Mobile menu

Word 2003 ve ─░nceltme ─░┼čaretleri
Thread poster: Haluk Levent Aka
Haluk Levent Aka
Local time: 15:57
Japanese to Turkish
+ ...
Dec 15, 2004

İnceltme işaretlerinin kullanımı benim hatırladığım kadarıyla 1980lerde (benim ilkokul yıllarımda) kaldırılmıştı. Benim Halủk (ince u ile) olan ismim Haluk'a d├Ân├╝şm├╝şt├╝ (ve 20 yıl kadar sonra aklı evvel bir n├╝fus memuru Hal├╝k diye bilgisayara ge├žirerek k├╝t├╝klerde bulunamama neden olacaktı...)

Ge├žen g├╝n Word 2003'├╝ y├╝kledim. Yeni yazılım t├╝m dahiller i├žin "sakın d├óhil demek istemiş olmayasınız?" t├╝r├╝nden ukelalıklara girişmesin mi. Ne oluyoruz? İnceltme işaretleri geri mi geldi?

[Edited at 2004-12-15 11:51]

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
V├Ârd bu konuda tek otorite de─čil Dec 15, 2004

Haluk Aka wrote:

─░nceltme i┼čaretlerinin kullan─▒m─▒ benim hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla 1980lerde (benim ilkokul y─▒llar─▒mda) kald─▒r─▒lm─▒┼čt─▒. Benim Halủk (ince u ile) olan ismim Haluk'a d├Ân├╝┼čm├╝┼čt├╝ (ve 20 y─▒l kadar sonra akl─▒ evvel bir n├╝fus memuru Hal├╝k diye bilgisayara ge├žirerek k├╝t├╝klerde bulunamama neden olacakt─▒...)

Ge├žen g├╝n Word 2003'├╝ y├╝kledim. Yeni yaz─▒l─▒m t├╝m dahiller i├žin "sak─▒n d├óhil demek istemi┼č olmayas─▒n─▒z?" t├╝r├╝nden ukelal─▒klara giri┼čmesin mi. Ne oluyoruz? ─░nceltme i┼čaretleri geri mi geldi?

[Edited at 2004-12-15 11:51]

Benim "V├Ârd" de ├Ând├Âk├╝ml├╝ s├Âzc├╝─č├╝n├╝ sevmiyor, ├Ân d├Âk├╝ml├╝ diye yazmam─▒ istiyor. Ama ├Ân-d├Âk├╝ml├╝ yaz─▒nca da ses ├ž─▒karm─▒yor

─░nceltme i┼čaretleri derin bir konu... T├╝rk├že yaz─▒ld─▒─č─▒ gibi okunan (yoksa okundu─ču gibi mi yaz─▒l─▒yordu) bir dilmi┼č ya!! Neyse, dedi─čim gibi derin konu... Ama kimse dil konusunda tek otorite de─čildir, ne eski veya yeni TDK, ne Mikrosoft V├Ârd'├╝ T├╝rk├že'ye ├ževiren, T├╝rk├že "spell" dosyalar─▒n─▒ haz─▒rlayanlar.

V├Ârd├╝n eski s├╝r├╝mleri uluslararas─▒ s├Âzc├╝─č├╝n├╝ de sevmezdi hat─▒rlars─▒n─▒z.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
ooo... ├žoktan:) Dec 15, 2004

Geri geldi, iyi de oldu...

┼×apka (D├╝zeltme) ─░┼čareti Nerede Kullan─▒lmal─▒?

Yanl─▒┼člar─▒ ayn─▒, anlamlar─▒ ve okunu┼člar─▒ farkl─▒ olan s├Âzc├╝kleri birbirinden ay─▒rmak i├žin, uzun ├╝nl├╝lerin ├╝st├╝ne ┼čapka i┼čareti konur: adem (yokluk), ├ódem (insan); adet (say─▒), ├ódet (gelenek); alem (bayrak), ├ólem (d├╝nya) ; alim (her ┼čeyi bilici), ├ólim (bilgin), a┼č─▒k (ayak bile─čindeki kemik), ├ó┼č─▒k (seven, tutkun); hala (baban─▒n k─▒z karde┼či), h├ól├ó (hen├╝z); ┼čura (┼ču yer), ┼č├╗ra (dan─▒┼čma kurulu).

┬Ě Arap├ža bi- ile Fars├ža b├«- ├Ân eklerini ay─▒rmak i├žin kullan─▒l─▒r: b├«├žare (├žaresiz), b├«taraf (tarafs─▒z), b├«vefa (vefas─▒z); bihakk─▒n (hakk─▒ ile), bizatihi (kendili─činden), bilumum (b├╝t├╝n, hepsi).

┬Ě ─░├žinde ince g,k,l ├╝ns├╝zleri bulunan al─▒nt─▒ s├Âzc├╝klerdeki a ve u ├╝nl├╝lerinin ├╝zerine konur: derg├óh, ordug├óh, tezg├óh, yadig├ór; d├╝kk├ón, hik├óye, k├ófir, k├ó─č─▒t, k├ór, mahk├╗m, mek├ón, s├╝k├╗n, s├╝k├╗t; ahl├ók, bill├╗r, evl├ót, fel├óket, hil├ól, il├ó├ž, il├ón, il├óve, ifl├ós, ihtil├ól, istikl├ól, kel├óm, l├ókin, l├óle, l├óz─▒m, mahl├ós, sel├óm, ├╝sl├╗p, kl├ósik, l├óhana, l├óik, l├ómba, L├ótin, mel├ónkoli, pl├ók, pl├ój, pl├ón, rekl├óm.

┬Ě Aitlik (nispet) ├«'sini g├Âstermek i├žin de ┼čapka i┼čareti konur: ahl├ók├«, d├óhil├«, d├╝nyev├«, edeb├«, fikr├«, haric├«, insan├«, meden├«, s─▒hh├«, siyas├«.

http://www.dilimiz.gen.tr/dilbilgisi/imla/sapka.html

Ben kullan─▒yorum, hepsini olmasa da, ├Âzellikle kar ve k├ór, hala ve h├ól├ó, -k├ór sonekini yazarken... mutlaka kullan─▒yorum. Do─črusu di─čer maddeleri bilmiyordum, ├Â─črenmi┼č oldum. Ama ┼č├Âyle bir bak─▒nca epeyce yanl─▒┼č yazd─▒─č─▒m─▒ da g├Âr├╝yorum, ├Âzellikle 3. maddede g├Ârd├╝─č├╝m b├╝t├╝n s├Âzc├╝kleri ┼čapkas─▒z yaz─▒yormu┼čum.... ki bir haber daha g├Ârd├╝m a┼ča─č─▒daki linki t─▒klay─▒n─▒z:

http://www.ntvmsnbc.com/news/289021.asp?cp1=1

buna g├Âre bat─▒ kaynakl─▒ s├Âzc├╝klerde kullan─▒lmayacakm─▒┼č. ├çok ┼č├╝k├╝r lahana, lahana olarak yaz─▒labilecek:)

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
┼×apka ├ž─▒kartmak laz─▒m (m─▒?) Dec 15, 2004

sevinc altincekic wrote:

...

E, iyi. Gayet g├╝zel. S├╝re├žtir, de─či┼čime ayak uydurmak laz─▒m der uyar─▒z. Ancak klavyede nerede oluyor bu ┼čapkal─▒ karakterler? Yoksa oras─▒ d├╝┼č├╝n├╝lmemi┼č mi?

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
klavyede Dec 15, 2004

shift + 3 olarak bulunuyor bende... san─▒r─▒m f klavye ve uluslararas─▒ q klavyede farkl─▒ bir yerdedir... ├Ânce shift + 3, sonra a harfi mesela tu┼čluyorsunuz, sonra ├ó ortaya ├ž─▒k─▒veriyor... space'e basarsan─▒z yaln─▒zca ^ ├ž─▒kar:)

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
┼×apka ve ┼čifre Dec 15, 2004

┼×apkay─▒ ayriyeten koymak gerekiyor. Ben de bu W├Ârd T├╝rk├žesine 'tak─▒k' durumday─▒m. Hay─▒r, g├╝venemiyoruz da.. Sonu├žta TDK gibi otoritelere onaylatmam─▒z laz─▒m geliyor...
Ayr─▒ca, herhangi bir word belgesine =rand(200,99) yaz─▒p enter'e bas─▒n. Bu garip teknik ├Âzellik acaba her dil i├žin ayr─▒ m─▒ tasarlanm─▒┼č ?

Haluk Aka wrote:

sevinc altincekic wrote:

...

E, iyi. Gayet g├╝zel. S├╝re├žtir, de─či┼čime ayak uydurmak laz─▒m der uyar─▒z. Ancak klavyede nerede oluyor bu ┼čapkal─▒ karakterler? Yoksa oras─▒ d├╝┼č├╝n├╝lmemi┼č mi?

xxxdigger
English to Turkish
+ ...
┼čapkal─▒ harflerin ANSI kar┼č─▒l─▒klar─▒ Apr 24, 2005

Haluk Aka wrote:

sevinc altincekic wrote:

...

┼čapkal─▒lar─▒n ANSI kar┼č─▒l─▒klar─▒ ┼č├Âyle:
a: alt+0226
A: alt+0194
─▒: alt+0238
I: alt+0206

Harflerin her yaz─▒lmas─▒nda bir s├╝r├╝ vuru┼č yapmamak i├žin M$Word'de her bir ┼čapkal─▒ harf i├žin bir makro d├╝zenler, makrolarda belirledi─činiz tu┼člar─▒ da i┼čaretlerseniz kendinize g├Âre k─▒sa yollar olu┼čturmu┼č olursunuz g├╝zelce. ├ľrne─čin alt+F5=┼čapkal─▒ k├╝├ž├╝k a; alt+F6= ┼čapkal─▒ b├╝y├╝k A gibi. Dikkat edilmesi gereken, se├žilecek tu┼č kombinasyonlar─▒n─▒n M$Word'de atanm─▒┼č ba┼čka fonksiyonlar ile ├želi┼čmesinden ka├ž─▒nmak...

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 13:57
Member
English to Turkish
Ufak bir ├Âneride bulunabilir miyim? Apr 24, 2005

Neden bununla ilgili bir Howto yazm─▒yorsunuz? Forumda bilgi ├žok k─▒sa s├╝rede g├Âr├╝nmez olabiliyor (Hay─▒r! Biz yapm─▒yoruz, yanl─▒┼č anla┼č─▒lmas─▒n, a┼ča─č─▒ kay─▒yor, demek istiyorum ), orada her zaman ula┼č─▒l─▒r. Her dilde Howto yaz─▒labilir, ger├ži, mesela Sevin├ž'in anlatt─▒klar─▒ yaln─▒zca T├╝rk├že konu┼čanlar─▒ ilgilendirse de, Digger'─▒nkiler, b├╝t├╝n T├╝rk├že karakterleri kapsayacak ┼čekilde geni┼čletilerek, mesela T├╝rk├že'yle i┼či olan outsourcer'lar─▒ da ilgilendirecek ─░ngilizce bir Howto halinde toparlanabilir.

Bu ├Âneriyle ilgilenen olursa: FAQ: Howtos.

[Edited at 2005-04-24 15:40]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Word 2003 ve ─░nceltme ─░┼čaretleri

Advanced search

Translation news in Turkey

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs