Mobile menu

Pages in topic:   [1 2 3] >
Yeminli Terc羹man
Thread poster: Mustafa Altinkaya
Mustafa Altinkaya
Local time: 03:24
English to Turkish
+ ...
Apr 28, 2005

Yeminli terc羹man olmak i癟in gerekli olan eyler nelerdir?

Direct link Reply with quote

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 01:24
Dutch to Turkish
+ ...
Garip ama gercek Apr 29, 2005

Merhabalar,

Bu sorunuz nerede olunduguna bagl覺 olarak cevab覺 da farkl覺 olabiliyor.
T羹rkiye'de
1- Terc羹manl覺k eitimi alm覺 veya bir dilde iyi eitim alm覺 ve o dilde 癟eviri yapabileceini belgelemek (diploma, sertifika vs) veya o dilin konusuldugu 羹lkede egitim veya uzun s羹reli yasam

2- Yemin metnini bir noter huzurunda imzalamak.

Eger yer EU'n羹n baba 羹lkeleri ise o zaman durum farkl覺. 襤lgili alanda eitim yapm覺 olmak veya alan覺 dil-ceviri deil ise o zaman da cevirmenlik yapabilecekler i癟in haz覺rlanm覺 asgari bir s覺nav覺 bir dil ciftinden gectikten sonra hakim huzurunda (veya hakimin vekaletini yapan memur, katip-ba katip) yemin metnini s繹zl羹 olarak ve imzalamayarak yemin etmek.

Yan覺ld覺覺m覺 d羹羹nenler l羹tfen d羹zeltsinler.

Kolay gelsin ve bol ans

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
notere bal覺 Apr 29, 2005

Nizamettin Yigit wrote:

T羹rkiye'de
1- Terc羹manl覺k eitimi alm覺 veya bir dilde iyi eitim alm覺 ve o dilde 癟eviri yapabileceini belgelemek (diploma, sertifika vs) veya o dilin konusuldugu 羹lkede egitim veya uzun s羹reli yasam

2- Yemin metnini bir noter huzurunda imzalamak.

T羹rkiye'de noteri, bakatibi, ya da herhangi bir katibi tan覺yorsan覺z dil bilmeseniz de yeminli terc羹man olman覺z m羹mk羹n. Ben T羹rk癟eyi bile doru d羹r羹st konuamayan ama piyasada ge癟erli t羹m dil 癟iftlerinde yemini olan baz覺 terc羹me b羹rosu sahiplerini tan覺yorum. aka gibi ama deil, 30-40 dil "bilenler" var.

Ama tabii bu ii 癟ok ciddiye alan noterlerin de olduunu s繹ylemek laz覺m. Bunlar, b覺rak覺n yemin zapt覺n覺, 癟eviri alt覺na at覺lacak imzan覺n bile -ki bu ii g羹nde 20 kere bile yapman覺z gerekebilir- huzurunda, g繹z羹 繹n羹nde at覺lmas覺n覺 istiyor.

Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
halimize terc羹man Apr 29, 2005

Selcuk Akyuz wrote:

T羹rkiye'de noteri, bakatibi, ya da herhangi bir katibi tan覺yorsan覺z dil bilmeseniz de yeminli terc羹man olman覺z m羹mk羹n. Ben T羹rk癟eyi bile doru d羹r羹st konuamayan ama piyasada ge癟erli t羹m dil 癟iftlerinde yemini olan baz覺 terc羹me b羹rosu sahiplerini tan覺yorum. aka gibi ama deil, 30-40 dil "bilenler" var.

Ama tabii bu ii 癟ok ciddiye alan noterlerin de olduunu s繹ylemek laz覺m. Bunlar, b覺rak覺n yemin zapt覺n覺, 癟eviri alt覺na at覺lacak imzan覺n bile -ki bu ii g羹nde 20 kere bile yapman覺z gerekebilir- huzurunda, g繹z羹 繹n羹nde at覺lmas覺n覺 istiyor.

Ne yazık ki 繹yle. Ben normalde olması gerekeni ve suistimalin olmadığı durumu s繹ylemiştim. Vaktiyle bir başka tartışma konusunda, noterlerin hayır bizim yeterince terc羹manımız var dediği bile vakidir diye yazmıştım. Halbuki noter icra etmiş olduğu fonksiyon bakımından birilerine iş dağıtma değil halkın işini yapma onların ihtiya癟larına cevap verme konumundadır. Yani gelen her bir 癟evirmen adayı eğer yemin zabtını imzalıyor ise ve o dili bildiğini belgeliyor ise, mevcut kanunlar bakımından yeminli 癟evirmen olmamasına bir sebep yok.

Bir yakınım diplomasıyla gitmişti bir notere Size bu alanda 癟eviri yapayım idye! nce
- diploma var mı?
- var.
- Bakıyor. ee ama ben bu diplomayı anlamam. Bak sana bir kart vereyim. Bu arkadaş bizim yeminli terc羹manımız. O bunu 癟evirsin. Sonra bakarız bu diploma bu işler i癟in olur mu olmaz mı?

Ben de oradayım. Tabi ve burnumu sokuyorum:
YK'羹n denk saydığı diplomayı niye siz tekrar 癟evirtmek istiyorsunuz ki?

- Başkatip bey bakıyor. Arkadaşlar kusura bakmayın size bu konuda yardımcı olamıyacağız!

İşin gere癟eği noterlik kurumunun da ayrı bir dert olduğu s繹zkonusu. Resmi evrakların orjinalitesini sağlayamamaktan kaynaklanıyor her şey. 繹z羹m olarak da Noterlik m羹essesi oluşmuş. AB giriş s羹recinde değişeceğini 羹mit ediyorum.

Bazı 羹lkelerde noterin evrakı anlaması gerekmiyor. Evraka yazılan şu kimlikli adam bu metni yanımda yazdı veya/ve imzaladı diyor o kadar! Kimlik bilgilerinizi de 羹zerine yazıyor. Metinde bir kanunsuzluk s繹zkonusu ise o sizin kendi probleminiz. Hem de kucak dolusu para 繹demeniz de gerekmiyor. Hemen her banka şubesi, resmi kurumdan bir kişi noter ve bu iş sorun 癟繹zmek i癟in yapıldığından genelde bedava!

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Zab覺t katibi Apr 29, 2005

Nizamettin bey 羹lkede olmasa bile durumu 癟ok g羹zel 繹zetlemi. Sel癟uk bey'e de aynen kat覺l覺yorum.. Kendi tecr羹belerimden bahsedecek olursam; yemin zapt覺 hususunda en sert noter beni ahsen g繹rmek istemiti, ama olunun benim mezun olduum okulda okuduu ortaya 癟覺k覺nca aynen yelkenleri suya indirmi ve muhabbete dalarak, diploma vs. unutularak o s覺rada, zapt覺 imzalay覺vermiti. En yumuak (!) noter ise, beni veya herhangi bir evrak覺m覺 g繹rme gerei duymadan mektup (evet doru) yoluyla zapt覺 bana g繹ndermeyi kabul etmi ve imzalay覺p geri g繹ndermitim. 襤te bu kadar g羹veniyordu ahs覺ma...

Ee, yaam ve piyasa artlar覺 bu ite. Noterler ve terc羹me b羹rolar覺 ars覺nda elbette g繹r羹nmez bir ticari ba var. Noterler ve onlar覺n biricik katipleri en olmad覺k belgeleri bile terc羹me ettirmek i癟in yar覺 i癟erisindeler. rnein sadece yar覺m sayfas覺 sahibi i癟in yeterli olan bir standart formun on sayfas覺n覺 birden cebren 癟evirttikleri 癟ok olmutur. Ha bi de 66 (ama baz覺 rivayetlere g繹re 69) dil bilen fakat telefonda T羹rk癟e kelimeleri doru bir ekilde bile telaffuz edemeyen, hatta daha 繹nce baka bir yerde bahsettiim gibi Kril ve Latin alfabelerini dahi birbirinden ay覺ramayan terc羹me b羹rosu sahipleri yok deil g羹zide 羹lkemizde.

Aslan覺n az覺ndaki ekmei kapmak i癟in eitimli olman覺n bir engelleyici unsur olmaya balad覺覺 genel g繹r羹 haline gelmeye balad覺 bile

Nizamettin Yigit wrote:

Selcuk Akyuz wrote:

Ne yazık ki 繹yle. Ben normalde olması gerekeni ve suistimalin olmadığı durumu s繹ylemiştim. Vaktiyle bir başka tartışma konusunda, noterlerin hayır bizim yeterince terc羹manımız var dediği bile vakidir diye yazmıştım. Halbuki noter icra etmiş olduğu fonksiyon bakımından birilerine iş dağıtma değil halkın işini yapma onların ihtiya癟larına cevap verme konumundadır. Yani gelen her bir 癟evirmen adayı eğer yemin zabtını imzalıyor ise ve o dili bildiğini belgeliyor ise, mevcut kanunlar bakımından yeminli 癟evirmen olmamasına bir sebep yok.

Bir yakınım diplomasıyla gitmişti bir notere Size bu alanda 癟eviri yapayım idye! nce
- diploma var mı?
- var.
- Bakıyor. ee ama ben bu diplomayı anlamam. Bak sana bir kart vereyim. Bu arkadaş bizim yeminli terc羹manımız. O bunu 癟evirsin. Sonra bakarız bu diploma bu işler i癟in olur mu olmaz mı?

Ben de oradayım. Tabi ve burnumu sokuyorum:
YK'羹n denk saydığı diplomayı niye siz tekrar 癟evirtmek istiyorsunuz ki?

- Başkatip bey bakıyor. Arkadaşlar kusura bakmayın size bu konuda yardımcı olamıyacağız!

İşin gere癟eği noterlik kurumunun da ayrı bir dert olduğu s繹zkonusu. Resmi evrakların orjinalitesini sağlayamamaktan kaynaklanıyor her şey. 繹z羹m olarak da Noterlik m羹essesi oluşmuş. AB giriş s羹recinde değişeceğini 羹mit ediyorum.

Bazı 羹lkelerde noterin evrakı anlaması gerekmiyor. Evraka yazılan şu kimlikli adam bu metni yanımda yazdı veya/ve imzaladı diyor o kadar! Kimlik bilgilerinizi de 羹zerine yazıyor. Metinde bir kanunsuzluk s繹zkonusu ise o sizin kendi probleminiz. Hem de kucak dolusu para 繹demeniz de gerekmiyor. Hemen her banka şubesi, resmi kurumdan bir kişi noter ve bu iş sorun 癟繹zmek i癟in yapıldığından genelde bedava!

Mustafa Altinkaya
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
a覺rd覺m Apr 29, 2005

G繹ndermi olduunuz yorumlar ve aktard覺覺n覺z tecr羹beler i癟in 癟ok teekk羹r ediyorum. Cevaplar覺 okuyunca hakikaten 癟ok a覺rd覺m. Ger癟i T羹rkiye'de yaayan birisi olarak belki de 癟ok a覺rmamam laz覺md覺. Bu iin daha kat覺 kurallar覺 olduunu d羹羹nm羹t羹m belki de ondan a覺rd覺m.
Herkese sevgi ve sayg覺lar...

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
yeminli terc羹man olan b羹ro sahipleri May 3, 2005

Bir癟ok b羹ro sahibinin onlarca dilde yemini vard覺r ama ge癟enlerde bir b羹ro sahibi bana yeminli terc羹manlar覺n kendi adlar覺na terc羹me b羹rosu kuramayacaklar覺n覺, kursalar bile yapt覺klar覺 癟evirinin alt覺na kendi imzalar覺n覺 atamayacaklar覺n覺, yasal olarak b繹yle bir yasak olduunu belirtti... Bu doru mu acaba? Ge癟enlerde bu konuyu 襤stanbul Defterdarl覺覺'nda ifahen bir yetkiliye sorduumda cevab覺 bilmediini, bir dilek癟eyle bavurursam cevab覺 posta ile iletebileceklerini belirtti. D羹n dilek癟eyi g繹nderdim ama cevab覺 ne zaman gelir, Allah bilir.. Bu konuyu bilen var m覺 aran覺zda peki?

Mustafa Altinkaya
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Dilek癟e cevab覺 May 3, 2005

Baybars Bey
襤lgili yere g繹ndermi olduunuz dilek癟enin cevab覺n覺 burada yay覺nlayabilirseniz memnun olurum.

Teekk羹rler...

MA

Baybars Araz wrote:

Bir癟ok b羹ro sahibinin onlarca dilde yemini vard覺r ama ge癟enlerde bir b羹ro sahibi bana yeminli terc羹manlar覺n kendi adlar覺na terc羹me b羹rosu kuramayacaklar覺n覺, kursalar bile yapt覺klar覺 癟evirinin alt覺na kendi imzalar覺n覺 atamayacaklar覺n覺, yasal olarak b繹yle bir yasak olduunu belirtti... Bu doru mu acaba? Ge癟enlerde bu konuyu 襤stanbul Defterdarl覺覺'nda ifahen bir yetkiliye sorduumda cevab覺 bilmediini, bir dilek癟eyle bavurursam cevab覺 posta ile iletebileceklerini belirtti. D羹n dilek癟eyi g繹nderdim ama cevab覺 ne zaman gelir, Allah bilir.. Bu konuyu bilen var m覺 aran覺zda peki?

sule440
English to Turkish
Yurtd覺覺nda yeminli terc羹manl覺k yapmak i癟in ne yapmak gerekir? Jan 10, 2008

Forumda g繹rd羹羹m arkadalardan baz覺lar覺 T羹rkiye de deil yurtd覺覺nda terc羹manl覺k yapmaktalar. Yurtd覺覺nda yeminli terc羹manl覺k yapmak i癟in bu hak nas覺l al覺n覺yor? Bu konuda bana acil bilgi verirseniz 癟ok memnun olurum.

Herkese kolay gelsin.

[Subject edited by staff or moderator 2008-01-10 13:08]

chevirmen  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
B羹ro Jan 10, 2008

evirmenler kendi adlar覺na bir ah覺s irketi kurduklar覺nda, belgelerin alt覺na imza atabilmek i癟in sadece yemin zab覺tlar覺n覺n olmas覺 yeterli. Kuramama diye bir ey s繹z konusu deil.

Yaln覺z yemin zab覺tlar覺n覺n olduu noterle 癟al覺malar覺 gerekir.

Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
lkeden 羹lkeye deiebilir Jan 15, 2008

sule440 wrote:

Forumda g繹rd羹羹m arkadalardan baz覺lar覺 T羹rkiye de deil yurtd覺覺nda terc羹manl覺k yapmaktalar. Yurtd覺覺nda yeminli terc羹manl覺k yapmak i癟in bu hak nas覺l al覺n覺yor? Bu konuda bana acil bilgi verirseniz 癟ok memnun olurum.

Herkese kolay gelsin.

[Subject edited by staff or moderator 2008-01-10 13:08]

Her 羹lkenin mevzuat覺n farkl覺 olabilir. Bu konuda T羹rk癟e forumda biraz ararsan覺z bilgi bulman覺z m羹mk羹n. Ben daha 繹mnce tart覺覺ld覺覺n覺 hat覺rl覺yorum.

Kolay gelsin

OLDTRAFFORD
English to Turkish
T羹rkiye'de Terc羹man Nov 3, 2008

Merhaba,

Ben 襤ngilizce retmenliinde okuyorum. 4. s覺n覺ftay覺m.

M羹tercim-terc羹man olmak i癟in KPDS'den 80 (B) ve 羹zeri not almam yeterli mi?

Yeterliyse terc羹me b羹rosu a癟abilir miyim?

Yeminli olmakla olmamak aras覺ndaki farklar nelerdir? Yeminli'de olabilir miyim?

Terc羹man olmak i癟in illaki mezun olmaya gerek var m覺 ?

Noterlik ilemler nelerdir?

[Edited at 2008-11-03 07:26]

[Edited at 2008-11-03 07:49]

gizem turkish
English to Turkish
+ ...
Baybars Bey'in Sorusu Nov 3, 2008

Bu konudaki tek kural u: Kiisel belgelerinizin ya da sahibi olduunuz irket belgelerinin 癟evirisinin alt覺na imza atamaz, noter onay覺 yapt覺ramazs覺n覺z. Terc羹man覺n ba覺ms覺z, tarafs覺z olmas覺 gerekir.

Size, biz dahil onlarca terc羹me b羹rosu sahibi yeminli terc羹man ad覺 sayabilirim.

Muhtemelen, size aktaran, eer kas覺tl覺 bir niyeti yoksa bu meseleyi yanl覺 anlam覺 olmal覺...

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yeminli Terc羹man

Advanced search

Translation news in Turkey

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. Its a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs