Adobe Acrobat ve Türkçe Fontlar
Thread poster: serdar_000
serdar_000
serdar_000
Local time: 11:38
English to Turkish
+ ...
Sep 29, 2005

Merhaba,

Adobe Acrobat (Reader) kullananınız var mı, bilemiyorum. Eğer var ise, bir PDF dosyasını Türkçe fontlarla nasıl "edit" edebileceğimi anlatabilir mi, acaba? Programı kurdum, ancak Türkçe karakterler kullanmaya başladığımda hata ekranı çıkıyor. PDF dosyasında Türkçe karekterler kullanılmış olmasına rağmen (dolayısıyla Distille, Turkçe fontları da "embed" etmiş olmalı, değil mi?) ben neden düzenleme sırasında Türkçe harfleri kullanamıyorum?

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 10:38
Member
English to Turkish
+ ...
Reader ile zaten edit yapamıyorsunuz Sep 29, 2005

Sizin kastettiğiniz hangi Adobe? Full Package mı, yoksa sadece Reader mı gerçekten?

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
orijinal dosyaya gitmeden mümkün mü? Sep 30, 2005

Xola wrote:

Sizin kastettiğiniz hangi Adobe? Full Package mı, yoksa sadece Reader mı gerçekten?

Özden full package olsa bile bu yapılabilir mi? Benim bildiğim kadarıyla ş ğ ı için çözüm yok, bunlar þ ð ý olarak çıkıyor. Büyük harfte de Þ Ð Ý çıkıyor.

Aklıma bir olasılık geliyor gerçi, denetim masasında dil-klavye seçeneklerinde yalnız Türkçeyi bırakmak diğerlerini silmek, sonra bilgisayarı tekrar başlatınca yapılabilir gibi geliyor. Ama bu denemeyi yapmaya şu an vaktim yok, vakti ve merakı olan bir arkadaş deneyip sonucu bildirirse sevinirim. Ben benzer bir uygulamayı geçmişte Quark Express için yapmıştım, sonuç başarılı olmuştu ama Adobe Acrobat'ta yani pdf dosyalarında sonuç verir mi emin değilim.

serdar_000
serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Reader değil Sep 30, 2005

Elbette "Full Package" ('Reader değil' yazmıştım, ancak sadece nereye gitmiş anlayamadım).

Selçuk Bey, önerinizi deneyeceğim. Sonucu burada bildiririm. Teşekkürler.

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Free Hand Sep 30, 2005

Bizim dizaynır arkadaşlar bu tür problemlerle karşılaşınca şu çözümü kullanırlardı.

Dökümanı markromedya frihend içinde açıp, onun dinamik/binary modunda değişiklikleri yapmak. Biraz daha zaman alıyor ama kullanışlı olabilir.

Özellikle küçük dökümanlarda çözüm.

Kolay gelsin,

N. Yiğit

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
sonuç nedir? Oct 6, 2005

serdar_000 wrote:

Selçuk Bey, önerinizi deneyeceğim. Sonucu burada bildiririm. Teşekkürler.

Serdar Bey ne gibi bir çözüm buldunuz?
Bu arada Adobe programlarının CE versiyonları var, örneğin InDesign CE, Adobe Acrobat CE vs. Belki bunları denemek lazım, bilemiyorum...

Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TrueType sorun çıkarır Oct 6, 2005

Embedded de olsa, truetype fontlar sorun çıkaracaktır.

Aslında, doğrudan PDF üzerinde edit pek pratik bir iş değil. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Çeviriyi doğrudan PDF üzerinde mi yapıyorsunuz? Bu çok zor, zahmetli bir iş olurdu.

Normalde beklenen, orijinal dosya üzerinde çalışıp daha sonra akrobata aktarmaktır.

Ancak, acrobat üzerinde de doğrudan edit mümkündür, Türkçe karakterler ile de mümkündür.
Bunun
... See more
Embedded de olsa, truetype fontlar sorun çıkaracaktır.

Aslında, doğrudan PDF üzerinde edit pek pratik bir iş değil. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Çeviriyi doğrudan PDF üzerinde mi yapıyorsunuz? Bu çok zor, zahmetli bir iş olurdu.

Normalde beklenen, orijinal dosya üzerinde çalışıp daha sonra akrobata aktarmaktır.

Ancak, acrobat üzerinde de doğrudan edit mümkündür, Türkçe karakterler ile de mümkündür.
Bunun için, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olması, ya da sisteminizde bulunan türkçe bir type 1 font seçmeniz gerekir.

Tam olarak ne yapmaya çalıştığınızı anlatır iseniz, belki daha spesifik öneriler çıkabilir.
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Select option Oct 6, 2005

Ben bir de farklı boyutuna değineyim istedim.
Eğer bir .doc dosyası pdf yapılnış ise, bu doğrudan edit edilmeyebilir.

PDF'in hangi program aracılığıyla oluşturulduğu, veya dönüştürme "conversion" nin hangi yolla yapıldığı da önemli.

Örnek: Adobe Photoshop'dan oluşturduğunuz PDF'i Full Adobe Akrobatınız olsa da tekstinin üzerinde çalışamıyorsunuz sanırım.

Ancak bir OCR tünelinden geçirmeniz lazım. Orası da karanl�
... See more
Ben bir de farklı boyutuna değineyim istedim.
Eğer bir .doc dosyası pdf yapılnış ise, bu doğrudan edit edilmeyebilir.

PDF'in hangi program aracılığıyla oluşturulduğu, veya dönüştürme "conversion" nin hangi yolla yapıldığı da önemli.

Örnek: Adobe Photoshop'dan oluşturduğunuz PDF'i Full Adobe Akrobatınız olsa da tekstinin üzerinde çalışamıyorsunuz sanırım.

Ancak bir OCR tünelinden geçirmeniz lazım. Orası da karanlık bir kuyu ne kadarı doğru çıkacak ayrı bir sorun.

Ancak: Word'dan doğrudan oluşturulan pdf'ler aracı programlar veya adobe writer print fonksiyonu ile, print into file, oluşan dosyaların teksti üzerinde çalışmanız için illa da Akrobat full versiyonunuz lazım değil.

Acrobat Reader /Adobe Reader'ınızı açın. Menü tuşlarından bir tanesi "select" ona tıklayın. Ondan sonra altta mouse yardımıyla istediğiniz kadar texti seçmeniz mümkün. Sonra bu seçtiğiniz kısmı "ctrl+C" ile RAM 'a kopyalayın. Sonra da MS Word içine gidin ve ctrl+V" ile yapıştırın. Seçtiğiniz tekstin yapıştırıldığını göreceksiniz.

Yeni pişirilmiş sıcak sıcak tekstiniz hayırlı olsun. Üzerinde istediğiniz şekilde çalışabilirsiniz. Eğer müşteriniz işi yine PDF olarak istiyor ise, çarkı bu defa da PDF oluşturmak için işletmeniz lazım. Veya bunu on-line yapan siteler de var.

Faydası olur ümidiyle.

Hadi kolay gelsin,

N. Yiğit
Collapse

serdar_000
serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
True type fonts Oct 7, 2005

Selçuk Budak wrote:

Bunun için, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olması, ya da sisteminizde bulunan türkçe bir type 1 font seçmeniz gerekir.

Bu önerinizi deneyeceğim. Ayrıca, evet, bir PDF dosyasını düzenlemem gerekiyordu.

Daha sonra görüşmek dileğiyle...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Adobe Acrobat ve Türkçe Fontlar

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »