Mobile menu

T羹rk癟e karakter sorunu [Firefox]
Thread poster: zden Ar覺kan

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 20:22
Member
English to Turkish
Apr 28, 2005

Arkadaşlar, iki g羹nd羹r karakterimiz bozuldu. Ben son forum konularını ve Kudoz sorularını h璽l璽 bozuk g繹r羹yorum, sizde de 繹yle mi g繹r羹n羹yor? Browser'ımla mı oynayacağım, yoksa Proz'da edit mi yapacağım ben de şaşırdım 癟羹nk羹. Diğer dillerde de aynı sorun vardı (Rus癟a, Yunanca, vb, farklı alfabe veya karakter kullanan diller, Almanca'da da mesela) hepsi d羹zeldi bir biz kaldık, Support Request'ten de sanki bir tek bende sorun varmış gibi bir izlenime kapıldım, o y羹zden soruyorum. Sizde durum nedir?

[Edited at 2005-04-28 20:01]

[Edited at 2005-05-27 16:45]

Direct link Reply with quote

Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 14:22
English to Turkish
+ ...
sorun yok Apr 28, 2005

Proz'dan durup dururken 14 tane "posting notification." E bunun hesab覺n覺 bir g羹n sorar覺m elbet...

Bende ne Turkish forum anasayfas覺nda sorun var, ne de bu konu bal覺覺nda. Firefox 1 ve Netscape 4(!) ile denedim. Encoding'i se癟meye bile gerek yok; san覺r覺m bataki doctype kodundan alet kendisi anl覺yor.

Aziz

sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 21:22
English to Turkish
+ ...
sorun yok Apr 28, 2005

Ben de gayet g羹zel g繹r羹yorum b羹t羹n harfleri. 羹stelik internet explorer kullan覺yorum:-)

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
覺ld覺racam ya! Apr 28, 2005

Kusura bakmay覺n, valla 癟ok mahcubum
Ben iki g羹nd羹r sessiz sedas覺z Firefox ayarlar覺yla oynay覺p duruyordum zaten, ta ki bug羹n bu forumu g繹r羹nce dellenip saa sola bavurmaya balad覺m. ISO'yu mu ne zorlam覺lar, ne demek oluyorsa, fakat o forumda da benden baka herkesin sorunu 癟繹z羹ld羹 zaten. imdi IE 6 ile girdim, her ey d羹zg羹n g繹r羹n羹yor. Demek sorun ger癟ekten Firefox ayarlar覺ndaym覺. Ama ben IE kullanmak istemiyorum, l羹tfen Firefox'un dilinden anlayan biri bana yol yordam g繹stersin. Sorun u: Karakter kodlamas覺n覺 T羹rk癟e Win 1254 yap覺nca d羹zeliyor bu meret, ama sayfa deitirince hop yine Bat覺 Avrupa 1252'ye veya ISO bilmemneye d繹n羹yor. Bunu nas覺l yerine m覺hlayabilir, sticky yapabilirim? Bir de, Proz'dan baka hi癟bir web sitesinde bu sorun olmuyor. 襤mdat!

Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 14:22
English to Turkish
+ ...
iki ihtimal Apr 28, 2005

zden, ben uzun s羹redir Firefox kullan覺yorum; genellikle (her t羹rl羹) problem yaand覺覺nda kayna覺 udur:

"If you run into problems using Firefox (e.g. problems starting after installing an extension, or other features not functioning properly), the first thing you're usually asked to do in the tech support forum is to create a new profile. This tutorial will not only show you how to do that, but also how to create backups and move or restore existing profiles."

(http://www.mozilla.org/support/firefox/profile)

Bu adreste san覺r覺m sorunun cevab覺n覺 bulacaks覺n. Ama mutlaka yukar覺da alt覺n覺 癟izdiim "backup" mevzuunu iyi oku; ve ayr覺ca benim gibi bookmark'lar覺na 癟ok 繹nem veriyorsan bilgisayar覺nda 繹nce o dosyay覺 bul (profil dosyas覺n覺n i癟inde derinlerde bir yerde bir user dosyas覺nda bulacaks覺n: mesela C/ Documents and Settings/ Ozden/ Application Data/ Mozilla/ Firefox/ Profiles/ default.up7/ bookmarks.html) ve bir yere kopyala. Bazen Firefox crash sonras覺 kar覺na "tertemiz" bir profille 癟覺kabilir ve y覺llar覺n birikimi olan bookmark'lar覺n覺 kaybetmek istemiyorsan -- ger癟i panie kap覺lmazsan yeni profil yarat覺p sonra eskisine d繹nerek t羹rl羹 ikenceden sonra bookmark'lar覺na kavuman m羹mk羹n ama yine de -- bunlar覺 ara s覺ra bir yerde "backup" olarak muhafaza et. Bildiin bir yerde kopya olursa en k繹t羹 ihtimalle temiz profildeki yeni s覺f覺r kilobaytl覺k bookmarks.html yerine backup bookmark dosyas覺n覺 koyars覺n.

Neyse, profil iine girmeden 繹nce unu dene, belki sorunu 癟繹zer:

Tools/Options/General/Languages/Default Character Encoding (Turkish'i se癟) ve OK.

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
ok teekk羹rler, Aziz Apr 28, 2005

Son s繹ylediini -kolay olan覺- birka癟 se癟enek halinde denedim olmad覺, art覺k 繹b羹r羹n羹 yapaca覺m ama 癟ok fazla Yerimim var, Firefox T羹rk癟e terminolojisiyle, art覺k yar覺na b覺rakt覺m. Verdiim rahats覺zl覺k i癟in herkesten bir kez daha 繹z羹r dilerim

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Bilgisayar覺n var, derdin var! Apr 29, 2005

Merhabalar,

Bir s羹redir art覺k ben de yazarken klavyemi deitirip karakterleri arayarak yazmaya 癟al覺覺yoprum. Ancak ayn覺 sorun k覺smen bende de var!

Bu bal覺k alt覺ndaki baz覺 mesajlardaki T羹rk癟e karakterleri g繹rebildiim halde, baz覺 mesajlardaki I, ve harflerini " raftan d羹en halanm覺 yumurta gibi g繹r羹yorum. Ne tamamen da覺l覺yor ne de 繹zelliini koruyabiliyor yani...

u an kalvyem Tr modunda. Win dili ENG ancak ikinci dil TR ve IE nin Aziz'in s繹yledii T羹rk癟e eklemesi yap覺lm覺 durumda. Ancak yine de baz覺 karekterleri benim PC g繹remiyor veya yanl覺 g繹r羹yor. Bu sebeple ben k覺smen kullan覺c覺n覺n k覺smen de mesaj覺 g繹nderen veya da sistem bilgisayar覺na bal覺 olduunu d羹羹nmekteyim.

Kolay gelsin

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

T羹rk癟e karakter sorunu [Firefox]

Advanced search

Translation news in Turkey

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs