Mobile menu

Serbest Çevirmenin Dikkat etmesi gereken hususlar
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 19:24
Dutch to Turkish
+ ...
Jul 14, 2005

Merhabalar,

Bir ka├ž g├╝n ├Ânce Dizayn─▒rlarla ilgili yaz─▒dan hemen sonra bir ka├ž dakika d├╝┼č├╝n├╝p bir yaz─▒ da ingilizce post ettim.

Bu yaz─▒ dedi─čim gibi aceleye geldi ancak 21 tane maddenin her biri bir di─čerinden ├Ânemli. Dikkat edilecekler yaln─▒zca 21 tane de─čil bu da ba┼čka bir ger├žek.

E─čer baz─▒lar─▒ temel i┼čletme kural─▒ olan bu hususlara dikkat edilirse i┼č potansiyeli ve de m├╝┼čteri memnuniyetinin artaca─č─▒ndan ┼č├╝phe etmiyorum.

Sadece sizlerle de duyurarak payla┼čay─▒m istedim.
Link
http://www.proz.com/translation-articles/articles/465/

Hepinize bol ve memnun m├╝┼čteriler diliyorum.

Kolay gelsin

N. Yi─čit

Direct link Reply with quote

tontoon
Turkey
Local time: 20:24
German to Turkish
+ ...
Te┼čekk├╝rler Jul 16, 2005

Merhaba Nizamettin bey,

s├Âz├╝n├╝ ettiğiniz linke baktım. Ger├žekten ├žok yararlı bilgiler. Bazılarını b├Âl├╝k p├Âr├ž├╝k ben de uyguluyordum fakat insan hepsini b├Âyle derli toplu bir arada g├Âr├╝nce daha yararlı oluyor. Ke┬║ke bir de t├╝rk├žesi olsaydı da benim gibi ingilizce fukaraları daha rahat anlasaydı.

Elinize saglik...

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-16 15:43]

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Serbest Çevirmenin Dikkat etmesi gereken hususlar

Advanced search

Translation news in Turkey

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs