Mobile menu

Serbest Çevirmenin Dikkat etmesi gereken hususlar
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 00:20
Dutch to Turkish
+ ...
Jul 14, 2005

Merhabalar,

Bir ka├ž g├╝n ├Ânce Dizayn─▒rlarla ilgili yaz─▒dan hemen sonra bir ka├ž dakika d├╝┼č├╝n├╝p bir yaz─▒ da ingilizce post ettim.

Bu yaz─▒ dedi─čim gibi aceleye geldi ancak 21 tane maddenin her biri bir di─čerinden ├Ânemli. Dikkat edilecekler yaln─▒zca 21 tane de─čil bu da ba┼čka bir ger├žek.

E─čer baz─▒lar─▒ temel i┼čletme kural─▒ olan bu hususlara dikkat edilirse i┼č potansiyeli ve de m├╝┼čteri memnuniyetinin artaca─č─▒ndan ┼č├╝phe etmiyorum.

Sadece sizlerle de duyurarak payla┼čay─▒m istedim.
Link
http://www.proz.com/translation-articles/articles/465/

Hepinize bol ve memnun m├╝┼čteriler diliyorum.

Kolay gelsin

N. Yi─čit

Direct link Reply with quote

tontoon
Turkey
Local time: 01:20
German to Turkish
+ ...
Te┼čekk├╝rler Jul 16, 2005

Merhaba Nizamettin bey,

s├Âz├╝n├╝ ettiğiniz linke baktım. Ger├žekten ├žok yararlı bilgiler. Bazılarını b├Âl├╝k p├Âr├ž├╝k ben de uyguluyordum fakat insan hepsini b├Âyle derli toplu bir arada g├Âr├╝nce daha yararlı oluyor. Ke┬║ke bir de t├╝rk├žesi olsaydı da benim gibi ingilizce fukaraları daha rahat anlasaydı.

Elinize saglik...

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-16 15:43]

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Serbest Çevirmenin Dikkat etmesi gereken hususlar

Advanced search

Translation news in Turkey

LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs