Mobile menu

yeni ├╝yeden selam ve birka├ž soru: proz'dan ne oranda iş alabiliyorsunuz?
Thread poster: MeA
MeA
Czech Republic
Local time: 01:23
Czech to Turkish
+ ...
Apr 28, 2005

Herkese merhaba,

Uzun bir s├╝reden sonra girdi─čim bu forumda ilgimi ├žeken tart─▒┼čmalar─▒n geli┼čti─čini g├Ârd├╝m ve kat─▒lmaya karar verdim. As─▒l amac─▒m gevezelik de olsa, hemen ba┼čtan proz ile tan─▒┼čmamdan beri merak etti─čim bir konuyu a├žmak istiyorum, umar─▒m ters ka├žmaz: Platin veya de─čil, ger├žekten de bu site arac─▒l─▒─č─▒yla ge├žimini sa─člayan var m─▒? Veya: ─░┼člerinizin y├╝zde ka├ž─▒ buradan geliyor? Yanl─▒┼č anla┼č─▒lmas─▒n, hakikaten meraktan soruyorum, buradan bir i┼č beklentim yok...
Umar─▒m bayan moderat├Âr buradan di─čer ipliklere l├óf yeti┼čtirdi─čime k─▒zmaz, uzun de─čil, sadece:
@ikidille yeti┼čme: Kendim iki dilde b├╝y├╝t├╝ld├╝m, konu┼čmamda bir gecikme olu┼čmad─▒, okuma yazmay─▒ da okul ├ža─č─▒ndan ├Ânce s├Âkt├╝m. Yine de iki dilde ├žocuk yeti┼čtirmenin zararlar─▒ ile ilgili bilimsel bir kan─▒t i┼čime gelmezdi diyemem, her t├╝rl├╝ sorunumu ona bahane edebilirdim
omegaT ve openoffice ile ilgili deneyimlerim biraz uzun oldu, ilgili ipli─če kopyal─▒yorum, girer girmez mod'la tersle┼čmeyelim...

Herkese ba┼čar─▒ ve bol sab─▒r dileklerimle

mea

[Subject edited by staff or moderator 2005-04-28 20:18]

Direct link Reply with quote

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Deneme! Apr 28, 2005

Merhaba, foruma ho┼čgeldiniz. Ba┼čl─▒k, bir nevi 13. Cuma [i┼čte bir tane daha "e┼č┼ček ar─▒l─▒k" film ad─▒ ├ževirisi] k├óbusu efekti yaratmaya y├Ânelik tats─▒z bir ┼čakayd─▒ sadece

Proz'dan ge├žimini sa─člayan birka├ž ki┼či tan─▒yorum. Site sahibi Henry, sistem sorumlusu Jason, mal├« i┼čler sorumlusu Cathy ve birka├ž Proz.com eleman─▒ daha. Ama e─čer ├ževirmenleri soruyorsan─▒z, bizim as─▒l amac─▒m─▒z gevezelik etmek ┼×aka bir yana, belki i┼čy├╝k├╝n├╝n ├žok yo─čun oldu─ču dillerde -─░ng-─░sp gibi mesela- olabilir ama, en az─▒ndan T├╝rk├že'de tamamen Proz'dan ge├žim sa─članabilece─čini sanm─▒yorum. Ger├ži kendi ad─▒ma konu┼čay─▒m tabii, yine de uluslararas─▒ ├ževiri b├╝rolar─▒yla ba─člant─▒lar kurmak i├žin iyi olanaklar sundu─čunu s├Âyleyebilirim. Tabii bu sizin g├Âsterdi─činiz ├žabalara, kendinizi tan─▒tman─▒za, ili┼čki kurmak i├žin inisiyatif g├Âstermenize ve meslek├« becerilerinize de ba─čl─▒. Ger├ži sizin pek bir ┼čey yapman─▒za gerek yok. ├çek├že-T├╝rk├že ├ževiri yapan ka├ž ki┼či var ki?

Ben de bunu merak ettim. Bu iki dil aras─▒nda bir piyasa var m─▒? Edebiyat ├ževirisinde galiba Aslan Asker ┼×vayk'tan sonra -ve epey uzun bir s├╝re sonra- bir Kundera'n─▒n kitaplar─▒ yay─▒nland─▒, bir de Havel'in, ki ikisi de ├çek├že'den ├ževrilmi┼č de─čil. (─░lkininkiler zaten ├çek├že yaz─▒lm─▒┼č da de─čildi galiba.) Ticari ├ževiri? Benim kafamda koca bir bo┼čluk var, zaten nereden bilece─čim, anlat─▒rsan─▒z sevinirim tabii.

Ba┼čka ipliklere laf yeti┼čtirmenize bayan moderat├Âr k─▒zmaz, yaln─▒z bizim bir de baymayan moderat├Âr├╝m├╝z var, o ne der bilemem. Tek dilli T├╝rk├že konusuyla ba┼člay─▒p ikidillili─če d├Ân├╝┼čen foruma ilk elden katk─▒lar─▒n─▒z─▒ bekliyoruz. Yaln─▒z ben ikidilli yeti┼čmenin sak─▒ncalar─▒ndan de─čil, ikidilli yeti┼čememe durumlar─▒ndan s├Âz ettim. Baymazsa bir daha okuyun derim

Size de ba┼čar─▒lar ve bol sab─▒rlar.
├ľzden Ar─▒kan

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
├žek├že kitaplar Apr 28, 2005

├ľnce ilk sorumu biraz farkl─▒ soray─▒m: Peki buradan hi├ž i┼č alan oldu mu? Ya da ├Âdeme ile sorunu olan?

Sizin de dedi─činiz gibi ├çek├že-T├╝rk├že ├ževirilerde pek rek├óbet yok.
Bu alanda karde┼čimle birlikte tek tabanca say─▒l─▒r─▒z. Bizim d─▒┼č─▒m─▒zda birka├ž yeminli terc├╝man olsa da, onlar teknik konulara pek girmiyorlar. Yani mahkemelerin yan─▒nda ihaleler, g├╝venlik bilgi formlar─▒, bilirki┼či raporlar─▒, anla┼čmalar, yaz─▒l─▒m lokalizasyonu v.s. ikimize fazlas─▒yla yetiyor. Buraya i┼č i├žin de─čil, l├ókl├ók i├žin geldi─čimi s├Âylemi┼čtim ya...

"Peki niye soruyorsun bunlar─▒" derseniz: ger├žekten merak. ─░┼čin prensibi beni ilgilendiriyor. 1998 y─▒l─▒nda bu i┼če ba┼člad─▒─č─▒m─▒zda, internette serbest-meslek ├ževirmenlerin kay─▒tl─▒ oldu─ču bir veri taban─▒, bir nevi ajans olsa gibisinden bir ┼čeyler d├╝┼č├╝n├╝yordum. Ge├žen sene buray─▒ buldu─čumda elbette g├Âzlerim falta┼č─▒ gibi a├ž─▒ld─▒. Benim zaman─▒nda d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m, tabii ki bu denli devasa bir organizasyon de─čildi, sadece birka├ž ├ževirmen arkada┼č─▒mla olu┼čturaca─č─▒m ortak bir platformdu, hi├žbir zaman da ger├žekle┼čmedi.

Edebiyat konusuna gelince; Kundera, Havel, Ha┼ček ve ge├žen sene Almanca'dan ├ževrilen Ivan Klima d─▒┼č─▒nda T├╝rk├žele┼čtirilen ├çek yazar─▒ oldu─čunu sanm─▒yorum.

Kundera'n─▒n "┼×aka", "G├╝l├╝nesi A┼čklar", "Ayr─▒l─▒k Valsi" ve "Hayat Ba┼čka Yerde" kitaplar─▒ ├çek├že, "Varolman─▒n Unutulmaz Hafifli─či" roman─▒ ve ┼ču anda hat─▒rlayamad─▒─č─▒m di─čerleri Frans─▒zca yaz─▒lm─▒┼čt─▒r.

─░leride ├çek├že'den ├ževrilen yazar say─▒s─▒n─▒n artaca─č─▒n─▒ kesinlikle s├Âyleyebilirim, zira iki hafta sonra, ilk ├ževirdi─čim kitap olan Jachym (Yahim) Topol'un "Andel" isimli roman─▒ Norgunk Yay─▒nlar─▒ndan yay─▒mlanacak. Bu, benim i├žin bir ba┼člang─▒├ž oldu─ču i├žin ne kadar heyecanl─▒ oldu─čumu s├Âylememe gerek yoktur herhalde. Her t├╝rl├╝ ele┼čtiriye a├ž─▒k oldu─čumu da. ├çekinmeden paralay─▒n, z─▒rh─▒m kal─▒n...

Ayr─▒ca ┼×veyk'in yeni bir ├ževirisi yolda, Celal ├ťster yap─▒yor, bir makalede yazd─▒klar─▒na g├Âre bitmek ├╝zereymi┼č.

Sevgiler
m.

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
bir de... Apr 29, 2005

p.s. bays─▒n, baymas─▒n, ba┼č─▒m─▒ moderat├Ârlerle belaya sokmak istemem, bir daha olmaz, s├Âz ...

Germany
Member
English to Turkish
├ľnce zevkli konulardan ba┼člayal─▒m Apr 29, 2005

mea demi┼č ki:

iki hafta sonra, ilk ├ževirdi─čim kitap olan Jachym (Yahim) Topol'un "Andel" isimli roman─▒ Norgunk Yay─▒nlar─▒ndan yay─▒mlanacak. Bu, benim i├žin bir ba┼člang─▒├ž oldu─ču i├žin ne kadar heyecanl─▒ oldu─čumu s├Âylememe gerek yoktur herhalde. Her t├╝rl├╝ ele┼čtiriye a├ž─▒k oldu─čumu da. ├çekinmeden paralay─▒n, z─▒rh─▒m kal─▒n...

Tebrikler. Bunun heyecan─▒n─▒ ve sevincini tahmin edebiliyorum. ├ç─▒k─▒nca forumda tan─▒t─▒m─▒n─▒ yapars─▒n─▒z umar─▒m. Paralamay─▒z ayr─▒ca, ne demek. Ve bundan sonra T├╝rkiye'de ├çek├že edebiyat─▒n daha ├žok tan─▒nmas─▒n─▒ bekleyelim. Hem de ├Âzg├╝n dilinden ├ževrilerek tabii. Sizinki herhalde ilk olacak. Sayd─▒klar─▒n─▒zdan Ivan Klima'y─▒ daha ├Ânce duymad─▒m bile (so─čuk memlekette ya┼čad─▒─č─▒m i├žin i┼čim olmad─▒ herhalde), ├ževirisi iyiyse alay─▒m (meslek hastal─▒klar─▒m─▒ saymama gerek var m─▒?) ┼×vayk'─▒ da ┼čimdi Cel├ól ├ťster'in ├ževirmesine ├žok sevindim, bence ├žok iyi bir ├ževirmendir.

Bu arada, T├╝rk├že edebiyat ├çek Cumhuriyeti'nde tan─▒n─▒yor mu hi├ž?

Edebiyat konusuna gelince; Kundera, Havel, Ha┼ček ve ge├žen sene Almanca'dan ├ževrilen Ivan Klima d─▒┼č─▒nda T├╝rk├žele┼čtirilen ├çek yazar─▒ oldu─čunu sanm─▒yorum.

Kundera'n─▒n "┼×aka", "G├╝l├╝nesi A┼čklar", "Ayr─▒l─▒k Valsi" ve "Hayat Ba┼čka Yerde" kitaplar─▒ ├çek├že, "Varolman─▒n Unutulmaz Hafifli─či" roman─▒ ve ┼ču anda hat─▒rlayamad─▒─č─▒m di─čerleri Frans─▒zca yaz─▒lm─▒┼čt─▒r.

Varolman─▒n Dayan─▒lmaz Hafifli─či'nin ├çek├žesi yok mu peki, yani yine Kundera'n─▒n elinden ├ž─▒kma? ├ç├╝nk├╝ -┼čimdi burada yine bir meslek hastal─▒─č─▒ devreye giriyor, bak─▒n─▒z- ─░ngilizcesinden (The Unbearable Lightness of Being) -ve romanda bu a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesiyle oynanan yerlerden- hareketle isminin yanl─▒┼č ├ževrilmi┼č oldu─ču gibi bir ukalal─▒─č─▒n i─čvas─▒na kap─▒lm─▒┼č─▒md─▒r da senelerdir. Onu soracakt─▒m, ama Frans─▒zcaysa orijinali ┼čimdi size de g├╝venemem tabii Neyse, a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesinden ├Ât├╝r├╝, "dayan─▒lmaz" de─čil de, "ta┼č─▒nmaz" veya "kald─▒r─▒lmaz" olmal─▒yd─▒ gibi geliyor bana. E─čer ├Âyleyse, kaybolan kelime oyunlar─▒n─▒n ah─▒ bir g├╝n ├ž─▒kacakt─▒r

As─▒l sorunuza gelecek olursak...

├ľnce ilk sorumu biraz farkl─▒ soray─▒m: Peki buradan hi├ž i┼č alan oldu mu? Ya da ├Âdeme ile sorunu olan?

...i┼č ilanlar─▒ verildi─čine ve kapand─▒─č─▒na g├Âre i┼č alan oluyor tabii. Ve i┼č alan oldu─čuna g├Âre ├Âdeme sorunlar─▒ da oluyor Ben kendi deneyimimi anlatay─▒m: Bidleri kastediyorsan─▒z, Platin de─čilken hi├ž i┼č almad─▒m. Platin olduktan sonra da epey bir s├╝re almad─▒m. Sonra kafam bozuldu ve ben buradan bir i┼č alaca─č─▒m, arkada┼č, dedim, en az─▒ndan Platin paras─▒n─▒ ├ž─▒kartacak kadar. Epeyce d├╝┼č├╝k bir fiyat─▒ kabul ettim ve ald─▒m, ├žok fena da olmad─▒, z─▒rt p─▒rt i┼č g├Ânderen bir yer ├ž─▒kt─▒, ama hep mini mini i┼čler ve epeyce d├╝┼č├╝k fiyatlarla ─░kinci ald─▒─č─▒m i┼č ise s├Âylemesi ay─▒p 20 euroluk bir ┼čeydi, adam─▒n iyi niyetinden ┼č├╝phem yok, bence unuttu, ben de hat─▒rlatmaya utand─▒m, zaten aradan da ├žok zaman ge├žti, ├Âyle kald─▒, asl─▒nda salakl─▒k ettim, sigara param─▒ ├ž─▒kar─▒rd─▒m i┼čte - ├Âhh├ kk├Âhh├Â├Â├Â! ├ť├ž├╝nc├╝de hayat─▒m─▒n en edepsiz pazarl─▒─č─▒n─▒ ettim ve istedi─čim fiyata i┼č ald─▒m. (Buradan bir ders ├ž─▒kart─▒labilir bak─▒n!) Demek ki ├╝├ž senede ├╝├ž bid alm─▒┼č─▒m, biri hammaliye, ├Âb├╝r├╝ bakiye, ├╝├ž├╝nc├╝s├╝ edepsizlikle. ├ľn├╝m├╝zdeki ├╝├ž sene i├žinde daha fazlas─▒n─▒ almay─▒ da ummuyorum. (Ger├ži sitedeki de─či┼čiklikler fiyatlar─▒ yukar─▒ do─čru da itebilir belki.) Ama birincisi, bidlerin d─▒┼č─▒nda, yani sayfadan do─črudan ba─člant─▒ kurarak gittik├že daha ├žok i┼č geliyor; ikincisi, asl─▒nda internet ├╝zerinden ├žal─▒┼čmaya ba┼člayal─▒ beri, yani son 2-3 senedir, T├╝rkiye d─▒┼č─▒na yapt─▒─č─▒m b├╝t├╝n i┼čler d├Ân├╝p dola┼č─▒p bir ┼čekilde Proz ├╝yeli─čime ba─član─▒yor, yani g├Âr├╝n├╝rde Proz'a hi├ž de─čmeden buldu─čum m├╝┼čteriler bile dolayl─▒ olarak ya burada kurdu─čum ili┼čkilerin, ya buradan ├Â─črendi─čim yerlerin sonucu. Demek ki ba─člant─▒ ve g├Âr├╝n├╝rl├╝k, anahtar kelimeler.

Bu arada, OmegaT forumundaki yaz─▒n─▒zdan anlad─▒─č─▒ma g├Âre ├çek Cumhuriyeti'nde T├╝rkler'in ba┼č─▒ ├žok s─▒k belaya giriyor olmal─▒

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:23
Turkish to English
+ ...
Çek edebiyatı ve proz kaynakları Apr 29, 2005

A├ž─▒k├žas─▒ sevgili Xola'n─▒n a├ž─▒klamalar─▒ benim i├žin de ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ oldu bir nebze. Ben buradaki platin ├╝yelerin, yani benim gibi s─▒radan olmayan insanlar, s├╝rekli proz kaynakl─▒ beslendiklerini ve sabah ak┼čam outsourcer i┼či yapt─▒klar─▒n─▒ hayal ederdim. D├╝┼č├╝n├╝n bir, ben bile iki elin parmaklar─▒ kadar i┼č buldum proz sayesinde veya arac─▒l─▒─č─▒yla, ama ger├ži hep onlar buldu beni. Bu itibarla, platin olmak ger├žekten gerekli mi diye d├╝┼č├╝n├╝r oldum. Zaten Henry bir zamanlar bah┼četti─či VID payesini de sonralar─▒ geri alm─▒┼čken.. Proz mali kaynaklar─▒n─▒ sekteye u─čratmak istemem, ama...

├çek Edebiyat─▒ konusunda ger├žekten ilgili arkada┼čtan daha fazla bilgi rica ediyorum. Bu benim i├žin bakir bir alan, ayr─▒ca kendisine ho┼čgeldin demek isterim..

Xola wrote:

mea demi┼č ki:

iki hafta sonra, ilk ├ževirdi─čim kitap olan Jachym (Yahim) Topol'un "Andel" isimli roman─▒ Norgunk Yay─▒nlar─▒ndan yay─▒mlanacak. Bu, benim i├žin bir ba┼člang─▒├ž oldu─ču i├žin ne kadar heyecanl─▒ oldu─čumu s├Âylememe gerek yoktur herhalde. Her t├╝rl├╝ ele┼čtiriye a├ž─▒k oldu─čumu da. ├çekinmeden paralay─▒n, z─▒rh─▒m kal─▒n...

Tebrikler. Bunun heyecan─▒n─▒ ve sevincini tahmin edebiliyorum. ├ç─▒k─▒nca forumda tan─▒t─▒m─▒n─▒ yapars─▒n─▒z umar─▒m. Paralamay─▒z ayr─▒ca, ne demek. Ve bundan sonra T├╝rkiye'de ├çek├že edebiyat─▒n daha ├žok tan─▒nmas─▒n─▒ bekleyelim. Hem de ├Âzg├╝n dilinden ├ževrilerek tabii. Sizinki herhalde ilk olacak. Sayd─▒klar─▒n─▒zdan Ivan Klima'y─▒ daha ├Ânce duymad─▒m bile (so─čuk memlekette ya┼čad─▒─č─▒m i├žin i┼čim olmad─▒ herhalde), ├ževirisi iyiyse alay─▒m (meslek hastal─▒klar─▒m─▒ saymama gerek var m─▒?) ┼×vayk'─▒ da ┼čimdi Cel├ól ├ťster'in ├ževirmesine ├žok sevindim, bence ├žok iyi bir ├ževirmendir.

Bu arada, T├╝rk├že edebiyat ├çek Cumhuriyeti'nde tan─▒n─▒yor mu hi├ž?

Varolman─▒n Dayan─▒lmaz Hafifli─či'nin ├çek├žesi yok mu peki, yani yine Kundera'n─▒n elinden ├ž─▒kma? ├ç├╝nk├╝ -┼čimdi burada yine bir meslek hastal─▒─č─▒ devreye giriyor, bak─▒n─▒z- ─░ngilizcesinden (The Unbearable Lightness of Being) -ve romanda bu a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesiyle oynanan yerlerden- hareketle isminin yanl─▒┼č ├ževrilmi┼č oldu─ču gibi bir ukalal─▒─č─▒n i─čvas─▒na kap─▒lm─▒┼č─▒md─▒r da senelerdir. Onu soracakt─▒m, ama Frans─▒zcaysa orijinali ┼čimdi size de g├╝venemem tabii Neyse, a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesinden ├Ât├╝r├╝, "dayan─▒lmaz" de─čil de, "ta┼č─▒nmaz" veya "kald─▒r─▒lmaz" olmal─▒yd─▒ gibi geliyor bana. E─čer ├Âyleyse, kaybolan kelime oyunlar─▒n─▒n ah─▒ bir g├╝n ├ž─▒kacakt─▒r

As─▒l sorunuza gelecek olursak...

...i┼č ilanlar─▒ verildi─čine ve kapand─▒─č─▒na g├Âre i┼č alan oluyor tabii. Ve i┼č alan oldu─čuna g├Âre ├Âdeme sorunlar─▒ da oluyor Ben kendi deneyimimi anlatay─▒m: Bidleri kastediyorsan─▒z, Platin de─čilken hi├ž i┼č almad─▒m. Platin olduktan sonra da epey bir s├╝re almad─▒m. Sonra kafam bozuldu ve ben buradan bir i┼č alaca─č─▒m, arkada┼č, dedim, en az─▒ndan Platin paras─▒n─▒ ├ž─▒kartacak kadar. Epeyce d├╝┼č├╝k bir fiyat─▒ kabul ettim ve ald─▒m, ├žok fena da olmad─▒, z─▒rt p─▒rt i┼č g├Ânderen bir yer ├ž─▒kt─▒, ama hep mini mini i┼čler ve epeyce d├╝┼č├╝k fiyatlarla ─░kinci ald─▒─č─▒m i┼č ise s├Âylemesi ay─▒p 20 euroluk bir ┼čeydi, adam─▒n iyi niyetinden ┼č├╝phem yok, bence unuttu, ben de hat─▒rlatmaya utand─▒m, zaten aradan da ├žok zaman ge├žti, ├Âyle kald─▒, asl─▒nda salakl─▒k ettim, sigara param─▒ ├ž─▒kar─▒rd─▒m i┼čte - ├Âhh├ kk├Âhh├Â├Â├Â! ├ť├ž├╝nc├╝de hayat─▒m─▒n en edepsiz pazarl─▒─č─▒n─▒ ettim ve istedi─čim fiyata i┼č ald─▒m. (Buradan bir ders ├ž─▒kart─▒labilir bak─▒n!) Demek ki ├╝├ž senede ├╝├ž bid alm─▒┼č─▒m, biri hammaliye, ├Âb├╝r├╝ bakiye, ├╝├ž├╝nc├╝s├╝ edepsizlikle. ├ľn├╝m├╝zdeki ├╝├ž sene i├žinde daha fazlas─▒n─▒ almay─▒ da ummuyorum. (Ger├ži sitedeki de─či┼čiklikler fiyatlar─▒ yukar─▒ do─čru da itebilir belki.) Ama birincisi, bidlerin d─▒┼č─▒nda, yani sayfadan do─črudan ba─člant─▒ kurarak gittik├že daha ├žok i┼č geliyor; ikincisi, asl─▒nda internet ├╝zerinden ├žal─▒┼čmaya ba┼člayal─▒ beri, yani son 2-3 senedir, T├╝rkiye d─▒┼č─▒na yapt─▒─č─▒m b├╝t├╝n i┼čler d├Ân├╝p dola┼č─▒p bir ┼čekilde Proz ├╝yeli─čime ba─član─▒yor, yani g├Âr├╝n├╝rde Proz'a hi├ž de─čmeden buldu─čum m├╝┼čteriler bile dolayl─▒ olarak ya burada kurdu─čum ili┼čkilerin, ya buradan ├Â─črendi─čim yerlerin sonucu. Demek ki ba─člant─▒ ve g├Âr├╝n├╝rl├╝k, anahtar kelimeler.

Bu arada, OmegaT forumundaki yaz─▒n─▒zdan anlad─▒─č─▒ma g├Âre ├çek Cumhuriyeti'nde T├╝rkler'in ba┼č─▒ ├žok s─▒k belaya giriyor olmal─▒

Germany
Member
English to Turkish
Yan─▒lt─▒c─▒ olmak istemem Apr 29, 2005

Serkan, Xola'n─▒n fla┼č if┼čaatlar─▒n─▒ de─čerlendirir:

A├ž─▒k├žas─▒ sevgili Xola'n─▒n a├ž─▒klamalar─▒ benim i├žin de ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ oldu bir nebze. Ben buradaki platin ├╝yelerin, yani benim gibi s─▒radan olmayan insanlar, s├╝rekli ProZ.com kaynakl─▒ beslendiklerini ve sabah ak┼čam outsourcer i┼či yapt─▒klar─▒n─▒ hayal ederdim. D├╝┼č├╝n├╝n bir, ben bile iki elin parmaklar─▒ kadar i┼č buldum ProZ.com sayesinde veya arac─▒l─▒─č─▒yla, ama ger├ži hep onlar buldu beni. Bu itibarla, platin olmak ger├žekten gerekli mi diye d├╝┼č├╝n├╝r oldum.

Proz'dan i┼č bulamad─▒m demedim zaten, bidlerde ba┼čar─▒l─▒ olmad─▒─č─▒m─▒ s├Âyledim, yoksa Proz'dan i┼č bulunuyor. Platin olmakla s─▒radanl─▒─č─▒n / s─▒rad─▒┼č─▒l─▒─č─▒n bir ilgisi yok. Eminim sen de yan─▒lt─▒c─▒ olmak istemezsin

Zaten Henry bir zamanlar bah┼četti─či VID payesini de sonralar─▒ geri alm─▒┼čken.. ProZ.com mali kaynaklar─▒n─▒ sekteye u─čratmak istemem, ama...

Sevgili Serkan, bu konuda da niye inatla yan─▒lmaya devam ediyorsun, anlam─▒yorum. VID, bah┼čedilen bir ┼čey de─čil. Kredi kart─▒yla ├Âdeme yapma ve VID yetkisi olan bir ├╝yeyle y├╝z y├╝ze gelme d─▒┼č─▒nda VID'lenme yolu yok. Senin ba┼č─▒na gelen bir teknik aksakl─▒kt─▒, d├╝zeltildi. Bazen olur b├Âyle ┼čeyler, bir milyon tane kod d├Ân├╝yor ┼ču sayfalarda. Benim de gelmi┼čti ba┼č─▒ma, daha ger├žekten VID'lenmeden ├Ânce bir geceli─čine yanl─▒┼čl─▒kla VID olmu┼čtum.

Senin yapaca─č─▒n, burada bask─▒ unsuru olu┼čturup bu tembellere powwow d├╝zenletmek, o kadaaar! Serkan, bir de rica etsem, ┼ču al─▒nt─▒lar─▒ daha k─▒sa tutabilir misin, sayfay─▒ a┼ča─č─▒ indirene kadar bayg─▒nl─▒k geliyor insana ├çok te┼čekk├╝rler.

[Edited at 2005-04-29 21:00]

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Boyun b├Âlgesi Apr 29, 2005

Tabi ki, bayan (han─▒m manas─▒nda) modumuza kar┼č─▒ boynumuz k─▒ldan dahi incedir..

Xola serkan'─▒ d├╝zeltiverir;
-k─▒sa tutulan al─▒nt─▒-

L├╝tfen Xola'n─▒n dediklerini dikkate al─▒n─▒z, o benden iyi bilir...

Germany
Member
English to Turkish
Estağfurullah Apr 29, 2005

Sayfaların yok yere uzamaması i├žin bir ricada bulundum ben sadece. Mesela yukarıda benim mesajım iki, mea'nınki ├╝├ž kere yayınlanmış oluyor, buna gerek var mı? Alıntılardan, alıntılama sebebiyle bağlantısı olmayan yerleri ├žıkarmak zor bir iş değil oysa.

[Edited at 2005-04-30 02:11]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Soru┼č ┼čekli Apr 29, 2005

Bu soruyu zaman zaman duyuyoruz, ancak san─▒r─▒m sorunun sorulu┼č ┼čekli biraz "soru"nlu.

Prozda ├žok i┼č olabilir, ama siz hi├ž bir i┼č alamayabilirsiniz.
Prozda hi├ž i┼č olmayabilir, ama siz hep i┼č yap─▒yor olabilirsiniz.

Prozda ├žok i┼čin olmas─▒ size i┼č garantisi vermedi─či gibi, i┼č olmamas─▒ da sizi i┼čsiz b─▒rakmaz.

├ľrne─čin,ki┼čisel olarak, ┼×ubat ba┼č─▒ndan bu yana prozdan tek bir i┼č bile almad─▒m. Ama tamamen de bo┼č de─čilim.

Soruyu belki de ┼ču ┼čekilde ortaya koymak daha do─čru: Bir ├ževirmen olarak, yeterli i┼či bulabiliyor musunuz?

Ya da prozun ├Âzellikleri dikkate al─▒narak soru ┼č├Âyle daralt─▒labilir: ─░nternet ├╝zerinden i┼č (ya ta yeterince i┼č) almak m├╝mk├╝n m├╝d├╝r?
SB

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
├ľl├╝lerin sak─▒z─▒ ve dirilerin helvas─▒ Apr 29, 2005

Merhabalar,

Bizim orada bu t├╝rden bir kar┼č─▒la┼čt─▒rma i├žin ┼ču ifade kullan─▒l─▒r.

"├ľl├╝ler zannedermi┼č ki d├╝nyadakiler her g├╝n un helvas─▒ yiyorlar; diriler de sanarm─▒┼č ki ├Âl├╝ler i┼č g├╝├ž yok g├╝nlerini sak─▒z ├žatlatarak ge├žiriyor"

Ancak her iki durum i├žin de san─▒lan s├Âzkonusu de─čil. Yani; proz.com dan i┼č ya─čm─▒yor ama, i┼č al─▒nm─▒yor da de─čil.

Dahas─▒ benim gibi fazla bid etmeyen, işleri bid ettikten sonra da takib etme-arkas─▒ndan ko┼čturmay─▒ da genelde ihmal etme huyunda olan birisine bile proz.com'dan i┼č geliyor. Tabi bir y─▒lda ald─▒─č─▒n i┼či sayarsan yine fazla de─čil ama; matematik yalan s├Âylemez, geliyor mu evet!

araya bir f─▒kra katarak s├╝sleyelim:
Bir grup arkada┼č helikopterlere binip bir yere gidiyormu┼č. ─░├žlerinden bir ekip yolunu kaybetmi┼č ve al├žalm─▒┼č, a┼ča─č─▒da gezinmekte olan bir adam seslenmi┼č: Amcaa biz neredeyiz? Buras─▒ neresi?
Adam biraz d├╝┼č├╝nm├╝┼č sonra:
- Bir helikopterin i├žinde ve olduk├ža al├žaktas─▒n─▒z!
Onu duyan arkada┼č─▒na d├Â├╝p. Bu adam kesinlikle matematik├ži demi┼č. Pilot nerden bildin deyince:
- Birincisi bu cevab─▒ veremek i├žin ├žok d├╝┼č├╝nd├╝. ─░kincisi s├Âyledi─činin hi├ž bir ┼čeye faydas─▒ yok!

Neyse konuya d├Ânecek olursak en son ald─▒─č─▒m i┼čin hiayesini anlatay─▒m da sonra var─▒n siz g├Âr├╝n:
Vermi┼č oldu─ču ilan─▒n ├Âzelliklerine tam uyan kullan─▒c─▒ say─▒s─▒ az diye bir grup proz.com pro'suna e-mail at─▒p proje hakk─▒nda bilgi vermek alicenapl─▒─č─▒n─▒ g├Âsteren bir proje sahibi sayesinde platinum olmay─▒ d├╝┼č├╝nmeye ba┼člad─▒m.
Bilgisayar─▒n ba┼č─▒nda olup da mesaj gelir gelmez 10 dakika i├žinde adamlarla telefonda g├Âr├╝┼čmesem i┼č kesin ba┼čkas─▒n─▒n idi. Tabi k─▒smet de bizeymi┼č.

├ľzetle anlatt─▒klar─▒m beni bulan i┼čler, benim buldu─čum i┼čler de─čil. Ve ben ayn─▒ durumun b├╝t├╝n proz.com pro'lar─▒ i├žin de ge├žerli olabilece─čine dair bir ├Ân kabullenmeye sahibim.

Kapat─▒rken ├çekya da T├╝rklerin ba┼č─▒ beladaym─▒┼č yorumuna bir f─▒kra ile cevap verelim.

Tan─▒d─▒k bir f─▒kra ama tekrar yazay─▒m da tan─▒yanlar da tebess├╝m etin:
Ali bir Alman okulunda ├Â─črenciymi┼č. Alman ├Â─črencilerin T├╝rk Alman ayr─▒m─▒ yapmalar─▒ndan ┼čikayet eden ├Â─črenciye ├Â─čretmeni: Ali demi┼č. Bu g├╝nden itibaren sen de Almans─▒n. ve ad─▒n Wilhelm. Ali sevinmi┼č eve gelmi┼č durumu annesine anlatm─▒┼č. Daha laf─▒n─▒ hen├╝z tamamlam─▒┼č ki annesi surat─▒na ge├žirmi┼č.
Ali a─člayarak yata─č─▒na gitmi┼č. Ak┼čam babas─▒ i┼čten gelmi┼č. Alinin sol yan─▒ k─▒rm─▒z─▒-mor aras─▒. Ali a─čl─▒yor. Babas─▒ sormu┼č. Ali ba┼člam─▒┼č: Baba bug├╝n okulda b├Âyle oldu ben de Anneme demi┼č ve daha anlatt─▒m diyemeden bu defa baba ge├žirmi┼č tokad─▒. Pataklam─▒┼č Ali'yi.
Sabah ali boynu b├╝k├╝k okula gitmi┼č y├╝z g├Âz morarm─▒┼č. Aliye sormu┼č ne oldu ali bu vaziyet ne?
Ali ├Â─čretmenine:
- Daha hen├╝z 24 saattir Alman'─▒m ve T├╝rkler ile ba┼č─▒m beyalay girdi.

Hadi hepinize bol i┼č ve kazan├žlar.

[Edited at 2005-04-29 08:01]

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
cevaplara te┼čekk├╝rler Apr 29, 2005

Ivan Klima hakk─▒nda benim de pek bilgim yok, uzun zaman ├Ânce bir roman─▒n─▒ okumu┼čtum, ismini bile hat─▒rlam─▒yorum.

Milan Kundera'n─▒n ├çek Cumhuriyetindeki konumu ger├žekten ilgin├ž, hatta garip. Kendisi 90 sonras─▒nda geri d├Ânenler aras─▒nda de─čildi, sadece "incognito" geliyor ve birka├ž eski dostu hari├ž kimseyle g├Âr├╝┼čm├╝yor, bas─▒nla asla. Duydu─čum kadar─▒yla, ├ževiri konusunda k─▒l─▒ k─▒rk yar─▒yor desek az olur. ├çevirmenlere tam anlam─▒yla cehennem azaplar─▒ ├žektiriyor. Ayr─▒ca Fransa'da ├ž─▒kan bir├žok kitab─▒ ├çek├že'ye ├ževrilmedi, zira ├╝stat izin vermiyor. A├ž─▒klama: Kitaplar─▒ ├çek├že'ye ├ževrilse, tekrar ├╝zerlerinden ge├žmesi gerekecek, bu i┼či titizce yapmak istedi─či i├žin ├žok vakit alacak, buna zaman─▒ yok, ├ž├╝nk├╝ eski i┼čleriyle de─čil, ┼čimdi yazmak istedikleri onu daha ├žok ilgilendiriyor. Elbette kamuoyuna bu tav─▒rlar pek ┼čirin gelmiyor. ┼×ahsen en ├žok 60'l─▒ y─▒llarda ├çek├že yazd─▒klar─▒n─▒ sevsem de, bence anla┼č─▒l─▒r, hatta sempatik bir durum. ├ľzellikle bas─▒nla hi├ž g├Âr├╝┼čmemesi ve filmcilere o rezil film i├žin iyi bir kaz─▒k atmas─▒. Varolman─▒n Dayan─▒lmaz Hafifli─či, ├çek├že'ye de "dayan─▒lmaz" olarak ├ževrildi.
Burada T├╝rk edebiyat─▒ hi├ž tan─▒nm─▒yor, 60larda Aziz Nesin'in bir kitab─▒ ├ževrilmi┼č, bir de Naz─▒m Hikmet, ama kimse tan─▒m─▒yor. Sevim Burak veya O─čuz Atay veya Ahmet Hamdi Tanp─▒nar, ├ževrilebilecek kitap ├žok.
├çekya'da (├çek CUmhuriyeti ├žok uzun ama ├çekya kulak t─▒rmalay─▒c─▒, ah ah niye ayr─▒ld─▒ salatal─▒klar, ├çekoslovakya ne g├╝zeldi ayr─▒ca upuzun kelimeler filan t├╝retebiliyorunuz, aah ah. ┼×imdi yine united states of europe'da bulu┼čtular ya neyse...) ger├žekten de vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n ba┼č─▒ s─▒k s─▒k belaya giriyor, mesela yar─▒n bir d├╝─č├╝ne gidiyorum.)
─░┼č konusundaki ayd─▒nlat─▒c─▒ cevaplar─▒n─▒z i├žin ├žok te┼čekk├╝rler, edindi─čim genel kan─▒, genelde az da olsa bir ┼čeyler geliyor olmas─▒, g├╝zel. Bir de tabii g├Âr├╝nebilirlik konusu var, bunu hi├ž az─▒msamamak l├óz─▒m. ─░nternet ├╝zerinden i┼č bulma prensip olarak ├žok ho┼č, belki baz─▒ gayr─▒ ciddi ajanslara biraz k├Âstek olur, hi├ž de fena olmaz.
F─▒kray─▒ tan─▒m─▒yordum, hemen e┼če dosta anlatmaya ba┼člad─▒m.
├çek edebiyat─▒ hakk─▒nda bilgi, hm, biraz daha a├žarsan─▒z bilgilerim dahilinde yard─▒mc─▒ olmaktan mutluluk duyar─▒m, ┼ču anda nereden ba┼člayaca─č─▒m─▒ pek bilemiyorum.
Herkes 100lerce sayfal─▒k e─členceli ├ževiriler ve sevgiler dilerim,

m.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

yeni ├╝yeden selam ve birka├ž soru: proz'dan ne oranda iş alabiliyorsunuz?

Advanced search

Translation news in Turkey

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs