Mobile menu

Kudoz: Yan─▒t veren "peer grade" yapmamal─▒ m─▒?
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 11:20
Member
English to Turkish
Mar 26, 2005

Bu Kudoz sorusunda g├╝ndeme getirilen bir g├Âr├╝┼č├╝ tart─▒┼čmam─▒zda fayda g├Ârd├╝m: Bir soruya yan─▒t veren, tarafs─▒z olamayaca─č─▒ i├žin di─čer yan─▒tlara yorum yapmaktan ka├ž─▒nmal─▒.

Eski forumlardan hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bir zamanlar ger├žekten b├Âyle bir centilmenlik anla┼čmas─▒ da yap─▒lm─▒┼č galiba T├╝rk├že Kudoz'da. Bu konudaki g├Âr├╝┼čleri merak ettim. Ger├žekten ├Âyle mi olmal─▒? Yan─▒t veren tarafs─▒z olamaz m─▒? Tarafs─▒z olmas─▒ m─▒ gerekir? "Peer grade" olana─č─▒n─▒n kendi yan─▒t─▒na avantaj sa─člamak ├╝zere bilerek veya bilmeyerek k├Ât├╝ye kullan─▒ld─▒─č─▒ durumlar var m─▒?

Direct link Reply with quote

sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 13:20
English to Turkish
+ ...
hi├ž de de─čil.... Mar 26, 2005

Xola wrote:
g├╝ndeme getirilen bir g├Âr├╝┼č├╝ tart─▒┼čmam─▒zda fayda g├Ârd├╝m: Bir soruya yan─▒t veren, tarafs─▒z olamayaca─č─▒ i├žin di─čer yan─▒tlara yorum yapmaktan ka├ž─▒nmal─▒.

Neden ki? As─▒l, yan─▒t veren neden farkl─▒ bir yan─▒t verdi─čini a├ž─▒klayabilir b├Âylece. Tarafs─▒zl─▒k disagre/neutral peer grade'de mi ├Ânem kazan─▒yor? Hi├ž mant─▒kl─▒ de─čil. ┼×imdi bence s├Âz konusu soruda sen daha iyi bir yan─▒t vermi┼čsin, asl─▒nda agree derdim sana ama buraya ta┼č─▒d─▒─č─▒n i├žin meseleyi borcum olsun:-)

Yani benden sonra gelecek daha iyi yan─▒tlara da agree diyebilmeliyim, ya da onaylamad─▒─č─▒m/yanl─▒┼č oldu─čunu d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m yan─▒tlara da disagree/neutral diyebilmeliyim. Ger├ži disagree/neutral demekten ┼čahsen ben ka├ž─▒n─▒yorum. Sald─▒rganca yan─▒tlardan b─▒kt─▒─č─▒m i├žin, o y├╝zden yaln─▒zca agree diyorum. Onaylam─▒yorsam da ya bir ┼čey yapm─▒yorum, ya da varsa daha iyi yan─▒t─▒m onu veriyorum.

Eski forumlardan hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bir zamanlar ger├žekten b├Âyle bir centilmenlik anla┼čmas─▒ da yap─▒lm─▒┼č galiba T├╝rk├že Kudoz'da.

Bundan haberim yok.

Bu konudaki g├Âr├╝┼čleri merak ettim. Ger├žekten ├Âyle mi olmal─▒? Yan─▒t veren tarafs─▒z olamaz m─▒? Tarafs─▒z olmas─▒ m─▒ gerekir? "Peer grade" olana─č─▒n─▒n kendi yan─▒t─▒na avantaj sa─člamak ├╝zere bilerek veya bilmeyerek k├Ât├╝ye kullan─▒ld─▒─č─▒ durumlar var m─▒?

Hay─▒r, olmamal─▒... k├Ât├╝ye kullananlar zaten belli oluyor...

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Cevap vermek veya cevap bulmak Mar 26, 2005

Merhabalar,

Ben "peer grade" veren kullan─▒c─▒n─▒n ayn─▒ zamanda kendi cevab─▒n─▒ da verebilmesini gerekli g├Âr├╝yorum. Bunda gerek├želerim ┼č├Âyle:

1- Agree-disagree-netural haneleri g├Âr├╝┼čleri tam ifade etmek i├žin yeterli tekst alan─▒ de─čil!

2- ├ľzellikle cevap verdikten sonra bir ba┼čka kullan─▒c─▒n─▒n daha iyi bir cevap veremsi durumunda onun daha fazla "agree" oy alamad─▒─č─▒ i├žin otomasyon sonunda do─čru cevap tayin edilmemesi m├╝mk├╝n. Dolay─▒s─▒yla cveap veren ┼čah─▒s kendinden sonra gelen cevaba peer grade yaparak cevaplardan en do─črusunun se├žimine imkan sa─člayabilmeli.

3- Cevap veren bir kullan─▒c─▒ di─čer cevap verenlere dair yorumunu kendi cevab─▒na s├╝rekli ek olarak yazabilir. Bu durumda sadece kendi g├Âr├╝┼člerini kendi alan─▒nda s├Âylemi┼č olur. Halbuki e─čer di─čer cevap veren kullan─▒c─▒lar ile peer grade yaparak bir ileti┼čim i├žerisinde olur ki bu do─čru cevab─▒ g├╝n─▒┼č─▒─č─▒na ├ž─▒karmak i├žin iyi bir y├Ântemdir. Yani ileti┼čim!

4- ─░leti┼čim yeni d├╝nyan─▒n da eski d├╝nyan─▒n da en ├Ânemli problemi. E─čer birey ileti┼čim kurmadan kendi do─črular─▒n─▒ do─čru bil├╝p di─čer do─črulara ald─▒rmayacak ise, ileti┼čimin en yava┼č ┼čeklini kitap yazmay─▒ denemeli. Halbuki proz.com ileti┼čimin en h─▒zl─▒ olarak kullan─▒lmas─▒ teknik ve takti─čini kullanan ve benimseyen bir mod├╝l.

5- Proz.com daki Kudoz un amac─▒ cevap vermek de─čil, cevab─▒ bulmakt─▒r. Cevab─▒ bulmaya yarayan b├╝t├╝n ileti┼čim yollar─▒ m├╝baht─▒r!

Has─▒l-─▒ kelam:
Cevap vermi┼č bir ki┼či di─čer cevaplara peer grade yapabilir. Yapagelmi┼čtir de! Bu yolla as─▒l do─čru cevap yan─▒nda alternatif cevaplar da ortaya ├ž─▒kar. Kudoz'u yeterince kar─▒┼čt─▒r─▒rsan─▒z buna ├žok say─▒da ├Ârnek bulmak m├╝mk├╝n.

Herkese iyi ileti┼čimler!

N. Yi─čit

[Edited at 2005-03-26 23:42]

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Yan─▒t verenlerin tarafs─▒z olmas─▒ gerekmez Mar 27, 2005

Sonu├žta, bug├╝n ileri s├╝r├╝len tez nedir: "Cevap veren kişinin tarafsız olmadığı i├žin [diğer yanıtları] değerlendirmeye katılması hatadır."

T├╝rk├že forumun eski sayfalarında b├Âyle bir şey bulamadım ama her yere de bakamadım; varsa, hatırlayan birisi bize g├Âsterebilir.

Ama Kudoz kuralları belli, b├Âyle bir kural da yok: http://www.proz.com/kudozrules

Evet, cevap veren kişi tarafsız olmayabilir, hatta tarafsız olması epey zor olabilir. Ama buradaki mantık y├╝r├╝tmeye katılamıyorum. Tarafsız olmayan kişilerin, yanıt vermiş başka kişilerin yanıtlarına yapıcı -ayrıca doğrudan kişiye y├Ânelik olmayan, saygılı- eleştiriler y├Âneltememesi i├žin bir neden de g├Âremiyorum. Sonu├žta Kudoz sisteminin amacı, soru soran kişiyi doğru y├Ânlendirmek değil mi?

ProZ'da başka bir yerde, tam da bu konuda bir tartışma buldum, bir bakmakta fayda var:
http://www.proz.com/post/140214

Nizamettin Bey'in belirttiği t├╝m maddelere, ├Âzellikle de 3. ve 4. maddeye katılıyorum. Bu meselenin bir y├Ân├╝ "iletişim kurmak"la ilgili. Kudoz'da doğru yanıtın ortaya ├žıkması i├žin bazen iletişim kurmak gerekiyor. İletişim kurmaksa, karşımızdakinde, bizde olmayan bir bilginin olabileceğini kabul etmekle başlıyor. Elbette hepimiz bazen bu temel ger├žeği unutabiliriz, gerektiğinde ikaz ediniz.

Sanırım bu meseleyi bir yaklaşım meselesi olarak ele almak, şu soruyu sormak lazım:
-Kudoz'da bir soruya bizden başka yanıt verenlere rakiplerimiz olarak mı bakıyoruz, yoksa soru sorana yardımcı olmaya ├žalışan meslektaşlarımız olarak mı?

Evet, zaman zaman, "peer grade" olanağını kendi yanıtına avantaj sağlamak ├╝zere (ya da bir başkasının yanıtının kabul edilme olasılığını azaltmak i├žin) k├Ât├╝ye kullananlar ├žıkabilir . Yukarıda adresini verdiğim forum sayfasında da belirtildiği gibi, bir soruya gelen yanıtların puanlanmasının robota kaldığı durumlarda, bu k├Ât├╝ niyetli yaklaşım etkili olabilir. Ama bu şekilde k├Ât├╝ye kullananlar zaten hemen belli olur, gerekli ├Ânlem de alınabilir.

Zaten şu anda g├Ârd├╝ğ├╝m kadarıyla ├žoğu "yanıtlayıcı", diğer yanıtlara ya hi├ž dokunmuyor ya da yorum yaparken, hatta eleştiri getirirken, "neutral" demekle yetiniyor. Hatta azımsanamayacak kadar ├žok sayıda soruda, verilen yanıtı esas olarak değiştirmeyecek alternatif ├Âneriler sunulurken "agree" dendiğini de g├Ârd├╝m. (Ama bazılarımız, soru sorana farklı bir yanıt sunmanın daha doğru olacağını hissedebilir, bunun i├žin daha geniş bir metin alanına ihtiya├ž duyabilir, bu bir tercih meselesi.) Bu y├╝zden, bu meselenin pek ├žok boyutunun ger├žekten de yukarıda sorduğum yaklaşım sorusuyla ilgili olduğunu d├╝ş├╝n├╝yorum.

Ama bir yanıtın kesinlikle yanlış olduğunu d├╝ş├╝n├╝yorsak (yani a├žık bir ├ževiri hatası varsa, soru soranın ek notları dikkate alınmamışsa, dil ├žifti yanlış algılanmışsa vs.), neden "disagree" demeyelim ki (ayrı bir yanıt vermiş olsak bile)? Bunu yapmak i├žin ille de bu soruya yanıt vermemek ya da vermiş olduğumuz yanıtı gizlemek mi gerekiyor? (Sevin├ž Hanım'a not: Bu t├╝r durumlarda saldırganca yanıtlar verenlerin moderat├Âre bildirilmesi gerekir. ├ç├╝nk├╝ bu durumda Kudoz'un temel işlevi olan "soru soran kişilerin doğru yanıt edinmesi" aleyhinde bir hava yaratılmış oluyor.)

Ama her şeye rağmen, bug├╝n Kudoz'da bir sorun olduğu d├╝ş├╝n├╝l├╝yorsa ve "Kudoz barışı" i├žin b├Âyle bir uygulama gerekli g├Âr├╝l├╝rse, uyarım.

[Edited at 2005-03-27 09:50]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Pratik bir sorun nedeniyle, evet Mar 27, 2005

Asl─▒nda, bir soruya cevap vermek, kendi i├žinde, verilen di─čer cevaplara "disagree" anlam─▒na gelir. Ama nedense, bu "disagree" gidilip o di─čer cevaplar─▒n alt─▒na yaz─▒l─▒nca, bazen k─▒yamet kopuyor.

├ľte yandan, e─čer "di─čer bir" cevaba "agree" denecekse, neden yeni bir cevap verme gere─či do─čsun ki de denebilir.

Kat─▒ bir sistem, istismar─▒ ├Ânler, ama ad─▒ ├╝st├╝nde kat─▒d─▒r ve yeni durumlara uyarlanamaz. Buna kar┼č─▒l─▒k esnek bir sistem (┼čimdi oldu─ču gibi) istismara a├ž─▒kt─▒r, ama cevap verenlere hareke (manevra) imkan─▒ tan─▒r.

Bu tart─▒┼čma ├Âzellikle ilk cevap verenler a├ž─▒s─▒ndan do─črudur, ├ž├╝nk├╝ kendinden sonra verilecek cevaplar konusunda ├Ânceden fikir sahibi olamaz.

Ki┼čisel olarak ge├žmi┼čte "disagree" kaynakl─▒ tart─▒┼čmalar─▒ da kendi alan─▒mda yorumlamak gibi bir kural benimsemi┼čtim. Disagree'mi kendi alan─▒mda belirtiyordum.

Daha sonra, cevap vermi┼č olmama ra─čmen daha do─čru buldu─čum kar┼č─▒l─▒klara "agree" demenin (hem ilgili yerde, hem kendi cevap alan─▒mda), d─▒┼č─▒nda "disagree" dememeye, "bula┼čmamaya" ├Âzen g├Âstermeye ├žal─▒┼čt─▒m.

┼×imdi ┼č├Âyle pratik bir sorun var: Bazen aceleden, bazen i┼čin yo─čunlu─čundan, bazen de salt ├╝┼čenge├žlikten, di─čer cevaplardaki a├ž─▒klamalar─▒ okumadan cevap verdi─čimiz oluyor. Daha sonra vakit bulup, ya da ├╝┼čenmeyip verilen cevaplar─▒ okudu─čumuzda, bir┼čeyler s├Âyleme ihtiyac─▒ duyabiliyoruz.

S├Âylemek istedi─čimizi kendi alan─▒m─▒za yazmam─▒z halinde, okunurlu─čunu garanti edemiyoruz (ba┼čkalar─▒ da bizim gibi yo─čun, ya da ├╝┼čenge├ž olabiliyor). Dolay─▒s─▒yla bir t├╝r do─črudan ileti┼čim gibi, ilgili cevab─▒n alt─▒na not d├╝┼čmek daha sonu├ž verici oluyor. ├ľrne─čin ben, k─▒sa bir not d├╝┼č├╝p, uzun a├ž─▒klamas─▒n─▒ da kendi alan─▒mda yap─▒yorum bazen. Bu, "gel oku" ┼čeklinde bir atraksiyon oluyor.

Bu pratik sorunun d─▒┼č─▒nda, cevap verenlerin di─čer cevaplar─▒n alt─▒na peer grading notlar─▒ d├╝┼čmesini ki┼čisel olarak ├žok anlaml─▒ bulmuyorum, manevra yetene─či sa─člamas─▒n─▒n d─▒┼č─▒nda. E─čer bu manevra yetene─či, bu "atraksiyon" ba┼čka bir ┼čekilde sa─članabilirse, grading'e kat─▒l─▒ma da gerek kalmaz.

Burada ama├ž diyalog. E─čer yazd─▒klar─▒n─▒z kimsenin okumad─▒─č─▒ bir monolog olarak kal─▒rsa, yazman─▒n bir anlam─▒ olmaz. ├ľte yandan diyalog i├žin kullan─▒lan ara├žlar, "avantaj" sa─člamaya veya "y─▒pratmaya" y├Ânelik olarak kullan─▒l─▒rsa (ki ├Ârnekleri bulunabilir) ara├ž ba┼čka bir amaca d├Ân├╝┼čebilir.
K─▒saca, yeni ve daha etkilisi bulununcaya kadar, stat├╝konun devam─▒nda yarar oldu─ču kan─▒s─▒nday─▒m.

SB

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Bu konuda neye karar verildi? Apr 22, 2005

Bu arada, enteresan bir ┼čekilde, bu ├Âneriyi ortaya atan ki┼činin kendisi buna uygun davranm─▒yor; bu soruda ba┼čka birisinin yan─▒t─▒na 'disagree' verilmi┼č:

http://www.proz.com/kudoz/1009582

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Kutu kutu.. Apr 22, 2005

Balaban sonunda pandoran─▒n kutusunu a├žt─▒ i┼čte!
Ben de bir zamanlar bu konuyu irdelemi┼č, yan─▒t veren ki┼činin ba┼čka bir yan─▒ta disagree vermesinin pek etik ve adil olmad─▒─č─▒ndan ve hatta ├Ânce agree verdiyse hi├ž yan─▒t vermemesinin ho┼č olaca─č─▒ndan vs. dem vurmu┼č idim. Ama afedersiniz kimse iplemedi Zaten ben de pes edip t├╝m savlar─▒m─▒ bir kenara b─▒rakt─▒m bir s├╝re sonra. Yani ka├ž ya┼č─▒nda olmak gerekiyor tespitlerimizin proz forumlar─▒na ta┼č─▒nmas─▒ i├žin, sayg─▒lar ;p
Sagol Cerit & Xola
Bu konuyu tart─▒┼čmay─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum bile..

Balaban Cerit wrote:

Bu arada, enteresan bir ┼čekilde, bu ├Âneriyi ortaya atan ki┼činin kendisi buna uygun davranm─▒yor; bu soruda ba┼čka birisinin yan─▒t─▒na 'disagree' verilmi┼č:

http://www.proz.com/kudoz/1009582[/quote]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
├ľneriler ve fikirler de─či┼čebilir Apr 23, 2005

Balaban Cerit diyor ki:

Belki de─či┼čmi┼čtir. Benimki gibi. ─░lk geldi─čim zamanlarda cevap veren ki┼činin olumlu veya olumsuz (ve tabii veya n├Âtr) yorum yapmas─▒n─▒ ben de yad─▒rgam─▒┼čt─▒m. Ama demek ki o zamanlar Kudoz'u daha ├žok bir t├╝r yar─▒┼čma gibi alg─▒l─▒yordum, orada ister istemez bir rekabet duygusu oluyor galiba, ama yine de sonunda birilerinin puan alaca─č─▒ bir yar─▒┼čma gibi alg─▒lam─▒yorum art─▒k. Tabii aradan ge├žen zamanda bir├žok insanla aram─▒zda bir tan─▒┼čl─▒k olu┼čmas─▒n─▒n da pay─▒ var bunda, sanki hepimiz bir salonda masalar─▒m─▒zda oturmu┼č ├žal─▒┼č─▒yoruz da, arada tak─▒l─▒nca, "ya ┼čuna ne diyeyim, bir el at─▒n" diye birbirimize sesleniyormu┼čuz VEYA ge├žerken kap─▒dan i├žeri giren bir turist, "hello, excuse me, how would you say this in Turkish, bilader" diye soruyormu┼č gibi geliyor bazen bana. Komik!

┼×u anki g├Âr├╝┼č├╝m, cevap verenin ba┼čka cevaplara bula┼čmamas─▒ gerekti─či ┼čeklinde de─čil, tam tersine, s├Âyleyecek s├Âz├╝m├╝z varsa niye s├Âylemeyelim? Bazen birisi, ger├žekten ├žok hakl─▒ bir nokta yakalayarak bir ba┼čka cevab─▒n yanl─▒┼č oldu─čunu g├Ârebiliyor (o zaman g├Âsterebilmeli de); bazen de bir ba┼čka cevab─▒n yanl─▒┼č oldu─čuna inan─▒yor (o zaman da inanc─▒n─▒ ifade ederek s─▒nayabilmeli); veya ba┼čka cevaplar─▒ g├Âr├╝nce kendi cevab─▒n─▒n yetersiz veya d├╝ped├╝z yanl─▒┼č oldu─čunu g├Âr├╝yor, hatta kendi cevab─▒n─▒ g├Âr├╝nmez yap─▒yor vb. Cevap verenler aras─▒nda b├Âyle bir kar┼č─▒l─▒kl─▒ ilgi ve etkile┼čim olmas─▒ olumlu. ─░┼č illa kavgaya g├╝r├╝lt├╝ye d├Âk├╝lecekse de, vallahi kavgaya g├╝r├╝lt├╝ye ihtiyac─▒ olan nas─▒l olsa bir yolunu bulur, d├Âker - ben kendimden biliyorum

Not

Ben demi┼čim ki:

Eski forumlardan hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bir zamanlar ger├žekten b├Âyle bir centilmenlik anla┼čmas─▒ da yap─▒lm─▒┼č galiba T├╝rk├že Kudoz'da.

Ama...

Sevin├ž hat─▒rlam─▒yor:

Bundan haberim yok.

├ç├╝nk├╝ yok ├Âyle bir ┼čey Ben yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒┼č─▒m. Eski forumlarda g├Ârd├╝─č├╝m, ├žok eskiden -muhtemelen ben daha Proz'da yokken hatta- disagree'lerin ters tepkilere yol a├žmas─▒ ├╝zerine, "aman fikrimiz disagree de olsa biz yine agree vererek bunu belirtelim" diye bir centilmenlik anla┼čmas─▒ yap─▒lm─▒┼č olmas─▒. Tutmam─▒┼č zaten, gere─či de yok bence, zaten disagree'lere eskisi gibi ├žok ters tepkiler g├Âsterilmiyor.

Ha bir de, notun da alt─▒na son bir ┼čey: Bu konuyu a├žmam─▒n sebebi centilmenlik anla┼čmas─▒ ├Ânermek de─čil, bu konuda ba┼čkalar─▒ neler d├╝┼č├╝n├╝yor, onu ├Â─črenmekti. Bir centilmenlik anla┼čmas─▒ yap─▒l─▒rsa ben uyar─▒m veya uymam diyemiyorum. Bu, anla┼čmas─▒na ba─čl─▒. Yani d─▒┼čar─▒dan gelen, ismini l├╝tfetmeyen ve ├╝st├╝ne ├╝stl├╝k tutup bir de h├ól├ó "I love you"yu soran biri oldu mu s─▒k─▒┼čt─▒ral─▒m gitsin diye bir anla┼čmaya uyar─▒m da, site ├╝yelerini etkileyecek bir konuda centilmenlik anla┼čmas─▒n─▒n pek y├╝r├╝meyece─čini, ├že┼čitli sak─▒ncalar─▒ da olabilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Proz.com dinamik bir topluluk: S├╝rekli yeni gelenler oluyor, i┼či veya hayat─▒n─▒n ba┼čka bir alan─▒ndaki bir de─či┼čiklik nedeniyle uzun s├╝re uzak kalanlar oluyor, gidenler... olmas─▒n!!! Yeni gelenin Kudoz'u kullanmaya ba┼člad─▒ktan sonra Kudoz kurallar─▒ diye bir ┼čeyin varl─▒─č─▒n─▒ ke┼čfetmesi zaten biraz zaman al─▒yor. Onlar─▒n ├╝st├╝ne, bak arkada┼č, bizim aram─▒zda bir de b├Âyle yaz─▒l─▒ olmayan klandestin anla┼čmalar var diyemeyiz kimseye, b├Âyle bir hakk─▒m─▒z da olamaz, ┼čeklindedir d├╝┼č├╝ncem

Herkese bol g├╝ne┼čli hafta sonlar─▒!
├ľzden

[Edited at 2005-04-23 21:53]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz: Yan─▒t veren "peer grade" yapmamal─▒ m─▒?

Advanced search

Translation news in Turkey

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs