Bu sorudaki yan─▒t─▒m─▒ kim sildi?
Thread poster: murat karahan

murat karahan  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:59
English to Turkish
+ ...
Jul 9, 2004

http://www.proz.com/kudoz/755975

Direct link Reply with quote

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
der Geistreiter:-) Jul 9, 2004

murat karahan wrote:

http://www.proz.com/kudoz/755975[/quote]

o soruda toplam 4 yan─▒t silinmi┼č.....

vinification sorusunda da aynen ├Âyle.... [bu arada yeni s├Âzc├╝─č├╝m├╝z vinifikasyon da hay─▒rl─▒ ve u─čurlu olsun!!!!! (konu d─▒┼č─▒ ama oha olmaktan al─▒koyamad─▒m kendimi)]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 04:59
Member
English to Turkish
├ťmit Altu─č'un silmi┼č olmas─▒ gerekiyor, ama bu bir varsay─▒m, bilgi DE─×─░L Jul 10, 2004

Sorunun sahibi benim. Soru sinemayla ilgiliydi ve bildi─čim kadar─▒yla i├žimizde sinema konusunda uzmanl─▒k d├╝zeyinde bilgisi olan tek ki┼či Murat. O y├╝zden, uzun zamand─▒r ortalarda g├Ârmedi─čim Murat'a mail yaz─▒p vakti varsa soruya ilgi g├Âstermesini rica etmi┼čtim. Bu iki nedenle konuyla ilgili sorumluluk hissetti─čim i├žin burada yazmama karar─▒m─▒ bozuyorum.

Murat'─▒n cevab─▒n─▒n silinme nedeni benim kavray─▒┼č─▒m─▒ da a┼č─▒yor, ├ž├╝nk├╝ o soruda Murat hakarete u─črayan ki┼čiydi, kendi yazd─▒klar─▒nda ise hakaret olarak de─čerlendirilecek veya Kudoz kurallar─▒na ayk─▒r─▒ olacak bir yan yoktu. Buna, evet, ben karar verebilirim, ├ž├╝nk├╝ her sorunun alt─▒nda linki bulunan Kudoz kurallar─▒na g├Âre Murat'─▒n yazd─▒klar─▒n─▒ de─čerlendirecek akla sahibim, buradaki herkes de sahip. Benim o soruda "Call to this question" linkini t─▒klayarak ilgili dil ├žiftinin moderat├Âr├╝ ├ťmit Bey'e mail g├Ândermemin sebebi, "Murat'─▒n hakarete u─čramas─▒" ┼čeklinde geli┼čen olayd─▒ zaten. E┼čitlik ad─▒na silindiyse, ayn─▒ e┼čitlik hassasiyetini bekleyen sayfalar─▒n linkleri bir sayfa kadar tutar, isteyene bir-iki saat i├žinde (copy/paste s├╝residir) g├Ândereyim.

Bu soru ├Âzelinde beni ├╝zen ┼čey ┼čudur: Murat'─▒n "ortalarda g├Âr├╝nmeme" nedeniyle ilgili varsay─▒m─▒mda hakl─▒ ├ž─▒kt─▒m ve bundan sonra onu ortalarda g├Âr├╝nmeye biraz zor davet ederim. Ayn─▒ ┼čey ba┼čkalar─▒ i├žin de ge├žerli. Proz'daki bir, bir bu├žuk y─▒ll─▒k s├╝remin sonunda eskiden burada olan bir├žok ki┼čiyi art─▒k hi├ž g├Âremiyorum, bir k─▒sm─▒n─▒ da ├žok ender g├Âr├╝yorum. Herkesin farkl─▒ bir nedeni olabilir, ama benim konu┼čma imk├ón─▒ buldu─čum ├╝├ž ya da d├Ârt ki┼či, bu ortamdan uzakla┼čma sebeplerinin benim, ister k─▒z─▒n, ister k├Âp├╝r├╝n, "kepazelik" diye niteleme c├╝retini g├Âsterece─čim ahval oldu─čunu do─črulad─▒lar. Genel olarak beni ├╝zen ┼čey ise her konuda gittik├že iyiye giden (m├╝thi┼č bir bilgi veritaban─▒ olu┼čturulmas─▒, mesela), yeni geli┼čen sorunlara kar┼č─▒ yeni kurallarla s├╝rekli g├╝zelle┼čtirilen bir sitede T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝n├╝n bu hale gelmesi, bu hale getirilmesi, bu hale getirilmesine g├Âz yumulmas─▒. Ba┼čka diller konu┼čan meslekta┼člar─▒m─▒z─▒n yararland─▒─č─▒ nimetlerden ve ortamdan bizim de yararlanma hakk─▒m─▒z var. Hepimiz de─čerli vas─▒flara sahibiz ve birbirimize ihtiyac─▒m─▒z da var.

Biz biraz kendini k├╝├ž├╝mseyen bir milletiz, bir yandan da d├╝nya y├╝z├╝nde belki en k├╝stah milletlerden biriyiz ("k├╝stah"─▒ kesinlikle pozitif anlamlar y├╝kleyerek kullan─▒yorum); o y├╝zden ben, bu kendini k├╝├ž├╝msemenin alt─▒nda gizli bir kibir yatt─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum art─▒k. Nedeni her neyse, l├╝tfen "efendim biz adam olmay─▒z, eller aya biz yaya, Japon yapm─▒┼č, bilmemne" arabeskini b─▒rak─▒p T├╝rk├že Proz'da ciddi bir sorun oldu─čunu kabul edelim, uzakla┼čan arkada┼člar geri d├Âns├╝n ve buray─▒ g├╝zelle┼čtirmek i├žin oturup konu┼čal─▒m, bir ┼čeyler yapal─▒m. "Geri d├Âns├╝n" ricas─▒ moderat├Âr arkada┼člar─▒m─▒z i├žin de ge├žerlidir. Hatta en ├žok onlar i├žin ge├žerlidir. ├ťmit Bey de, turizm alan─▒ndaki di─čer yeni konu ba┼čl─▒─č─▒nda aylar sonra katk─▒s─▒n─▒ sundu─čuna g├Âre foruma tekrar yazmaya ba┼člam─▒┼č demektir ve bu konuya kat─▒lacakt─▒r, diye ummaktay─▒m. Tabii ├ça─člar ve Tayfun Beyler de. (Tayfun Bey, Kudoz moderat├Âr├╝ olmayabilir, ama yine de moderat├Ârd├╝r, yani moderat├Âr yetkilerini haizdir ve T├╝rk├že ├ževirmenidir, yani T├╝rk├že Kudoz'u takip edebilmektedir; kendisini katma sebebim bu.)

Amac─▒m, "sen ┼čunu yapt─▒n, ben bunu yapt─▒m" tart─▒┼čmalar─▒ ba┼člatmak de─čil; "biz adam olmay─▒z" edebiyat─▒ ise kesinlikle tahamm├╝l bile edemedi─čim bir ┼čey, hele burada bu saatten sonra... dolay─▒s─▒yla o da de─čil. Ger├žekten ┼ču ortam─▒n d├╝zelmesini istiyorum ve bunun i├žin de bir ┼čeyler yapal─▒m, bir ├ž├Âz├╝m geli┼čtirelim istiyorum.

Selamlar,
├ľzden

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Soran bir pi┼čman, cevap veren bin Jul 10, 2004

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, ama kudozdaki soru say─▒s─▒ da ciddi oranda d├╝┬║m├╝┬║.

├ç├╝nk├╝ soruyu soran ki┬║i ├žo─ču kez kendini cevap verenler aras─▒ndaki sonu gelmez didi┬║menin, dala┬║man─▒n ortas─▒nda buluyor.
"Kuzum noluyor," "Ben frans─▒z kald─▒m," t├╝r├╝nden Asker ┬║a┬║k─▒nl─▒klar─▒ hat─▒rl─▒yorum.

Ayn─▒ ┬║ey cevap veren a├ž─▒s─▒ndan da ge├žerli. Bir soruya cevap veriyorsunuz, hurraa ├╝st├╝n├╝ze birileri ├žullan─▒yor. Belki de verdi─činiz cevap "tam kar┬║─▒l─▒k de─čildir," belki de hata yapm─▒┬║s─▒n─▒zd─▒r ve bunu biliyorsunuzdur. Ama k├Â┬║eye s─▒k─▒┬║ma psikolojisiyle, savunmaya ge├žiyorsunuz.

Bu ├Âyle bir noktaya vard─▒ ki, Asker bir karar verdikten, ya da "peer grading" ile soru kapand─▒ktan sonra bile, dala┬║ g├╝nlerce s├╝r├╝p gidiyor.

Kendi i├žimize d├Ânm├╝┬║, birbirimizi pataklay─▒p duruyoruz. K─▒s─▒r bir d├Âng├╝ i├žerisinde, adeta bir "k├Âr d├Âv├╝┬║├╝" i├žerisinde birbirimizi t├╝ketmekle me┬║gul├╝z.

Prozda 35,000 freelancer oldu─ču s├Âyleniyor. Bizde ka├ž ki┬║i var, toplasan─▒z bir elin parmaklar─▒n─▒ zor ge├žeriz. Di─čer topiklere bir bak─▒n. Oradaki insanlar─▒n nelerle u─čra┬║t─▒─č─▒na bir bak─▒n. Sonra d├Ân├╝p "t├╝rk├že" foruma bir bak─▒n. Yaz─▒lanlara ├žizilenlere. Bir kar┬║─▒la┬║t─▒r─▒n.

Ya da, di─čer (ingilizce) forumlara bir g├Âz at─▒n. Oralarda bizden ka├ž ki┬║i aktif, kim ne ├╝retiyor, kim ne yaz─▒yor, bir bak─▒n.

Kendi i├žimizde bu kadar sald─▒rganken, ├ľzden Han─▒m─▒n ifadesiyle bu kadar "k├╝stahken," oralarda hemen hi├ž yokuz!

Kendi i├žimizde bu kadar k├╝stah, bu kadar sald─▒rgan, d─▒┬║ar─▒ya kar┬║─▒ bu kadar ├╝rkek olmam─▒z─▒n nedenlerini sormam─▒z gerekiyor.
Bizim yapabilece─čimiz hi├ž mi katk─▒m─▒z yok. Uluslararas─▒ forumlarda bizim s├Âyleyebilecek hi├ž mi s├Âz├╝m├╝z yok. Teknik, ya da ba┬║ka t├╝rl├╝, bizim sunabilecek hi├ž mi g├Âr├╝┬║├╝m├╝z, kan─▒m─▒z, felsefemiz, ya da payla┬║abilecek hi├ž mi deneyimimiz yok?
Sanm─▒yorum.

"Onlar" bizden daha m─▒ iyi, daha m─▒ bilgili, daha m─▒ donan─▒ml─▒? "Onlar" bizden daha m─▒ "├╝st├╝n?"
Sanm─▒yorum.

Peki ├Âyleyse neden?

┬¬apkam─▒z─▒ ├Ân├╝m├╝ze koyup, akl─▒selimle d├╝┬║├╝nmemiz gerek. Kendimize pay ├ž─▒karmam─▒z, a├ž─▒ktan olmasa bile, "privately," ├Âz-ele┬║tiri yapmam─▒z gerek.

Kendi ad─▒ma ben, bunu yapmaya ├žal─▒┬║─▒yorum. Uzunca bir s├╝re, proza, daha do─črusu "t├╝rk├že" k─▒sm─▒na "k├╝st├╝m."

Daha sonra, "T├╝rk├že" k─▒sm─▒na k├╝ssem de, prozun tamam─▒na k├╝smem gerekmiyor dedim.

┬¬imdi bunun da yeterli olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┬║├╝n├╝yorum. "T├╝rk├že proz" ile de bar─▒┬║mam gerekti─čine inan─▒yorum.
K├╝sen arkada┬║lar─▒ tekrar bar─▒┬║t─▒rmak gerekti─čine inan─▒yorum.

Forumlar─▒ ve kudozu k─▒s─▒r ├žeki┬║melerin, ki┬║iselle┬║mi┬║ "aktar─▒mlar─▒n," kozlar─▒ payla┬║man─▒n, intikamlar─▒n h├╝k├╝m s├╝rd├╝─č├╝ bir arena de─čil, payla┬║─▒mlar─▒n, yap─▒c─▒, ├╝retken, katk─▒ sunan, hem soran─▒n hem de cevap verenin ayd─▒nland─▒─č─▒, yeni yeni ┬║eyler ├Â─črendi─či ger├žek bir okula d├Ân├╝┬║t├╝rebilece─čimize inan─▒yorum.

Didi┬║meden, birbirimize ana avrat k├╝fretmeden, birbirimizin alt─▒n─▒ oymadan, birbirimizi "te┬║hir" etmeden ├žeki┬║ebilece─čimize, rekabet edebilece─čimize inan─▒yorum.

Hepimiz, ya da hemen hepimiz, ├╝niversite k├╝lt├╝r├╝ alm─▒┬║ insanlar─▒z. Hepimiz, bilgi, g├Ârg├╝, vs. anlam─▒nda i├žinde bulundu─čumuz ya da i├žinden ├ž─▒kt─▒─č─▒m─▒z toplumun bir ad─▒m ├Ân├╝nde olan (ya da olmas─▒ gereken) insanlar─▒z, ├ž├╝nk├╝ s├╝rekli farkl─▒ k├╝lt├╝rden insanlarla etkile┬║iyoruz, yeni ve farkl─▒ ┬║eyler ├Â─čreniyoruz.

Hepimiz, ┬║u veya bu alanda derecelere, ├Âzel becerilere sahibiz. Kimimiz sinemada iyi, kimimiz elektronikte, bilgisayarda, kimimiz ba┬║ka bir alanda.

Hepimiz genciz, dinami─čiz, ─▒┬║─▒lt─▒l─▒ bir zekaya sahibiz.
Keskin zekam─▒z─▒ birbirimizi "punduna getirmek" i├žin de─čil, proz platformunda daha ├žok ┬║ey ├╝retmek i├žin, T├╝rk├že sitesini daha "visible" k─▒lmak i├žin kullanabilece─čimize inan─▒yorum.

Hay─▒r, bundan eminim. Kendi ad─▒ma, basit bir deneme yapt─▒m. Di─čer forumlara bir haftada 15-20 yaz─▒ yazd─▒m. Profil sayfam─▒n ziyaret s─▒kl─▒─č─▒ dikkat ├žekici bir ┬║ekilde artt─▒.

─░┬║ yapmak istiyorsak, g├Âr├╝n├╝r olmak zorunday─▒z.
Ama "karanl─▒kta k├Ârebe" oynayarak g├Âr├╝n├╝r olamay─▒z.
Enerjimizi, bilgimizi, k─▒vrak zekam─▒z─▒ "oralarda" g├Âr├╝n├╝r olmak i├žin kullanmam─▒z gerekir. Tek tek bireyler olarak de─čil. Topluca T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝ olarak.

─░lerideki g├╝nlerde, bu konuda neler yap─▒labilir, l├╝tfen d├╝┬║├╝nelim. Ve geni┬║ kat─▒l─▒ml─▒ bir forum d├╝zenleyelim. Ve neler yapabiliriz, tart─▒┬║al─▒m.

Yoksa, bu gidi┬║le T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝nde kimse kalmayacak!

Selamlar─▒mla

[Edited at 2004-07-10 19:46]

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-10 00:22]

Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bana g├Âre Jul 11, 2004

Bu yaz─▒ya ay─▒racak sadece 10 dakika sigara molam var, her ┼čeyden ├Ânce onu belirteyim.

1. Moderat├Âr(ler) g├Ârevini yapm─▒yor. Kusura bakma ├ťmit, i┼člerin bu ┼čekilde ├ž─▒─č─▒r─▒ndan ├ž─▒kmas─▒nda senin de kabahatin var. M├╝dahale gecikti─činde i┼če yaram─▒yor, zarar zaten verilmi┼č oluyor. Uyar─▒ ve gerekirse atma mekanizmas─▒n─▒ i┼čletin, bu yetkiler elinizdeyken kullanmad─▒─č─▒n─▒zda farkl─▒ soru i┼čaretleri ortaya ├ž─▒k─▒yor. Suya, sabuna dokunun art─▒k ve bu kepazeli─če seyirci kalmay─▒n. Ayr─▒ca moderat├Âr├╝n aktif olarak kat─▒lma hakk─▒na sahipken tam tersine uzak duruyorsun.

2. Sel├žuk ve Xola'n─▒n dediklerinin alt─▒na ben de imzam─▒ atar─▒m. Haz─▒r ├Ârnek ├╝zerinde konu┼čmak gerekirse, TV ve sinema jargonunu birle┼čtirip "├Âyk├╝ koordinat├Âr├╝" diye bir yan─▒t ├Ânermek yerine (ki ge├žerli dayanaklar─▒ vard─▒r) kullan─▒labilecek bir terime "olur" verdim. Her kar┼č─▒l─▒k y├╝zde y├╝z do─čru kabul edilemeyebilir ├ž├╝nk├╝ o terimin ifade etti─či ┼čey T├╝rk├že'de ve T├╝rkiye'de olmayabilir. ─░┼čte burada iyi niyet devreye giriyor.
Kendi teklifiniz d─▒┼č─▒ndaki terimlerin kafadan yanl─▒┼č oldu─čunu kabul etti─činizde buyrun cenaze namaz─▒na. Hele hele birinin T├╝rk├že hatas─▒n─▒ d├╝zeltme gafletinde bulunduysan─▒z boynunuz ya─čl─▒ ilme─če ge├žirilmeye haz─▒r demektir. Yan─▒t vermedi─či halde soruya sava┼č baltalar─▒yla dalanlar da cabas─▒. Bunun ├Ân├╝ne ancak bundan rahats─▒z olanlar─▒n toplu bir ┼čekilde tepki g├Âstermesiyle ge├žilir.
Ama├ž bir sonuca ula┼čmak oldu─ču s├╝rece kelle kopar─▒rcas─▒na tart─▒┼čmalar ya┼čanabilir. Sonuca ula┼č─▒lam─▒yorsa sadece didi┼čme, sat─▒┼čma, sidik yar─▒┼č─▒ boyutunda kal─▒n─▒r.

3. Foruma kat─▒l─▒m okuma d├╝zeyinde bile ├žok k─▒s─▒tl─▒, en ├žok okunan konunun hangisi oldu─čuna bak─▒n, ├╝cretlerle ilgili olan─▒. Tamamen duygusal yani

4. Son olarak, tekrar moderat├Ârlere. Ya size yazd─▒─č─▒m ┼čeyleri sata┼čma olarak kabul edersiniz ya da ele┼čtiri olarak. Ele┼čtiri olarak kabul ediyorsan─▒z neler yap─▒labilece─či konusunda ├Ânerilerinizi bekliyorum. ├ľneri getiremiyorsan─▒z buradaki arkada┼člardan yard─▒m isteyin ve onlar─▒n ├Ânerilerini dikkate al─▒n.

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
(├Âzellikle) moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒z─▒n dikkatine.... Jul 11, 2004

Amac─▒m kimseyi k├Ât├╝lemek veya rencide etmek de─čil, ama Murat Karahan┬ĺa ait yorumun silinmesi akl─▒m─▒ kar─▒┼čt─▒r─▒yor...

Bir yorumu silmeyi gerektirecek kriterler hangileri? T├╝rk├že Kudoz'u "chat platformu" olarak kullananlar─▒n, bir ┼čey yazmak ad─▒na gereksiz ┬ôneutal┬öler da─čatanlar─▒n, can s─▒k─▒nt─▒s─▒ndan di─čer kullan─▒c─▒lara sata┼čmaktan ba┼čka hedefi olmayanlar─▒n ┬ôyorumlar─▒┬ö silinmiyor da, Murat Karahan┬ĺinki neden siliniyor?

Asl─▒na bak─▒l─▒rsa, Kudoz soran i├žin de, cevaplayan ve hatta sessiz okur i├žin de e┼čsiz bir bilgi kayna─č─▒ olabilirdi. Olabilirdi diyorum ├ž├╝nk├╝ T├╝rk├že Kudoz (asl─▒nda bu t├╝m T├╝rk├že b├Âl├╝mler i├žin ge├žerli) i┼člevselli─čini yitirmi┼č durumda. ┼×imdi iki se├ženek var: Ya Kudoz ve di─čer T├╝rk├že b├Âl├╝mler ┼ču an oldu─ču gibi ba┼č─▒ bo┼č b─▒rak─▒lmaya devam edilecek ya da g├Ârevliler ve kullan─▒c─▒lar bu b├Âl├╝mlere sahip ├ž─▒kacaklar...

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Yorum Jul 11, 2004

Arkada┼člar─▒n yorumlar─▒na ve cevaplar─▒n silinmesine ili┼čkin yak─▒nmalar─▒na kat─▒lmamak elde de─čil. Hep birlikte kudoz platformunu d├╝zg├╝nle┼čtirmek ├╝zere ├žaba g├Âsterece─čimize inan─▒yor, olumlu gayretleri destekliyorum.. (Vinifikasyon) sorusunu sordu─čuma soraca─č─▒ma da di─čer baz─▒ sorular─▒mda oldu─ču gibi bin pi┼čman oldum. Art─▒k sorarken, yorum yaparken b├╝y├╝k bir tedirginlik ya┼č─▒yorum; kabul edilmeyen kat─▒l─▒mc─▒lar k─▒zar veya ba┼čka bir 'dan─▒┼č─▒kl─▒ d├Âv├╝┼č├ž├╝' su├žlamas─▒na maruz kal─▒r─▒m diye. Oysa tek amac─▒m meslekta┼člar─▒mdan yard─▒m almak, ve yard─▒m etmeye ├žal─▒┼čmakt─▒(r)

[Edited at 2004-07-12 19:04]

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
... Jul 12, 2004

Proz.com'da ├žok eskiye dayanan bir ├╝yeli─čim yok. Ancak ilk ├╝ye oldu─čumda forumdaki eski yaz─▒┼čmalar─▒ okumaya kalkt─▒─č─▒mda maalesef bir├žok meslekta┼č─▒m─▒n birbirinden nefret etti─čini g├Ârd├╝m. Bu nefretin nedenlerini bilemiyorum, ancak nefretin sonu├žlar─▒ndan biri de bir├žok eski kat─▒l─▒mc─▒n─▒n varl─▒─č─▒n─▒ art─▒k s├╝rd├╝rmemesi olarak g├Âz├╝k├╝yor. Bu husumetleri ortadan kald─▒rmadan d├╝zg├╝n bir Kudoz payla┼č─▒m─▒ olabilir mi?

Not: Sevin├ž Hn. vinifikasyonu ┼čahsen uydurmad─▒m vallahi ┼×arap ile ilgili sitelerde bu ┼čekilde kullan─▒l─▒yorsa bu terim yerle┼čmi┼čtir diye d├╝┼č├╝nd├╝m ve yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼čt─▒m. K─▒zmay─▒n sak─▒n

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Nefret, husumet, etiquette Jul 12, 2004

─░nsanlar birbirlerinden nefret ediyorlarsa ediyorlard─▒r, bunu de─či┼čtiremezsiniz. Buradaki sorun o de─čil.

Bana g├Âre, g├Âz yumulmamas─▒ gereken davran─▒┼člar, bilgi girmek i├žin olu┼čturulmu┼č alanlar─▒n sata┼čma, dala┼čma amac─▒yla ve Leyal'in ├žok yerinde ifadesiyle "chat platformu" gibi kullan─▒lmas─▒. Bir de, bir terim vb konusunda kavga da edilebilir, oda─č─▒ terim ├╝zerinde ve "burada-┼čimdi"de tutabilmek kayd─▒yla. Ama 1) i┼čin, "sen bu terimde hatal─▒s─▒n, senin yedi ceddin de T├╝rk├že bilmezdi zaten"e vard─▒r─▒lmas─▒ 2) bir soruda veya konuda olmu┼č bitmi┼č anla┼čmazl─▒─č─▒ uzat─▒p olur olmaz yerlerde "falanca olsayd─▒ ┼čimdi ┼č├Âyle derdi ama..." tarz─▒ sata┼čmalara gidilmesi 3) bende a├ž─▒k├žas─▒ bilin├žli sabotaj izlenimi uyand─▒ran gereksiz suland─▒rmalar... bu i┼čin tad─▒n─▒ bozuyor.

Moderat├Ârlerden benim de beklentilerim var: Her ┼čeyden ├Ânce ┼čurada a├ž─▒lmaya ├žal─▒┼č─▒lan -ve (konu ba┼čl─▒─č─▒ bana ait olmamakla birlikte g├Ârebildi─čim kadar─▒yla) bir cevab─▒ kimin silmi┼č oldu─čunun ├Âtesine ge├žen- tart─▒┼čman─▒n "otorite meselesi" haline getirilmemesi gerekiyor. Di─čer dil gruplar─▒na bak─▒nca, moderat├Ârlerin daha aktif olarak kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ -Kudoz'a mesela- ve havay─▒ bozan yorumlara m├╝dahale ettiklerini g├Âr├╝yoruz. Uluslararas─▒ forumlar─▒ takip eden arkada┼člar, insanlar─▒n neleri dert etti─čini, bizim ise neleri sineye ├žekmekte oldu─čumuzu biliyorlard─▒r herhalde. Daha aktif ve daha responsive bir moderat├Âr tavr─▒ bekliyorum (mesela, bug├╝ne kadar davran─▒┼člarla ilgili olarak moderat├Ârlere yazd─▒─č─▒m maillerin ├žok az─▒na cevap ald─▒m; glossary giri┼čleriyle ilgili maillerimin hi├žbirine cevap almad─▒m ve hi├žbir glossary giri┼či d├╝zeltilmedi - "d├╝zeltilmedi" dedi─čim glossary giri┼čleri, soran─▒n T├╝rk├že bilmemesi, yazan─▒n fark─▒nda olmadan yanl─▒┼čl─▒k yapmas─▒ gibi nedenlere ba─čl─▒ ve tart─▒┼čmaya yer b─▒rakmayan ┼čeyler: danablu=mavi ay─▒, gibi mesela; bunu s├Âyleyeyim de, kendi keyfime uymayan giri┼člerden s├Âz ediyorum san─▒lmas─▒n).

Bir ┼čey daha s├Âylemek istiyorum: ├çok daha eski tart─▒┼čmalarda ben, "Aman can─▒m, ├╝st├╝nde durmay─▒n, yok say─▒n olsun bitsin" tarz─▒ bir tavr─▒ savundum. Bunun ├žok b├╝y├╝k bir hata oldu─čunu, k├╝m├╝latif olarak da T├╝rk├že Proz'un ┼ču anki durumunda pay─▒ bulunan bir tav─▒r oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum art─▒k ve bu tavr─▒m─▒ geri ald─▒─č─▒m gibi, yak─▒nmalar─▒na bu tavr─▒ savunarak kar┼č─▒l─▒k verdi─čim arkada┼člardan da (en ba┼čta Murat geliyor san─▒r─▒m) ├Âz├╝r diliyorum. Tam tersine, aktif bir ┼čekilde tepki g├Âsterilmesi ve yapt─▒r─▒m uygulanmas─▒ gerekiyor, ├ž├╝nk├╝ uzun vadede, k├Ât├╝ olan her ┼čey, iyi olan her ┼čeyi kovuyor.

[Edited at 2004-07-12 21:29]

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Tayfun Bey... Jul 12, 2004

Tayfun Torunoglu wrote:

Bu g├╝ne ┼č├╝kredin ├žok sakin, ├žok sayg─▒l─▒ ortal─▒k s├╝t liman!

─░yi de, ge├žmi┼či ge├žmi┼čte b─▒rak─▒p ┼čimdiye/gelece─če bakmak daha do─čru olmaz m─▒?

Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
art─▒k ┼ču olaylar─▒n ├╝st├╝n├╝ nas─▒l yapacaksan─▒z bir ┼čekilde ├Ârtseniz Jul 12, 2004

Bunun ┼ču anki konuyla bir ilgisi yok.
O olaylar ya┼čand─▒─č─▒nda prozda olmayanlar─▒n bilmesine ve anlamas─▒na imkan yok. (Ancak powwow yaz─▒┼čmalar─▒ndan bir nebze fikir edinebilirler)
Ge├žmi┼čte durum daha k├Ât├╝yd├╝ diye ┼ču anki duruma seyirci kalman─▒n (moderat├Ârler a├ž─▒s─▒ndan) sineye ├žekmenin (├╝yeler a├ž─▒s─▒ndan)bir mant─▒─č─▒ yok.
─░lle bir ba─člant─▒ kurulacaksa, ge├žmi┼čte yine m├╝dahalede ge├ž kal─▒nd─▒─č─▒ i├žin ve bir taraf─▒n iyi niyeti suistimaline seyirci kal─▒nmas─▒ndan dolay─▒ i┼čler ├ž─▒─č─▒r─▒ndan ├ž─▒kt─▒. Bu a├ž─▒dan da duymazdan gelin demeye hakk─▒n─▒z yok! Olay bir ki┼či olay─▒ de─čil, o sayfalardaki rezaletin ├╝slup olarak ├Ârnek te┼čkil etmesidir ve ortal─▒─č─▒ kirletmesidir.

Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Belki de sorun k├╝smekte Jul 12, 2004

Belki de sorun k├╝s├╝p ├žekip gitmekte. Rahats─▒z oldu─čumuz ┼čeylere tepki g├Âstermedik├že bunlar devam edecek, esas k├╝st├╝renler
buradan uzakla┼čmal─▒. Bunun da yolu tepkiden ge├žer.
Art─▒k biz de bula┼čal─▒m, bir yan─▒t hatal─▒ysa, tutars─▒zsa s─▒rf yan─▒t sahibinin tepkisinden ├žekinerek yorum vermeme gibi bir ┼čey olmamal─▒. Ya bir ┼čeyler ├Â─črenir ya da kendini savunur. ─░┼č sald─▒r─▒ boyutuna vard─▒─č─▒na buna toplu olarak tepki g├Âstermek hakk─▒m─▒z. Kimse l├╝tfen kalk─▒p bu konuyu benim a├žmamdan hareketle bu i┼či bir ki┼činin kellesini istemek ya da organize hareket ┼čeklinde d├╝┼č├╝nmesin. Bunu d├╝┼č├╝nmesi gereken ba┼čkalar─▒.
Baz─▒lar─▒n─▒n ikna olmaya kar┼č─▒ ba─č─▒┼č─▒kl─▒klar─▒ var. Bunu ben yap─▒yorsam ben de uyar─▒lmal─▒y─▒m, fark─▒nda olmayabilirim, bu i┼č bu kadar basit.
Bir g├Âzlemimi aktaray─▒m, belki kat─▒l─▒rs─▒n─▒z, en hararetli tart─▒┼čmalar kolay sorularda ya┼čan─▒yor. Kolay olarak s─▒n─▒fland─▒r─▒ld─▒─č─▒ i├žin hata yapmay─▒ insan kendine yediremiyor olsa gerek.

Sel├žuk Budak wrote:

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, ama kudozdaki soru say─▒s─▒ da ciddi oranda d├╝┬║m├╝┬║.

├ç├╝nk├╝ soruyu soran ki┬║i ├žo─ču kez kendini cevap verenler aras─▒ndaki sonu gelmez didi┬║menin, dala┬║man─▒n ortas─▒nda buluyor.
"Kuzum noluyor," "Ben frans─▒z kald─▒m," t├╝r├╝nden Asker ┬║a┬║k─▒nl─▒klar─▒ hat─▒rl─▒yorum.

Ayn─▒ ┬║ey cevap veren a├ž─▒s─▒ndan da ge├žerli. Bir soruya cevap veriyorsunuz, hurraa ├╝st├╝n├╝ze birileri ├žullan─▒yor. Belki de verdi─činiz cevap "tam kar┬║─▒l─▒k de─čildir," belki de hata yapm─▒┬║s─▒n─▒zd─▒r ve bunu biliyorsunuzdur. Ama k├Â┬║eye s─▒k─▒┬║ma psikolojisiyle, savunmaya ge├žiyorsunuz.

.....

─░lerideki g├╝nlerde, bu konuda neler yap─▒labilir, l├╝tfen d├╝┬║├╝nelim. Ve geni┬║ kat─▒l─▒ml─▒ bir forum d├╝zenleyelim. Ve neler yapabiliriz, tart─▒┬║al─▒m.

Yoksa, bu gidi┬║le T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝nde kimse kalmayacak!

Selamlar─▒mla

[Edited at 2004-07-10 19:46]

[Edited at 2004-07-12 23:24]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Husumet her yerde var Jul 12, 2004

Kar┼č─▒ ak─▒mlar da ├Âyle, bar─▒┼č ├žabalar─▒ da.

D├╝nyaya bir bak─▒n. Ya da oturdu─čunuz apartmana. Orada bile, o en k├╝├ž├╝k "bir mekan" grubunda bile, kap─▒kom┼čunuzla bile has─▒m olabiliyorsunuz.

Husumet var diye s─▒v─▒┼č─▒l─▒p gidilseydi, d├╝nya bug├╝n her ┼čeye ra─čmen ya┼čanacak bir yer olmazd─▒.

Birbirinin kan─▒n─▒ i├ženler, bir g├╝n gelip ayn─▒ masan─▒n etraf─▒nda, ayn─▒ ama├ž u─čruna toplanabiliyor. Fransa ile Almanya'y─▒ bir d├╝┼č├╝n├╝n. Ge├žmi┼čini, bug├╝n├╝n├╝.

├ľnemli olan ┼ču:
Ak─▒l m─▒ galip gelecek, ge├žmi┼čin a─č─▒r, isli, yak─▒c─▒ tortular─▒ m─▒?
Siz hangisini istersiniz?
Ya da "has─▒m olanlar," yaln─▒zken, kendi benlikleriyle ba┼čba┼čayken, hangisini ister?
Eskilerin deyi┼čiyle ┼ču "├╝├ž g├╝nl├╝k d├╝nyada?"

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bu sorudaki yan─▒t─▒m─▒ kim sildi?

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs