sözlük cd'leri
Thread poster: shenay kharatekin
shenay kharatekin
shenay kharatekin
Türkiye
Local time: 22:41
Turkish to English
+ ...
Oct 23, 2003

Ben Red House cd sini kullanıyorum fakat önerebileceğiniz başka, özellikle teknik ağırlıklı sözlük cd leri var mı?

Herkese teşekkürler.

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-10 00:19]

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
elektronik sözlükler Dec 10, 2003

İngilizce-Türkçe olarak Redhouse haricinde Fono'nun sözlüğü var fakat hiç kullanmadığım için yorumda bulunamayacağım.
Ayrıca Moonstar'ı da duymuşsunuzdur ...

TDK'nın Türkçe Sözlüğü de CD olarak mevcut

İngilizce-İngilizce olarak ise çok sayıda elektronik sözlük var. Merriam Webster's Unabridged Dictionary (450.000 sözcük), Shorter Oxford English Dictionary (kısa dendiğine bakmayın, 300.000'den fazla sözcük girişi var), Encarta
... See more
İngilizce-Türkçe olarak Redhouse haricinde Fono'nun sözlüğü var fakat hiç kullanmadığım için yorumda bulunamayacağım.
Ayrıca Moonstar'ı da duymuşsunuzdur ...

TDK'nın Türkçe Sözlüğü de CD olarak mevcut

İngilizce-İngilizce olarak ise çok sayıda elektronik sözlük var. Merriam Webster's Unabridged Dictionary (450.000 sözcük), Shorter Oxford English Dictionary (kısa dendiğine bakmayın, 300.000'den fazla sözcük girişi var), Encarta World English Dictionary, Random House Webster (180.000 sözcük)...

Bu saydıklarım CD olarak mevcut.

Ayrıca Internetten indirebileceğiniz wordweb, babylon, ifinger gibi sözlük programları var. ifinger'ı özellikle tavsiye ederim, tek ekranda çok sayıda sözlük bulunmakta (oxford, merriam webster, vs.)

www.ifinger.com

www.babylon.com

[Edited at 2004-04-28 16:26]
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Yeni Elektronik Sözlükler Jul 5, 2004

Sayısal firması Prof. Dr. İsmet Dökmeci'nin Büyük Tıp Sözlüğü'nü CD haline getirmiş. Sözlük hakkında www.sayisal.com.tr sitesinde ayrıntılı bilgi veriliyor.

Ayrıca Pars Tuğlacı'nın Tıp Sözlüğü Wyeth firmasının doktorlara eşantiyonu olarak CD halinde dağıtılmış. Ben maalesef orijinalini bulamadım. Gerçi büyük bir kayıp da sayılmaz çünkü çok yavaş çal
... See more
Sayısal firması Prof. Dr. İsmet Dökmeci'nin Büyük Tıp Sözlüğü'nü CD haline getirmiş. Sözlük hakkında www.sayisal.com.tr sitesinde ayrıntılı bilgi veriliyor.

Ayrıca Pars Tuğlacı'nın Tıp Sözlüğü Wyeth firmasının doktorlara eşantiyonu olarak CD halinde dağıtılmış. Ben maalesef orijinalini bulamadım. Gerçi büyük bir kayıp da sayılmaz çünkü çok yavaş çalışıyor. http://www.ailehekimi.com/index.php adresinde aynı sözlüğün online versiyonu mevcut.

Sayısal firması DigiEko adında bir ekonomi-finansman-muhasebe ... sözlüğü de hazırlamış. Fakat şirket yetkililerinden öğrendiğime göre piyasaya ne zaman çıkacağı belli değil.

Herpa firmasının PolyLingua CD-2000 isimli İngilizce-Türkçe sözlüğü de yeni çıkanlar arasında (veya benim yeni haberim oldu). Fakat bu sözlük hakkında yorum yapmayı bile gereksiz buluyorum.

Elektronik sözlükler konusunda bence en önemli eksik bir teknik terimler sözlüğünün olmayışı. Firmalar bunu yapmayı niye akıl etmiyorlar hiç anlamıyorum, kimse almaz diye mi düşünüyorlar yoksa!!
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 21:41
Dutch to Turkish
+ ...
ingilizce-ingilizce sözlük Jul 15, 2004

Değişik sözlikleri kullandım. En kullanışlı olanı diye seçim yapmak zor. Web tabanlı olanları DSL veya ADSL olanlar için cazip.

Sözlüğün iyiliği aynı zamanda ekonomisiyle de alakalı mı bilmem.

Bir de word-web var. Ücretsiz sürümü de mevcut.

Fen bilimlerindeki terminolojiler için gayet güzel.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

sözlük cd'leri

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »