Boost your career as a professional translator!

Boost your career as a professional translator! SDL hosts a virtual conference featuring a selection of free resources to help grow your freelance business, as well as an update on the new features of the worldÔÇÖs most trusted translation software - SDL Trados Studio 2017

Click for Full Participation

Terc├╝manl─▒k Grevi ve d├╝┼č├╝nd├╝rd├╝kleri
Thread poster: Sel├žuk Budak

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 16:01
English to Turkish
+ ...
Nov 6, 2004

Tasalanmay─▒n arkada┼člar! T├╝rk├že Forumun rekorlar─▒n─▒ zorlamaya niyetim yok! ┼×unun ┼čuras─▒nda ├╝├ž-be┼č yaz─▒ daha yaz─▒p, k├Â┼čeme ├žekilece─čim.

(Anket'e gelen cevaplara bak─▒l─▒rsa, kimse beni ya konuyu kaale alm─▒yor.)):

Bug├╝n ─░ngilizce Forumda ilgin├ž bir link g├Ârd├╝m: http://language.home.sprynet.com/trandex/fist.htm

FIST, yani "First International Strike of Translators"
Ne kadar fantastik bir d├╝┼č├╝nce. Ama yazar─▒, "Sadece bir fantazi mi?" diye soruyor.

///***** Makaleyi okuyunca, ├Â─črencilik y─▒llar─▒mdan bir "terc├╝manlar grevi" an─▒s─▒yla o g├╝nlere geri d├Ând├╝m: ├ť├ž ├Â─črenci, bir terc├╝me b├╝rosunda ├žal─▒┼čmaktad─▒r. Patronun fiyat art─▒┼č─▒na yana┼čmamas─▒ ├╝zerine ├╝├ž kafadar "grev karar─▒" al─▒r ve uygulamaya koyar. Bekleyen y├╝zlerce sayfa i┼č vard─▒r, ama yapmazlar. Her g├╝n d├╝zenli olarak b├╝roya gelip oturur, tek c├╝mle ├ževirmeden ak┼čam ederler. ├ť├ž g├╝n, be┼č g├╝n, on g├╝n. Derken bir g├╝n, arkada┼člardan birisi elinde kal─▒n bir dosyayla ├ž─▒kagelir. (patron ba┼čka bir b├╝rodad─▒r, i┼či oradan y├Ânetmektedir).
├ť├ž├╝n biri, gizli gizli patronu ziyaret etmi┼č, onunla "ki┼čisel pazarl─▒─č─▒n─▒" yapm─▒┼čt─▒r. Anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere, k─▒r─▒lan sadece grev olmam─▒┼čt─▒r. ****/

S├Âz konusu makalede, terc├╝manla─č─▒n koftiden bir meslek olmad─▒─č─▒n─▒n alt─▒ ├žiziliyor. Grevin hedefleri s─▒ralan─▒yor: terc├╝manl─▒k, onurlu ve sayg─▒n bir meslek olarak kabul edilsin, fiyatlar iyile┼čtirilsin, vs., vs. Ayr─▒nt─▒lara girecek de─čilim. Merak edenler, oradan okuyabilir.

40 k├╝s├╝r ya┼č─▒n deneyiminden midir, yoksa ki┼čisel darg├Âr├╝┼čl├╝l├╝─č├╝mden midir, bilemem ancak, benim ufkum ne yaz─▒k ki o kadar geni┼č de─čil (bir zamanlar "enternasyonale" inanm─▒┼č, "k─▒ral─▒m zincirleri" diye ┼čark─▒ s├Âylemi┼č olsam da, "enternasyonel idealini" belki bir g├╝n laz─▒m olur da g├╝n ─▒┼č─▒─č─▒na ├ž─▒kar─▒r─▒m diye y├╝re─čimin en ├╝cra k├Â┼čelerinde
azizlenen bir s─▒r gibi sakl─▒yor olsam da, o kadar geni┼č d├╝┼č├╝nemiyorum).

Ama evim i├žin, ├╝lkem i├žin, "Acaba" diyorum, "olabilir mi?" An─▒ ve g├╝n├╝ kurtarma ├žabas─▒n─▒ bir yana b─▒rak─▒p, biraz daha ufkumuzu geni┼čleterek, "i┼č ve a┼č" ko┼čullar─▒m─▒z─▒ biraz olsun iyile┼čtirmek amac─▒yla ortak bir duru┼č sergileyebilir miyiz miyiz?

├ľrne─čin, 3 cent, 2 cent diye i┼č ilanlar─▒ verildi─činde proz olarak ortak bir tav─▒r koyabilir miyiz? Hepimiz $0.2 /word diye teklif atarak "├╝├ž├╝nc├╝ d├╝nyan─▒n ucuz insanlar─▒ ve ucuz i┼čg├╝c├╝" olmad─▒─č─▒m─▒z─▒ hat─▒rlatabilir miyiz?

Yoksa, yukar─▒daki "├╝├ž├╝n biri gibi" aram─▒zdan birisi de "elinde kal─▒n bir dosyayla" ├ž─▒kagelir mi?

B├Âyle bir ┼čeyin olmayaca─č─▒n─▒ hayal etmek bile g├╝zel. Ne dersiniz?

Direct link Reply with quote

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 15:01
Member
English to Turkish
Naylonlar─▒ndan ba┼čka kaybedecek bir ┼čeyi olmayanlar greve kat─▒l─▒r m─▒ dersiniz? Nov 6, 2004

Sel├žuk Bey, forum rekorlar─▒n─▒ ├Âyle kolay kolay k─▒ramazs─▒n─▒z zaten, endi┼čelenmeyin. Az ├Ânce ben de okudum yaz─▒y─▒, anadilimde ├╝zerinde konu┼čabilme f─▒rsat─▒ yaratt─▒─č─▒n─▒z i├žin sa─čolun.

Enternasyonalli─če inananlar ├Âzde yan─▒lm─▒┼č de─čil. D├╝nya ├žok b├╝y├╝k bir h─▒zla k├╝├ž├╝l├╝p b├╝z├╝l├╝verdi ve ayn─▒ h─▒zla da enternasyonalli─če evriliyor. Bu her bak─▒mdan iyi bir ┼čey, biz ├ževirmenler i├žinse ┼×am'da kay─▒s─▒dan bile daha iyi bir durum. Ama bunun hakk─▒n─▒ verebilmek i├žin ├Ânce mesle─čin meslekten say─▒lmas─▒ gerekiyor, bu da ├žuvald─▒z─▒ elimize almakla ba┼člayacak gibi. Bunu T├╝rkiye'deki ├ževiri ├ólemi i├žin s├Âyl├╝yor de─čilim. B├╝t├╝n d├╝nyada ├╝├ž a┼ča─č─▒ be┼č yukar─▒ b├Âyle. Ben hayat─▒mda hi├ž ├ževirmen oldu─čum i├žin adam yerine konmad─▒m, sizi koyan oldu mu? Bak─▒n, "lisan"─▒m oldu─ču i├žin ├Âzel sayg─▒ g├Ârd├╝─č├╝m ├žok olmu┼čtur ama. Zaten hepinizin bildi─či ve uzatmaya hi├ž gerek duymad─▒─č─▒m bir tablo sebebiyle ├ževirmenlik mesle─činin i├ži zaten "kofti" unsurlarla dolu. ─░lk inhouse ├ževirmenlik i┼čime hi├ž sevilmeyen bir eleman olarak ba┼člad─▒m. Niye biliyor musunuz? Benim ├ževirmen olarak girdi─čim ┼čirkette telefonlara bakan bir k─▒zca─č─▒z vard─▒, Amerika'dan gelmi┼čti ve native English, bir de ilaveten non-existent Turkish konu┼čuyordu. Orada istihdam edilme sebebi de ┼čirketin ├žokuluslu bir projeyle u─čra┼čmas─▒, dolay─▒s─▒yla s─▒k s─▒k ─░ngilizce konu┼čan insanlardan telefon gelmesiydi. Beni sevmemelerinin sebebi -bunu hakl─▒ ├ž─▒karacak karakter ├Âzelliklerimin d─▒┼č─▒nda tabii- ─░ngilizce'yi sular seller gibi konu┼čan o k─▒z dururken, benim ├ževirmen olarak i┼če al─▒nm─▒┼č olmamd─▒. Buyrun! Eminim benzeri ┼čeyleri hepiniz ya┼čam─▒┼čs─▒n─▒zd─▒r.

Yaz─▒ benim ├žok ho┼čuma gitti, fantezi olarak da g├Ârm├╝yorum. ─░lla greve gitme amac─▒ g├╝tmek de─čil mesele, ama biz greve gidecek gibi ├Ârg├╝tlenmeye ve yazar─▒n dedi─či publicity'ye giri┼čerek, ├Âncelikle mesle─čimizin i├žindeki meslek d─▒┼č─▒, kalitesiz, ehliyetsiz, "naylon" unsurlar─▒n temizlenmesine katk─▒da bulunabiliriz. Asl─▒nda b├╝t├╝n ┼ču faaliyetler de k├╝m├╝latif olarak buna katk─▒da bulunuyor. Benim Proz'a bu kadar ├Ânem vermemin bir sebebi budur. ┼×u "grev ├Ârg├╝tlenmesi", ger├žekten de zamanla ├ževirmenli─čin ├ževirmenlere b─▒rak─▒lmas─▒n─▒, ├ževirmenlerin genel kalitelerini y├╝kseltmesini, bu i┼čin ne kadar a─č─▒r olup ne kadar ├žok beceri ve birikim gerektirdi─činin anla┼č─▒lmas─▒n─▒, sonu├žta sayg─▒nl─▒k kazanmas─▒n─▒ tabii ki sa─člar. Asl─▒nda bu "grev ├Ârg├╝tlenmesi"nin i├žinde bulunuyoruz ┼ču anda.

Bir de ┼ču ├╝├ž├╝n biri hik├óyesi pek keyiflenerek dinlemi┼č oldu─čum bir ┼čeyi hat─▒rlatt─▒ bana, konuyla alakas─▒z ama, madem bunu Off-topic i┼čaretlediniz, yap─▒vereyim bir sapma hemencecik: Olay Galatasaray Lisesi'nde ge├žiyor. Bir tane hoca, bir ┼čekilde ├žocuklara zulmediyor veya belki habersiz s─▒nav yapma gibi bir huyu var, ayr─▒nt─▒s─▒n─▒ hat─▒rlam─▒yorum ┼čimdi. Bunlar da s─▒nav olaca─č─▒ zaman boykot etmeye karar veriyorlar ve hepsi bo┼č k├ó─č─▒t verip ├ž─▒k─▒yor. Sadece bir ├žocuk kal─▒yor i├žeride ve ba┼č─▒n─▒ hi├ž s─▒nav k├ó─č─▒d─▒ndan kald─▒rmadan ba┼čl─▒yor yazmaya. ├ç─▒km─▒┼č olanlar kap─▒daki camdan ├Âfke i├žinde seyredip, teneff├╝ste bu k─▒r─▒c─▒ya yapacaklar─▒n─▒ tart─▒┼č─▒yorlar tabii. Bunu anlatan arkada┼č─▒n ifadesiyle "Yaz─▒yor da yaz─▒yor @&$"~x&j..." ve hoca da bir ki┼či sayesinde bile olsa boykotu k─▒rm─▒┼č olman─▒n keyfiyle kas─▒m kas─▒m turluyor s─▒ralar─▒n aras─▒nda. Neyse, zil ├žal─▒yor sonunda ve "boykot k─▒r─▒c─▒s─▒", s─▒nav s├╝resince doldurdu─ču b├╝t├╝n k├ó─č─▒tlar─▒ toplay─▒p, destenin kenar─▒n─▒ s─▒raya vurarak d├╝zg├╝nce harmanlay─▒p, hepsini kolunun alt─▒na s─▒k─▒┼čt─▒rd─▒ktan sonra, "─░yi g├╝nler, hocam" diyerek k├ó─č─▒tlarla birlikte d─▒┼čar─▒ ├ž─▒k─▒yor

[Edited at 2004-11-06 01:36]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 15:01
Dutch to Turkish
+ ...
Sivil Insiyatifler Nov 6, 2004

Selcuk beyin Grevi Kiran Adam, Xola'nin da sinav protestosunu iceren yazilari beni de goturdu bir yerlere.

Sinavda hocanin futursuzlugu yuzunden Biyokimya'dan 100 tam not alacagim sinavdan arkadaslarin bosa yakin kagit verecegini bildigimden, vermis oldugum cevaplari silerek cikmistim. 100 yerine 002 aldim o sinavda.

Grev mi dersiniz tavir mi dersiniz mumkundur. Bu tavri uygulayan grup ne kadar kucuk olursa, uygulama da o kadar basarili olur. Bu benim sahsi gorusum. Proz.com daki ilanlara genelde yasamis oldugum toplumdaki mesai ucretlerini karsilayacak sekilde bid yapiyorum. Yalniz bir kac kez, sadece denemek icin akil almaz sekilde dusuk bid edip/bid icin e-mail attim. Sonuc aslinda farkli degil. Butcesi o kadar sinirli projelerin genelde uygulanmasi da mumkun olmaz. Bu genel bir is prensibi. Butcesini sinirladiginiz her proje tali bir projedir, onemi dusuktur. Onem sirasi geride olan butun projeler ta ki onem sirasi artana kadar bekler. O zaman yeniden fiyat alinir ve o yeni fiyatlara gore, bu defa uce bese bakilmadan proje isletilmeye baslar.

Ne varki bu isin bir de obur yandan bakilmasi durumu var. Yani grev kirici olarak gordugumuz insanlarin bu kirmasinin nedenlerini bilip bilmedigimiz acik degil. Gunumuz Turkiye'sinde insanlar gecim derdinde. Burosunu kapatmak, ay sonunu getirip getirmemekle karsi karsiya kalan insanlarin grevi kirmasinda onlara "vay hain vay" gozuyle bakilmasi bence sonuca goturucu olmaz.

Sorunlara yaklasirken problemin degil de cozumun bir parcasi olarak yaklasmak, veya bakmak daima kabul edilir bir yaklasimdir.
Ben ister tavir, ister kisisel sartlar, ister de iyilestirme her bakimdan bir denge icerisinde isler islemelidir diye dusunuyorum.

Cesitli lsitelerde kayitli veya kayitsiz cevirmenler ister durumlari, ister de isin tabiati nedeniyle sizin "duzeltme" fiyatiniza ceviri yapabiliyorlar.

Gecen yaz soyle bir sey gecti basimdan. Bir bayan. Lisansustu egitim yapiyor. Ayni zamanda bir hastahanede (kamu) sozlesmeli hemsire olarak somuruluyor. Kizcagizin En->TR iki tane makalesi var. Daha once bir kez cevirtmis ve danismani hocasi olmaz bu deyip kabul etmemis. Ondan once de abisinin yardimiyla(abisi muhendis) kendisi cevirmis ancak kabul edilmemis.
Su anki fiyatla ceviriyi 750 Euroya yapmam lazim. Bayanin aylik maasi 285 milyon. (sozlesmeli hemsireleri asgari ucretten calistirip, devlet bile isin kulliyetinden kurtuluyor. Kendisi ise almiyor, bir baska sirket kuruluyor o sirkette sigortali calisiyor).

Yani o maasla en azindan 5-6 ay yemeden maasini bana vermesi lazim ki ceviri yapilsin. Tabi yav kardesim sen ceviriyi ilk gununde dogru adama getirsen, o zaman o luzumsuz harcadigin da harcanmasa deseniz de faydasi yok. Sonucta ister bu ve benzeri sebebple, ister de ceviriyi yapan sahis cenahindan bakin, zaman zaman "sivil insiyatifi" kirmak gerekebiliyor...

Yani sahsen bana siz tavir alirmisiniz derseniz, halihazirda bahsettiginiz tavri zaten uygulamaktayim. Evet alirim. Eger tavri herhangi bir sebeple kirmam gerekiyorsa, yine ayni sekilde kirarim. Zira tavirlardaki prensipler kadar, kirma konusunda da prensiplerimin olmasi lazim degil mi?

Saglicakla kaliniz,

Nizamettin Yigit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Terc├╝manl─▒k Grevi ve d├╝┼č├╝nd├╝rd├╝kleri

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums