Mobile menu

Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7] >
Blue Board & T├╝rkiye'deki ├ževiri i┼čverenlerini kapsayacak benzer bir veri taban─▒ projesi
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 17:34
Member
English to Turkish
Jun 20, 2005

Selamlar,

Bug├╝n bir meslekta┼č─▒m─▒zla BB konusu g├╝ndeme geldi de ilk defa merak ettim, ve tabii kendi BB davran─▒┼č─▒m─▒n da ne kadar isabetli oldu─čunu merak etmeye ba┼člad─▒m. Dolay─▒s─▒yla sizlere de sorup, en az─▒ndan kendi durumumu sizinkilerle k─▒yaslayarak de─čerlendirmek istiyorum.

Bakt─▒m, ┼čimdiye kadar 7 ki┼čiye giri┼č yapm─▒┼č─▒m BB'de. Biri hari├ž hepsi 5. ┼×imdi bunlar─▒n ilk 2-3'├╝ acemilik asl─▒nda, bir tane i┼č yapt─▒m, paras─▒n─▒ hemen ald─▒m diye tutup hemen 5 vermi┼čim adamlara. Bunun herhangi bir sak─▒ncas─▒ da olmam─▒┼č, zaten d├╝zg├╝n yerler, nitekim benden ├Ânce de bir s├╝r├╝ 5'leri varm─▒┼č, benden sonra da olmu┼č. Ama ┼čimdi bak─▒nca, tek bir deneyime dayanarak BB giri┼či yapman─▒n do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Pi┼čman oldu─čum bir BB giri┼čim de var a├ž─▒k├žas─▒, ama ┼ču anda d├╝zeltme imk├ón─▒m yok. Sonu├žta bu tek bir ana ili┼čkin duygu ve d├╝┼č├╝nceleri ifade etti─či i├žin iyice ├Âl├ž├╝p bi├žmeden giri┼č yapmamak laz─▒m galiba.

Sizin d├╝┼č├╝nceleriniz, deneyimleriniz nedir? BB giri┼člerini nas─▒l yapt─▒n─▒z, daha ├Ânemlisi, herhangi bir etkisini g├Ârd├╝n├╝z m├╝? Falan...

[Edited at 2005-06-26 21:58]

Direct link Reply with quote

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 19:34
English to Turkish
+ ...
BB giri┼čleri bazen ├Ânemli, bazen de─čil! Jun 20, 2005

6-7 BB giri┼či de benim var. Bunlardan sadece bir tanesi "tek seferlik" bir i┼če ait.

Normalde BB giri┼činde k─▒stas─▒m, m├╝┼čterinin d├╝zenli olup olmad─▒─č─▒d─▒r. Yani s├╝rekli ├žal─▒┼č─▒yorsam, olumlu bir BB giri┼či yapmakta teredd├╝t etmem. S├Âz├╝n├╝ etti─čim tek istisna, asl─▒nda bana prozdan de─čil, ba┼čka bir yerden ula┼čan bir terc├╝me b├╝rosuydu. ─░lk "international" i┼čimdi ve g├Âz├╝m├╝ karart─▒p girmi┼čtim.

BB'yi sadece giri┼čler i├žin kullanm─▒yorum elbette. ─░┼č teklifi ister prozdan gelsin, ister ba┼čka kanallardan veya do─črudan, ilk ├Ânce BB'yi kontrol ederim. Bununla da yetinmem, ge├žmi┼čteki i┼č ilanlar─▒na bakar─▒m. ─░┼č sirk├╝lasyonu konusunda bir fikir edinmek i├žin. Daha sonra internet sitelerini incelerim: A├ž─▒k adresleri, telefonlar─▒, fakslar─▒ var m─▒d─▒r, site i├žerik a├ž─▒s─▒ndan ne d├╝zeydedir, vs. Teredd├╝te d├╝┼čt├╝─č├╝m durumlarda whois kay─▒tlar─▒na da bakar─▒m. Abartt─▒─č─▒m d├╝┼č├╝n├╝lebilir, ama ├Âyle.

Belki de ┼čans eseri, ┼ču ana kadar hi├žbir olumsuzluk ya┼čamad─▒m. Hatta, hakk─▒nda BB'de ├žok k├Ât├╝ ┼čeyler yazan bir b├╝ro y├╝kl├╝ bir i┼č ├Ânerisiyle geldi─či zaman, "Hakk─▒n─▒zda BB'de ┼č├Âyle ┼č├Âyle ┼čeyler yaz─▒yor, dolay─▒s─▒yla teredd├╝t etmem do─čald─▒r" deyip, ├╝cretin yar─▒s─▒n─▒ pe┼čin istemi┼čtim. Hi├žbir sorun ya┼čamad─▒─č─▒m gibi, d├╝zenli bir m├╝┼čteri olmu┼čtu. Ben de BB'ye olumlu bir not d├╝┼čm├╝┼čt├╝m.

Bir uyar─▒ notu: ├ľzellikle olumsuz BB giri┼člerinde ki┼čisel fakt├Ârler olabilece─čini g├Âz ├Ân├╝nde bulundurmakta yarar var. Yani bir ┼čirket, acente, vs. salt birka├ž ki┼čiden olumsuz puan ald─▒ diye bir kenara itmek do─čru de─čil. Bu, ├ževirmenin kendisinden de kaynaklanabilir (verilen s├╝reye uymama, ├ževirinin m├╝┼čteri taraf─▒ndan geri ├ževrilmesi, vs.). Dolay─▒s─▒yla BB'deki "rating"in, yukar─▒da ├Âzetlemeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m di─čer etkenlerle birlikte de─čerlendirilmesi gerekir.

Ki┼čisel kural─▒m:
1. Toplamda k─▒rk y─▒lda bir i┼č ├ž─▒k─▒yorsa (t├╝m dillerde) ve bir iki olumlu puan alm─▒┼čsa = ? Yani BB'yi dikkate almam.
2. ─░┼č sirk├╝lasyonu fazlaysa (T├╝rk├že olmas─▒ gerekmez) ve fakat birka├ž ki┼čiden d├╝┼č├╝k puan alm─▒┼čsa = Hi├ž korkma
3. BB giri┼čleri ne olursa olsun, T├╝rkiye'nin do─čusundaysa = ?

Herkese bol BB giri┼čli g├╝nler diliyorum.
SB

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Taraf Jun 22, 2005

Bence burada tamamen yanl─▒ bir tutum sergileniyor. Kapitalist bir ├žark sa├žma bir ┼čekilde i┼čletiliyor. Adam bana 2-3 defa ├Âdeme yapm─▒┼č, ┼čimdi y├╝zlerce mailden sonra ya ├Âdeme yapm─▒yor ya da ebesinin new york'unda payable bir ├žek├žik (ve yanl─▒┼č tutarl─▒) g├Ânderiyor. Staf─▒m─▒z ne yap─▒yor, gidip ona soruyor, yaw sen b├Âle b├Âle yapmad─▒n di mi can─▒m?, diyor. O da "evet ben terc├╝man─▒n ┼čeyini ┼čettim" demiyor elbet, yok yahu, yalan vallahi, iftira diyor. Staf hemencecik buna inan─▒veriyor. Ve bunun ├╝zerine verdi─či destek ve harcad─▒─č─▒m saatler sonu├žsuz kald─▒─č─▒ i├žin "yetersiz destek" notu verdi─čimde bana kafa tutuyor staf ve "beni i┼čimden mi ettircen len" deyip sayfalarca kudoz rules kopyal─▒yor. Ama, sonu├ž olarak, hi├žbir ┼čekilde madur ├ževirmenin derdime derman bulunmam─▒┼č oluyor. Yahu karde┼čim sil entry'imi, a─č─▒z dala┼č─▒ falan s├Âz konusu bile de─čil, ┼čerefsizim bir daha i┼č yaparsam ve entry girersem herhangi bir yere ve herhangi bir ┼čekilde diyorum, amaa yine ayn─▒ c├╝mleler ayn─▒ tav─▒rlar..

Netice;
1-BB girmeden 100 defa d├╝┼č├╝nmeli.
2-Girdikten sonra bunun sonu ne olur diye 1000 defa d├╝┼č├╝nmeli.
3-Staff zerre kadar yard─▒mc─▒ olamasa da arkada┼č─▒n proz kariyerini g├Âz ├Ân├╝nde bulundurarak ona mutlaka 5 ├╝zerinden 5 vermeli.

[Edited at 2005-06-22 11:42]

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Hakikat o kadar da g├Âreceli olmasa gerek can─▒m 8 > ) Jun 22, 2005

Serkanc─▒m, bu anlatt─▒─č─▒n olay─▒n b├╝t├╝n ayr─▒nt─▒lar─▒n─▒ ben biliyorum, biliyorsun. Hatta yanl─▒┼č bir ┼čey s├Âylemi┼č olmamak i├žin iki dakika ├Ânce tekrar kontrol ettim. Kusura bakma ama tam b├Âyle oldu─čundan emin misin? ├çok fazla bir ┼čey s├Âylemek istemiyorum ama, birincisi, Staff'in "ona da" sormas─▒ ├žok normal, iki taraf─▒n da meram─▒n─▒ ├Â─črenmek zorunda, de─čil mi? ─░kincisi, bu Staff'in i┼či de─čil, Staff'in de, benim de sana s├Âylemi┼č oldu─čumuz gibi Jobs Mods'un i┼či. H├ól├ó neden ba┼čvurmad─▒n?

Staf─▒m─▒z ne yap─▒yor, gidip ona soruyor, yaw sen b├Âle b├Âle yapmad─▒n di mi can─▒m?, diyor. O da "evet ben terc├╝man─▒n ┼čeyini ┼čettim" demiyor elbet, yok yahu, yalan vallahi, iftira diyor. Staf hemencecik buna inan─▒veriyor. Ve bunun ├╝zerine verdi─či destek ve harcad─▒─č─▒m saatler sonu├žsuz kald─▒─č─▒ i├žin "yetersiz destek" notu verdi─čimde bana kafa tutuyor staf ve "beni i┼čimden mi ettircen len" deyip sayfalarca KudoZ rules kopyal─▒yor.

Verdi─čin destek notuna gelince, senin takdirindir. Ama verdi─čin destek notu, manavdan ─▒srarla aspirin isteyip, adam "Bizde aspirin sat─▒lmaz, eczaneye git karde┼čim" deyince de g├Ârevini yapmad─▒ diye onu Manavc─▒lar Birli─či'ne ┼čik├óyet etmeye benziyor. Ayr─▒ca "Beni i┼čimden mi ettircen len" dememi┼č sana, oray─▒ kesinlikle yanl─▒┼č anl─▒yorsun -i┼činden olmaz zaten o, soyad─▒na bir daha bak istersen -"Senin benden istedi─čin, benim i┼čimin gereklerini yapmamam─▒ gerektiren bir ┼čey" diyor. Bir daha okusan gidip. ─░stedi─čin ┼čeyi yapamamas─▒n─▒n nedeni de ├žok basit, mevzuata uygun de─čil. Bunu a├ž─▒klamak i├žin de kurallar─▒ yap─▒┼čt─▒rm─▒┼č bir daha i┼čte. Ve hi├ž yapmak zorunda olmad─▒─č─▒, hatta asl─▒nda yapmamas─▒ gereken bir ┼čey daha yap─▒yor, mevzuattaki zaaf─▒n fark─▒nda olundu─čunu ve tam da ┼ču s─▒ralar bunu de─či┼čtirmek i├žin u─čra┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ anlat─▒yor sana. Adam─▒n can─▒na okumu┼čsun, dar─▒lma ama, ben olsam valla onun yar─▒s─▒ kadar sab─▒r g├Âstermezdim.

Netice;
1-BB girmeden 100 defa d├╝┼č├╝nmeli.
2-Girdikten sonra bunun sonu ne olur diye 1000 defa d├╝┼č├╝nmeli.
3-Staff zerre kadar yard─▒mc─▒ olamasa da arkada┼č─▒n proz kariyerini g├Âz ├Ân├╝nde bulundurarak ona mutlaka 5 ├╝zerinden 5 vermeli

Girmeden d├╝┼č├╝nmeli, kat─▒l─▒yorum. Ama 100'e gerek yok; ayr─▒ca, 100 de─čil 100 milyon defa d├╝┼č├╝nsen yine yapabilece─čin bir ┼čey yok. Senelerce iyi ├Âdeme yapan bir outsourcer, g├╝n├╝n birinde yapmayabilir. Tersi de ge├žerli tabii ki.

BB'de ┼č├Âyle bir ┼čey var, bunu herkes biliyor mu emin de─čilim, forumlarda g├╝ndeme gelmi┼čtir ama... Freelancer'─▒n girdi─či entry'ye outsourcer cevap yaz─▒nca -T├╝rk├žeye bak yarabbim, bi de ├ževirmen olacaz; buna da reply deseymi┼čim bari, neyse- o "entry" kapan─▒yor, bir daha edit/delete yap─▒lam─▒yor. Baz─▒ outsourcer'lar─▒n kendilerine g├╝zel puanlar veren ki┼čilere ├žok nazik bir ┼čekilde sistemli olarak te┼čekk├╝r etti─čini g├Âr├╝p, ay ne kibar insanlar diyoruz ya hani. O, bunun i├žin asl─▒nda. Ben de mesela bir yere i┼č yapt─▒m. ─░┼či almadan ├Ânce BB'ye bakm─▒┼čt─▒m. Ona yak─▒n 5 var, adam da hepsine te┼čekk├╝r etti─či gibi, bir de "Bana bunu yazan falanca da ├žok iyi bir ├ževirmen, b├╝t├╝n outsourcer'lara kendisini tavsiye ederim" falan demi┼č. Sadece BB'ye de─čil, pp_list'e de bakm─▒┼čt─▒m, orada da ├žok iyiydi adam─▒n sicili. Gelgelelim, benim param─▒ 3 ayda ├Âdedi. Yine de buradan adam─▒n vayy ┼čerefsiz oldu─ču sonucunu ├ž─▒kar─▒yor de─čilim. Herkesin zaman zaman ├Âdeme s─▒k─▒nt─▒s─▒ olabilir, benim elli sefer telefonum kesildi mesela, hatta T├╝rkTelekom'a h├ól├ó borcum var galiba (Ankara powwow'a niye kat─▒lamad─▒m san─▒yorsunuz ) ┼×imdi ikinci i┼či vaktinde ├Âdeyecek mi bekliyorum, ├Âdemezse, ├žok p─▒r─▒l p─▒r─▒l olmayan bir giri┼č tabii ki yapaca─č─▒m, ama ├Âderse hemen bu ├Âdemenin ├╝st├╝ne olumlu giri┼či yapmam, daha beklerim. Oysa ilk ├žaylak zamanlarda olsa hemen, ayol ├žok nays to v├Ârk vit'i dayard─▒m. Neyse, bunlar─▒ merak edip a├žm─▒┼čt─▒m biraz da bu konuyu, ama yine laf─▒ uzatt─▒m, Serkan'la da papaz olacaz anla┼č─▒lan

Turkey
Turkish to English
+ ...
Olmaz Jun 22, 2005

Xola biliyorsun bahsetti─čin ki┼či benim ve s─▒rf sen istedi─čin i├žin buraya bir┼čeyler yazay─▒m dedim. Sana da staf─▒na da kesinlikle kat─▒lm─▒yorum, papaz olmak veya a─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdim ise hi├ž yok. Burada kestirip at─▒yorum, sonunun ├Âz├╝ ├╝├ž kuru┼čluk para de─čil, denge meselesi.. sayg─▒lar...

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Neyse, ben bu forumu Brigitte Bardot'dan bahsedelim diye a├žt─▒m zaten Jun 22, 2005

Serkan Dogan wrote:

Xola biliyorsun bahsetti─čin ki┼či benim ve s─▒rf sen istedi─čin i├žin buraya bir┼čeyler yazay─▒m dedim. Sana da staf─▒na da kesinlikle kat─▒lm─▒yorum, papaz olmak veya a─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdim ise hi├ž yok. Burada kestirip at─▒yorum, sonunun ├Âz├╝ ├╝├ž kuru┼čluk para de─čil, denge meselesi.. sayg─▒lar...

Bahsetti─čin ki┼či benim, ne demek, Serkan? ─░smini vererek ve senden al─▒nt─▒ yaparak, do─črudan sana cevap vererek yazd─▒m zaten. Kimlik belirtmeden imada bulunmu┼č de─čilim ki. A─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdin olmad─▒─č─▒n─▒ biliyorum da, ├žok tek tarafl─▒ konu┼čuyorsun, ben de buna cevap verme hakk─▒n─▒ kendimde g├Âr├╝yorum. Mekanizmay─▒ iyi bilmiyorsun anla┼č─▒lan, oysa mekanizma umuma kapal─▒ de─čil, FAQ'ye bakabilirdin her zaman; sana anlat─▒ld─▒─č─▒nda da dinlemiyorsun; yap─▒lmas─▒ imk├óns─▒z bir ┼čey isteyip yap─▒lmad─▒ diye su├žluyorsun; sonra da kestirip at─▒yorsun. E g├╝zel... yaln─▒z mesaj─▒nda ├želi┼čkili bir yan var, "staf─▒na da" laf─▒yla o en sona koydu─čun kelime birbirini g├Ât├╝r├╝yor.

Turkey
Turkish to English
+ ...
Denilen Jun 22, 2005

Ah be ├ľzden'cim, peki yani sana ne denir ki, galiba forum yaz─▒s─▒ silme se├žene─čim yok, yoksa nokta m─▒ koysam . sayg─▒lar & sevgiler

Xola wrote:

Serkan Dogan wrote:

Bahsetti─čin ki┼či benim, ne demek, Serkan? ─░smini vererek ve senden al─▒nt─▒ yaparak, do─črudan sana cevap vererek yazd─▒m zaten. Kimlik belirtmeden imada bulunmu┼č de─čilim ki. A─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdin olmad─▒─č─▒n─▒ biliyorum da, ├žok tek tarafl─▒ konu┼čuyorsun, ben de buna cevap verme hakk─▒n─▒ kendimde g├Âr├╝yorum. Mekanizmay─▒ iyi bilmiyorsun anla┼č─▒lan, oysa mekanizma umuma kapal─▒ de─čil, FAQ'ye bakabilirdin her zaman; sana anlat─▒ld─▒─č─▒nda da dinlemiyorsun; yap─▒lmas─▒ imk├óns─▒z bir ┼čey isteyip yap─▒lmad─▒ diye su├žluyorsun; sonra da kestirip at─▒yorsun. E g├╝zel... yaln─▒z mesaj─▒nda ├želi┼čkili bir yan var, "staf─▒na da" laf─▒yla o en sona koydu─čun kelime birbirini g├Ât├╝r├╝yor.

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Sayg─▒lar, sevgiler bizden... Jun 22, 2005

... demek i├žin t─▒klad─▒m sadece. Hadi ikili konu┼čmay─▒ b─▒rakal─▒m, bakars─▒n bu forum serpilir g├╝zelle┼čir, ama tabii belki de kavruk kal─▒r. Atas─▒n bir mailcik payla┼č─▒r─▒z kozlar─▒m─▒z─▒ sonra teke tek

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Blue Board Jun 22, 2005

Blue Board kullan─▒m─▒na ili┼čkin de─čil de ba┼čka bir konuda sorum olacak. Blue Board'da kayd─▒ olmayan bir ┼čirket ile ilgili merak etti─čim bir husus varsa ba┼čvuru mercii neresidir? Bildi─čim kadar─▒yla, forumlarda X ┼čirketi nas─▒l bir yerdir diye bir soru sorulam─▒yor, de─čil mi?

Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 11:34
English to Turkish
+ ...
Payment practices Jun 22, 2005

Baybars Araz wrote:

Blue Board kullan─▒m─▒na ili┼čkin de─čil de ba┼čka bir konuda sorum olacak. Blue Board'da kayd─▒ olmayan bir ┼čirket ile ilgili merak etti─čim bir husus varsa ba┼čvuru mercii neresidir? Bildi─čim kadar─▒yla, forumlarda X ┼čirketi nas─▒l bir yerdir diye bir soru sorulam─▒yor, de─čil mi?

Google'da ve Proz ve di─čer forumlarda bu kelimelerle bir arama yap─▒n, bir s├╝r├╝ kaynak bulacaks─▒n─▒z. Direkt link de verebilirim ama art─▒k Proz'da neresi "rakip site" diye link'e izin yok, neresi "zarars─▒z" kestiremiyorum. Belki ├ľzden kurallar─▒ daha iyi bildi─činden verebilir.

Aziz

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
BB'ye girebilirsin Jun 22, 2005

Baybars Araz wrote:

Forumlarda ├Âyle bir soru sorulam─▒yor, yani sorarsan sormu┼č olursun, ama silinir Ama BB'ye o ┼čirketi sen girebilirsin, Make Entry linkinden, hatta ┼čimdi yeni bir link daha koymu┼člar galiba, Track Entry diye, veya ad─▒ tam bu de─čilse bile o i┼člevi g├Âr├╝yor. Ayr─▒ca BB'yle s─▒n─▒rl─▒ kalmamak laz─▒m, Yahoo'da Business Practices Discussion ve aa, hayret bi┼čey, pp_list de─čilmi┼č bunun ad─▒, pp_dist'mi┼č, yukar─▒da yanl─▒┼č yazm─▒┼č─▒m neyse Payment Practices gruplar─▒ndan da bilgi bulunuyor mebzul miktarda. [Hatta bu gruplardan ilki, kendine amblem olarak z─▒mbay─▒ se├žmi┼č, niye, bilemeyece─čim art─▒k]

Aziz'in mesaj─▒n─▒ iyi ki ge├ž g├Ârm├╝┼č├╝m... insan─▒n kafas─▒ yar─▒l─▒nca link vermesi zor oluyor da [Bunlar rakip de─čil, ben de buran─▒n forumlar─▒ndan bulmu┼čtum. Proz forumlar─▒ ciddi bir kaynak asl─▒nda, tavsiye ederim ]

[Edited at 2005-06-22 14:04]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
BB, ├Ârt├╝ ve beklenti Jun 22, 2005

Ne akala diyeceksiniz, do─črudur. Alaka yok. ├ť├ž ayr─▒ mesaj atmaktansa, bir mesajda toplayay─▒m dedim.

BB:
Baybars'a: Aziz'in de dedi─či gibi, bir├žok kaynak var. "Bad agencies" diye ayl─▒k liste yay─▒nlayan yerler var. Hatta ├╝yeyseniz, arada bir size "├Âdeme yapmayan, doland─▒r─▒c─▒, vs." ┼čirketlerin, b├╝rolar─▒n g├╝ncelle┼čtirilmi┼č listesini g├Ânderiyorlar. Sonra google var, whois var.

Yukar─▒da yazm─▒┼čt─▒m bu whois meselesini. Her i┼č gibi, bu i┼čte de y─▒─č─▒nla doland─▒r─▒c─▒ var. Hatta, bu i┼či meslek edinenlerin say─▒s─▒ hi├ž de k├╝├ž├╝msenecek gibi de─čil. Salt bu t├╝r bir iki doland─▒r─▒c─▒n─▒n izini s├╝rmek amac─▒yla kurulmu┼č siteler oldu─čunu hat─▒rl─▒yorum. Aralar─▒nda ├Âyleleri var ki, her ay domain name de─či┼čtiriyor, yeni g├Âstermelik siteler a├ž─▒yor, birka├ž ├ževirmeni doland─▒rd─▒ktan sonra oray─▒ kapat─▒p ba┼čka siteler a├ž─▒yor. Hadi can─▒m, dedi─činizi duyar gibiyim. Ama do─čru. D├╝┼č├╝nsenize her ay ├╝├ž-be┼č terc├╝man─▒ doland─▒rmak bile yeterli, birka├ž bin dolar havadan kazanmak i├žin.

─░┼čte bu nedenle, whois kay─▒tlar─▒ ├Ânemli. E─čer ├žok yeni bir kay─▒tsa, soru i┼čaretidir. E─čer site i├žerik a├ž─▒s─▒ndan zengin de─čilse, faks, telefon, a├ž─▒k adres, vb. yoksa, e─čer PR0 ise, bu, dikkatli olunmas─▒ gerekti─či yolunda bir belirtidir.

├ľrt├╝:
Serkan ile Xola aras─▒ndaki a├ž─▒k diyalogun ├╝st├╝ndeki ├Ârt├╝ ├žok kal─▒n oldu─ču i├žin, alt─▒ndakileri pek g├Ârebildi─čimiz s├Âylenemez. Ya biraz daha a├ž─▒k yazmalar─▒n─▒, ya da Xola'n─▒n dedi─či gibi, "private" g├Âr├╝┼čmeye devam etmelerini ├Ânerebilirim.

Beklenti:
i┼čte burada bir alaka kurmak m├╝mk├╝n ├ľrt├╝ ile beklentiyi birle┼čtirirsek, "├Ârt├╝l├╝ beklenti" olur!

Her alanda oldu─ču gibi, ├Âdemelerde ya da genelde ├ževirmen-yay─▒nevi, ya da ├ževirmen-b├╝ro, vb. ili┼čkilerde ├Ârt├╝l├╝ beklentiler ├Ânemli bir yer tutar.

E─čer yay─▒nevinin, terc├╝me b├╝rosunun, ┼čirketin, vs. sizden bir beklentisi varsa, size kar┼č─▒ da daha dikkatli olacakt─▒r. Buna kar┼č─▒l─▒k, b├Âyle bir beklenti yoksa, dikkatsiz davranmakta bir sak─▒nca g├Ârmeyebilir.

Buna ba─čl─▒ olarak, X ┼čirketinin A eleman─▒ndan 5 puan, C eleman─▒ndan 1 puan ald─▒─č─▒n─▒ g├Ârebiliriz. Nihai anlamda bunlar─▒n ikisi de hi├žbir ┼čey ifade etmeyebilir. Ne A eleman─▒n─▒n verdi─či 5 puan, ┼čirketin size de ayn─▒ ┼čekilde dikkatli davranaca─č─▒n─▒, ne de C eleman─▒n─▒n verdi─či 1 puan ┼čirketin sizi de ayn─▒ ┼čekilde "sallayaca─č─▒" anlam─▒na gelmez.

Burada ├Ânemli olan, tek tek veya ortalama puanlar de─čil, genelde ┼čiketin-b├╝ronun toplam profili, ├Âzelde de size ili┼čkin beklentileridir. Bence i┼č al─▒rken dikkate al─▒nmas─▒ gereken en ├Ânemli fakt├Âr budur.
─░kisini birlikte veya ayr─▒ ayr─▒ de─čerlendirebilirsiniz:
1. E─čer bir ┼čirket-b├╝ro proza y├╝zlerce i┼č ilan─▒ vermi┼čse, normal olarak beklenen ┼čeyi bekleyebilirsiniz: her ┼čey d├╝zg├╝n giderse, ├Âdemenizi ├╝├ž a┼ča─č─▒ be┼č yukar─▒ zaman─▒nda yapacakt─▒r. Buradaki ├Ârt├╝l├╝ ├Ânkabul ┼čudur: S├╝rekli i┼či olan, i┼č ak─▒┼č─▒ yo─čun olan bir ┼čirket, a) ├╝├ž-be┼č kuru┼ča zaten tenezz├╝l etmez, b)s├╝rekli ├ževirmene ihtiyac─▒ oldu─ču i├žin, ├ževirmenlerin g├Âz├╝ndeki itibar─▒n─▒n zedelenmesini g├Âze alamaz.

2. E─čer bir ┼čirketin-b├╝ronun, sizden beklentisi varsa, yani sizinle ileride de ├žal─▒┼čmay─▒ umuyorsa, ├╝├ž-be┼č kuru┼č u─čruna sizi kaybetmeyi g├Âze almak istemeyecektir. Bu, kendi i├žinde a├ž─▒k ve anla┼č─▒l─▒r bir ┼čeydir. ("kaz-tavuk")

Sonu├žta bu da bir t├╝r "ticaret," ve ticaretin t├╝m dinamiklerini burada da g├Ârmek m├╝mk├╝n: hem nesnel, hem de psikolojik.

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
... Jun 22, 2005

Bilgiler i├žin sa─čolun arkada┼člar lakin ben yurtd─▒┼č─▒na ├žok fazla ├žal─▒┼čan bir insan de─čilim. Proz ├╝yeli─čimin bedelini ├ž─▒kartacak kadar i┼č yapsam yetiyor bana, bu nedenle benim derdim memleketimin b├╝rolar─▒... Verdi─činiz adresleri daha incelemeye f─▒rsat bulamad─▒m o nedenle bu adreslerde T├╝rkiye'deki b├╝rolar hakk─▒nda da ayr─▒nt─▒l─▒ bilgi bulup bulamayaca─č─▒m─▒ bilmiyorum. E─čer yoksa hi├ž u─čra┼čmayay─▒m

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Yine ben ama... Jun 22, 2005

Sel├žuk Budak'─▒n,

BB, ├Ârt├╝ ve beklenti

ba┼čl─▒kl─▒ mesaj─▒na de─činerek:

┼×irketin bir b├╝t├╝n olarak verdi─či izlenimin as─▒l ├Ânemli konu oldu─čuna kesinlikle kat─▒l─▒yorum. Benim as─▒l konu┼čmak istediklerim de bunlard─▒ zaten. Tabii ki ne kadar tecr├╝beli olunsa da k├╝lyutmaz olmak diye bir ┼čey yok, herkes yan─▒labilir, amiyane tabiriyle kele─če gelebilir. Veya bir ┼čirketin belli bir anda g├Âsterdi─či olumsuz -veya sonucu ├ževirmen a├ž─▒s─▒ndan olumsuz olan- davran─▒┼č, ille de onun batak├ž─▒ oldu─ču anlam─▒na gelmez. Ayn─▒ ┼čey bizim taraf i├žin de ge├žerli tabii. Kalite, b├╝t├╝nde pay─▒ olan bile┼čenlerden kabul edilir ve ├╝st├╝ d├╝zeyde olanlar─▒n─▒n belli bir y├╝zde s─▒n─▒r─▒n─▒n alt─▒na d├╝┼čmemesi ve bunun da zaman i├žinde belli bir tutarl─▒l─▒k g├Âstermesi demek. Bu ├žok soyut oldu...

Bir ┼čey daha s├Âyleyip hemen gidiyorum. Serkan'la aram─▒zdaki ├Ârt├╝l├╝ ikili konu┼čma i├žin kendi ad─▒ma ├Âz├╝r dilerim. Forum korsanl─▒─č─▒ yapm─▒┼č olduk bir nevi hakikaten. Konu Serkan'─▒n konusu oldu─ču i├žin ben ├Ârt├╝l├╝ konu┼čtum, benim ├Ârt├╝y├╝ nereye kadar a├žabilece─čim onun koyaca─č─▒ s─▒n─▒ra ba─čl─▒. A├ž─▒k├ža konu┼čmak isterse konu┼čal─▒m, belki de ben yan─▒l─▒yorumdur.

Bitti. Gittim

[Edited at 2005-06-22 14:43]

Kap─▒dan d├Ând├╝m, ├ž├╝nk├╝

Baybars Araz dedi ki:

benim derdim memleketimin b├╝rolar─▒... Verdi─činiz adresleri daha incelemeye f─▒rsat bulamad─▒m o nedenle bu adreslerde T├╝rkiye'deki b├╝rolar hakk─▒nda da ayr─▒nt─▒l─▒ bilgi bulup bulamayaca─č─▒m─▒ bilmiyorum. E─čer yoksa hi├ž u─čra┼čmayay─▒m

Yahoo'da T├╝rk├že ├ževirmenlerinin de gruplar─▒ var. Hatta bir tanesinin moderat├Âr├╝ olan sevgili arkada┼č─▒m─▒z belki bizi bilgilendirir, hat─▒rlam─▒yorum hi├ž ajanslarla ilgili bilgi payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ama, sorulabiliyordu galiba. Ama as─▒l diyece─čim ┼ču: Yahoo'da -veya ba┼čka yerde- neden T├╝rkiye'deki outsourcer'larla ilgili bir nevi payment practices grubu kurmuyoruz? Bir ┼čey yapmaya gerek yok ki, bir veri taban─▒ olu┼čmas─▒ i├žin sadece biraz zaman laz─▒m, sonu├žta herkesin katk─▒ olarak sundu─ču bilgilerle olu┼čuyor bu veri tabanlar─▒, i┼čte Proz'un BB'si de ├Âyle olu┼čmu┼č.

[Edited at 2005-06-22 14:57]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Free-lancer puanlamas─▒ Jun 23, 2005

Blue boardsuz kalmamak laz─▒m gibi. Ancak ben zaten fazla da bakma sans─▒m veya bakma ihtiyac─▒m olmuyor.

Blue bord gibi "freee-lancer" lar─▒n da puanlanabildi─či bir y├Ântem var m─▒?

Bir ajanstan menuniyeti ├Âlc├╝s├╝nde ajansla yeniden ├žal─▒┼čmay─▒ istemenin puanlamas─▒ kadar, bir ajans─▒n d├╝zenli i┼č yapan bir ├ževirici bulmas─▒ da ├Ânemli. Veya ├ževirici a├ž─▒s─▒ndan da kay─▒tlar son derece ├Ânemli.

B├Âyle bir site veyaboar veya forum bilen var m─▒?

Sa─člucakla

N. Yigit

Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Blue Board & T├╝rkiye'deki ├ževiri i┼čverenlerini kapsayacak benzer bir veri taban─▒ projesi

Advanced search

Translation news in Turkey

LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs