Kudoz: Yan─▒t veren "peer grade" yapmamal─▒ m─▒?
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 15:02
Member
English to Turkish
Mar 26, 2005

Bu Kudoz sorusunda g├╝ndeme getirilen bir g├Âr├╝┼č├╝ tart─▒┼čmam─▒zda fayda g├Ârd├╝m: Bir soruya yan─▒t veren, tarafs─▒z olamayaca─č─▒ i├žin di─čer yan─▒tlara yorum yapmaktan ka├ž─▒nmal─▒.

Eski forumlardan hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bir zamanlar ger├žekten b├Âyle bir centilmenlik anla┼čmas─▒ da yap─▒lm─▒┼č galiba T├╝rk├že Kudoz'da. Bu konudaki g├Âr├╝┼čleri merak ettim. Ger├žekten ├Âyle mi olmal─▒? Yan─▒t veren tarafs─▒z olamaz m─▒? Tarafs─▒z olmas─▒ m─▒ gerekir? "Peer grade" olana─č─▒n─▒n kendi yan─▒t─▒na avantaj sa─člamak ├╝zere bilerek veya bilmeyerek k├Ât├╝ye kullan─▒ld─▒─č─▒ durumlar var m─▒?

Direct link Reply with quote

sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 16:02
English to Turkish
+ ...
hi├ž de de─čil.... Mar 26, 2005

Xola wrote:
g├╝ndeme getirilen bir g├Âr├╝┼č├╝ tart─▒┼čmam─▒zda fayda g├Ârd├╝m: Bir soruya yan─▒t veren, tarafs─▒z olamayaca─č─▒ i├žin di─čer yan─▒tlara yorum yapmaktan ka├ž─▒nmal─▒.

Neden ki? As─▒l, yan─▒t veren neden farkl─▒ bir yan─▒t verdi─čini a├ž─▒klayabilir b├Âylece. Tarafs─▒zl─▒k disagre/neutral peer grade'de mi ├Ânem kazan─▒yor? Hi├ž mant─▒kl─▒ de─čil. ┼×imdi bence s├Âz konusu soruda sen daha iyi bir yan─▒t vermi┼čsin, asl─▒nda agree derdim sana ama buraya ta┼č─▒d─▒─č─▒n i├žin meseleyi borcum olsun:-)

Yani benden sonra gelecek daha iyi yan─▒tlara da agree diyebilmeliyim, ya da onaylamad─▒─č─▒m/yanl─▒┼č oldu─čunu d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m yan─▒tlara da disagree/neutral diyebilmeliyim. Ger├ži disagree/neutral demekten ┼čahsen ben ka├ž─▒n─▒yorum. Sald─▒rganca yan─▒tlardan b─▒kt─▒─č─▒m i├žin, o y├╝zden yaln─▒zca agree diyorum. Onaylam─▒yorsam da ya bir ┼čey yapm─▒yorum, ya da varsa daha iyi yan─▒t─▒m onu veriyorum.

Eski forumlardan hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bir zamanlar ger├žekten b├Âyle bir centilmenlik anla┼čmas─▒ da yap─▒lm─▒┼č galiba T├╝rk├že Kudoz'da.

Bundan haberim yok.

Bu konudaki g├Âr├╝┼čleri merak ettim. Ger├žekten ├Âyle mi olmal─▒? Yan─▒t veren tarafs─▒z olamaz m─▒? Tarafs─▒z olmas─▒ m─▒ gerekir? "Peer grade" olana─č─▒n─▒n kendi yan─▒t─▒na avantaj sa─člamak ├╝zere bilerek veya bilmeyerek k├Ât├╝ye kullan─▒ld─▒─č─▒ durumlar var m─▒?

Hay─▒r, olmamal─▒... k├Ât├╝ye kullananlar zaten belli oluyor...

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Cevap vermek veya cevap bulmak Mar 26, 2005

Merhabalar,

Ben "peer grade" veren kullan─▒c─▒n─▒n ayn─▒ zamanda kendi cevab─▒n─▒ da verebilmesini gerekli g├Âr├╝yorum. Bunda gerek├želerim ┼č├Âyle:

1- Agree-disagree-netural haneleri g├Âr├╝┼čleri tam ifade etmek i├žin yeterli tekst alan─▒ de─čil!

2- ├ľzellikle cevap verdikten sonra bir ba┼čka kullan─▒c─▒n─▒n daha iyi bir cevap veremsi durumunda onun daha fazla "agree" oy alamad─▒─č─▒ i├žin otomasyon sonunda do─čru cevap tayin edilmemesi m├╝mk├╝n. Dolay─▒s─▒yla cveap veren ┼čah─▒s kendinden sonra gelen cevaba peer grade yaparak cevaplardan en do─črusunun se├žimine imkan sa─člayabilmeli.

3- Cevap veren bir kullan─▒c─▒ di─čer cevap verenlere dair yorumunu kendi cevab─▒na s├╝rekli ek olarak yazabilir. Bu durumda sadece kendi g├Âr├╝┼člerini kendi alan─▒nda s├Âylemi┼č olur. Halbuki e─čer di─čer cevap veren kullan─▒c─▒lar ile peer grade yaparak bir ileti┼čim i├žerisinde olur ki bu do─čru cevab─▒ g├╝n─▒┼č─▒─č─▒na ├ž─▒karmak i├žin iyi bir y├Ântemdir. Yani ileti┼čim!

4- ─░leti┼čim yeni d├╝nyan─▒n da eski d├╝nyan─▒n da en ├Ânemli problemi. E─čer birey ileti┼čim kurmadan kendi do─črular─▒n─▒ do─čru bil├╝p di─čer do─črulara ald─▒rmayacak ise, ileti┼čimin en yava┼č ┼čeklini kitap yazmay─▒ denemeli. Halbuki proz.com ileti┼čimin en h─▒zl─▒ olarak kullan─▒lmas─▒ teknik ve takti─čini kullanan ve benimseyen bir mod├╝l.

5- Proz.com daki Kudoz un amac─▒ cevap vermek de─čil, cevab─▒ bulmakt─▒r. Cevab─▒ bulmaya yarayan b├╝t├╝n ileti┼čim yollar─▒ m├╝baht─▒r!

Has─▒l-─▒ kelam:
Cevap vermi┼č bir ki┼či di─čer cevaplara peer grade yapabilir. Yapagelmi┼čtir de! Bu yolla as─▒l do─čru cevap yan─▒nda alternatif cevaplar da ortaya ├ž─▒kar. Kudoz'u yeterince kar─▒┼čt─▒r─▒rsan─▒z buna ├žok say─▒da ├Ârnek bulmak m├╝mk├╝n.

Herkese iyi ileti┼čimler!

N. Yi─čit

[Edited at 2005-03-26 23:42]

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Yan─▒t verenlerin tarafs─▒z olmas─▒ gerekmez Mar 27, 2005

Sonu├žta, bug├╝n ileri s├╝r├╝len tez nedir: "Cevap veren kişinin tarafsız olmadığı i├žin [diğer yanıtları] değerlendirmeye katılması hatadır."

T├╝rk├že forumun eski sayfalarında b├Âyle bir şey bulamadım ama her yere de bakamadım; varsa, hatırlayan birisi bize g├Âsterebilir.

Ama Kudoz kuralları belli, b├Âyle bir kural da yok: http://www.proz.com/kudozrules

Evet, cevap veren kişi tarafsız olmayabilir, hatta tarafsız olması epey zor olabilir. Ama buradaki mantık y├╝r├╝tmeye katılamıyorum. Tarafsız olmayan kişilerin, yanıt vermiş başka kişilerin yanıtlarına yapıcı -ayrıca doğrudan kişiye y├Ânelik olmayan, saygılı- eleştiriler y├Âneltememesi i├žin bir neden de g├Âremiyorum. Sonu├žta Kudoz sisteminin amacı, soru soran kişiyi doğru y├Ânlendirmek değil mi?

ProZ'da başka bir yerde, tam da bu konuda bir tartışma buldum, bir bakmakta fayda var:
http://www.proz.com/post/140214

Nizamettin Bey'in belirttiği t├╝m maddelere, ├Âzellikle de 3. ve 4. maddeye katılıyorum. Bu meselenin bir y├Ân├╝ "iletişim kurmak"la ilgili. Kudoz'da doğru yanıtın ortaya ├žıkması i├žin bazen iletişim kurmak gerekiyor. İletişim kurmaksa, karşımızdakinde, bizde olmayan bir bilginin olabileceğini kabul etmekle başlıyor. Elbette hepimiz bazen bu temel ger├žeği unutabiliriz, gerektiğinde ikaz ediniz.

Sanırım bu meseleyi bir yaklaşım meselesi olarak ele almak, şu soruyu sormak lazım:
-Kudoz'da bir soruya bizden başka yanıt verenlere rakiplerimiz olarak mı bakıyoruz, yoksa soru sorana yardımcı olmaya ├žalışan meslektaşlarımız olarak mı?

Evet, zaman zaman, "peer grade" olanağını kendi yanıtına avantaj sağlamak ├╝zere (ya da bir başkasının yanıtının kabul edilme olasılığını azaltmak i├žin) k├Ât├╝ye kullananlar ├žıkabilir . Yukarıda adresini verdiğim forum sayfasında da belirtildiği gibi, bir soruya gelen yanıtların puanlanmasının robota kaldığı durumlarda, bu k├Ât├╝ niyetli yaklaşım etkili olabilir. Ama bu şekilde k├Ât├╝ye kullananlar zaten hemen belli olur, gerekli ├Ânlem de alınabilir.

Zaten şu anda g├Ârd├╝ğ├╝m kadarıyla ├žoğu "yanıtlayıcı", diğer yanıtlara ya hi├ž dokunmuyor ya da yorum yaparken, hatta eleştiri getirirken, "neutral" demekle yetiniyor. Hatta azımsanamayacak kadar ├žok sayıda soruda, verilen yanıtı esas olarak değiştirmeyecek alternatif ├Âneriler sunulurken "agree" dendiğini de g├Ârd├╝m. (Ama bazılarımız, soru sorana farklı bir yanıt sunmanın daha doğru olacağını hissedebilir, bunun i├žin daha geniş bir metin alanına ihtiya├ž duyabilir, bu bir tercih meselesi.) Bu y├╝zden, bu meselenin pek ├žok boyutunun ger├žekten de yukarıda sorduğum yaklaşım sorusuyla ilgili olduğunu d├╝ş├╝n├╝yorum.

Ama bir yanıtın kesinlikle yanlış olduğunu d├╝ş├╝n├╝yorsak (yani a├žık bir ├ževiri hatası varsa, soru soranın ek notları dikkate alınmamışsa, dil ├žifti yanlış algılanmışsa vs.), neden "disagree" demeyelim ki (ayrı bir yanıt vermiş olsak bile)? Bunu yapmak i├žin ille de bu soruya yanıt vermemek ya da vermiş olduğumuz yanıtı gizlemek mi gerekiyor? (Sevin├ž Hanım'a not: Bu t├╝r durumlarda saldırganca yanıtlar verenlerin moderat├Âre bildirilmesi gerekir. ├ç├╝nk├╝ bu durumda Kudoz'un temel işlevi olan "soru soran kişilerin doğru yanıt edinmesi" aleyhinde bir hava yaratılmış oluyor.)

Ama her şeye rağmen, bug├╝n Kudoz'da bir sorun olduğu d├╝ş├╝n├╝l├╝yorsa ve "Kudoz barışı" i├žin b├Âyle bir uygulama gerekli g├Âr├╝l├╝rse, uyarım.

[Edited at 2005-03-27 09:50]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Pratik bir sorun nedeniyle, evet Mar 27, 2005

Asl─▒nda, bir soruya cevap vermek, kendi i├žinde, verilen di─čer cevaplara "disagree" anlam─▒na gelir. Ama nedense, bu "disagree" gidilip o di─čer cevaplar─▒n alt─▒na yaz─▒l─▒nca, bazen k─▒yamet kopuyor.

├ľte yandan, e─čer "di─čer bir" cevaba "agree" denecekse, neden yeni bir cevap verme gere─či do─čsun ki de denebilir.

Kat─▒ bir sistem, istismar─▒ ├Ânler, ama ad─▒ ├╝st├╝nde kat─▒d─▒r ve yeni durumlara uyarlanamaz. Buna kar┼č─▒l─▒k esnek bir sistem (┼čimdi oldu─ču gibi) istismara a├ž─▒kt─▒r, ama cevap verenlere hareke (manevra) imkan─▒ tan─▒r.

Bu tart─▒┼čma ├Âzellikle ilk cevap verenler a├ž─▒s─▒ndan do─črudur, ├ž├╝nk├╝ kendinden sonra verilecek cevaplar konusunda ├Ânceden fikir sahibi olamaz.

Ki┼čisel olarak ge├žmi┼čte "disagree" kaynakl─▒ tart─▒┼čmalar─▒ da kendi alan─▒mda yorumlamak gibi bir kural benimsemi┼čtim. Disagree'mi kendi alan─▒mda belirtiyordum.

Daha sonra, cevap vermi┼č olmama ra─čmen daha do─čru buldu─čum kar┼č─▒l─▒klara "agree" demenin (hem ilgili yerde, hem kendi cevap alan─▒mda), d─▒┼č─▒nda "disagree" dememeye, "bula┼čmamaya" ├Âzen g├Âstermeye ├žal─▒┼čt─▒m.

┼×imdi ┼č├Âyle pratik bir sorun var: Bazen aceleden, bazen i┼čin yo─čunlu─čundan, bazen de salt ├╝┼čenge├žlikten, di─čer cevaplardaki a├ž─▒klamalar─▒ okumadan cevap verdi─čimiz oluyor. Daha sonra vakit bulup, ya da ├╝┼čenmeyip verilen cevaplar─▒ okudu─čumuzda, bir┼čeyler s├Âyleme ihtiyac─▒ duyabiliyoruz.

S├Âylemek istedi─čimizi kendi alan─▒m─▒za yazmam─▒z halinde, okunurlu─čunu garanti edemiyoruz (ba┼čkalar─▒ da bizim gibi yo─čun, ya da ├╝┼čenge├ž olabiliyor). Dolay─▒s─▒yla bir t├╝r do─črudan ileti┼čim gibi, ilgili cevab─▒n alt─▒na not d├╝┼čmek daha sonu├ž verici oluyor. ├ľrne─čin ben, k─▒sa bir not d├╝┼č├╝p, uzun a├ž─▒klamas─▒n─▒ da kendi alan─▒mda yap─▒yorum bazen. Bu, "gel oku" ┼čeklinde bir atraksiyon oluyor.

Bu pratik sorunun d─▒┼č─▒nda, cevap verenlerin di─čer cevaplar─▒n alt─▒na peer grading notlar─▒ d├╝┼čmesini ki┼čisel olarak ├žok anlaml─▒ bulmuyorum, manevra yetene─či sa─člamas─▒n─▒n d─▒┼č─▒nda. E─čer bu manevra yetene─či, bu "atraksiyon" ba┼čka bir ┼čekilde sa─članabilirse, grading'e kat─▒l─▒ma da gerek kalmaz.

Burada ama├ž diyalog. E─čer yazd─▒klar─▒n─▒z kimsenin okumad─▒─č─▒ bir monolog olarak kal─▒rsa, yazman─▒n bir anlam─▒ olmaz. ├ľte yandan diyalog i├žin kullan─▒lan ara├žlar, "avantaj" sa─člamaya veya "y─▒pratmaya" y├Ânelik olarak kullan─▒l─▒rsa (ki ├Ârnekleri bulunabilir) ara├ž ba┼čka bir amaca d├Ân├╝┼čebilir.
K─▒saca, yeni ve daha etkilisi bulununcaya kadar, stat├╝konun devam─▒nda yarar oldu─ču kan─▒s─▒nday─▒m.

SB

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Bu konuda neye karar verildi? Apr 22, 2005

Bu arada, enteresan bir ┼čekilde, bu ├Âneriyi ortaya atan ki┼činin kendisi buna uygun davranm─▒yor; bu soruda ba┼čka birisinin yan─▒t─▒na 'disagree' verilmi┼č:

http://www.proz.com/kudoz/1009582

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Kutu kutu.. Apr 22, 2005

Balaban sonunda pandoran─▒n kutusunu a├žt─▒ i┼čte!
Ben de bir zamanlar bu konuyu irdelemi┼č, yan─▒t veren ki┼činin ba┼čka bir yan─▒ta disagree vermesinin pek etik ve adil olmad─▒─č─▒ndan ve hatta ├Ânce agree verdiyse hi├ž yan─▒t vermemesinin ho┼č olaca─č─▒ndan vs. dem vurmu┼č idim. Ama afedersiniz kimse iplemedi Zaten ben de pes edip t├╝m savlar─▒m─▒ bir kenara b─▒rakt─▒m bir s├╝re sonra. Yani ka├ž ya┼č─▒nda olmak gerekiyor tespitlerimizin proz forumlar─▒na ta┼č─▒nmas─▒ i├žin, sayg─▒lar ;p
Sagol Cerit & Xola
Bu konuyu tart─▒┼čmay─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum bile..

Balaban Cerit wrote:

Bu arada, enteresan bir ┼čekilde, bu ├Âneriyi ortaya atan ki┼činin kendisi buna uygun davranm─▒yor; bu soruda ba┼čka birisinin yan─▒t─▒na 'disagree' verilmi┼č:

http://www.proz.com/kudoz/1009582[/quote]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
├ľneriler ve fikirler de─či┼čebilir Apr 23, 2005

Balaban Cerit diyor ki:

Belki de─či┼čmi┼čtir. Benimki gibi. ─░lk geldi─čim zamanlarda cevap veren ki┼činin olumlu veya olumsuz (ve tabii veya n├Âtr) yorum yapmas─▒n─▒ ben de yad─▒rgam─▒┼čt─▒m. Ama demek ki o zamanlar Kudoz'u daha ├žok bir t├╝r yar─▒┼čma gibi alg─▒l─▒yordum, orada ister istemez bir rekabet duygusu oluyor galiba, ama yine de sonunda birilerinin puan alaca─č─▒ bir yar─▒┼čma gibi alg─▒lam─▒yorum art─▒k. Tabii aradan ge├žen zamanda bir├žok insanla aram─▒zda bir tan─▒┼čl─▒k olu┼čmas─▒n─▒n da pay─▒ var bunda, sanki hepimiz bir salonda masalar─▒m─▒zda oturmu┼č ├žal─▒┼č─▒yoruz da, arada tak─▒l─▒nca, "ya ┼čuna ne diyeyim, bir el at─▒n" diye birbirimize sesleniyormu┼čuz VEYA ge├žerken kap─▒dan i├žeri giren bir turist, "hello, excuse me, how would you say this in Turkish, bilader" diye soruyormu┼č gibi geliyor bazen bana. Komik!

┼×u anki g├Âr├╝┼č├╝m, cevap verenin ba┼čka cevaplara bula┼čmamas─▒ gerekti─či ┼čeklinde de─čil, tam tersine, s├Âyleyecek s├Âz├╝m├╝z varsa niye s├Âylemeyelim? Bazen birisi, ger├žekten ├žok hakl─▒ bir nokta yakalayarak bir ba┼čka cevab─▒n yanl─▒┼č oldu─čunu g├Ârebiliyor (o zaman g├Âsterebilmeli de); bazen de bir ba┼čka cevab─▒n yanl─▒┼č oldu─čuna inan─▒yor (o zaman da inanc─▒n─▒ ifade ederek s─▒nayabilmeli); veya ba┼čka cevaplar─▒ g├Âr├╝nce kendi cevab─▒n─▒n yetersiz veya d├╝ped├╝z yanl─▒┼č oldu─čunu g├Âr├╝yor, hatta kendi cevab─▒n─▒ g├Âr├╝nmez yap─▒yor vb. Cevap verenler aras─▒nda b├Âyle bir kar┼č─▒l─▒kl─▒ ilgi ve etkile┼čim olmas─▒ olumlu. ─░┼č illa kavgaya g├╝r├╝lt├╝ye d├Âk├╝lecekse de, vallahi kavgaya g├╝r├╝lt├╝ye ihtiyac─▒ olan nas─▒l olsa bir yolunu bulur, d├Âker - ben kendimden biliyorum

Not

Ben demi┼čim ki:

Eski forumlardan hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bir zamanlar ger├žekten b├Âyle bir centilmenlik anla┼čmas─▒ da yap─▒lm─▒┼č galiba T├╝rk├že Kudoz'da.

Ama...

Sevin├ž hat─▒rlam─▒yor:

Bundan haberim yok.

├ç├╝nk├╝ yok ├Âyle bir ┼čey Ben yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒┼č─▒m. Eski forumlarda g├Ârd├╝─č├╝m, ├žok eskiden -muhtemelen ben daha Proz'da yokken hatta- disagree'lerin ters tepkilere yol a├žmas─▒ ├╝zerine, "aman fikrimiz disagree de olsa biz yine agree vererek bunu belirtelim" diye bir centilmenlik anla┼čmas─▒ yap─▒lm─▒┼č olmas─▒. Tutmam─▒┼č zaten, gere─či de yok bence, zaten disagree'lere eskisi gibi ├žok ters tepkiler g├Âsterilmiyor.

Ha bir de, notun da alt─▒na son bir ┼čey: Bu konuyu a├žmam─▒n sebebi centilmenlik anla┼čmas─▒ ├Ânermek de─čil, bu konuda ba┼čkalar─▒ neler d├╝┼č├╝n├╝yor, onu ├Â─črenmekti. Bir centilmenlik anla┼čmas─▒ yap─▒l─▒rsa ben uyar─▒m veya uymam diyemiyorum. Bu, anla┼čmas─▒na ba─čl─▒. Yani d─▒┼čar─▒dan gelen, ismini l├╝tfetmeyen ve ├╝st├╝ne ├╝stl├╝k tutup bir de h├ól├ó "I love you"yu soran biri oldu mu s─▒k─▒┼čt─▒ral─▒m gitsin diye bir anla┼čmaya uyar─▒m da, site ├╝yelerini etkileyecek bir konuda centilmenlik anla┼čmas─▒n─▒n pek y├╝r├╝meyece─čini, ├že┼čitli sak─▒ncalar─▒ da olabilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Proz.com dinamik bir topluluk: S├╝rekli yeni gelenler oluyor, i┼či veya hayat─▒n─▒n ba┼čka bir alan─▒ndaki bir de─či┼čiklik nedeniyle uzun s├╝re uzak kalanlar oluyor, gidenler... olmas─▒n!!! Yeni gelenin Kudoz'u kullanmaya ba┼člad─▒ktan sonra Kudoz kurallar─▒ diye bir ┼čeyin varl─▒─č─▒n─▒ ke┼čfetmesi zaten biraz zaman al─▒yor. Onlar─▒n ├╝st├╝ne, bak arkada┼č, bizim aram─▒zda bir de b├Âyle yaz─▒l─▒ olmayan klandestin anla┼čmalar var diyemeyiz kimseye, b├Âyle bir hakk─▒m─▒z da olamaz, ┼čeklindedir d├╝┼č├╝ncem

Herkese bol g├╝ne┼čli hafta sonlar─▒!
├ľzden

[Edited at 2005-04-23 21:53]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz: Yan─▒t veren "peer grade" yapmamal─▒ m─▒?

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs