Off topic: Gitti gidiyor: domain names
Thread poster: Selçuk Budak
Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 23:07
English to Turkish
+ ...
Mar 23, 2005

Bilmiyorum, belki de trene en son binenlerden olan benimdir, belki de arkadaşlar çoktan atlamışlardır ön vagonlara, ama belki de öyle değildir diye, yazmak istedim.

94'ten bu yana aktif bir İnternet kullanıcısı olmama, 822'li hatlara küçük bir servet ödememe rağmen, birkaç domain name alıp bir kenara koyayım, belki birgün lazım olur diye hiç düşünmemişim.
Bugün neye baksam, çoktan gitmiş. Hayıflanmamak elde değil. On yıl önce bu işe kalkış
... See more
Bilmiyorum, belki de trene en son binenlerden olan benimdir, belki de arkadaşlar çoktan atlamışlardır ön vagonlara, ama belki de öyle değildir diye, yazmak istedim.

94'ten bu yana aktif bir İnternet kullanıcısı olmama, 822'li hatlara küçük bir servet ödememe rağmen, birkaç domain name alıp bir kenara koyayım, belki birgün lazım olur diye hiç düşünmemişim.
Bugün neye baksam, çoktan gitmiş. Hayıflanmamak elde değil. On yıl önce bu işe kalkışsaydım, güzel domain adları bulurdum.

On yıl sonra da aynı hayıflanmayı yaşamamak için, domain name avına çıktım. Artık öyle 5 harfli domain bulmak çok zor. İkili kombinasyonlar da neredeyse tükenmiş durumda.

Daha şimdiden, bir düzineye yakın domain adı aldım. termbank.net, terimbankasi.com, terimbankasi.net, vs., vs. En çok da termbank.net'e sevindim. Com'unu alan kişi nasıl olup da "net'ini atlamış, akıl erdiremedim, ama iyiki de atlamış!

Söylemek istediğim şu: İleride, şu veya bu konuda web sitesi açmak isteyen arkadaşlar var ise, şimdiden domain adı almalarında yarar var. Yoksa, günü gelip de hazır olduklarında, aradıkları hiçbir adı bulamayabilirler. İnternet'te bugün 5 milyon civarında aktif gibi gözüken site var. Buna karşılık, 50 milyonu aşkın kayıtlı domain name var. Ve sayı hergün artıyor. Bir gün gelip de site kurmaya karar verdiğinizde, domain name seçeneklerinin çok daraldığını görebilirsiniz. Bir hatırlatayım dedim.
SB
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 22:07
Dutch to Turkish
+ ...
Domain ismi lucky day olabilir mi? Mar 23, 2005

Merhabalar,

Selçuk bey arkadaşımızın geç kalmış gibi göründüğü aslında bir virtual reality. Yani geç kalınmış değil.. En azından ben öyle düşünmüyorum.

Öte yandan bu yolla para kazanmak ihtimali de bir o kadar virtual reality. Gerçekmiş gibi görünse de aslında ihtimal lotodan para kazanmaktan belki de daha düşük.

Şu güne kadar bilinen en yüksek değer business.com a ödendi. 8.5 milyon dolar. Şu an 32 milyonun üzerinde
... See more
Merhabalar,

Selçuk bey arkadaşımızın geç kalmış gibi göründüğü aslında bir virtual reality. Yani geç kalınmış değil.. En azından ben öyle düşünmüyorum.

Öte yandan bu yolla para kazanmak ihtimali de bir o kadar virtual reality. Gerçekmiş gibi görünse de aslında ihtimal lotodan para kazanmaktan belki de daha düşük.

Şu güne kadar bilinen en yüksek değer business.com a ödendi. 8.5 milyon dolar. Şu an 32 milyonun üzerinde domain name olduğu söyleniyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse 32 milyon nüfuslu bir ülkede zengin olmanın oranı bile kat kat yüksek.

Ayrıca bu dot.com furyası sırasında cook.com ı kurup, bu iş için yöneticilik görevinden ayrılan vatandaşın batma hikayesini hepiniz okumuş olmalısınız.

Ayrıca 4 veya 5 harfli domain isimlerini bulmak aslında zor da değil. nizoo.net i daha bir kaç günce aldım. Aynı şekilde daha önce üyesi olduğum firmanın ödeme yöntemi tutumundaki ve servis hizmetlerindeki vurdumduymazlığı yüzünden 3 tane iyi olduğunu düşündüğüm domaini kaybetmek durumunda kaldım. Bu bir bakıma onbların fazla para alma yöntemi. İsmi yenileme döneminde yenileyemediyseniz 40 gün sonra karaborsa mezata düşüyor ve 100 ile 250 dolar arasında ödeme ile ancak geri alabiliyorsanız.

Ama artık domain name fiyatı 6.95. Kendi planınızla tongaya düşen müşteriden 6.95 in %20 sini kazanmanız erine 100 doların %97 sini kazanmak için bir formül.

Bu yüzden kaybettiğiniz domain isimlerinin peşini bir süre bırakın. Yaklaşık 1 yıl sonra zira ucuza kapatıp para kazanmak isteyen karaborsacılar müşteri çıkmayınca bir yıl sonunda yenilemiyorlar ve tekrar serbest kalıyor.

Benim bu konuda söyleyeceklerim bundan ibaret. Selçuk bey'in com ve net domainlerini kaç kuruştan kaydettiğini bilmiyorum ama eger pahalıysa bundan sonra daha hesaplı büyük firmaları kullanmasını tavsiye etmek istedim.

Bol şans diliyorum.

N. Yiğit
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Gitti gidiyor: domain names

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »