Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
KudoZ: Sevenler kavuamas覺n da, s繹venler kap覺a m覺 dursun?
Thread poster: zden Ar覺kan

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 13:08
Member
English to Turkish
Sep 23, 2003

Ge癟en hafta, pek 癟ounuzun fark覺nda olduu gibi, Claudia ad覺nda bir han覺m k覺z覺m覺z KudoZ'u romantik mesaj bombard覺man覺na tuttu. Sorulara 癟eitli cevaplar 繹nerildi, birbirimize deiik peer grade'ler verdik, 癟eitli itiip kak覺malar ve sululuklar oldu galiba, bu arada sorular覺n iyice 癟oald覺覺 bir noktada da bir iki arkada hafiften tepki g繹sterdik, yeter art覺k ama sabahtan akama kadar Claudia'n覺n ak mektubuyla m覺 uraaca覺z falan diye.

Sonra bu hafta, Claudia'n覺n b羹t羹n sorular覺, 襤ngilizce-T羹rk癟e KudoZ moderat繹r羹 alar arkada覺m覺z taraf覺ndan s覺k覺t覺r覺ld覺. Soruya girmeye 癟al覺anlar u mesajla kar覺lat覺lar:

This question was Squashed by:

aglar Ozayranci
Reason: Unprofessional; lacks literary/technical merit

imdi bu 癟ok 繹nemli bir hadise deil, yani hayat memat meselesi deil, tabii. Ama Sevgili alar arkada覺m覺zdan, moderat繹r olarak bir dahaki s覺k覺t覺rma 繹ncesinde u sorular覺 bir akl覺ndan ge癟irmesini rica edeceim:

1) Yeni gelmi bir sorunun s覺k覺t覺r覺lmas覺n覺 anlar覺m, ama sorunun 羹zerinden g羹nler ge癟tikten ve bir癟ok insan cevap verdikten sonra s覺k覺t覺rmak ne kadar doru? Ne olursa olsun, cevap 繹nermi olan bir s羹r羹 insana kar覺 haks覺zl覺k deil mi bu?

2) Proz sistemi, oraya "lacks literary, technical merit" diye bir se癟enek koyduuna g繹re, "literary & technical merit"in ne olduuna tek ba覺na karar verme konusunda da moderat繹re yetki tan覺yor demektir. Ama bu durumda da, moderat繹rlerin kendi aralar覺nda tart覺arak bununla ilgili somut kriterler belirlemesi ve ona g繹re hareket etmesi gerekmez mi? Claudia sadece 襤ngilizce-T羹rk癟e deil Frans覺zca-T羹rk癟e dil 癟iftinde de b繹yle sorular yollad覺 ve onlar yerinde duruyor. 襤ngilizce-襤ngilizce'de b繹yle sorular覺n s覺k覺t覺r覺ld覺覺n覺 hi癟 g繹rmedim. Demek ki moderat繹rlere bir "professional merit criteria coordinator" gerekiyor. Talibim!

3) alar, senin chat sorular覺na alerjin olduunu biliyorum. Hakl覺s覺n da tabii. (Ama bak, bu galiba chat ak覺 deildi; san覺yorum Claudia, Kuadas覺'na gitmi turist olarak ve orada bir ya覺z delikanl覺yla tan覺m覺. Neyse, konuyla ilgili dier dedikodular覺 sonra veririm ) Ama "unprofessional" veya "literary/technical merit" fukaras覺 sorular sadece ak mek i癟erikli olanlar deil. Sen ise hep b繹yle i癟erikli olanlar覺 s覺k覺t覺r覺yorsun. Sevenlerle al覺p veremediin nedir, hocam? "Wife" ne kadar profesyonel veya teknik/edebi bak覺mdan ne deer ta覺yor, mesela? Veya "bilginize sunar覺z" ya da "ekteki fatura" - belli ite, sekreter 襤ngilizce i mektubu yazacak, bize soruyor.

4) Yukar覺daki son noktan覺n devam覺 olarak: Zaten KudoZ da sadece 癟evirmenlerin, yani profesyonellerin birbiriyle yard覺mlamas覺n覺 ama癟lam覺yor, d覺ar覺dan kimselerin de profesyonellerden 癟eviri veya terim yard覺m覺 almas覺 i癟in var. O zaman bir moderat繹r olarak KudoZ'un sadece bir kapal覺 devre sistem haline getirilmesini 繹nermeyi mi d羹羹n羹yorsun yoksa? (nereceksen ve charter member'lar覺n g繹r羹羹 al覺nacaksa, ben ahsen onayl覺yorum.)

5) B繹yle mesajlar kar覺s覺nda hepimizin paylat覺覺 genel k羹癟羹mseme duygusuna ramen ben, "ikimiz bir fidan覺n g羹ller a癟an dal覺y覺z" falan kabilinden bir ifadenin 癟evirisi 羹zerine kafa yorman覺n da profesyonel olarak gayet iyi ve faydal覺 bir egzersiz olabileceine inan覺yorum. Ayn覺 c羹mleler, "ya ben bir roman 癟eviriyorum da, u u c羹mlelerin i癟inden 癟覺kamad覺m, bi zahmet" diye kar覺m覺za gelseydi hepimiz, alar ve ben de dahil olmak 羹zere, baka t羹rl羹 bakacakt覺k. Yani bana kal覺rsa bunlar覺n bal gibi de "professional merit"i var, arkada. (Hadi itiraf edeyim, "professional merit"e g羹zel bir kar覺l覺k bulamad覺m bir t羹rl羹, onun i癟in 癟ift t覺rnak i癟inde 襤ngilizce yaz覺p duruyorum )

Hadisenin 繹b羹r k覺sm覺na gelince, fazla bir s繹ze gerek yok. KudoZ'daki "baz覺 arkadalar"覺n tavr覺ndan son derece rahats覺z覺m. Bu baz覺 arkadalar da son bir soruda kar覺l覺kl覺 d繹kt羹ren Adil S繹nmez ile Caner kod adl覺 Erhan 癟g羹n kardeimiz. Adil S繹nmez'in forumda hi癟 yaz覺s覺n覺 g繹rmediim i癟in yaz覺lar覺 okumad覺覺n覺 da varsay覺yor, dolay覺s覺yla bulunmad覺覺 bir ortamda arkas覺ndan konumamak i癟in g繹r羹lerimi kendime sakl覺yorum. Erhan 癟g羹n ise aktif bir forum kat覺l覺mc覺s覺. Hatta "Bunu yapmasak" bal覺覺yla kendi a癟t覺覺 b繹l羹mde bak覺n ne demi:

"襤nsanlar 羹rk羹yor,
ben gecenlerde soyledigimde kimse anlamad覺, artik insanlar "Turkish-English" sorular覺n覺 ProZ.com. soramaz hale geldiler.
Neden cunku soru say覺s覺 azald覺, bunun Senay Han覺m ile falan da bir ilgisi yok, sadece baz覺 arkadalar覺m覺z覺n a覺r覺 agresivite gostermelerinden kaynaklanan bir durum." [sic]

Lahana turulu bir yoruma gerek var m覺 ger癟ekten burada? Hepimiz yetikin ve en az ortalama zek璽 sahibi insanlar olduumuza g繹re buradaki samimiyet d羹zeyi bellidir. Ben ahsen, "umuma a癟覺k" bir ortamda "ac覺tt覺m m覺 cicim", "kodum mu oturturum" tarz覺 laflar duymaktan holanm覺yorum. Benim "holanmamam"覺n d覺覺nda, bu t羹r bir 羹sluptan ciddi olarak rahats覺z olacak insanlar da bulunabilir pek璽l璽, herkesin derisi ayn覺 kal覺nl覺kta deildir ve kimsenin de her ortamda akl覺na esen her eyi yapma ve s繹yleme hakk覺 olamaz. Moderat繹rlerin bu t羹r durumlara m羹dahale yetkisi bulunduunu san覺yorum. Bununla ilgili olarak yapmay覺 d羹羹nd羹kleri bir ey var m覺, merak etmekteyim.

Ayr覺ca soru soran bir insana "sen git patik 繹r" diye cevap "繹nermek" de bence k羹f羹rlemekten 癟ok farkl覺 deil. Buna benzer bir eyi daha 繹nce s繹ylemitim, enay'la ilgili bir tart覺mada. (Baka kimse hat覺rlam覺yorsa da Murat'覺n hat覺rlayaca覺ndan eminim.) Bu konuda bir sosyolojik arat覺rma var m覺 bilmiyorum, ben de arat覺rma yapm覺 deilim, sadece yaant覺ya bal覺 g繹zlemlerime dayanarak unu s繹yleyebilirim: T羹rk toplumunda insanlar覺n satama, sald覺rma, hakaret etme konusunda kendilerini en rahat hissettikleri kesim 癟ocuklar ve teenager'lard覺r. Onun arkas覺ndan da gen癟 ve 癟ocuksuz kad覺nlar gelir. Benzer sald覺r覺lar覺 yapman覺n en zor "yedii" (ohhh! rahatlad覺m yaa... ) ya ve n羹fus grubu ise yal覺 erkeklerdir. Birbirimize sald覺r覺rken l羹tfen bunu hat覺rlay覺p kontrol mekanizmalar覺m覺z覺 bir de buna bal覺 hakkaniyete g繹re 癟al覺t覺ral覺m. Kimsenin hakaret etme ayr覺cal覺覺, ya覺ndan veya baka 繹zelliklerinden 繹t羹r羹 raporlu say覺lma l羹ks羹 yok, ama burada kimse amar olan覺 da deil.

G羹nl羹k hayat覺nda kumrucuk gibi kuuu'layan bir癟ok insan覺n internette nas覺l ahin kesildiini biliyorum. Ama -neydi Sevin癟 senin u Edmund Burke 癟evirisindeki laf- insanlar kendilerini yeterince kontrol edemiyorlarsa, gerekli kontrol羹 salamakla y羹k羹ml羹 arkadalar覺m覺z覺n bu konuda d羹羹nd羹kleri 繹nlemler nelerdir, bilmek isterim.

Selamlar & sevgiler,
X

[Edited at 2003-09-23 20:08]

Direct link Reply with quote

murat karahan  Identity Verified
Turkey
Local time: 14:08
English to Turkish
+ ...
Satama var.... :) Sep 23, 2003

Nezih'in daha 繹nce yazd覺覺 gibi, yaz覺l覺 bir ortam覺n 癟eitli iletiim kanallar覺ndan eksik olmas覺ndan dolay覺 baz覺 yanl覺 anlamalar mutlaka oluyor. Mutlaka diyorum 癟羹nk羹 iin i癟ine niyet girince, kar覺 taraf hemen k繹t羹 niyetli, eletiriden nasibini alan da mazlum postunu giyiyor.
Tayfun'un dedii gibi verilen cevaplar deil, sorulan sorular o kii hakk覺nda daha 癟ok ipucu veriyor. A癟覺k癟as覺 enay Han覺m'覺n (Yoksa Shenay m覺 demeliyim) computerisation sorusu bana g繹re uzun s羹redir g繹rd羹羹m en adam ak覺ll覺 soruydu 癟羹nk羹 癟ok kolayca yanl覺 癟evrilmesi m羹mk羹nken ortada bir bit yenii, i癟ine rahatl覺kla d羹羹lebilecek bir tuzak olduu fark edilmiti. Oysa baz覺 yan覺t sahipleri fark etmemiti. Bir ey daha, enay Han覺m kendisine sormal覺, bebekpatigi.com olay覺nda g繹sterdii tav覺r覺 pek 癟ok soruda ve cevaplar覺na gelen eletirilerde 繹nceden g繹sterseydi bu kadar tepki g繹r羹r m羹yd羹?
Romantik sorularda bence bir yerde dur demek laz覺m, 繹n羹ne ge癟ilmiyor ve bir yerden sonra kabak tad覺 aamas覺na ge癟iyor. Evrensel dili konusunlar, ya da yahoo mess'te emoticonlarla idare etsinler. Yan覺t verilmi sorular bence ezilmemeli (ya squash'a silmek diyelim olsun bitsin). Easy sorular覺n mesleki ya da edebi nitelikte olmas覺na gerek yok ille de. Profesyonel meziyetlere (b繹ylece meritli kal覺plar i癟in iki 繹neri vermi oldum) sahip olmay覺p profesyonel eziyet olarak kar覺m覺za 癟覺kan sorular da oluyor, olmuyor deil.
At覺ma deil, tart覺ma l羹tfen!
Sanal kiilik 癟ou zaman ger癟ek kiilikten farkl覺 oluyor. Kumrular ahin ya da Kartal kesiliyor, kediler de maallah aslan oluyor.
Uzun laf覺n k覺sas覺 yine havanda su d繹vmeye devam.

[Edited at 2003-12-09 15:43]

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Satama yok... Sep 23, 2003

murat karahan wrote:

Nezih'in daha 繹nce yazd覺覺 gibi, yaz覺l覺 bir ortam覺n 癟eitli iletiim kanallar覺ndan eksik olmas覺ndan dolay覺 baz覺 yanl覺 anlamalar mutlaka oluyor. Mutlaka diyorum 癟羹nk羹 iin i癟ine niyet girince, kar覺 taraf hemen k繹t羹 niyetli, eletiriden nasibini alan da mazlum postunu giyiyor.
Tayfun'un dedii gibi verilen cevaplar deil, sorulan sorular o kii hakk覺nda daha 癟ok ipucu veriyor. A癟覺k癟as覺 enay Han覺m'覺n (Yoksa Shenay m覺 demeliyim) computerisation sorusu bana g繹re uzun s羹redir g繹rd羹羹m en adam ak覺ll覺 soruydu 癟羹nk羹 癟ok kolayca yanl覺 癟evrilmesi m羹mk羹nken ortada bir bit yenii, i癟ine rahatl覺kla d羹羹lebilecek bir tuzak olduu fark edilmiti. Oysa baz覺 yan覺t sahipleri fark etmemiti. Bir ey daha, enay Han覺m kendisine sormal覺, bebekpatigi.com olay覺nda g繹sterdii tav覺r覺 pek 癟ok soruda ve cevaplar覺na gelen eletirilerde 繹nceden g繹sterseydi bu kadar tepki g繹r羹r m羹yd羹?
Romantik sorularda bence bir yerde dur demek laz覺m, 繹n羹ne ge癟ilmiyor ve bir yerden sonra kabak tad覺 aamas覺na ge癟iyor. Evrensel dili konusunlar, ya da yahoo mess'te emoticonlarla idare etsinler. Yan覺t verilmi sorular bence ezilmemeli (ya squash'a silmek diyelim olsun bitsin). Easy sorular覺n mesleki ya da edebi nitelikte olmas覺na gerek yok ille de. Profesyonel meziyetlere (b繹ylece meritli kal覺plar i癟in iki 繹neri vermi oldum) sahip olmay覺p profesyonel eziyet olarak kar覺m覺za 癟覺kan sorular da oluyor, olmuyor deil.
At覺ma deil, tart覺ma l羹tfen!
Sanal kiilik 癟ou zaman ger癟ek kiilikten farkl覺 oluyor. Kumrular ahil ya da Kartal kesiliyor, kediler de maallah aslan oluyor.
Uzun laf覺n k覺sas覺 yine havanda su d繹vmeye devam.
Yksi tyhm瓣 kysyy enemm瓣n kuin kymmenen viisasta ehtii vastata.

[Edited at 2003-09-23 20:39]

Neyi satama olarak g繹rd羹羹nden emin deilim, ama senin isminin ge癟tii b繹l羹m羹 kastediyorsan, yanl覺 anlam覺s覺n galiba: "Kimse hat覺rlamasa da Murat hat覺rlayacakt覺r" laf覺n覺 aynen olduu gibi al, bir dokundurma yok orada. Sadece neden, hangi tart覺madan bahsettiim anla覺ls覺n diye koyulmu bir nirengi olarak d羹羹nebilirsin bu c羹mleyi. 羹nk羹 o tart覺mada da ben benzer bir arg羹man ileri s羹rm羹t羹m, yani Adil S繹nmez'e g繹sterilmeyen tepki vs. Shenay Karatekin'e g繹sterilen tepki mealinden ve bu seninle aram覺zda k覺sa s羹reli bir ikili konumaya d繹n羹m羹t羹. Bu y羹zden bakalar覺 hat覺rlamasa bile Murat hat覺rlar... dedim. Adil S繹nmez'e g繹sterilmeyen tepkinin Shenay Karatekin'e g繹sterilmesi gibi bir kar覺lat覺rma yapm覺 olmam覺n, Shenay Karatekin'in bu foruma konu olan icraat覺n覺 savunduum anlam覺na gelemeyeceini s繹ylememe de gerek var m覺 yoksa?

Yukar覺da yazd覺klar覺m覺n da Shenay'la falan bir ilgisi yok. Sadece alar'a y繹nelik bir eletiri olarak okunabilir, yani "KudoZ moderat繹r羹 alar"a, tabii ki: Soru s覺k覺t覺rma konusunda bu kadar gayretli davran覺p hakaret, k羹f羹r vb rezaletine hen羹z m羹dahale etmemi olma. Eletirinin i癟erii de bu. Nokta.

Yksi tyhm瓣 kysyy enemm瓣n kuin kymmenen viisasta ehtii vastata... konusunda ise sana kat覺lmam m羹mk羹n deil. Bence s羹m羹kl羹b繹ceklerin antenleri 覺slan覺nca topraktaki elektrii 癟ekmelerinin ser癟elerin 羹reme 癟evrimleriyle balant覺s覺 sadece bir iddia aamas覺nda kalm覺, son bilimsel arat覺rmalar da bu konuda doyurucu sonu癟lar ortaya koyamam覺t覺r.

Yukar覺daki "vs."yi (A.S繹nmez... vs. S.Karatekin...) "versus" olarak d羹羹nm羹t羹m, ama T羹rk癟e metnin i癟inde "ve saire" olarak okunuyor tabii. Niye T羹rk癟e yazarken 繹yle d羹羹nd羹羹m羹 de bilmiyorum, yorgunluktan hatlar kar覺m覺 anla覺lan. Siz "versus" anlam覺nda okuyun l羹tfen.

[Edited at 2003-09-24 06:01]

Nilg羹n Bayram  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Sevmeyi deil s繹vmeyi biliyoruz. Sep 23, 2003

Xola 繹nemli konular覺 g羹ndeme getirmi bence. A癟覺k癟as覺 baz覺 arkadalar覺m覺z覺n 羹slubu ger癟ekten kaba ve rahats覺z edici. Ama 繹nce u ak mek meselesi...

Sevmeyi bilmediimiz i癟in mi ak mesajlar覺ndan ve bu mesajlar覺 癟evirmekten ka癟覺n覺yoruz acaba? Dier dil 癟iftlerinde de bu t羹r sorular 癟覺k覺yor ger癟ekten de ve kimsenin dert ettiini sanm覺yorum. Proz.com yaln覺zca profesyonellerin yard覺mlamas覺n覺 ama癟layan bir ortam olmad覺覺na g繹re chat ve e-mail mesajlar覺n覺n 癟evirisini yapmakta bir sak覺nca olmasa gerek. 襤stemeyen yan覺t vermez. Bu sorular覺n s覺k覺t覺r覺lma nedenini anlayam覺yorum.

Gelelim dier konuya. Korkar覺m ki ipin ucu iyice ka癟t覺. Daha 繹nceki baz覺 forumlarda da "eletiri ve disagree" konular覺 tart覺覺lm覺 g繹rd羹羹m kadar覺yla ama deien bir ey olmam覺 ki bu noktaya geldik. L羹tfen saa sola hakaret etmeyi b覺rakal覺m. Herkes hakaret etmeyi de edepsizlik etmeyi de ve dahi k羹f羹r etmeyi de bilir. Birbirimize k覺zmak ve k覺zd覺rmak yerine akalamay覺 denesek baaramaz m覺y覺z? Bizler bu kadar ham ve yontulmam覺 varl覺klar m覺y覺z yani????

Ben biraz yazma tembeliyimdir, imdilik burada kesiyorum.

Hepinize selam, sayg覺 ve sevgilerimle.
Nilg羹n Bayram

[Edited at 2003-09-24 08:11]

Turkey
English to Turkish
+ ...
Satama var :)) Sep 24, 2003

Laflar tam yerini buldu. Xola, imdi t羹m yazd覺klar覺m覺 "satama var"覺n peine eklenen iki nokta 羹st羹ste ve iki kapa parantez 覺覺覺nda oku. Tabii ki satama yok, yanl覺 anlama da yok. B繹yle bir ortamda yani yaz覺l覺 iletiimde eksikliini belli eden iletiim yollar覺ndan baz覺lar覺 de mimikler, el kol hareketleri (ac覺d覺 m覺 eklinde anlamlar覺 olmayanlar tabii), ses tonu. O iki kelimeyle bunu vurgulamak istedim. Tutup onu sataaamaaa vaaaarrr... hehe diye yazsayd覺m, yaz覺y覺 癟ok farkl覺 bir ekilde okuyacakt覺n. Her eyin 繹tesinde "satama var"覺 sen g羹lerek okusayd覺n belki yine ayn覺 etkiyi verecekti. Ne dersiniz, en b羹y羹k eksiklik bu deil mi? Tabii ki g繹z yumulmayacak eyler de var ve olmaya devam edecek. Ne yapars覺n ve ne yazar?

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
襤nsaf !!! Sep 24, 2003

murat karahan wrote:

Laflar tam yerini buldu. Xola, imdi t羹m yazd覺klar覺m覺 "satama var"覺n peine eklenen iki nokta 羹st羹ste ve iki kapa parantez 覺覺覺nda oku. Tabii ki satama yok, yanl覺 anlama da yok. B繹yle bir ortamda yani yaz覺l覺 iletiimde eksikliini belli eden iletiim yollar覺ndan baz覺lar覺 de mimikler, el kol hareketleri (ac覺d覺 m覺 eklinde anlamlar覺 olmayanlar tabii), ses tonu. O iki kelimeyle bunu vurgulamak istedim. Tutup onu sataaamaaa vaaaarrr... hehe diye yazsayd覺m, yaz覺y覺 癟ok farkl覺 bir ekilde okuyacakt覺n. Her eyin 繹tesinde "satama var"覺 sen g羹lerek okusayd覺n belki yine ayn覺 etkiyi verecekti. Ne dersiniz, en b羹y羹k eksiklik bu deil mi? Tabii ki g繹z yumulmayacak eyler de var ve olmaya devam edecek. Ne yapars覺n ve ne yazar?

O kadar emek verdim, gecenin bir yar覺s覺 yorgun arg覺n yal覺 kafamla "s羹m羹kl羹b繹cek antenli bir hayvan m覺yd覺, ser癟e eeyli 羹reme mi yapard覺" diye haf覺zam覺 yoklad覺m, elektrik konusundan hi癟 anlamad覺覺m i癟in "Acaba 覺slak eyler mi daha 癟abuk 癟ekiyordu elektrii" diye d羹羹nd羹m, hatta elektrik m羹hendisi olduundan 羹phelendiim baz覺 arkadalara mail atacakt覺m ki gece gece rahats覺z etmeyeyim diye parma覺m覺 az覺ma sokmak suretiyle 覺slatt覺ktan sonra prize soktum! 襤nsan art覺k insaf eder de yazar u hapidi hukkidi lom'un ne demek olduunu...

Neyse, ben gidip k繹edeki marketten sa癟 j繹lesi alaca覺m, sa癟lar覺m dik dik oldu da d羹n geceden beri, nedense... sonra g繹r羹羹r羹z

Turkey
English to Turkish
+ ...
ok... Sep 24, 2003

Fince bir deyi
Terc羹mesi; Bir aptal, 10 ak覺ll覺n覺n cevaplayabileceinden daha fazla soru sorabilir. Yani yok s羹m羹kl羹 b繹cek...

Xola wrote:

murat karahan wrote:

O kadar emek verdim, gecenin bir yar覺s覺 yorgun arg覺n yal覺 kafamla "s羹m羹kl羹b繹cek antenli bir hayvan m覺yd覺, ser癟e eeyli 羹reme mi yapard覺" diye haf覺zam覺 yoklad覺m, elektrik konusundan hi癟 anlamad覺覺m i癟in "Acaba 覺slak eyler mi daha 癟abuk 癟ekiyordu elektrii" diye d羹羹nd羹m, hatta elektrik m羹hendisi olduundan 羹phelendiim baz覺 arkadalara mail atacakt覺m ki gece gece rahats覺z etmeyeyim diye parma覺m覺 az覺ma sokmak suretiyle 覺slatt覺ktan sonra prize soktum! 襤nsan art覺k insaf eder de yazar u hapidi hukkidi lom'un ne demek olduunu...

Neyse, ben gidip k繹edeki marketten sa癟 j繹lesi alaca覺m, sa癟lar覺m dik dik oldu da d羹n geceden beri, nedense... sonra g繹r羹羹r羹z

Turkey
English to Turkish
+ ...
ok... Sep 24, 2003

[Edited at 2003-09-24 09:40]

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Saolas覺n! (Ohhh... ) Sep 24, 2003

murat karahan wrote:

Buradaki Murat kaynakl覺 meraklar覺mdan bir tanesi olsun cevap bulmu oldu! G羹zel deyimi...

xxxCaner
Turkish to English
+ ...
YAA Sep 24, 2003

DEMEK K襤 ONEMLI OLAN, ADAM GIBI PARADAN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ADAM GIBI DIL, ADAM GIBI DIL ICIN ADAM GIBI INSAN, ADAM GIBI INSAN ICIN ONCE ADAM GIBI YASAMAK, ADAM GIBI YASAMAK ICIN ONCE KENDINE SAYGI, ADAM GIBI SAYGI ICIN NERDE YASADIGINI BILMEK, ADAM GIBI YADAGINI BILMEK ICIN ONCE NERDEN GELDIGINI BILMEK!!!

SUSUN ALLASEN! YOKSA HAYRETLER GIBI BISEY OLURSUNUZ (cevirdiginiz kitaplar覺n覺zdan ve oynanan "ceviri" oyunlar覺n覺zdan al覺nt覺d覺r)

Xola wrote:

murat karahan wrote:

Buradaki Murat kaynakl覺 meraklar覺mdan bir tanesi olsun cevap bulmu oldu! G羹zel deyimi...

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Susmuyorum da, cevap verecek bir ey de yok... Sep 24, 2003

[quote]Caner wrote:

DEMEK K襤 ONEMLI OLAN, ADAM GIBI PARADAN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ONCE ADAM GIBI PARA, ADAM GIBI CEVIRI ICIN ADAM GIBI DIL, ADAM GIBI DIL ICIN ADAM GIBI INSAN, ADAM GIBI INSAN ICIN ONCE ADAM GIBI YASAMAK, ADAM GIBI YASAMAK ICIN ONCE KENDINE SAYGI, ADAM GIBI SAYGI ICIN NERDE YASADIGINI BILMEK, ADAM GIBI YADAGINI BILMEK ICIN ONCE NERDEN GELDIGINI BILMEK!!!

SUSUN ALLASEN! YOKSA HAYRETLER GIBI BISEY OLURSUNUZ (cevirdiginiz kitaplar覺n覺zdan ve oynanan "ceviri" oyunlar覺n覺zdan al覺nt覺d覺r)

[quote]Xola wrote:

... zaten herhalde konu bal覺覺n覺 a覺rm覺s覺n.

Yaln覺z "hayretler gibi nas覺l bir ey" olacakm覺覺m, onu merak ettim. Bir de oyun 癟evirdiimi ve hatta bunun oynand覺覺n覺 haber verdiin i癟in saol. Dier ayr覺nt覺lar覺 da bir zahmet bildirirsen telif peine d羹eyim.

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Bir dakika arkadalar ya... Sep 25, 2003

aglar Ozayranci wrote:

Bir kere sadece sohbet sorular覺n覺 deil, bele癟i herkesin sorusunu ve verilen cevaplar覺 siliyorum. Bir s羹redir siteye girmemitim, yoksa batan silerdim, kimse de yorulmazd覺. Cevap verenlere kar覺 ay覺p oluyor, evet. Bu konuda daha 繹nce bir eyler yazm覺t覺m, imdi uzatmayay覺m. Aa覺da yazd覺klar覺m, sorular覺 ciddiye al覺p cevap verenlere de bir a癟覺klama olacak.

Bu site bir sa癟mal覺klar merkezi. Bir kere, benim moderat繹r olmama kim karar verdi dersiniz? Muhtar se癟imi gibi bir se癟im mi oldu san覺yorsun zden? Zaman覺nda bu siteyi bulup (羹ye numaram 491) kaydolmutum. K覺sa s羹re sonra moderat繹r ilan edildim. Niye, bilmiyorum. Ben moderat繹r羹m diye dierlerinden iyi veya k繹t羹 癟eviri yapar覺m, 癟eviri hakk覺nda daha eksik veya fazla bilgiye sahibim diye bir iddiam yok. Zaten bu 繹l癟羹lemez de, hele d羹nyan覺n dier ucundakiler taraf覺ndan...

Bu sitenin sahipleri hitlerini artt覺rmak ve i癟in saa sola reklam vermi durumda. Bilen bilir, alexa.com ad覺nda, sitelerin internet 羹zerindeki pop羹lerlik durumunu g繹steren bir merkez var. Bak覺n Proz.comu 繹vmek i癟in Henry garda覺m覺z kendi sitesine 5 y覺ld覺z verdikten sonra ne yazm覺. Hemen fark edilmesin diye link olarak vermiyorum. Site y繹netimi fark ettiinde silecektir, bir zahmet kopyalay覺p yeni bir taray覺c覺 ekran覺nda adres b繹l羹m羹ne yap覺t覺r覺verin:

http://www.alexa.com/data/details/?url=www.proz.com

Sitede yazanlar:
All Reviews for proz.com
Free human translation by pros, 11/16/00
Reviewer: Henry
Check out the free human translation page -- at http://www.proz.com/ks.php3. Dont think there is any other place on the Internet where you can get this kind of service.

Dikkatinizi 癟ekerim, get this kind of service diyor, sanki kendi veriyor hizmetleri! Yani biz saf saf, sevenleri kavutural覺m, sevapt覺r, hadi aralar覺n覺 yapal覺m, diye sorular覺 cevaplarken bu arkada sitesine hit, platin 羹ye vs. kazan覺yor. Moderat繹r olanlar覺n sitenin oras覺nda buras覺nda g繹rebilecei gibi, siteyi eletiren baz覺 yaz覺lar site y繹netimi taraf覺ndan derhal siliniyor. B繹yle bir ortamdan hepimiz zarar g繹r羹yoruz.

襤nternet 羹zerindeki i癟erie eriim yava yava yeniden paral覺 hale gelmeye balad覺, fark覺ndas覺n覺zd覺r. Buradaki i ilanlar覺 da 繹nce, para 繹deyen 羹yelere g繹steriliyor art覺k. Yani, evet tekrar olacak ama yine yazaca覺m... 繹yle oluyor uygulamada: biz internetin oras覺nda buras覺nda bulunan ve bu sitenin, dier internet sitesi sahiplerine sunduu free human translation service y羹z羹nden ipe sapa gelmez sorulara cevap veriyoruz, sitenin arama motorlar覺nda, alexa.comda s覺ras覺 y羹kseliyor. Sonra yeni 癟evirmenler siteye kat覺l覺yor... K覺s覺r d繹ng羹.

Proz.com sahiplerine baz覺 繹nerilerim var:
1. K羹癟羹k internet sitelerine sahip insanlara verdiiniz HTML kodunu parayla sat覺n. Bu siteler sizin enayi yerine koyduunuz 癟evirmenler sayesinde para kazan覺yor. Kapt覺rmay覺n komisyonu.
2. evirmenlerden, cevaplad覺klar覺 soru ba覺na para al覺n. Ne de olsa bu sayede puanlar覺 art覺yor, belki i falan al覺rlar.
3. evirmenlerin balant覺 bilgilerini uluslararas覺 癟eviri irketlerine el alt覺ndan sat覺n. Onlar buradaki 癟evirmenlerle dorudan balant覺 kursun, iyice k覺rs覺nlar fiyatlar覺. 0.03 cent 癟ok y羹ksek, kurtarm覺yordur...
4. Bizim, Enayiler olmasa a癟覺kg繹zler a癟 kal覺r, diye 癟ooook derin manalar覺 olan bir laf覺m覺z vard覺r. Bunun b羹t羹n d羹nya dillerine 癟evrilmesi i癟in bir yar覺ma d羹zenleyin. Sonra 癟evirileri ayr覺 ayr覺 癟er癟eveletip ofisinizin duvarlar覺na as覺n. (L羹tfen kimse 羹zerine al覺nmas覺n, sorular覺 cevaplayanlar覺 enayi yerine koyan ben deilim, bu sitenin y繹netimi.)

Gaza geldim yazd覺m ite... Herkesin bildii, internet 羹zerindeki 癟evirmen kahvesi burada 癟覺kan benzer bir tart覺ma 羹zerine kurulmutur. Bir ara T羹rk 癟evirmenler i癟in de bir site kurulmutu, kimdi sahipleri bilmiyorum. Ama kimse ilgi g繹stermedi. Yaz覺k.

Ne dersiniz, yeni bir site kural覺m, site kurallar覺n覺 kendimiz belirleyelim, ben de moderat繹r falan olmam, hi癟 derdim deil... Eskiden onbinlerce dolara sat覺lan Portal yaz覺l覺mlar覺 art覺k 羹cretsiz da覺t覺l覺yor. Bu yaz覺l覺mlardan birinde, moderat繹r tarif edilirken worker bee denmi Ba belas覺 bir iten baka bir ey deil moderat繹rl羹k... (Yeri gelmiken, bunun T羹rk癟esi ne olabilir, uzlat覺r覺c覺 denebilir mi sizce?)

Zaten uzunca bir s羹redir kendi kendimi silmek istiyorum buradan. Art覺k 羹yelik 羹creti 繹demi arkadalardan biri ikayet ediversin de silsinler beni

Bakal覺m nereye varacak...
---------------------------------
Evet, yay覺nlayal覺 bir saat bile olmad覺, defalarca kapat覺ld覺 bu yazd覺klar覺m. Kim yap覺yor bunu?

[Edited at 2003-09-25 13:59]

Konunun neden buralara geldiini anlayabilmi deilim, ama anla覺lan benim iki vahim hatam var. Birincisi her zamanki gibi laf覺 fazla uzatmak: Anla覺lan ben sadede gelene kadar insanlara uyku bast覺rm覺 ve Claudia meselesinden sonras覺n覺 okuyamam覺lar. Hakl覺lar. Daha veciz olmaya gayret edeceime s繹z veriyorum. 襤kincisi orada 襤ngilizce-T羹rk癟e KudoZ moderat繹r羹 alar zayranc覺 yaz覺yor diye dorudan alar'dan s繹z ederek ve alar'a hitap ederek konumak. Oysa asl覺nda genel olarak "moderat繹rl羹e" hitap etmem gerekirdi. Benim alar'a "y羹klenmek" gibi bir niyetim yoktu; iin buraya gelmesine ger癟ekten 羹z羹ld羹m ve eer sende herhangi bir k覺rg覺nl覺a yol a癟t覺ysam, alar, samimi olarak 繹z羹r diliyorum.

Bu sefer 癟ok k覺sa -en az覺ndan kendi standartlar覺ma g繹re k覺sa- bir 繹zet ge癟eyim: Ak mek sorular覺, silme silmeme, beni as覺l ilgilendiren ey deil. 襤tiraz覺m epey ge癟 ve epey cevap verilmi sorular覺n silinmesineydi esas olarak, ve bir de bu soru silme iinde neyin 繹l癟羹 olduunun belli olmamas覺na. Ama dediim gibi as覺l mesele bu da deil. As覺l mesele baz覺 insanlar覺n bakalar覺n覺n kiiliine sald覺rma, bakalar覺na hakaret etme, daha da ileri giderek alenen k羹f羹r etme ve yukar覺da bir 繹rneini g繹rmekte olduunuz gibi insan覺n g繹z羹n羹n i癟ine baka baka yalan s繹yleme ve tehdit etme gibi davran覺lar g繹stermesi kar覺s覺nda moderat繹rl羹羹n neden bir ey yapm覺yor oluu idi ve h璽l璽 繹yle. Sald覺r覺lan kiinin kendisi de zaman覺nda falancaya sald覺rm覺, zaten yeterince profesyonel deilmi, 癟覺kar 癟at覺mas覺 varm覺 -benim kadar avanak birine bile belli oluyor o 癟覺kar 癟at覺mas覺 ayr覺ca, alar, merak etme- bunlar beni hi癟 ilgilendirmiyor. Topluca bulunulan bir ortamda herkesin terbiye s覺n覺rlar覺 i癟inde davranmas覺n覺 ve davranmayanlara da bunun yapt覺r覺m覺 neyse uygulanmas覺n覺 talep ediyorum ve bunu talep etme hakk覺n覺 da kendimde g繹r羹yorum.

Konunun bu kadar da覺t覺lmas覺ndan ve bu tav覺rlardan herkes rahats覺zl覺k duyduu halde 癟ok az insan覺n tepki g繹stermesinden de ayr覺ca rahats覺z覺m. Bu kadar... en az覺ndan imdilik

Turkey
English to Turkish
+ ...
Biraz durun bakal覺m Sep 25, 2003

Bu sefer de a覺r olun molla desinler fakat farkl覺 bir balamda.
Ne oluyorsunuz, kutlar覺m sizi. Bir moderat繹r baka bir moderat繹r羹 istifaya davet ediyor!!! Orada durun bir bakal覺m, bir kez olsun bir deiiklik yap覺n ve yazd覺klar覺n覺zda ayr覺ld覺覺n覺z noktalar覺 deil de hemfikir olduunuz y繹nleri ortaya 癟覺kart覺n.
Huyum deil, huysuzum gecenin bir bu癟uunda ama s繹z羹 a覺r olduu yerine koyal覺m
1- Kudoz sorular覺na isteyen cevap verebilir. Sonu癟ta "I love you" i癟in y羹z羹nc羹 kez cevap veren biri de "computerisation" i癟in de "doru" cevap veren de ayn覺 puan覺 al覺r.
2- Proz, Aquarius'un d羹t羹羹 hataya d羹memek i癟in kat覺l覺m覺 art覺rmak zorunda.
3- evirmenlik 繹yle b繹yle bir i deildir demekle olmaz. Deil ama ne yapt覺覺m覺z覺n fark覺nda olmak da 繹nemli.
Bak覺n, daha 繹nce ka癟 kez yazd覺m, hep bir kez eksik yazm覺覺m demek ki. Kendinize bir alan belirlerseniz o konuda uzmanla覺rs覺n覺z. Bir bal覺k daha a癟aca覺m, l羹tfedip kat覺l覺n, konu bal覺覺 "hangi konularda 癟eviri yapmazs覺n覺z". Kiinin neler bildii kadar, neleri bilmediinin ay覺rd覺nda olmas覺 da 繹nemli. unun uras覺nda Kudoz'lara kat覺lan 40 kii (en iyi ihtimalle) Proz'a da aktif olarak kat覺lan 10-15 kiiyle s覺n覺rl覺y覺z. Yeri geldiinde ben de a覺r konuurum, 癟ok basit bir kudoz sorusunda bile ekranda g繹rd羹klerinizin 癟ok daha a覺r覺n覺 yazd覺覺m olmutur. Fakat inan覺n yazd覺klar覺ma yuh deyip sonradan sildiim, cevab覺 yazd覺覺m kiiyi aray覺p 繹z羹r dilediim olmutur. Bu hi癟bir ekilde t羹k羹rd羹羹n羹 yalamak deildir, 繹yle alg覺layan varsa da deyemeyeyim keyfine. Biraz tevazu, al癟akg繹n羹ll羹l羹k l羹tfen.
Sizi bilmem ama bence 癟evirmenlik yaln覺z bir meslek, hele de freelance 癟al覺覺yorsan覺z. Ben proz'u meslektalar覺mla biraraya gelebildiim, yeni arkadalarla tan覺abileceim bir ortam olarak g繹r羹yorum. ok ey 繹rendiim de oluyor. rnein ben ticari 癟eviri yapmam, bilgisayar konular覺 haricinde teknik 癟eviri yapmam, t覺p 癟evirisi yapmam (yapar覺m ama istediim 羹creti kabul edecek az m羹teri vard覺r, oturur o konunun kitaplar覺n覺 okur, kaynaklar覺 arat覺r覺r覺m g羹nlerce). Proz'dan bug羹ne kadar hi癟bir i almad覺m, birka癟 kez teklif geldi, ben kendi alan覺m覺n d覺覺nda 癟eviri yapmam diyerek geri 癟evirdim ve 3 (belki de d繹rt olmutur) y覺l i癟inde sadece 5 projeye bavurmuumdur.
Bu ii ger癟ekten ekonomik nedenlerle, i koparmak gerek癟esiyle yapanlar varsa sadece unu s繹ylemek isterim, bug羹ne kadar proz'a g繹nderilen projelerin say覺s覺 43 bin civar覺nda, oysa 羹ye say覺s覺 60 bine dayanm覺 durumda. Var覺n muhasebesini siz yap覺n.
Kudoz sorular覺na niye kat覺l覺yorum diye akl覺n覺za bir soru tak覺l覺yorsa, yan覺t覺m u olacakt覺r; 500 puan覺 ge癟tikten sonra sorular覺 ezme, s覺k覺t覺rma, silme hakk覺na sahip olmak i癟in. Bu cevaplama h覺z覺yla 1.5 y覺l sonra 500 puan覺 tutturabilirim.

"KudoZ bir kurum olarak 癟evirmenler aras覺nda iletiimi salamaya y繹nelik, tecr羹beli olanlardan tecr羹besiz olanlara bilgi ve deneyim aktar覺m覺, dostluk, dayan覺ma ve tabii bunlar覺 da rekabet i癟inde kar覺l覺kl覺 denetim ortam覺nda sunmas覺yla emsalsizdi."
Evet ama kudozlardaki k羹f羹rlemeler ve hakaretler de ayn覺 ortamda yaan覺yor ne hikmetse. eviri yapan pek 癟ok arkada覺m覺z覺n bunu hakaret derecesinde alg覺lamas覺n覺n nedeni sadece ekonomik deil, tamamen dilsel Kimse ana dilinde bir hatas覺n覺n y羹z羹ne vurulmas覺ndan holanmaz, oysa hakl覺s覺n覺z, yan覺lm覺覺m, hata yapm覺覺m demek benim g繹z羹mde o 癟evirmeni y羹celtir. Bir soruya 20 kii 20 farkl覺 cevap verse bile aralar覺ndan yanl覺 cevaplar覺n se癟ildiini g繹r羹yoruz.
tekrar biraz baa alay覺m kasedi, farkl覺l覺klar覺m覺z覺 konuursak farkl覺l覺klar覺, sorunlar覺 konuursak sorunlar覺 ortaya koyar覺z. 繹z羹m羹 konuacak olursak, 癟繹z羹me ula覺r覺z. Bu yaz覺y覺 bitirdikten sonra bir s羹reliine aran覺zdan 癟ekileceim. 覺kmayan candan 羹mit kesilmez.
alar, hakl覺 y繹nlerin var. Burada bilmedii konuda 癟覺kan 20 soruyu cevaplar覺 olduu halde silen, ondan sonra kendi bildii dilde 20 kelimelik bir c羹mleyi 20 soru halinde soranlar覺 da g繹rd羹k. Nereden tutsan bir yerde eline erilik geliyor.
襤ncir 癟ekirdeini doldursa tart覺malar anlayaca覺m, s覺rf ortam yumuas覺n diye f覺kralar ve eek ar覺s覺 gibi konu bal覺klar覺 a癟t覺m. En uzun 繹m羹rl羹s羹 eek ar覺s覺 oldu fakat onun ka癟 kii taraf覺ndan okunduunu, 癟eviri 羹cretleri bal覺覺yla a癟覺lan konuyla k覺yaslarsan覺z ortaya yine alar'覺n ekonomi tespiti 癟覺k覺yor. Bir konuda sana hem kat覺l覺yorum hem de ayr覺l覺yoruz alar. Proz tabii ki hit say覺s覺n覺 art覺rmak durumunda, bunun bir k覺sm覺 bele 癟eviri eklinde ger癟ekleiyor (bundan memnun deilim ve bu t羹rden sorulara kat覺lmama hakk覺m覺 yeri geldiince kullan覺yorum) fakat sorular覺n bir k覺sm覺 da dayan覺ma ad覺 alt覺nda s覺n覺fland覺r覺labilir. Bu arada en b羹y羹k tart覺malar覺n "kolay" s覺n覺fland覺rmas覺 alt覺nda 癟覺kt覺覺na dikkatinizi 癟ekerim.
Uzatt覺m biliyorum, uzun bir gecenin sonunda, uzayacak bir sabah覺n balang覺c覺nda daha fazla s繹z羹 dalland覺r覺p budakland覺rmamak ad覺na toparlayay覺m (m羹mk羹n deil ya)
1- Moderat繹r羹n T羹rk癟esi var zaten alar Forum dediimiz yer asl覺nda a癟覺k oturum, tart覺ma ortam覺 ve moderat繹r de onun bakan覺, yani oturum bakan覺.
2- En k覺sa zamanda bir powwow, sanal kiiliklerle, ger癟ek kiilikler bir ekilde bulumal覺 dayan覺ma ad覺na. Henry bir keresinde sormutu niye T羹rkiye'de 癟ad覺r toplant覺s覺 olmayaca覺n覺 d羹羹n羹yorsun diye, ben de 癟ok fazla Madde 10 ve 癟ok az madde 1 vard覺 diye yan覺tlam覺t覺m, bknz powwow kurallar覺.
3- Bir dili konumak eit deildir o dili bilmek, yabanc覺 dil bilmek eit deildir otomatik olarak 癟evirmenlik yapabilmek. Onu 癟eviri programlar覺 yapar.
4- Erhan, Adam gibi paradan 繹nce adam gibi para c羹mlesini hala anlamaya 癟al覺覺yorum. Bilisel becerilerim yerine gelirse bir ara yazar覺m bu konuda da.
5- ipe sapa gelmez sorulara gelince 癟ok yerinde bir atas繹z羹 var; Bir aptal, 10 ak覺ll覺n覺n yan覺tlayabileceinden daha 癟ok soru sorabilir (bizim deli, kuyu, ta ve 40 ak覺ll覺 hikayesi) 襤steyen yan覺tlas覺n diyorum art覺k, hi癟 hevesim yok, tahamm羹l羹m de, beklentim de.
6- Neler yazm覺 olduumu art覺k takmad覺覺m ve hat覺rlamad覺覺m bir anda iini hakk覺yla yapan, hakk覺n覺 lay覺k覺yla alan t羹m meslektalar覺m覺 seviyorum ve selaml覺yorum. Yine de 1 dakika 繹nce telefonda konutuum bir meslekta覺m覺n bir soruya verdii yan覺ta "kat覺lm覺yorum", forumda yazd覺覺 bir konuya "sen a覺rm覺s覺n" demekten geri kalmayaca覺m, bilmediim konularda sorulan sorular altlar覺nda kimse "fazladan" bir de benim yan覺tlar覺m覺 bulamayacak.
imdi izninizle,
Saat sabah覺n ikisi
襤癟eride iler bekler durur beni.
Ben tak覺lm覺覺m "maydanoz mu, maydonoz mu"ya
Siz prozu kurtar覺yorsunuz yine
Aferin size,
alar l羹tfen otur oturduun yerde.

[Edited at 2003-12-23 17:43]

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

KudoZ: Sevenler kavuamas覺n da, s繹venler kap覺a m覺 dursun?

Advanced search

Translation news in Turkey

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs