Serbest Çevirmenin Dikkat etmesi gereken hususlar
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 22:57
Dutch to Turkish
+ ...
Jul 14, 2005

Merhabalar,

Bir kaç gün önce Dizaynırlarla ilgili yazıdan hemen sonra bir kaç dakika düşünüp bir yazı da ingilizce post ettim.

Bu yazı dediğim gibi aceleye geldi ancak 21 tane maddenin her biri bir diğerinden önemli. Dikkat edilecekler yalnızca 21 tane değil bu da başka bir gerçek.

Eğer bazıları temel işletme kuralı olan bu hususlara dikkat edilirse iş potansiyeli ve de müşteri memnuniyetinin artacağından şüphe etmiyorum.

Sadece sizlerle de duyurarak paylaşayım istedim.
Link
http://www.proz.com/translation-articles/articles/465/

Hepinize bol ve memnun müşteriler diliyorum.

Kolay gelsin

N. Yiğit

Direct link Reply with quote

tontoon
Turkey
Local time: 23:57
German to Turkish
+ ...
Teşekkürler Jul 16, 2005

Merhaba Nizamettin bey,

sözünü ettiğiniz linke baktım. Gerçekten çok yararlı bilgiler. Bazılarını bölük pörçük ben de uyguluyordum fakat insan hepsini böyle derli toplu bir arada görünce daha yararlı oluyor. Keºke bir de türkçesi olsaydı da benim gibi ingilizce fukaraları daha rahat anlasaydı.

Elinize saglik...

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-16 15:43]

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Serbest Çevirmenin Dikkat etmesi gereken hususlar

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs