Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Mini anket: proz'a g├╝nde ka├ž kere geliyorsunuz?
Thread poster: Sel├žuk Budak

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 22:45
English to Turkish
+ ...
Nov 4, 2004

Daha sonra ayr─▒nt─▒lar─▒yla de─činmeye ├žal─▒┼čaca─č─▒m bir inceleme i├žin, arkada┼člardan ├╝├ž basit soruya burada cevap vermesini rica ediyorum:

1. Proz'a g├╝nde ka├ž kere u─čruyorsunuz?
2. G├╝n├╝n├╝z├╝n ka├ž saatini proz'da ge├žiriyorsunuz?
3. Kudoz sorular─▒ olmasayd─▒ proza g├╝nde ka├ž kere u─črard─▒n─▒z?

Direct link Reply with quote

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Anketin sahbi olarak ilk samimi cevap benden! Nov 4, 2004

1. proz'a g├╝nde en az 5-6 kere u─čruyorum
2. ─░┼č yo─čunlu─čuma ve "commitment'e" (bir soruya cevap vermi┼čsem) ba─čl─▒ olarak en az 1 saatimi proz'da ge├žiriyorum.
3. Kudoz olmasayd─▒ proz'a sadece mailimde "i┼č duyurular─▒" g├Ârd├╝─č├╝m zaman gelirdim.

Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 15:45
English to Turkish
+ ...
Benim i├žin forum daha ├Ânemli Nov 4, 2004

1. Proz'a g├╝nde 15-20 kez u─čruyorum. Bu u─čray─▒┼člar─▒n ezici ├žo─čunlu─ču 30 saniye kadar s├╝r├╝yor. ─░lgin├ž forum konusu (t├╝m Proz genelinde) ve Kudoz sorusu var m─▒ diye bak─▒p ├ž─▒k─▒yorum. (Tabii kimi zaman emaille haber gelmi┼č oluyor.) Nadiren ilgimi ├žeken bir proje varsa ona da bak─▒yorum.

2. ├ço─ču g├╝nler yar─▒m saatin alt─▒nda. Forumda derin tart─▒┼čmalara kat─▒l─▒rsam bir saati ge├žiyor. ┼×u ara bir tak─▒m maceras─▒ nedeniyle her g├╝n birka├ž saat ge├žirdim, fakat art─▒k normale d├Ânm├╝┼č durumda.

3. Kudoz'la pek ilgilenmedi─čimden olup olmamas─▒ benim i├žin fakt├Âr de─čil.

Kudoz'la pek ilgilenmiyorum dedim ama yanl─▒┼č anla┼č─▒lmas─▒n. Sorunlar-├ž├Âz├╝mler ba─člam─▒nda ilgim b├╝y├╝k. Sorularla pek u─čra┼čm─▒yorum o kadar.

Kolay gelsin; ─░ngilizce forumdaki tart─▒┼čmay─▒ merakla bekliyor, STK/kat─▒l─▒mc─▒ yakla┼č─▒m─▒n─▒z─▒ alk─▒┼čl─▒yorum.

Aziz

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
ProZ'da ge├žirdi─čim s├╝re ... Nov 4, 2004

Proz sayfas─▒ genelde a├ž─▒k oluyor bilgisayar─▒mda ama fiili olarak yar─▒m saat, en fazla bir saatim ge├žer sitede. Benim i├žin de forumlar daha ├Ânemli, KudoZ oyunu beni art─▒k s─▒kmaya ba┼člad─▒─č─▒ i├žin sorulara fazla bakm─▒yorum. ├ľzetle, sorular-puanlar olmasa da ProZ'a ayn─▒ s├╝reyi ay─▒r─▒r─▒m.

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Anket Nov 4, 2004

Ankete yan─▒t;

1. K─▒sa s├╝reler i├žin en fazla 10 kere
2. Minimum yar─▒m maksimum 1 saat
3. Forumlar─▒ okumaya u─črard─▒m

Sel├žuk Budak wrote:

Daha sonra ayr─▒nt─▒lar─▒yla de─činmeye ├žal─▒┼čaca─č─▒m bir inceleme i├žin, arkada┼člardan ├╝├ž basit soruya burada cevap vermesini rica ediyorum:

3. Kudoz sorular─▒ olmasayd─▒ proza g├╝nde ka├ž kere u─črard─▒n─▒z?

Feza Eruguz  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
Ortalama g├╝nde 1 defa Nov 4, 2004

Ama bu tabi de─či┼čiyor. Kudoz sorusu olmas─▒, i┼č uyar─▒s─▒ gelmesi, ,forumlarda ilgimi ├žeken konular─▒n olmas─▒ durumunda g├╝nde yar─▒m saat ile 2 saat aras─▒ (forumlarda ge├žen s├╝re) zaman harcayabiliyorum. Kimi zaman da hi├ž u─čram─▒yorum.
Son soruya ecvapr vermedi─čimi fark ettim. Kusoz olmasa u─črar m─▒yd─▒m? Evet, ─░Lk ba┼člarda benim de Kudoz ├žok ilgimi ├žekmi┼čti. Sonras─▒nda, agreelerdeki yorumlar ve art─▒k "chat" ├ževirisine d├Ânmesi sonucunda biraz uzakla┼čt─▒m. Ama yine de soru sordu─čumda birilerinin yard─▒m edece─čini d├╝┼č├╝nmek ├žok rahatlat─▒c─▒. Bak─▒n─▒z son sorum)))))

[Edited at 2004-11-05 19:05]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 21:45
Member
English to Turkish
Hi├ž gitmiyorum ki :-) Nov 4, 2004

3. KudoZ sorular─▒ olmasayd─▒ proza g├╝nde ka├ž kere u─črard─▒n─▒z?

Ben internete ba─član─▒nca ilk Outlook'u a├ž─▒yorum. Mutlaka Proz'dan gelmi┼č bir ┼čey oluyor ve o vesileyle siteye giriyorum. ┼×u aralar Kudoz'u s├╝rekli takip edip kafama yatan sorulara agree veriyorum (Platin yenileme zaman─▒ yakla┼č─▒yor ├ž├╝nk├╝, yeterli Brownizi toplay─▒p indirim almam laz─▒m). Eskiden hemen her Kudoz sorusuna cevap veriyordum, ┼čimdi kendimce ilkeler koydum, bunlara uymayanlara vermiyorum. Disagree'yi de art─▒k kullanmamaya ├žal─▒┼č─▒yorum, i├žimden disagree etsem bile. Ender olarak bazen ├žok ho┼č Kudoz sorular─▒ oluyor, onlara kafa yormaktan zevk al─▒yorum, ama dedi─čim gibi ├žok ender ve ┼ču aralar iyice k─▒tla┼čt─▒.

Onun d─▒┼č─▒nda forumlar─▒ baz─▒ d├Ânemler yo─čunla┼čarak takip ediyor ve yaz─▒yorum da; baz─▒ d├Ânemler ilgimi kaybediyorum. ┼×imdi ilgili oldu─čum bir d├Ânemdeyiz, belli oldu─ču ├╝zere. Ben ayr─▒ca Blue Board'da da zaman ge├žiriyorum; bazen bir ├ževiri b├╝rosuna bakmak i├žin girince oradan oraya atlaya atlaya epey bir oyalanm─▒┼č oluyor insan. Bir de benim profil sayfama y├╝klenmi┼č birka├ž uzun s├Âzl├╝k var, bazen bunlar─▒ arka arkaya kullanmam gerekiyor. Bir de Glosspost'u ├žok kullan─▒yorum. Demek ki -kesin bir ┼čey s├Âylemek zor ama- g├╝nde en az net 2 saatim falan ge├žiyordur.

Kudoz olmasayd─▒ u─črar m─▒yd─▒ma gelince... Kudoz eskisi kadar cazip de─čil veya ┼ču aralar ├žok s─▒─čla┼čt─▒, yine ilgi ├žekici sorular─▒n yo─čunla┼čt─▒─č─▒ bir d├Ânem olacakt─▒r ger├ži. ─░lk gelenin ilk ke┼čfi Kudoz oluyor zaten her zaman, ama zamanla ba┼čka yerler ke┼čfediliyor. Eskiden herhalde son sorunun cevab─▒ "Hay─▒r" olurdu, ┼čimdi "Evet": Forumlar i├žin ve o anda yapt─▒─č─▒m i┼č i├žin -kendi s├Âzl├╝klerim, KOG, Glosspost- u─črard─▒m, s─▒kl─▒─č─▒nda bir azalma olmadan.

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
L├╝tfen e-mail g├Ândermeyin! Nov 4, 2004

Bu a├ž─▒k bir anket. Sorular─▒n da, cevaplar─▒n da a├ž─▒k olmas─▒ gerekiyor.

B├Âyle bir anketi d├╝┼č├╝n├╝rken, kafamda iki ┼čey vard─▒: birincisi, yazmay─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m ba┼čka bir konuda (kendim i├žin) veri toplamakt─▒.
─░kincisi ise b├Âyle bir anketin, HERKES i├žin son derece yararl─▒ bir "feedback" olaca─č─▒na inan─▒yordum. Ger├žekten de ├Âyle, en az─▒ndan benim i├žin, ┼čimdiden son derece yararl─▒ oldu─čunu s├Âyleyebilirim.

Bu nedenle, kudoz'a ve proz'a ili┼čkin ki┼čisel e─čilimlerin burada payla┼č─▒lmas─▒n─▒ son derece ├Ânemli buluyorum.

Birka├ž arkada┼čtan bu ankete ili┼čkin e-mail ald─▒m. Herkesten rica ediyorum: L├╝tfen g├Âr├╝┼člerinizi a├ž─▒k forumda bizimle payla┼č─▒n─▒z. Sonunda, proz ve kudoz konusunda kendi ki┼čisel duru┼čumuz konusunda nerede oldu─čumuza ili┼čkin son derece ayd─▒nlat─▒c─▒ bilgiler birikti─či g├Âr├╝lecektir.
Kat─▒lan ve okuyan herkese te┼čekk├╝r ederim.

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
yan─▒tlar─▒m Nov 4, 2004

1. G├╝nde 2-3 kere
2. De─či┼čken ancak toplamda minimum yar─▒m saat
3. ┼×u anki u─črama s─▒kl─▒─č─▒mla ayn─▒ olurdu

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Di─čer b├Âl├╝mler daha a─č─▒r bas─▒yor... Nov 4, 2004

1. Internet┬ĺe ba─čl─▒ oldu─čum s├╝rece, ProZ┬ĺun sayfas─▒n─▒ a├ž─▒k tutuyorum

2. ┼×u ara epey vakit (2-3 saat) ge├žiriyorum burada. Blueboard┬ĺda ilgimi ├žeken ajanslar─▒ belirleyip, not ediyorum. Bunun d─▒┼č─▒nda da, forumlar─▒ takip etmeye u─čra┼č─▒yorum. Forumun, inan─▒lmaz bir bilgi kayna─č─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum┬ů

3. KudoZ olmasayd─▒ da, ProZ┬ĺa ayn─▒ s─▒kl─▒kta u─črard─▒m. KudoZ┬ĺu asl─▒nda sadece bir nevi "vocabulary training" olarak g├Âr├╝yorum.

Ebru Inhan
Turkish to English
+ ...
Anket yan─▒tlar─▒ Nov 4, 2004

├ľncelikle hepinize merhaba;

├çok uzun zamand─▒r proza u─črayacak vakit bulam─▒yorum resimde g├Ârmekte oldu─čunuz 6 ayl─▒k k├╝├ž├╝k han─▒m ve ablas─▒ndan ├Ât├╝r├╝. Ancak normal ┼čartlar alt─▒nda (bunun ge├žici bir durum oldu─čuna ve normal ┼čartlara d├Ânece─čime inand─▒rmaya ├žal─▒┼č─▒yorum kendimi) proza g├╝nde birka├ž kez u─črar, ilgimi ├žeken sorular─▒ yan─▒tlar, forumlar─▒ okur, blue boarda u─črar ve yakla┼č─▒k bir saatimi burada ge├žirirdim. Kudozlar yada Brownizlerin pek umurumda olmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyleyebilirim. Bu arada belirtmek istedi─čim bir nokta var; forumlar ve de sorulara verilen cevaplar aras─▒na s─▒k─▒┼čt─▒r─▒lan ve ├žo─ču zaman hi├ž de ho┼č olmayan at─▒┼čmalar─▒n baz─▒lar─▒m─▒z─▒ buradan uzakla┼čt─▒rd─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum, tabii bu tamamen ki┼čisel g├Âr├╝┼č├╝m. Umar─▒m buras─▒ giderek daha sayg─▒l─▒, ├Âl├ž├╝l├╝ ve verimli bir ortam haline gelir. Daha uzun ve ayr─▒nt─▒l─▒ yazmak isterdim ama bebi┼čim a─čl─▒yor Hepinize iyi ├žal─▒┼čmalar dilerim.

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Ankete yan─▒t Nov 4, 2004

1. Internete her ba─čland─▒─č─▒mda (bu da ├žok de─či┼čken) ProZ'a bak─▒yorum ve sayfas─▒n─▒ a├ž─▒k tutuyorum.
2. 2-3 saat. De─či┼čik forum alanlar─▒nda ├žok bilgi var, bakmakla bitmiyor. Ajanslar─▒ inceliyorum. Kaydolal─▒ daha bir ay oldu; ┼čimdilik KudoZ'a ├žok s─▒k bak─▒yorum ama bir s├╝re sonra KudoZ'dan s─▒k─▒laca─č─▒m─▒ biliyorum.
3. KudoZ olmasa uzun vadede benim a├ž─▒mdan bir ┼čey de─či┼čmezdi. Ama o zaman da, ├ževirmenlerin ortak i┼č yapmas─▒ i├žin ba┼čka alanlar olurdu san─▒r─▒m (ekiplerin/tak─▒mlar─▒n d─▒┼č─▒nda), onlara u─čruyor olurdum. ├ľyle g├Âr├╝nse de, Kudoz'un tek ya da esas i┼člevinin, listelerde s─▒ralama amac─▒yla ├ževirmenlere puan vermek oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum. KudoZ ya da benzeri ba┼čka bir ┼čey olmasayd─▒, san─▒r─▒m s├Âzl├╝k olu┼čturmaya, Glosspost'a vs. a─č─▒rl─▒k verirdim.

Nilg├╝n Bayram  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Herkese selamlar Nov 4, 2004

1. ProZ'a g├╝nde 9-10 kez bak─▒yorum, ama hi├ž u─čramad─▒─č─▒m ya da daha s─▒k bakt─▒─č─▒m g├╝nler de oluyor.
2. G├╝nde ortalama yar─▒m saat vakit harc─▒yorum. Forumlarda ilgimi ├žeken konu var m─▒ diye bak─▒yorum. Forumlara ve g├╝n├╝m├╝n yo─čunlu─čuna g├Âre bu zaman azal─▒r veya artar.
3. KudoZ sorular─▒ olmasayd─▒ daha az u─črard─▒m. Sorular─▒ yan─▒tlamaktan ├žok verilen yan─▒tlar─▒ okumak ho┼čuma gidiyor. Zorda kald─▒─č─▒m zaman soru sorabilmek ve yard─▒m alaca─č─▒m─▒ bilmek de benim i├žin ├Ânemli.

Sel├žuk Bey,
Yan─▒tlar─▒ bir inceleme i├žin istedi─činizden yan─▒tlar─▒m─▒ biraz a├ž─▒klamam gerekiyor galiba.
Benim e-postam KudoZ'a kapal─▒, sorulara Proz'dan bak─▒yorum. Bu durum siteye u─črama say─▒m─▒ art─▒r─▒yor.
Bir de, ├Â─čle saatlerinden ├Ânce Proz'a bakmam genellikle, tabii KudoZ'a soru sormam─▒┼čsam.

Kolay gelsin.

[Edited at 2004-11-07 13:55]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Prozlayal─▒m Nov 6, 2004

Anket gerekcesi ve dusuncesi guzel. Tebrik ederim.

1.Proz.com'a hic ugramadigim gunler olmakla birlikte gunde 2-3 defa ugrarim.
2.Bazi gunler 4-5 saate varan zaman verdigimi soyleyebilirim. Zamanla azaliyor. Sanirim forumlarla birlikte 1 saat ve altinda demek daha dogru. Forumlara haftada bir ugrayip, hayli zaman harcadigimi soylesem yeri var.
3. Kudoz, olmasa da networkun diger icerikleri beni siteye getirir.

Saglicakla kaliniz

Nizamettin Yigit

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-09 23:22]

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
Ankete yan─▒t Nov 21, 2004

Selam,

Bundan bir ka├ž ay ├Âncesine kadar g├╝nde en az bir defa u─črar, Kudoz'a ve forumlara g├Âz atard─▒m. Bu aralar yo─čunluktan vakit bulup giremiyorum. Tahminen ├╝ye oldu─čumdan beri g├╝nl├╝k ortalamam 1 defa, g├╝nde 5 dakika kadard─▒r.

Herkese kolay gelsin,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Mini anket: proz'a g├╝nde ka├ž kere geliyorsunuz?

Advanced search

Translation news in Turkey

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs