Proz'daki son yenilikler / değişiklikler
Thread poster: Özden Arıkan
Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 03:57
Member
English to Turkish
+ ...
Apr 22, 2005

Herkese merhaba,

Başka konu başlıkları altında bu konular dile getirilince, Proz'daki son yeniliklerle ilgili ayrı bir konu açmayı gerekli gördüm, daha doğrusu, bu konuyu açmakta biraz geç kaldığımızı fark ettim.

Sitede yapılan ve aslında formülasyonu hâlâ da devam eden son değişiklikler Directory, Kudoz ve Profil sayfaları alanlarında. Bunlar, aşağıda linklerini verdiğim forumlarda genel olarak duyurulmuştu. İlgili tartışmaları -ve a
... See more
Herkese merhaba,

Başka konu başlıkları altında bu konular dile getirilince, Proz'daki son yeniliklerle ilgili ayrı bir konu açmayı gerekli gördüm, daha doğrusu, bu konuyu açmakta biraz geç kaldığımızı fark ettim.

Sitede yapılan ve aslında formülasyonu hâlâ da devam eden son değişiklikler Directory, Kudoz ve Profil sayfaları alanlarında. Bunlar, aşağıda linklerini verdiğim forumlarda genel olarak duyurulmuştu. İlgili tartışmaları -ve aslında Pro/Easy forumunda devam edenleri de- belki burada, ayrı bir başlık altında sürdürmekte fayda var.

Profil sayfalarındaki yenilikler

Kudoz update

ve Yeni "directory"

[Edited at 2005-04-22 23:36]
Collapse

Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 04:57
English to Turkish
+ ...
Görünürlük Apr 25, 2005

şurada Selcuk Akyuz wrote:
Biz de tam kalkıyorduk

Birkaç gündür, bu kalkma meselesi kafamı gerçekten kurcalıyor.
Doğrusu dinlemek isterim.

Burası da diğer yerlerden farklı değil. Gidenler de, gelenler de olur elbet. Anlamlı bulan gelir/kalır. Bulmayan gider.

Yeni sistemin görünürlük açısından yeni bir durum yarattığı açık.
Ancak, şöyle bir şey de var:

İnsanlar internette görünür olmak için, ciddi paralar harcıyor:

Yahoo'da görünür olmanın yıllık bedeli = 299 Dolar
Niche diyebileceğimiz sayısız rehberde görünür olmanın (yani sadece 1 link (bir satırcık text linki) almanın) bedeli yıllık 20 - 150 Dolar arasında değişiyor.
Google Adsense, vb. promosyonlara insanlar aylık bütçe ayırıyor.

Kıran kırana rekabette insanlar bir adım öne geçmek için, ciddi paralar harcıyor: linkler, ppc.ler, adsense'ler, SEO'lar, vs, vs.

Bunlar dikkate alındığında, "kalkmak" için ciddi gerekçeler olmalı, diye düşünüyor ve gerçekten merak ediyorum.

---------------------
Bu son kudoz düzenlemeleri hakkında bir not daha düşmek istiyorum:
Bunun bir yanıyla bir tür "gelir artırıcı" önlem olduğu açık. Böyle olması da doğal. Sonuçta bu kadar büyük bir siteyi kimse hayır için işletmez. İlk günden bu yana Bay Henry'nin çağrıları da bu yöndedir.
Bugünkü de öyle
http://www.proz.com/topic/31662
Kimseyi plat olmaya özendirmek gibi bir misyonum yok. Ama gerçekçi ve objektif olmak gerekir. Sağı solu biraz kurcaladım. Kapsam olarak, henüz yolun başında olan siteler bile, ciddi rakamlar istiyorlar:
işte size bir örnek:
{site} dot com diye bir yer var. Tercüme büroları veritabanı ve CV mailing hizmetleri satıyor:
Tercüme büroları veritabanı: 289 EURO
CV mailing hizmeti: 289 EURO

SB

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 03:57
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Apr 25, 2005

Selçuk, mesajını buraya aktardığın için teşekkürler. Öbür taraftakini, isteğin doğrultusunda sildim.

Ben, hem Platin üye hem moderatör olarak çok tarafsız algılanamayabileceğim düşüncesiyle şimdilik yorum yapmamaya karar verdim. Ancak sitede düzelme/gelişme/profesyonelleşme olarak sunulan değişiklikler, sayısı ister çok ister az olsun, üyelere buradan gitmeyi düşündürüyorsa -hatta isterse bir kişi olsun, sonuçta bunu söyleyen arkadaşı
... See more
Selçuk, mesajını buraya aktardığın için teşekkürler. Öbür taraftakini, isteğin doğrultusunda sildim.

Ben, hem Platin üye hem moderatör olarak çok tarafsız algılanamayabileceğim düşüncesiyle şimdilik yorum yapmamaya karar verdim. Ancak sitede düzelme/gelişme/profesyonelleşme olarak sunulan değişiklikler, sayısı ister çok ister az olsun, üyelere buradan gitmeyi düşündürüyorsa -hatta isterse bir kişi olsun, sonuçta bunu söyleyen arkadaşımız, buraya çok değerli katkılarda bulunan, aktif bir üye ve profesyonel bir çevirmen- bunlar üzerinde konuşmak gerekiyor. Dolayısıyla ben de dinlemek istiyorum. Ama cevabını bildiğim sorulara cevap verir, iletilecek düşünceleri de iletmeye çalışırım tabii. Ha bir de güzel bir kapuska tarifi bulayım diyorum, ama yemek forumuna
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Proz'daki son yenilikler / değişiklikler

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »