Mobile menu

Official Bloopers: "Resmi" sitelerimizin ─░ngilizce sayfalar─▒
Thread poster: Sel├žuk Budak

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 18:46
English to Turkish
+ ...
May 11, 2005

Efendim ─░nternet kazan ben kep├že, bloopers ar─▒yorum. ┼×├Âyle se├žmece, ├Âzg├╝nlerinden, g├╝zellerinden. ├ľnceden bildi─čim bir ┼čeyi bug├╝n bir kez daha fark ettim: bloopers konusunda uza─ča gitmemize gerek yok. A├ž─▒n herhangi bir resmi dairenin sitesini, t─▒klay─▒n ─░ngilizcesini ve se├žin se├žebildi─činiz kadar.

┼×u Chicken Translate konusunda (Antalya san─▒yordum, ama rivayet odur ki Yalova'daki bir restorana aitmi┼č) bir ┼čeyler ararken Yalova valili─činin sitesine gittim. Yalova'ya ait g├╝zel bir iki foto─čraf bulur da link veririm diye: G├╝zel bir g├╝nbat─▒m─▒. Yalova'da g├╝nbat─▒m─▒ muhte┼čemdir. ─░zleyeniniz oldu mu?

Neyse: http://www.yalova.gov.tr/
Se├žimimizi ─░ngilizce yapt─▒k. Daha men├╝y├╝ g├Âr├╝r g├Ârmez, dudaklar─▒mda tebess├╝m belirdi. "Evereka" diye sevindim, ama i├žim de c─▒z etmedi de─čil hani:

Sivil toplum kurulu┼člar─▒ = civil social foundations
─░lgili linkler = concerning links
g├Âr├╝┼č ve ├Âneriler = your ideas and proposals

Sak─▒n ola, "civil social foundations" linkine, oradan da "assemblies"e t─▒klamay─▒n, ├ž├╝nk├╝ "The Yalova Department of Struggling Assembly Against Tuberculosis"e rastlay─▒p g├╝lme krizine girerseniz, sorumluluk kabul etmem.
E─čer "siyasi partiler" linkine t─▒klar iseniz, "├ľDP"nin (├ľzg├╝rl├╝k ve Dayan─▒┼čma Partisi)─░ngilizcesinin "Freedom Lover and Cooperation Party," EMEP'in (Eme─čin Partisi) "Manpower Party" oldu─čunu ├Â─črenirsiniz.
┼×uras─▒ kesin ki, e─čer link vereceksem, bu asla "resmi" bir sitenin linki olmamal─▒.

Acaba diyorum, g├Ân├╝ll├╝lerden bir "komisyon" kurup hayr─▒na ┼ču resmi sitelere bir el mi atsak?

SB

[Edited at 2005-05-14 16:50]

Direct link Reply with quote

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 17:46
Member
English to Turkish
Horsepower Party de var m─▒? May 11, 2005

Ya Sel├žuk, Allah senden raz─▒ olsun, ne diyeyim, sabahtan beri ba┼č─▒m ├žatl─▒yordu burada, bir g├╝ld├╝m bir g├╝ld├╝m ba┼ča─čr─▒m ge├žti

Parti adlar─▒n─▒n hepsinin ├ževirisi bir harika. "The Parties Out of Thre Parliament" ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda s─▒ralananlar aras─▒nda Commonist Party, Social Publician Party ve s─▒k─▒ durun, The Light Turkey Party yer al─▒yor! Yani vatanda┼č, T├╝rkiye'den ├žok bunald─▒ysan ├ž├Âz├╝m The Light Turkey Party'de, enflasyon, yolsuzluk ve ┼čimdi burada sayamayaca─č─▒m─▒z bilumum problemleri hafif dozda ya┼čamak i├žin oyum The Light Turkey Party'ye. Madem ├ž├Âzemiyoruz, bari katran oran─▒n─▒ d├╝┼č├╝relim.

Ger├žekten, ne yap─▒labilir? Ben bunu yurtd─▒┼č─▒ndaki ├že┼čitli i┼čletmelerin T├╝rk├že sayfalar─▒ i├žin de d├╝┼č├╝nd├╝m pek ├žok kez, en ba┼čta da ├ževiri b├╝rolar─▒n─▒n. Sorun bir "task force" ├Ârg├╝tlemekte de─čil, bu adamlara veya m├╝esseselere nas─▒l yakla┼čmak gerekti─činde as─▒l. Benim bir iki te┼čebb├╝s├╝m oldu, ├ževiri b├╝rolar─▒yla ama. Sadece bir tanesinden cevap ald─▒m, asl─▒nda ├ževiri b├╝rosu ama T├╝rk├že facialar─▒yla dolu sayfas─▒, bir nevi yan i┼či olan uluslararas─▒ ticaret sayfas─▒yd─▒. Adam─▒n cevab─▒, "Sahi, her yerden teklif al─▒yoruz, bir tek T├╝rkiye'den hi├ž ba┼čvuru olmad─▒ bug├╝ne kadar, me─čer ne dedi─čimiz anla┼č─▒lm─▒yormu┼č," kabilindendi. Benden fiyat istedi, fiyatlar─▒m─▒ verdim ve s─▒rf internette d├╝zg├╝n T├╝rk├že g├Ârme ad─▒na, o sayfan─▒n d├╝zeltilmesi i├žin ├žok daha ucuza yard─▒mc─▒ olabilece─čimi de belirttim. Ama bir daha ses ├ž─▒kmad─▒. (E yani fiyatlar─▒m da herkesinkinden farkl─▒ de─čil, ├Âyle olsa zaten hi├ž i┼č yapamam.)

Sonu├žta i┼č yine ├ževirinin profesyonel bir u─čra┼č olarak kabul edilip sayg─▒ g├Ârmesine geliyor. Yalova kaymakaml─▒─č─▒n─▒n sayfas─▒n─▒ belki de belediyeden birinin kolejde okuyan ye─čeni ├ževirdi, en acemisinden de olsa profesyonel bir ├ževirmenin i┼či de─čil o, belli. Ama bunu daha ├ževiri b├╝rolar─▒na anlatam─▒yoruz ki. Bir ba┼čka ├Ârnek: ─░ngilizce konu┼čulan bir ├╝lkedeki s─▒─č─▒nma evinin T├╝rk kad─▒nlar─▒na y├Ânelik bro┼č├╝r├╝. Kad─▒n oldu─čum i├žin ├Âzellikle bana yapt─▒rmak istedi proje sorumlusu, duyarl─▒l─▒k katacakm─▒┼č─▒m. Kad─▒n duyarl─▒l─▒─č─▒ndan ├Ânce anla┼č─▒l─▒rl─▒k laz─▒m oraya, han─▒m, dedim ben de. Redaksiyon i┼čiydi, metnin redakte edilemez durumda oldu─čuna, ancak yeniden ├ževrilebilece─čine de ikna oldu, ama zaten as─▒l sorunun profesyonel ├╝cretleri ba┼čtan kabul etmemi┼č olmas─▒ oldu─čuna, benim ├╝cretimin de bu piyasadaki normal ├╝cretlerden y├╝ksek olmad─▒─č─▒na ikna olamad─▒. "A Turkish woman abused by her partner" ifadesinin "Orta─č─▒ taraf─▒ndan k├Ât├╝ye kullan─▒lan T├╝rk kad─▒n─▒" diye ├ževrilmi┼č oldu─ču bir bro┼č├╝rden bahsetmekteyim. Ve bununla da kalm─▒yor, neredeyse tek bir kelimenin d├╝zg├╝n yaz─▒lm─▒┼č, yerinde kullan─▒lm─▒┼č olmamas─▒ndan, inan─▒lmaz imla hatalar─▒ndan anl─▒yorum ki bir ├ževirmenin de─čil, "alingual" (bkz. ilgili forum konumuz) bir vatanda┼č─▒m─▒z─▒n elinden ├ž─▒km─▒┼čt─▒ o metin.

Bir yandan uluslararas─▒ alanda inan─▒lmaz @%&!# bir T├╝rk├že yerle┼čiyor yava┼č yava┼č, fark─▒ndaysan─▒z, bir yandan T├╝rkiye'deki bilumum kurumlar ve ┼čirketler, var olmayan bir ─░ngilizce ile uluslararas─▒ alanda kendilerini ifade etmeye u─čra┼č─▒yorlar. Sonu├žta as─▒l ama├ž, yani ileti┼čim, ortadan kalkm─▒┼č oluyor. Ne yap─▒labilir, nas─▒l yap─▒labilir, ger├žekten bir ┼čey d├╝┼č├╝nemiyorum ben art─▒k.

[Edited at 2005-05-11 13:17]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 17:46
Dutch to Turkish
+ ...
Bir blooooper kayna─č─▒ da benden May 11, 2005

Baz─▒lar─▒n─▒z izliyor olabilir ama ben size TRT INT in de nadiren de olsa ( ) g├╝zel ├ževirileri oluyor.

Ancak yine de di─čer resmi kurumlara g├Âre daha iyi durumda. Sadece T├╝rk├že-─░ngilizce web sitelerine bak─▒p onlara d├╝zeltme teklifi vermekle ilginenlere bir ├Âneri de benden.

Bu ama├žla bir domain name kaydedip teklifler sunmaya ne dersiniz. Domain name'de karar k─▒ld─▒─č─▒n─▒zda beni aray─▒n, web hostinginiz benden...

Yani bendensiniz...!

Veya veb konuk├žunuz olay─▒m m─▒ deseydim...:)

Bu olmasa da nadiren de olsa resmi web sitelerine girip b─▒rak─▒n ingilizceyi T├╝rk├želerine bakmak, ba┼ča─čr─▒lar─▒n─▒za iyi geliyorsa bu aktiviteyi ba┼čkalar─▒na daha h─▒zl─▒ duyurun. Aspirin ve parcetamol fiyatlar─▒ ucuz olsa da bedava de─čil hani...

Sa─čl─▒cakla kal─▒n,

N. Yi─čit

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 18:46
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
My Lesson in four Mountains May 15, 2005

Rivayet odur ki K├╝lt├╝r Bakanl─▒─č─▒'n─▒n sitesinde "Dersim d├Ârt da─č i├žinde" t├╝rk├╝s├╝n├╝n├╝n ingilizce ├ževirisinde aynen b├Âyle deniyormu┼č: "my lesson in four mountains" ta ki birisi bunu farkedip sourtimes'a (ek┼či s├Âzl├╝─če) yaz─▒ncaya kadar.

Rivayet edilen yerde, T├╝rk├že t├╝rk├╝lere ba┼čka ├Ârnekler de verilmi┼č:

All─▒ turnam = my red crane
E┼čk─▒ya d├╝nyaya h├╝k├╝mdar olmaz = Desterados Can Not Rule Of
The World
Yollar─▒na Baka Baka Kald─▒ G├Âzlerim = Looking At The Road
Karde┼čin duymaz = Your Sister Doesn't Hear
Olmasa mektubun = If Your Letter Didn't Exist

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Official Bloopers: "Resmi" sitelerimizin ─░ngilizce sayfalar─▒

Advanced search

Translation news in Turkey

LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs