T羹rk Musikisi ile ilgili s繹zl羹k / kaynak eser bilen var m覺d覺r?
Thread poster: Haluk Levent Aka
Haluk Levent Aka
Local time: 17:56
Japanese to Turkish
+ ...
Sep 13, 2005

Selamlar,

T羹rk musikisinde kullan覺lan Nev璽, B羶selik, 璽rg璽h, Nikr簾z, Seg璽h, Ferahn璽k vs. gibi 100lerce terim ge癟en gayet uzunca bir metni 襤ngilizce'ye 癟evirmem gerekiyor. Bunlar覺n b羹y羹k 癟ounluunu Osmanl覺ca adlar覺 ile kullanaca覺m ama ne anlama geldiklerini dipnotlar halinde a癟覺klamam gerekecek... Bu terimlere ilikin bir s繹zl羹k veya kaynak kitap 繹nerebilir misiniz? 襤ngilizce olmas覺 tercih sebebidir; ama T羹rk癟e olsa bile yaz覺n l羹tfen. O durumda dipnotlarda kullan覺r覺m.

Sayg覺lar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr
Tercumex Istanbul
Project Coordinator
T: +90 212 259 2949
F: +90 212 259 2958

Direct link Reply with quote

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 16:56
Member
English to Turkish
Musiki linkleri Sep 13, 2005

Merhaba Haluk Bey,

u aa覺daki sitelerin m羹zikle, makamla vb ilgili sayfalar覺nda 襤ngilizcede ne gibi terimler kullanman覺z gerektii konusunda bilgiler var, hatta makamlar覺n tan覺mlar覺n覺 da bulabilirsiniz:

Turkish Music and Voice Library
Golden Horn - Library

Bu, yine kaynak癟a olarak ve genel 襤ngilizce terimler a癟覺s覺ndan yard覺mc覺 olabilir:
Turkish Music 2001

Burada da indirilebilir bir s繹zl羹k var:
T羹rk ve Bat覺 M羹zii S繹zl羹羹 Ver. 2.0

Umar覺m yard覺mc覺 olur. 襤yi 癟al覺malar...

Belki bunun da faydas覺 dokunabilir: GlossPost'ta keyword alan覺na "ottoman" yazarak arama yaparsan覺z Osmanl覺ca ve Divan edebiyat覺 羹zerine 5-6 tane kaynak olmas覺 laz覺m. Kelimelerin anlamlar覺n覺 bulma konusunda iinize yarayabilir, 繹zellikle oradaki Osmanl覺ca-T羹rk癟e s繹zl羹k, en az覺ndan benim bildiim kadar覺yla internetteki en kapsaml覺 s繹zl羹k.

[Edited at 2005-09-13 22:16]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Makamlar i癟in Osmanl覺ca s繹zl羹k. Sep 14, 2005

Xola'n覺n 繹nerdii siteler ger癟ekten de dolu dolu. Hem s繹zl羹k de fena deil. Ben de indirdim.

Makam isimleri terc羹me etmeyeceinizi d羹羹n羹yorum. Makamlar覺n Osmanl覺ca bir manas覺 var elbette. Bu manalardan yola 癟覺k覺larak parantez i癟inde yakla覺k ingilizce kar覺l覺覺n覺 yazman覺z m羹mk羹n.

rnek: Neva ses, ahenk demek.
Baz覺 makamlar da ya makamlar覺 kar覺lat覺rarak veyahutta oluturan kelimeleri a癟arak. D羹gah: (gah 覺n zaman olduuna h羹kmedip) iki zamanl覺, iki zaman gibi.

Ancak konu musiki olduuna g繹re en dorusu dip not olarak veya parantez i癟inde makam 繹l癟羹lerini vererek aynen kullanmak.

Kolay gelsin.
N. Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
S繹zl羹k dedim de Sep 14, 2005

Osmanl覺ca i癟in nispeten eski bir s繹zl羹k kullanman覺z iyi olur.
Birka癟 deiik s繹zl羹k var. Bir tanesi de Osman Nihat z繹n'羹n s繹zl羹羹.
Ancak baz覺 kelimeleri fars癟a asl覺na gitmeniz gerekeceini d羹羹nerek, Fars癟a-T羹rk癟e s繹zl羹羹 de uzak tutmay覺n kendinizden.

Daha iyi veya daha yenisi var m覺 bilmiyorum. 襤brahim olgun-Cemit Drahan'覺n s繹zl羹羹 i g繹r羹r san覺r覺m.

Eer karar veremdiiniz kelime olursa Kudoz'a yazarsan覺z katk覺da bulunmaya 癟al覺acak bir 癟ok kii var.

Kolay gelsin.

shule  Identity Verified
Local time: 17:56
English to Turkish
+ ...
T羹rk Musikisi S繹zl羹羹 Sep 14, 2005

www.turkmusikisi.net adresindeki sitede konuyla ilgili 癟ok kapsaml覺 fakat T羹rk癟e bilgiler bulabilirsiniz. T羹rk ve Bat覺 Musikisi S繹zl羹羹n羹 http://www.turkmusikisi.net/download/ms_20/index.htm adresinden Osmanl覺ca-T羹rk癟e S繹zl羹羹 http://www.turkmusikisi.net/download/osmanlica_lugat/ adresinden 羹cretsiz olarak indirebilirsiniz.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

T羹rk Musikisi ile ilgili s繹zl羹k / kaynak eser bilen var m覺d覺r?

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs