Mobile menu

Terc羹manl覺k Grevi ve d羹羹nd羹rd羹kleri
Thread poster: Sel癟uk Budak

Sel癟uk Budak  Identity Verified
Local time: 10:26
English to Turkish
+ ...
Nov 6, 2004

Tasalanmay覺n arkadalar! T羹rk癟e Forumun rekorlar覺n覺 zorlamaya niyetim yok! unun uras覺nda 羹癟-be yaz覺 daha yaz覺p, k繹eme 癟ekileceim.

(Anket'e gelen cevaplara bak覺l覺rsa, kimse beni ya konuyu kaale alm覺yor.)):

Bug羹n 襤ngilizce Forumda ilgin癟 bir link g繹rd羹m: http://language.home.sprynet.com/trandex/fist.htm

FIST, yani "First International Strike of Translators"
Ne kadar fantastik bir d羹羹nce. Ama yazar覺, "Sadece bir fantazi mi?" diye soruyor.

///***** Makaleyi okuyunca, 繹rencilik y覺llar覺mdan bir "terc羹manlar grevi" an覺s覺yla o g羹nlere geri d繹nd羹m: 癟 繹renci, bir terc羹me b羹rosunda 癟al覺maktad覺r. Patronun fiyat art覺覺na yanamamas覺 羹zerine 羹癟 kafadar "grev karar覺" al覺r ve uygulamaya koyar. Bekleyen y羹zlerce sayfa i vard覺r, ama yapmazlar. Her g羹n d羹zenli olarak b羹roya gelip oturur, tek c羹mle 癟evirmeden akam ederler. 癟 g羹n, be g羹n, on g羹n. Derken bir g羹n, arkadalardan birisi elinde kal覺n bir dosyayla 癟覺kagelir. (patron baka bir b羹rodad覺r, ii oradan y繹netmektedir).
癟羹n biri, gizli gizli patronu ziyaret etmi, onunla "kiisel pazarl覺覺n覺" yapm覺t覺r. Anla覺laca覺 羹zere, k覺r覺lan sadece grev olmam覺t覺r. ****/

S繹z konusu makalede, terc羹manla覺n koftiden bir meslek olmad覺覺n覺n alt覺 癟iziliyor. Grevin hedefleri s覺ralan覺yor: terc羹manl覺k, onurlu ve sayg覺n bir meslek olarak kabul edilsin, fiyatlar iyiletirilsin, vs., vs. Ayr覺nt覺lara girecek deilim. Merak edenler, oradan okuyabilir.

40 k羹s羹r ya覺n deneyiminden midir, yoksa kiisel darg繹r羹l羹l羹羹mden midir, bilemem ancak, benim ufkum ne yaz覺k ki o kadar geni deil (bir zamanlar "enternasyonale" inanm覺, "k覺ral覺m zincirleri" diye ark覺 s繹ylemi olsam da, "enternasyonel idealini" belki bir g羹n laz覺m olur da g羹n 覺覺覺na 癟覺kar覺r覺m diye y羹reimin en 羹cra k繹elerinde
azizlenen bir s覺r gibi sakl覺yor olsam da, o kadar geni d羹羹nemiyorum).

Ama evim i癟in, 羹lkem i癟in, "Acaba" diyorum, "olabilir mi?" An覺 ve g羹n羹 kurtarma 癟abas覺n覺 bir yana b覺rak覺p, biraz daha ufkumuzu genileterek, "i ve a" koullar覺m覺z覺 biraz olsun iyiletirmek amac覺yla ortak bir duru sergileyebilir miyiz miyiz?

rnein, 3 cent, 2 cent diye i ilanlar覺 verildiinde proz olarak ortak bir tav覺r koyabilir miyiz? Hepimiz $0.2 /word diye teklif atarak "羹癟羹nc羹 d羹nyan覺n ucuz insanlar覺 ve ucuz ig羹c羹" olmad覺覺m覺z覺 hat覺rlatabilir miyiz?

Yoksa, yukar覺daki "羹癟羹n biri gibi" aram覺zdan birisi de "elinde kal覺n bir dosyayla" 癟覺kagelir mi?

B繹yle bir eyin olmayaca覺n覺 hayal etmek bile g羹zel. Ne dersiniz?

Direct link Reply with quote

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 09:26
Member
English to Turkish
Naylonlar覺ndan baka kaybedecek bir eyi olmayanlar greve kat覺l覺r m覺 dersiniz? Nov 6, 2004

Sel癟uk Bey, forum rekorlar覺n覺 繹yle kolay kolay k覺ramazs覺n覺z zaten, endielenmeyin. Az 繹nce ben de okudum yaz覺y覺, anadilimde 羹zerinde konuabilme f覺rsat覺 yaratt覺覺n覺z i癟in saolun.

Enternasyonallie inananlar 繹zde yan覺lm覺 deil. D羹nya 癟ok b羹y羹k bir h覺zla k羹癟羹l羹p b羹z羹l羹verdi ve ayn覺 h覺zla da enternasyonallie evriliyor. Bu her bak覺mdan iyi bir ey, biz 癟evirmenler i癟inse am'da kay覺s覺dan bile daha iyi bir durum. Ama bunun hakk覺n覺 verebilmek i癟in 繹nce meslein meslekten say覺lmas覺 gerekiyor, bu da 癟uvald覺z覺 elimize almakla balayacak gibi. Bunu T羹rkiye'deki 癟eviri 璽lemi i癟in s繹yl羹yor deilim. B羹t羹n d羹nyada 羹癟 aa覺 be yukar覺 b繹yle. Ben hayat覺mda hi癟 癟evirmen olduum i癟in adam yerine konmad覺m, sizi koyan oldu mu? Bak覺n, "lisan"覺m olduu i癟in 繹zel sayg覺 g繹rd羹羹m 癟ok olmutur ama. Zaten hepinizin bildii ve uzatmaya hi癟 gerek duymad覺覺m bir tablo sebebiyle 癟evirmenlik mesleinin i癟i zaten "kofti" unsurlarla dolu. 襤lk inhouse 癟evirmenlik iime hi癟 sevilmeyen bir eleman olarak balad覺m. Niye biliyor musunuz? Benim 癟evirmen olarak girdiim irkette telefonlara bakan bir k覺zca覺z vard覺, Amerika'dan gelmiti ve native English, bir de ilaveten non-existent Turkish konuuyordu. Orada istihdam edilme sebebi de irketin 癟okuluslu bir projeyle uramas覺, dolay覺s覺yla s覺k s覺k 襤ngilizce konuan insanlardan telefon gelmesiydi. Beni sevmemelerinin sebebi -bunu hakl覺 癟覺karacak karakter 繹zelliklerimin d覺覺nda tabii- 襤ngilizce'yi sular seller gibi konuan o k覺z dururken, benim 癟evirmen olarak ie al覺nm覺 olmamd覺. Buyrun! Eminim benzeri eyleri hepiniz yaam覺s覺n覺zd覺r.

Yaz覺 benim 癟ok houma gitti, fantezi olarak da g繹rm羹yorum. 襤lla greve gitme amac覺 g羹tmek deil mesele, ama biz greve gidecek gibi 繹rg羹tlenmeye ve yazar覺n dedii publicity'ye girierek, 繹ncelikle mesleimizin i癟indeki meslek d覺覺, kalitesiz, ehliyetsiz, "naylon" unsurlar覺n temizlenmesine katk覺da bulunabiliriz. Asl覺nda b羹t羹n u faaliyetler de k羹m羹latif olarak buna katk覺da bulunuyor. Benim Proz'a bu kadar 繹nem vermemin bir sebebi budur. u "grev 繹rg羹tlenmesi", ger癟ekten de zamanla 癟evirmenliin 癟evirmenlere b覺rak覺lmas覺n覺, 癟evirmenlerin genel kalitelerini y羹kseltmesini, bu iin ne kadar a覺r olup ne kadar 癟ok beceri ve birikim gerektirdiinin anla覺lmas覺n覺, sonu癟ta sayg覺nl覺k kazanmas覺n覺 tabii ki salar. Asl覺nda bu "grev 繹rg羹tlenmesi"nin i癟inde bulunuyoruz u anda.

Bir de u 羹癟羹n biri hik璽yesi pek keyiflenerek dinlemi olduum bir eyi hat覺rlatt覺 bana, konuyla alakas覺z ama, madem bunu Off-topic iaretlediniz, yap覺vereyim bir sapma hemencecik: Olay Galatasaray Lisesi'nde ge癟iyor. Bir tane hoca, bir ekilde 癟ocuklara zulmediyor veya belki habersiz s覺nav yapma gibi bir huyu var, ayr覺nt覺s覺n覺 hat覺rlam覺yorum imdi. Bunlar da s覺nav olaca覺 zaman boykot etmeye karar veriyorlar ve hepsi bo k璽覺t verip 癟覺k覺yor. Sadece bir 癟ocuk kal覺yor i癟eride ve ba覺n覺 hi癟 s覺nav k璽覺d覺ndan kald覺rmadan bal覺yor yazmaya. 覺km覺 olanlar kap覺daki camdan 繹fke i癟inde seyredip, teneff羹ste bu k覺r覺c覺ya yapacaklar覺n覺 tart覺覺yorlar tabii. Bunu anlatan arkada覺n ifadesiyle "Yaz覺yor da yaz覺yor @&$"~x&j..." ve hoca da bir kii sayesinde bile olsa boykotu k覺rm覺 olman覺n keyfiyle kas覺m kas覺m turluyor s覺ralar覺n aras覺nda. Neyse, zil 癟al覺yor sonunda ve "boykot k覺r覺c覺s覺", s覺nav s羹resince doldurduu b羹t羹n k璽覺tlar覺 toplay覺p, destenin kenar覺n覺 s覺raya vurarak d羹zg羹nce harmanlay覺p, hepsini kolunun alt覺na s覺k覺t覺rd覺ktan sonra, "襤yi g羹nler, hocam" diyerek k璽覺tlarla birlikte d覺ar覺 癟覺k覺yor

[Edited at 2004-11-06 01:36]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:26
Dutch to Turkish
+ ...
Sivil Insiyatifler Nov 6, 2004

Selcuk beyin Grevi Kiran Adam, Xola'nin da sinav protestosunu iceren yazilari beni de goturdu bir yerlere.

Sinavda hocanin futursuzlugu yuzunden Biyokimya'dan 100 tam not alacagim sinavdan arkadaslarin bosa yakin kagit verecegini bildigimden, vermis oldugum cevaplari silerek cikmistim. 100 yerine 002 aldim o sinavda.

Grev mi dersiniz tavir mi dersiniz mumkundur. Bu tavri uygulayan grup ne kadar kucuk olursa, uygulama da o kadar basarili olur. Bu benim sahsi gorusum. Proz.com daki ilanlara genelde yasamis oldugum toplumdaki mesai ucretlerini karsilayacak sekilde bid yapiyorum. Yalniz bir kac kez, sadece denemek icin akil almaz sekilde dusuk bid edip/bid icin e-mail attim. Sonuc aslinda farkli degil. Butcesi o kadar sinirli projelerin genelde uygulanmasi da mumkun olmaz. Bu genel bir is prensibi. Butcesini sinirladiginiz her proje tali bir projedir, onemi dusuktur. Onem sirasi geride olan butun projeler ta ki onem sirasi artana kadar bekler. O zaman yeniden fiyat alinir ve o yeni fiyatlara gore, bu defa uce bese bakilmadan proje isletilmeye baslar.

Ne varki bu isin bir de obur yandan bakilmasi durumu var. Yani grev kirici olarak gordugumuz insanlarin bu kirmasinin nedenlerini bilip bilmedigimiz acik degil. Gunumuz Turkiye'sinde insanlar gecim derdinde. Burosunu kapatmak, ay sonunu getirip getirmemekle karsi karsiya kalan insanlarin grevi kirmasinda onlara "vay hain vay" gozuyle bakilmasi bence sonuca goturucu olmaz.

Sorunlara yaklasirken problemin degil de cozumun bir parcasi olarak yaklasmak, veya bakmak daima kabul edilir bir yaklasimdir.
Ben ister tavir, ister kisisel sartlar, ister de iyilestirme her bakimdan bir denge icerisinde isler islemelidir diye dusunuyorum.

Cesitli lsitelerde kayitli veya kayitsiz cevirmenler ister durumlari, ister de isin tabiati nedeniyle sizin "duzeltme" fiyatiniza ceviri yapabiliyorlar.

Gecen yaz soyle bir sey gecti basimdan. Bir bayan. Lisansustu egitim yapiyor. Ayni zamanda bir hastahanede (kamu) sozlesmeli hemsire olarak somuruluyor. Kizcagizin En->TR iki tane makalesi var. Daha once bir kez cevirtmis ve danismani hocasi olmaz bu deyip kabul etmemis. Ondan once de abisinin yardimiyla(abisi muhendis) kendisi cevirmis ancak kabul edilmemis.
Su anki fiyatla ceviriyi 750 Euroya yapmam lazim. Bayanin aylik maasi 285 milyon. (sozlesmeli hemsireleri asgari ucretten calistirip, devlet bile isin kulliyetinden kurtuluyor. Kendisi ise almiyor, bir baska sirket kuruluyor o sirkette sigortali calisiyor).

Yani o maasla en azindan 5-6 ay yemeden maasini bana vermesi lazim ki ceviri yapilsin. Tabi yav kardesim sen ceviriyi ilk gununde dogru adama getirsen, o zaman o luzumsuz harcadigin da harcanmasa deseniz de faydasi yok. Sonucta ister bu ve benzeri sebebple, ister de ceviriyi yapan sahis cenahindan bakin, zaman zaman "sivil insiyatifi" kirmak gerekebiliyor...

Yani sahsen bana siz tavir alirmisiniz derseniz, halihazirda bahsettiginiz tavri zaten uygulamaktayim. Evet alirim. Eger tavri herhangi bir sebeple kirmam gerekiyorsa, yine ayni sekilde kirarim. Zira tavirlardaki prensipler kadar, kirma konusunda da prensiplerimin olmasi lazim degil mi?

Saglicakla kaliniz,

Nizamettin Yigit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Terc羹manl覺k Grevi ve d羹羹nd羹rd羹kleri

Advanced search

Translation news in Turkey

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
D矇j Vu X3
Try it, Love it

Find out why D矇j Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs