├╝dahale yetkisi bulundu─čunu san─▒yorum. Bununla ilgili olarak yapmay─▒ d├╝┼č├╝nd├╝kleri bir ┼čey var m─▒, merak etmekteyim.

Ayr─▒ca soru soran bir insana "sen git patik ├Âr" diye cevap "├Ânermek" de bence k├╝f├╝rle┼čmekten ├žok farkl─▒ de─čil. Buna benzer bir ┼čeyi daha ├Ânce s├Âylemi┼čtim, ┼×enay'la ilgili bir tart─▒┼čmada. (Ba┼čka kimse hat─▒rlam─▒yorsa da Murat'─▒n hat─▒rlayaca─č─▒ndan eminim.) Bu konuda bir sosyolojik ara┼čt─▒rma var m─▒ bilmiyorum, ben de ara┼čt─▒rma yapm─▒┼č de─čilim, sadece ya┼čant─▒ya ba─čl─▒ g├Âzlemlerime dayanarak ┼čunu s├Âyleyebilirim: T├╝rk toplumunda insanlar─▒n sata┼čma, sald─▒rma, hakaret etme konusunda kendilerini en rahat hissettikleri kesim ├žocuklar ve teenager'lard─▒r. Onun arkas─▒ndan da gen├ž ve ├žocuksuz kad─▒nlar gelir. Benzer sald─▒r─▒lar─▒ yapman─▒n en zor "yedi─či" (ohhh! rahatlad─▒m yaa... ) ya┼č ve n├╝fus grubu ise ya┼čl─▒ erkeklerdir. Birbirimize sald─▒r─▒rken l├╝tfen bunu hat─▒rlay─▒p kontrol mekanizmalar─▒m─▒z─▒ bir de buna ba─čl─▒ hakkaniyete g├Âre ├žal─▒┼čt─▒ral─▒m. Kimsenin hakaret etme ayr─▒cal─▒─č─▒, ya┼č─▒ndan veya ba┼čka ├Âzelliklerinden ├Ât├╝r├╝ raporlu say─▒lma l├╝ks├╝ yok, ama burada kimse ┼čamar o─član─▒ da de─čil.

G├╝nl├╝k hayat─▒nda kumrucuk gibi kuuu'layan bir├žok insan─▒n internette nas─▒l ┼čahin kesildi─čini biliyorum. Ama -neydi Sevin├ž senin ┼ču Edmund Burke ├ževirisindeki laf- insanlar kendilerini yeterince kontrol edemiyorlarsa, gerekli kontrol├╝ sa─člamakla y├╝k├╝ml├╝ arkada┼člar─▒m─▒z─▒n bu konuda d├╝┼č├╝nd├╝kleri ├Ânlemler nelerdir, bilmek isterim.

Selamlar & sevgiler,
X

[Edited at 2003-09-23 20:08]

Direct link Reply with quote

murat karahan  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:51
English to Turkish
+ ...
Sata┼čma var.... :) Sep 23, 2003

Nezih'in daha ├Ânce yazd─▒─č─▒ gibi, yaz─▒l─▒ bir ortam─▒n ├že┼čitli ileti┼čim kanallar─▒ndan eksik olmas─▒ndan dolay─▒ baz─▒ yanl─▒┼č anlamalar mutlaka oluyor. Mutlaka diyorum ├ž├╝nk├╝ i┼čin i├žine niyet girince, kar┼č─▒ taraf hemen k├Ât├╝ niyetli, ele┼čtiriden nasibini alan da mazlum postunu giyiyor.
Tayfun'un dedi─či gibi verilen cevaplar de─čil, sorulan sorular o ki┼či hakk─▒nda daha ├žok ipucu veriyor. A├ž─▒k├žas─▒ ┼×enay Han─▒m'─▒n (Yoksa Shenay m─▒ demeliyim) computerisation sorusu bana g├Âre uzun s├╝redir g├Ârd├╝─č├╝m en adam ak─▒ll─▒ soruydu ├ž├╝nk├╝ ├žok kolayca yanl─▒┼č ├ževrilmesi m├╝mk├╝nken ortada bir bit yeni─či, i├žine rahatl─▒kla d├╝┼č├╝lebilecek bir tuzak oldu─ču fark edilmi┼čti. Oysa baz─▒ yan─▒t sahipleri fark etmemi┼čti. Bir ┼čey daha, ┼×enay Han─▒m kendisine sormal─▒, bebekpatigi.com olay─▒nda g├Âsterdi─či tav─▒r─▒ pek ├žok soruda ve cevaplar─▒na gelen ele┼čtirilerde ├Ânceden g├Âsterseydi bu kadar tepki g├Âr├╝r m├╝yd├╝?
Romantik sorularda bence bir yerde dur demek laz─▒m, ├Ân├╝ne ge├žilmiyor ve bir yerden sonra kabak tad─▒ a┼čamas─▒na ge├žiyor. Evrensel dili konu┼čsunlar, ya da yahoo mess'te emoticonlarla idare etsinler. Yan─▒t verilmi┼č sorular bence ezilmemeli (ya squash'a silmek diyelim olsun bitsin). Easy sorular─▒n mesleki ya da edebi nitelikte olmas─▒na gerek yok ille de. Profesyonel meziyetlere (b├Âylece meritli kal─▒plar i├žin iki ├Âneri vermi┼č oldum) sahip olmay─▒p profesyonel eziyet olarak kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒kan sorular da oluyor, olmuyor de─čil.
At─▒┼čma de─čil, tart─▒┼čma l├╝tfen!
Sanal ki┼čilik ├žo─ču zaman ger├žek ki┼čilikten farkl─▒ oluyor. Kumrular ┼čahin ya da Kartal kesiliyor, kediler de ma┼čallah aslan oluyor.
Uzun laf─▒n k─▒sas─▒ yine havanda su d├Âvmeye devam.

[Edited at 2003-12-09 15:43]

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Sata┼čma yok... Sep 23, 2003

murat karahan wrote:

Nezih'in daha ├Ânce yazd─▒─č─▒ gibi, yaz─▒l─▒ bir ortam─▒n ├že┼čitli ileti┼čim kanallar─▒ndan eksik olmas─▒ndan dolay─▒ baz─▒ yanl─▒┼č anlamalar mutlaka oluyor. Mutlaka diyorum ├ž├╝nk├╝ i┼čin i├žine niyet girince, kar┼č─▒ taraf hemen k├Ât├╝ niyetli, ele┼čtiriden nasibini alan da mazlum postunu giyiyor.
Tayfun'un dedi─či gibi verilen cevaplar de─čil, sorulan sorular o ki┼či hakk─▒nda daha ├žok ipucu veriyor. A├ž─▒k├žas─▒ ┼×enay Han─▒m'─▒n (Yoksa Shenay m─▒ demeliyim) computerisation sorusu bana g├Âre uzun s├╝redir g├Ârd├╝─č├╝m en adam ak─▒ll─▒ soruydu ├ž├╝nk├╝ ├žok kolayca yanl─▒┼č ├ževrilmesi m├╝mk├╝nken ortada bir bit yeni─či, i├žine rahatl─▒kla d├╝┼č├╝lebilecek bir tuzak oldu─ču fark edilmi┼čti. Oysa baz─▒ yan─▒t sahipleri fark etmemi┼čti. Bir ┼čey daha, ┼×enay Han─▒m kendisine sormal─▒, bebekpatigi.com olay─▒nda g├Âsterdi─či tav─▒r─▒ pek ├žok soruda ve cevaplar─▒na gelen ele┼čtirilerde ├Ânceden g├Âsterseydi bu kadar tepki g├Âr├╝r m├╝yd├╝?
Romantik sorularda bence bir yerde dur demek laz─▒m, ├Ân├╝ne ge├žilmiyor ve bir yerden sonra kabak tad─▒ a┼čamas─▒na ge├žiyor. Evrensel dili konu┼čsunlar, ya da yahoo mess'te emoticonlarla idare etsinler. Yan─▒t verilmi┼č sorular bence ezilmemeli (ya squash'a silmek diyelim olsun bitsin). Easy sorular─▒n mesleki ya da edebi nitelikte olmas─▒na gerek yok ille de. Profesyonel meziyetlere (b├Âylece meritli kal─▒plar i├žin iki ├Âneri vermi┼č oldum) sahip olmay─▒p profesyonel eziyet olarak kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒kan sorular da oluyor, olmuyor de─čil.
At─▒┼čma de─čil, tart─▒┼čma l├╝tfen!
Sanal ki┼čilik ├žo─ču zaman ger├žek ki┼čilikten farkl─▒ oluyor. Kumrular ┼čahil ya da Kartal kesiliyor, kediler de ma┼čallah aslan oluyor.
Uzun laf─▒n k─▒sas─▒ yine havanda su d├Âvmeye devam.
Yksi tyhm├Ą kysyy enemm├Ąn kuin kymmenen viisasta ehtii vastata.

[Edited at 2003-09-23 20:39]

Neyi sata┼čma olarak g├Ârd├╝─č├╝nden emin de─čilim, ama senin isminin ge├žti─či b├Âl├╝m├╝ kastediyorsan, yanl─▒┼č anlam─▒┼čs─▒n galiba: "Kimse hat─▒rlamasa da Murat hat─▒rlayacakt─▒r" laf─▒n─▒ aynen oldu─ču gibi al, bir dokundurma yok orada. Sadece neden, hangi tart─▒┼čmadan bahsetti─čim anla┼č─▒ls─▒n diye koyulmu┼č bir nirengi olarak d├╝┼č├╝nebilirsin bu c├╝mleyi. ├ç├╝nk├╝ o tart─▒┼čmada da ben benzer bir arg├╝man ileri s├╝rm├╝┼čt├╝m, yani Adil S├Ânmez'e g├Âsterilmeyen tepki vs. Shenay Karatekin'e g├Âsterilen tepki mealinden ve bu seninle aram─▒zda k─▒sa s├╝reli bir ikili konu┼čmaya d├Ân├╝┼čm├╝┼čt├╝. Bu y├╝zden ba┼čkalar─▒ hat─▒rlamasa bile Murat hat─▒rlar... dedim. Adil S├Ânmez'e g├Âsterilmeyen tepkinin Shenay Karatekin'e g├Âsterilmesi gibi bir kar┼č─▒la┼čt─▒rma yapm─▒┼č olmam─▒n, Shenay Karatekin'in bu foruma konu olan icraat─▒n─▒ savundu─čum anlam─▒na gelemeyece─čini s├Âylememe de gerek var m─▒ yoksa?

Yukar─▒da yazd─▒klar─▒m─▒n da Shenay'la falan bir ilgisi yok. Sadece ├ça─člar'a y├Ânelik bir ele┼čtiri olarak okunabilir, yani "KudoZ moderat├Âr├╝ ├ça─člar"a, tabii ki: Soru s─▒k─▒┼čt─▒rma konusunda bu kadar gayretli davran─▒p hakaret, k├╝f├╝r vb rezaletine hen├╝z m├╝dahale etmemi┼č olma. Ele┼čtirinin i├žeri─či de bu. Nokta.

Yksi tyhm├Ą kysyy enemm├Ąn kuin kymmenen viisasta ehtii vastata... konusunda ise sana kat─▒lmam m├╝mk├╝n de─čil. Bence s├╝m├╝kl├╝b├Âceklerin antenleri ─▒slan─▒nca topraktaki elektri─či ├žekmelerinin ser├želerin ├╝reme ├ževrimleriyle ba─člant─▒s─▒ sadece bir iddia a┼čamas─▒nda kalm─▒┼č, son bilimsel ara┼čt─▒rmalar da bu konuda doyurucu sonu├žlar ortaya koyamam─▒┼čt─▒r.

Yukar─▒daki "vs."yi (A.S├Ânmez... vs. S.Karatekin...) "versus" olarak d├╝┼č├╝nm├╝┼čt├╝m, ama T├╝rk├že metnin i├žinde "ve saire" olarak okunuyor tabii. Niye T├╝rk├že yazarken ├Âyle d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m├╝ de bilmiyorum, yorgunluktan hatlar kar─▒┼čm─▒┼č anla┼č─▒lan. Siz "versus" anlam─▒nda okuyun l├╝tfen.

[Edited at 2003-09-24 06:01]

Nilg├╝n Bayram  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Sevmeyi de─čil s├Âvmeyi biliyoruz. Sep 23, 2003

Xola ├Ânemli konular─▒ g├╝ndeme getirmi┼č bence. A├ž─▒k├žas─▒ baz─▒ arkada┼člar─▒m─▒z─▒n ├╝slubu ger├žekten kaba ve rahats─▒z edici. Ama ├Ânce ┼ču a┼čk me┼čk meselesi...

Sevmeyi bilmedi─čimiz i├žin mi a┼čk mesajlar─▒ndan ve bu mesajlar─▒ ├ževirmekten ka├ž─▒n─▒yoruz acaba? Di─čer dil ├žiftlerinde de bu t├╝r sorular ├ž─▒k─▒yor ger├žekten de ve kimsenin dert etti─čini sanm─▒yorum. Proz.com yaln─▒zca profesyonellerin yard─▒mla┼čmas─▒n─▒ ama├žlayan bir ortam olmad─▒─č─▒na g├Âre chat ve e-mail mesajlar─▒n─▒n ├ževirisini yapmakta bir sak─▒nca olmasa gerek. ─░stemeyen yan─▒t vermez. Bu sorular─▒n s─▒k─▒┼čt─▒r─▒lma nedenini anlayam─▒yorum.

Gelelim di─čer konuya. Korkar─▒m ki ipin ucu iyice ka├žt─▒. Daha ├Ânceki baz─▒ forumlarda da "ele┼čtiri ve disagree" konular─▒ tart─▒┼č─▒lm─▒┼č g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla ama de─či┼čen bir ┼čey olmam─▒┼č ki bu noktaya geldik. L├╝tfen sa─ča sola hakaret etmeyi b─▒rakal─▒m. Herkes hakaret etmeyi de edepsizlik etmeyi de ve dahi k├╝f├╝r etmeyi de bilir. Birbirimize k─▒zmak ve k─▒zd─▒rmak yerine ┼čakala┼čmay─▒ denesek ba┼čaramaz m─▒y─▒z? Bizler bu kadar ham ve yontulmam─▒┼č varl─▒klar m─▒y─▒z yani????

Ben biraz yazma tembeliyimdir, ┼čimdilik burada kesiyorum.

Hepinize selam, sayg─▒ ve sevgilerimle.
Nilg├╝n Bayram

[Edited at 2003-09-24 08:11]

Turkey
English to Turkish
+ ...
Sata┼čma var :)) Sep 24, 2003

Laflar tam yerini buldu. Xola, ┼×imdi t├╝m yazd─▒klar─▒m─▒ "sata┼čma var"─▒n pe┼čine eklenen iki nokta ├╝st├╝ste ve iki kapa parantez ─▒┼č─▒─č─▒nda oku. Tabii ki sata┼čma yok, yanl─▒┼č anlama da yok. B├Âyle bir ortamda yani yaz─▒l─▒ ileti┼čimde eksikli─čini belli eden ileti┼čim yollar─▒ndan baz─▒lar─▒ de mimikler, el kol hareketleri (ac─▒d─▒ m─▒ ┼čeklinde anlamlar─▒ olmayanlar tabii), ses tonu. O iki kelimeyle bunu vurgulamak istedim. Tutup onu sataaa┼čmaaa vaaaarrr... hehe diye yazsayd─▒m, yaz─▒y─▒ ├žok farkl─▒ bir ┼čekilde okuyacakt─▒n. Her ┼čeyin ├Âtesinde "sata┼čma var"─▒ sen g├╝lerek okusayd─▒n belki yine ayn─▒ etkiyi verecekti. Ne dersiniz, en b├╝y├╝k eksiklik bu de─čil mi? Tabii ki g├Âz yumulmayacak ┼čeyler de var ve olmaya devam edecek. Ne yapars─▒n ve ne yazar?

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
─░nsaf !!! Sep 24, 2003

murat karahan wrote:

Laflar tam yerini buldu. Xola, ┼×imdi t├╝m yazd─▒klar─▒m─▒ "sata┼čma var"─▒n pe┼čine eklenen iki nokta ├╝st├╝ste ve iki kapa parantez ─▒┼č─▒─č─▒nda oku. Tabii ki sata┼čma yok, yanl─▒┼č anlama da yok. B├Âyle bir ortamda yani yaz─▒l─▒ ileti┼čimde eksikli─čini belli eden ileti┼čim yollar─▒ndan baz─▒lar─▒ de mimikler, el kol hareketleri (ac─▒d─▒ m─▒ ┼čeklinde anlamlar─▒ olmayanlar tabii), ses tonu. O iki kelimeyle bunu vurgulamak istedim. Tutup onu sataaa┼čmaaa vaaaarrr... hehe diye yazsayd─▒m, yaz─▒y─▒ ├žok farkl─▒ bir ┼čekilde okuyacakt─▒n. Her ┼čeyin ├Âtesinde "sata┼čma var"─▒ sen g├╝lerek okusayd─▒n belki yine ayn─▒ etkiyi verecekti. Ne dersiniz, en b├╝y├╝k eksiklik bu de─čil mi? Tabii ki g├Âz yumulmayacak ┼čeyler de var ve olmaya devam edecek. Ne yapars─▒n ve ne yazar?

O kadar emek verdim, gecenin bir yar─▒s─▒ yorgun arg─▒n ya┼čl─▒ kafamla "s├╝m├╝kl├╝b├Âcek antenli bir hayvan m─▒yd─▒, ser├že e┼čeyli ├╝reme mi yapard─▒" diye haf─▒zam─▒ yoklad─▒m, elektrik konusundan hi├ž anlamad─▒─č─▒m i├žin "Acaba ─▒slak ┼čeyler mi daha ├žabuk ├žekiyordu elektri─či" diye d├╝┼č├╝nd├╝m, hatta elektrik m├╝hendisi oldu─čundan ┼č├╝phelendi─čim baz─▒ arkada┼člara mail atacakt─▒m ki gece gece rahats─▒z etmeyeyim diye parma─č─▒m─▒ a─čz─▒ma sokmak suretiyle ─▒slatt─▒ktan sonra prize soktum! ─░nsan art─▒k insaf eder de yazar ┼ču hapidi hukkidi lom'un ne demek oldu─čunu...

Neyse, ben gidip k├Â┼čedeki marketten sa├ž j├Âlesi alaca─č─▒m, sa├žlar─▒m dik dik oldu da d├╝n geceden beri, nedense... sonra g├Âr├╝┼č├╝r├╝z

Turkey
English to Turkish
+ ...
ok... Sep 24, 2003

Fince bir deyi┼č
Terc├╝mesi; Bir aptal, 10 ak─▒ll─▒n─▒n cevaplayabilece─činden daha fazla soru sorabilir. Yani yok s├╝m├╝kl├╝ b├Âcek...

Xola wrote:

murat karahan wrote:

O kadar emek verdim, gecenin bir yar─▒s─▒ yorgun arg─▒n ya┼čl─▒ kafamla "s├╝m├╝kl├╝b├Âcek antenli bir hayvan m─▒yd─▒, ser├že e┼čeyli ├╝reme mi yapard─▒" diye haf─▒zam─▒ yoklad─▒m, elektrik konusundan hi├ž anlamad─▒─č─▒m i├žin "Acaba ─▒slak ┼čeyler mi daha ├žabuk ├žekiyordu elektri─či" diye d├╝┼č├╝nd├╝m, hatta elektrik m├╝hendisi oldu─čundan ┼č├╝phelendi─čim baz─▒ arkada┼člara mail atacakt─▒m ki gece gece rahats─▒z etmeyeyim diye parma─č─▒m─▒ a─čz─▒ma sokmak suretiyle ─▒slatt─▒ktan sonra prize soktum! ─░nsan art─▒k insaf eder de yazar ┼ču hapidi hukkidi lom'un ne demek oldu─čunu...

Neyse, ben gidip k├Â┼čedeki marketten sa├ž j├Âlesi alaca─č─▒m, sa├žlar─▒m dik dik oldu da d├╝n geceden beri, nedense... sonra g├Âr├╝┼č├╝r├╝z

Turkey
English to Turkish
+ ...
ok... Sep 24, 2003

[Edited at 2003-09-24 09:40]

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Sa─čolas─▒n! (Ohhh... ) Sep 24, 2003

murat karahan wrote:

Buradaki Murat kaynakl─▒ meraklar─▒mdan bir tanesi olsun cevap bulmu┼č oldu! G├╝zel deyi┼čmi┼č...

xxxCaner
Turkish to English
+ ...
YAA Sep 24, 2003

DEMEK K─░ ONEMLI OLAN, ADAM GIBI PARADAN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ADAM GIBI DIL, ADAM GIBI DIL ICIN ADAM GIBI INSAN, ADAM GIBI INSAN ICIN ONCE ADAM GIBI YASAMAK, ADAM GIBI YASAMAK ICIN ONCE KENDINE SAYGI, ADAM GIBI SAYGI ICIN NERDE YASADIGINI BILMEK, ADAM GIBI YADAGINI BILMEK ICIN ONCE NERDEN GELDIGINI BILMEK!!!

SUSUN ALLASEN! YOKSA HAYRETLER GIBI BISEY OLURSUNUZ (cevirdiginiz kitaplar─▒n─▒zdan ve oynanan "ceviri" oyunlar─▒n─▒zdan al─▒nt─▒d─▒r)

Xola wrote:

murat karahan wrote:

Buradaki Murat kaynakl─▒ meraklar─▒mdan bir tanesi olsun cevap bulmu┼č oldu! G├╝zel deyi┼čmi┼č...

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Susmuyorum da, cevap verecek bir ┼čey de yok... Sep 24, 2003

[quote]Caner wrote:

DEMEK K─░ ONEMLI OLAN, ADAM GIBI PARADAN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ADAM GIBI DIL, ADAM GIBI DIL ICIN ADAM GIBI INSAN, ADAM GIBI INSAN ICIN ONCE ADAM GIBI YASAMAK, ADAM GIBI YASAMAK ICIN ONCE KENDINE SAYGI, ADAM GIBI SAYGI ICIN NERDE YASADIGINI BILMEK, ADAM GIBI YADAGINI BILMEK ICIN ONCE NERDEN GELDIGINI BILMEK!!!

SUSUN ALLASEN! YOKSA HAYRETLER GIBI BISEY OLURSUNUZ (cevirdiginiz kitaplar─▒n─▒zdan ve oynanan "ceviri" oyunlar─▒n─▒zdan al─▒nt─▒d─▒r)

[quote]Xola wrote:

... zaten herhalde konu ba┼čl─▒─č─▒n─▒ ┼ča┼č─▒rm─▒┼čs─▒n.

Yaln─▒z "hayretler gibi nas─▒l bir ┼čey" olacakm─▒┼č─▒m, onu merak ettim. Bir de oyun ├ževirdi─čimi ve hatta bunun oynand─▒─č─▒n─▒ haber verdi─čin i├žin sa─čol. Di─čer ayr─▒nt─▒lar─▒ da bir zahmet bildirirsen telif pe┼čine d├╝┼čeyim.

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Bir dakika arkada┼člar ya... Sep 25, 2003

Çaglar Ozayranci wrote:

Bir kere sadece sohbet sorular─▒n─▒ de─čil, bele┼č├ži herkesin sorusunu ve verilen cevaplar─▒ siliyorum. Bir s├╝redir siteye girmemi┼čtim, yoksa ba┼čtan silerdim, kimse de yorulmazd─▒. Cevap verenlere kar┼č─▒ ay─▒p oluyor, evet. Bu konuda daha ├Ânce bir ┼čeyler yazm─▒┼čt─▒m, ┼čimdi uzatmayay─▒m. A┼ča─č─▒da yazd─▒klar─▒m, sorular─▒ ciddiye al─▒p cevap verenlere de bir a├ž─▒klama olacak.

Bu site bir sa├žmal─▒klar merkezi. Bir kere, benim moderat├Âr olmama kim karar verdi dersiniz? Muhtar se├žimi gibi bir se├žim mi oldu san─▒yorsun ├ľzden? Zaman─▒nda bu siteyi bulup (├╝ye numaram 491) kaydolmu┼čtum. K─▒sa s├╝re sonra moderat├Âr ilan edildim. Niye, bilmiyorum. Ben moderat├Âr├╝m diye di─čerlerinden iyi veya k├Ât├╝ ├ževiri yapar─▒m, ├ževiri hakk─▒nda daha eksik veya fazla bilgiye sahibim diye bir iddiam yok. Zaten bu ├Âl├ž├╝lemez de, hele d├╝nyan─▒n di─čer ucundakiler taraf─▒ndan...

Bu sitenin sahipleri hitlerini artt─▒rmak ve i├žin sa─ča sola reklam vermi┼č durumda. Bilen bilir, alexa.com ad─▒nda, sitelerin internet ├╝zerindeki pop├╝lerlik durumunu g├Âsteren bir merkez var. Bak─▒n Proz.com┬ĺu ├Âvmek i├žin Henry garda┼č─▒m─▒z kendi sitesine 5 y─▒ld─▒z verdikten sonra ne yazm─▒┼č. Hemen fark edilmesin diye link olarak vermiyorum. Site y├Ânetimi fark etti─činde silecektir, bir zahmet kopyalay─▒p yeni bir taray─▒c─▒ ekran─▒nda adres b├Âl├╝m├╝ne yap─▒┼čt─▒r─▒verin:

http://www.alexa.com/data/details/?url=www.proz.com

Sitede yazanlar:
“All Reviews for proz.com
Free human translation by pros, 11/16/00
Reviewer: Henry
Check out the free human translation page -- at http://www.proz.com/ks.php3. Dont think there is any other place on the Internet where you can get this kind of service.”

Dikkatinizi ├žekerim, ┬ôget this kind of service┬ö diyor, sanki kendi veriyor hizmetleri! Yani biz saf saf, sevenleri kavu┼čtural─▒m, sevapt─▒r, hadi aralar─▒n─▒ yapal─▒m, diye sorular─▒ cevaplarken bu arkada┼č sitesine hit, platin ├╝ye vs. kazan─▒yor. Moderat├Âr olanlar─▒n sitenin oras─▒nda buras─▒nda g├Ârebilece─či gibi, siteyi ele┼čtiren baz─▒ yaz─▒lar site y├Ânetimi taraf─▒ndan derhal siliniyor. B├Âyle bir ortamdan hepimiz zarar g├Âr├╝yoruz.

─░nternet ├╝zerindeki i├žeri─če eri┼čim yava┼č yava┼č yeniden paral─▒ hale gelmeye ba┼člad─▒, fark─▒ndas─▒n─▒zd─▒r. Buradaki i┼č ilanlar─▒ da ├Ânce, para ├Âdeyen ├╝yelere g├Âsteriliyor art─▒k. Yani, evet tekrar olacak ama yine yazaca─č─▒m... ┼×├Âyle oluyor uygulamada: biz internetin oras─▒nda buras─▒nda bulunan ve bu sitenin, di─čer internet sitesi sahiplerine sundu─ču ┬ôfree human translation service┬ö y├╝z├╝nden ipe sapa gelmez sorulara cevap veriyoruz, sitenin arama motorlar─▒nda, alexa.com┬ĺda s─▒ras─▒ y├╝kseliyor. Sonra yeni ├ževirmenler siteye kat─▒l─▒yor... K─▒s─▒r d├Âng├╝.

Proz.com sahiplerine baz─▒ ├Ânerilerim var:
1. K├╝├ž├╝k internet sitelerine sahip insanlara verdi─činiz HTML kodunu parayla sat─▒n. Bu siteler sizin enayi yerine koydu─čunuz ├ževirmenler sayesinde para kazan─▒yor. Kapt─▒rmay─▒n komisyonu.
2. ├çevirmenlerden, cevaplad─▒klar─▒ soru ba┼č─▒na para al─▒n. Ne de olsa bu sayede puanlar─▒ art─▒yor, belki i┼č falan al─▒rlar.
3. ├çevirmenlerin ba─člant─▒ bilgilerini uluslararas─▒ ├ževiri ┼čirketlerine el alt─▒ndan sat─▒n. Onlar buradaki ├ževirmenlerle do─črudan ba─člant─▒ kursun, iyice k─▒rs─▒nlar fiyatlar─▒. 0.03 cent ├žok y├╝ksek, kurtarm─▒yordur...
4. Bizim, ┬ôEnayiler olmasa a├ž─▒kg├Âzler a├ž kal─▒r,┬ö diye ├žooook derin manalar─▒ olan bir laf─▒m─▒z vard─▒r. Bunun b├╝t├╝n d├╝nya dillerine ├ževrilmesi i├žin bir yar─▒┼čma d├╝zenleyin. Sonra ├ževirileri ayr─▒ ayr─▒ ├žer├ževeletip ofisinizin duvarlar─▒na as─▒n. (L├╝tfen kimse ├╝zerine al─▒nmas─▒n, sorular─▒ cevaplayanlar─▒ ┬ôenayi┬ö yerine koyan ben de─čilim, bu sitenin y├Ânetimi.)

Gaza geldim yazd─▒m i┼čte... Herkesin bildi─či, internet ├╝zerindeki ├ževirmen kahvesi burada ├ž─▒kan benzer bir tart─▒┼čma ├╝zerine kurulmu┼čtur. Bir ara T├╝rk ├ževirmenler i├žin de bir site kurulmu┼čtu, kimdi sahipleri bilmiyorum. Ama kimse ilgi g├Âstermedi. Yaz─▒k.

Ne dersiniz, yeni bir site kural─▒m, site kurallar─▒n─▒ kendimiz belirleyelim, ben de moderat├Âr falan olmam, hi├ž derdim de─čil... Eskiden onbinlerce dolara sat─▒lan Portal yaz─▒l─▒mlar─▒ art─▒k ├╝cretsiz da─č─▒t─▒l─▒yor. Bu yaz─▒l─▒mlardan birinde, moderat├Âr tarif edilirken ┬ôworker bee┬ö denmi┼č Ba┼č belas─▒ bir i┼čten ba┼čka bir ┼čey de─čil moderat├Ârl├╝k... (Yeri gelmi┼čken, bunun T├╝rk├žesi ne olabilir, ┬ôuzla┼čt─▒r─▒c─▒┬ö denebilir mi sizce?)

Zaten uzunca bir s├╝redir kendi kendimi silmek istiyorum buradan. Art─▒k ├╝yelik ├╝creti ├Âdemi┼č arkada┼člardan biri ┼čikayet ediversin de silsinler beni

Bakal─▒m nereye varacak...
---------------------------------
Evet, yay─▒nlayal─▒ bir saat bile olmad─▒, defalarca kapat─▒ld─▒ bu yazd─▒klar─▒m. Kim yap─▒yor bunu?

[Edited at 2003-09-25 13:59]

Konunun neden buralara geldi─čini anlayabilmi┼č de─čilim, ama anla┼č─▒lan benim iki vahim hatam var. Birincisi her zamanki gibi laf─▒ fazla uzatmak: Anla┼č─▒lan ben sadede gelene kadar insanlara uyku bast─▒rm─▒┼č ve Claudia meselesinden sonras─▒n─▒ okuyamam─▒┼člar. Hakl─▒lar. Daha veciz olmaya gayret edece─čime s├Âz veriyorum. ─░kincisi orada ─░ngilizce-T├╝rk├že KudoZ moderat├Âr├╝ ├ça─člar ├ľzayranc─▒ yaz─▒yor diye do─črudan ├ça─člar'dan s├Âz ederek ve ├ça─člar'a hitap ederek konu┼čmak. Oysa asl─▒nda genel olarak "moderat├Ârl├╝─če" hitap etmem gerekirdi. Benim ├ça─člar'a "y├╝klenmek" gibi bir niyetim yoktu; i┼čin buraya gelmesine ger├žekten ├╝z├╝ld├╝m ve e─čer sende herhangi bir k─▒rg─▒nl─▒─ča yol a├žt─▒ysam, ├ça─člar, samimi olarak ├Âz├╝r diliyorum.

Bu sefer ├žok k─▒sa -en az─▒ndan kendi standartlar─▒ma g├Âre k─▒sa- bir ├Âzet ge├žeyim: A┼čk me┼čk sorular─▒, silme silmeme, beni as─▒l ilgilendiren ┼čey de─čil. ─░tiraz─▒m epey ge├ž ve epey cevap verilmi┼č sorular─▒n silinmesineydi esas olarak, ve bir de bu soru silme i┼činde neyin ├Âl├ž├╝ oldu─čunun belli olmamas─▒na. Ama dedi─čim gibi as─▒l mesele bu da de─čil. As─▒l mesele baz─▒ insanlar─▒n ba┼čkalar─▒n─▒n ki┼čili─čine sald─▒rma, ba┼čkalar─▒na hakaret etme, daha da ileri giderek alenen k├╝f├╝r etme ve yukar─▒da bir ├Ârne─čini g├Ârmekte oldu─čunuz gibi insan─▒n g├Âz├╝n├╝n i├žine baka baka yalan s├Âyleme ve tehdit etme gibi davran─▒┼člar g├Âstermesi kar┼č─▒s─▒nda moderat├Ârl├╝─č├╝n neden bir ┼čey yapm─▒yor olu┼ču idi ve h├ól├ó ├Âyle. Sald─▒r─▒lan ki┼činin kendisi de zaman─▒nda falancaya sald─▒rm─▒┼č, zaten yeterince profesyonel de─čilmi┼č, ├ž─▒kar ├žat─▒┼čmas─▒ varm─▒┼č -benim kadar avanak birine bile belli oluyor o ├ž─▒kar ├žat─▒┼čmas─▒ ayr─▒ca, ├ça─člar, merak etme- bunlar beni hi├ž ilgilendirmiyor. Topluca bulunulan bir ortamda herkesin terbiye s─▒n─▒rlar─▒ i├žinde davranmas─▒n─▒ ve davranmayanlara da bunun yapt─▒r─▒m─▒ neyse uygulanmas─▒n─▒ talep ediyorum ve bunu talep etme hakk─▒n─▒ da kendimde g├Âr├╝yorum.

Konunun bu kadar da─č─▒t─▒lmas─▒ndan ve bu tav─▒rlardan herkes rahats─▒zl─▒k duydu─ču halde ├žok az insan─▒n tepki g├Âstermesinden de ayr─▒ca rahats─▒z─▒m. Bu kadar... en az─▒ndan ┼čimdilik

Turkey
English to Turkish
+ ...
Biraz durun bakal─▒m Sep 25, 2003

Bu sefer de a─č─▒r olun molla desinler fakat farkl─▒ bir ba─člamda.
Ne oluyorsunuz, kutlar─▒m sizi. Bir moderat├Âr ba┼čka bir moderat├Âr├╝ istifaya davet ediyor!!! Orada durun bir bakal─▒m, bir kez olsun bir de─či┼čiklik yap─▒n ve yazd─▒klar─▒n─▒zda ayr─▒ld─▒─č─▒n─▒z noktalar─▒ de─čil de hemfikir oldu─čunuz y├Ânleri ortaya ├ž─▒kart─▒n.
Huyum de─čil, huysuzum gecenin bir bu├žu─čunda ama s├Âz├╝ a─č─▒r oldu─ču yerine koyal─▒m
1- Kudoz sorular─▒na isteyen cevap verebilir. Sonu├žta "I love you" i├žin y├╝z├╝nc├╝ kez cevap veren biri de "computerisation" i├žin de "do─čru" cevap veren de ayn─▒ puan─▒ al─▒r.
2- Proz, Aquarius'un d├╝┼čt├╝─č├╝ hataya d├╝┼čmemek i├žin kat─▒l─▒m─▒ art─▒rmak zorunda.
3- ├çevirmenlik ├Âyle b├Âyle bir i┼č de─čildir demekle olmaz. De─čil ama ne yapt─▒─č─▒m─▒z─▒n fark─▒nda olmak da ├Ânemli.
Bak─▒n, daha ├Ânce ka├ž kez yazd─▒m, hep bir kez eksik yazm─▒┼č─▒m demek ki. Kendinize bir alan belirlerseniz o konuda uzmanla┼č─▒rs─▒n─▒z. Bir ba┼čl─▒k daha a├žaca─č─▒m, l├╝tfedip kat─▒l─▒n, konu ba┼čl─▒─č─▒ "hangi konularda ├ževiri yapmazs─▒n─▒z". Ki┼činin neler bildi─či kadar, neleri bilmedi─činin ay─▒rd─▒nda olmas─▒ da ├Ânemli. ┼×unun ┼čuras─▒nda Kudoz'lara kat─▒lan 40 ki┼či (en iyi ihtimalle) Proz'a da aktif olarak kat─▒lan 10-15 ki┼čiyle s─▒n─▒rl─▒y─▒z. Yeri geldi─činde ben de a─č─▒r konu┼čurum, ├žok basit bir kudoz sorusunda bile ekranda g├Ârd├╝klerinizin ├žok daha a─č─▒r─▒n─▒ yazd─▒─č─▒m olmu┼čtur. Fakat inan─▒n yazd─▒klar─▒ma yuh deyip sonradan sildi─čim, cevab─▒ yazd─▒─č─▒m ki┼čiyi aray─▒p ├Âz├╝r diledi─čim olmu┼čtur. Bu hi├žbir ┼čekilde t├╝k├╝rd├╝─č├╝n├╝ yalamak de─čildir, ├Âyle alg─▒layan varsa da de─čyemeyeyim keyfine. Biraz tevazu, al├žakg├Ân├╝ll├╝l├╝k l├╝tfen.
Sizi bilmem ama bence ├ževirmenlik yaln─▒z bir meslek, hele de freelance ├žal─▒┼č─▒yorsan─▒z. Ben proz'u meslekta┼člar─▒mla biraraya gelebildi─čim, yeni arkada┼člarla tan─▒┼čabilece─čim bir ortam olarak g├Âr├╝yorum. ├çok ┼čey ├Â─črendi─čim de oluyor. ├ľrne─čin ben ticari ├ževiri yapmam, bilgisayar konular─▒ haricinde teknik ├ževiri yapmam, t─▒p ├ževirisi yapmam (yapar─▒m ama istedi─čim ├╝creti kabul edecek az m├╝┼čteri vard─▒r, oturur o konunun kitaplar─▒n─▒ okur, kaynaklar─▒ ara┼čt─▒r─▒r─▒m g├╝nlerce). Proz'dan bug├╝ne kadar hi├žbir i┼č almad─▒m, birka├ž kez teklif geldi, ben kendi alan─▒m─▒n d─▒┼č─▒nda ├ževiri yapmam diyerek geri ├ževirdim ve 3 (belki de d├Ârt olmu┼čtur) y─▒l i├žinde sadece 5 projeye ba┼čvurmu┼čumdur.
Bu i┼či ger├žekten ekonomik nedenlerle, i┼č koparmak gerek├žesiyle yapanlar varsa sadece ┼čunu s├Âylemek isterim, bug├╝ne kadar proz'a g├Ânderilen projelerin say─▒s─▒ 43 bin civar─▒nda, oysa ├╝ye say─▒s─▒ 60 bine dayanm─▒┼č durumda. Var─▒n muhasebesini siz yap─▒n.
Kudoz sorular─▒na niye kat─▒l─▒yorum diye akl─▒n─▒za bir soru tak─▒l─▒yorsa, yan─▒t─▒m ┼ču olacakt─▒r; 500 puan─▒ ge├žtikten sonra sorular─▒ ezme, s─▒k─▒┼čt─▒rma, silme hakk─▒na sahip olmak i├žin. Bu cevaplama h─▒z─▒yla 1.5 y─▒l sonra 500 puan─▒ tutturabilirim.

"KudoZ bir kurum olarak ├ževirmenler aras─▒nda ileti┼čimi sa─člamaya y├Ânelik, tecr├╝beli olanlardan tecr├╝besiz olanlara bilgi ve deneyim aktar─▒m─▒, dostluk, dayan─▒┼čma ve tabii bunlar─▒ da rekabet i├žinde kar┼č─▒l─▒kl─▒ denetim ortam─▒nda sunmas─▒yla emsalsizdi."
Evet ama kudozlardaki k├╝f├╝rle┼čmeler ve hakaretler de ayn─▒ ortamda ya┼čan─▒yor ne hikmetse. ├çeviri yapan pek ├žok arkada┼č─▒m─▒z─▒n bunu hakaret derecesinde alg─▒lamas─▒n─▒n nedeni sadece ekonomik de─čil, tamamen dilsel Kimse ana dilinde bir hatas─▒n─▒n y├╝z├╝ne vurulmas─▒ndan ho┼članmaz, oysa hakl─▒s─▒n─▒z, yan─▒lm─▒┼č─▒m, hata yapm─▒┼č─▒m demek benim g├Âz├╝mde o ├ževirmeni y├╝celtir. Bir soruya 20 ki┼či 20 farkl─▒ cevap verse bile aralar─▒ndan yanl─▒┼č cevaplar─▒n se├žildi─čini g├Âr├╝yoruz.
tekrar biraz ba┼ča alay─▒m kasedi, farkl─▒l─▒klar─▒m─▒z─▒ konu┼čursak farkl─▒l─▒klar─▒, sorunlar─▒ konu┼čursak sorunlar─▒ ortaya koyar─▒z. ├ç├Âz├╝m├╝ konu┼čacak olursak, ├ž├Âz├╝me ula┼č─▒r─▒z. Bu yaz─▒y─▒ bitirdikten sonra bir s├╝reli─čine aran─▒zdan ├žekilece─čim. ├ç─▒kmayan candan ├╝mit kesilmez.
├ça─člar, hakl─▒ y├Ânlerin var. Burada bilmedi─či konuda ├ž─▒kan 20 soruyu cevaplar─▒ oldu─ču halde silen, ondan sonra kendi bildi─či dilde 20 kelimelik bir c├╝mleyi 20 soru halinde soranlar─▒ da g├Ârd├╝k. Nereden tutsan bir yerde eline e─črilik geliyor.
─░ncir ├žekirde─čini doldursa tart─▒┼čmalar anlayaca─č─▒m, s─▒rf ortam yumu┼čas─▒n diye f─▒kralar ve e┼ček ar─▒s─▒ gibi konu ba┼čl─▒klar─▒ a├žt─▒m. En uzun ├Âm├╝rl├╝s├╝ e┼ček ar─▒s─▒ oldu fakat onun ka├ž ki┼či taraf─▒ndan okundu─čunu, ├ževiri ├╝cretleri ba┼čl─▒─č─▒yla a├ž─▒lan konuyla k─▒yaslarsan─▒z ortaya yine ├ça─člar'─▒n ekonomi tespiti ├ž─▒k─▒yor. Bir konuda sana hem kat─▒l─▒yorum hem de ayr─▒l─▒yoruz ├ça─člar. Proz tabii ki hit say─▒s─▒n─▒ art─▒rmak durumunda, bunun bir k─▒sm─▒ bele┼č ├ževiri ┼čeklinde ger├žekle┼čiyor (bundan memnun de─čilim ve bu t├╝rden sorulara kat─▒lmama hakk─▒m─▒ yeri geldi─čince kullan─▒yorum) fakat sorular─▒n bir k─▒sm─▒ da dayan─▒┼čma ad─▒ alt─▒nda s─▒n─▒fland─▒r─▒labilir. Bu arada en b├╝y├╝k tart─▒┼čmalar─▒n "kolay" s─▒n─▒fland─▒rmas─▒ alt─▒nda ├ž─▒kt─▒─č─▒na dikkatinizi ├žekerim.
Uzatt─▒m biliyorum, uzun bir gecenin sonunda, uzayacak bir sabah─▒n ba┼člang─▒c─▒nda daha fazla s├Âz├╝ dalland─▒r─▒p budakland─▒rmamak ad─▒na toparlayay─▒m (m├╝mk├╝n de─čil ya)
1- Moderat├Âr├╝n T├╝rk├žesi var zaten ├ça─člar Forum dedi─čimiz yer asl─▒nda a├ž─▒k oturum, tart─▒┼čma ortam─▒ ve moderat├Âr de onun ba┼čkan─▒, yani oturum ba┼čkan─▒.
2- En k─▒sa zamanda bir powwow, sanal ki┼čiliklerle, ger├žek ki┼čilikler bir ┼čekilde bulu┼čmal─▒ dayan─▒┼čma ad─▒na. Henry bir keresinde sormu┼čtu niye T├╝rkiye'de ├žad─▒r toplant─▒s─▒ olmayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorsun diye, ben de ├žok fazla Madde 10 ve ├žok az madde 1 vard─▒ diye yan─▒tlam─▒┼čt─▒m, bknz powwow kurallar─▒.
3- Bir dili konu┼čmak e┼čit de─čildir o dili bilmek, yabanc─▒ dil bilmek e┼čit de─čildir otomatik olarak ├ževirmenlik yapabilmek. Onu ├ževiri programlar─▒ yapar.
4- Erhan, Adam gibi paradan ├Ânce adam gibi para c├╝mlesini hala anlamaya ├žal─▒┼č─▒yorum. Bili┼čsel becerilerim yerine gelirse bir ara yazar─▒m bu konuda da.
5- ipe sapa gelmez sorulara gelince ├žok yerinde bir atas├Âz├╝ var; Bir aptal, 10 ak─▒ll─▒n─▒n yan─▒tlayabilece─činden daha ├žok soru sorabilir (bizim deli, kuyu, ta┼č ve 40 ak─▒ll─▒ hikayesi) ─░steyen yan─▒tlas─▒n diyorum art─▒k, hi├ž hevesim yok, tahamm├╝l├╝m de, beklentim de.
6- Neler yazm─▒┼č oldu─čumu art─▒k takmad─▒─č─▒m ve hat─▒rlamad─▒─č─▒m bir anda i┼čini hakk─▒yla yapan, hakk─▒n─▒ lay─▒k─▒yla alan t├╝m meslekta┼člar─▒m─▒ seviyorum ve selaml─▒yorum. Yine de 1 dakika ├Ânce telefonda konu┼čtu─čum bir meslekta┼č─▒m─▒n bir soruya verdi─či yan─▒ta "kat─▒lm─▒yorum", forumda yazd─▒─č─▒ bir konuya "sen ┼ča┼č─▒rm─▒┼čs─▒n" demekten geri kalmayaca─č─▒m, bilmedi─čim konularda sorulan sorular altlar─▒nda kimse "fazladan" bir de benim yan─▒tlar─▒m─▒ bulamayacak.
┼×imdi izninizle,
Saat sabah─▒n ikisi
─░├žeride i┼čler bekler durur beni.
Ben tak─▒lm─▒┼č─▒m "maydanoz mu, maydonoz mu"ya
Siz prozu kurtar─▒yorsunuz yine
Aferin size,
├ça─člar l├╝tfen otur oturdu─čun yerde.

[Edited at 2003-12-23 17:43]

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

KudoZ: Sevenler kavu┼čamas─▒n da, s├Âvenler kap─▒┼ča m─▒ dursun?

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums