Mobile menu

Bu mesle─čin hastal─▒klar─▒
Thread poster: Serkan Do─čan

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:57
Turkish to English
+ ...
Nov 19, 2005

Arkada┼člar. Bu mesle─čin getirdikleri oldu─ču gibi g├Ât├╝rd├╝kleri de var. Meslek hastal─▒klar─▒ndan bahsediyorum. Yak─▒n zamanda ├ževirmenli─čin intihar e─čilimli mesleklerin en ├╝st s─▒ralar─▒nda yer ald─▒─č─▒n─▒ duymu┼čtum. Bu konuyu biraz tart─▒┼čal─▒m istedim. Haydi tart─▒┼čal─▒m...

Direct link Reply with quote

aslanemre
English to Turkish
RE: Bu mesle─čin hastal─▒klar─▒ Nov 19, 2005

S─░Z i┼č y├╝k├╝nden yak─▒n─▒yosunuz ben de i┼čsizlikten

ke┼čke bende ├žok stresli olsam

o kadar rahat─▒m ki su an

kilo almaya ba┼člad─▒m...

[Subject edited by staff or moderator 2005-11-19 17:55]

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
Local time: 03:57
German to Turkish
+ ...
K─▒ssadan hisse... Nov 19, 2005

Serkan Dogan wrote:
Arkada┼člar. Bu mesle─čin getirdikleri oldu─ču gibi g├Ât├╝rd├╝kleri de var...

Kesinlikle ├Âyle┬ů Eminim, hepimiz seviyoruz yapt─▒─č─▒m─▒z i┼či, ancak art─▒ ve eksileri kar┼č─▒la┼čt─▒rd─▒─č─▒mda eksilerin oran─▒ k├╝├ž├╝msenmeyecek kadar ├žok. ─░┼čin ilgin├ž taraf─▒, ┬äQuick Poll┬ô sonu├žlar─▒na g├Âre b├╝y├╝k bir ├žo─čunluk, ├ževirmenlikten ba┼čka bir meslek d├╝┼č├╝nemiyor, hatta bir daha meslek se├žecek olsa yine ├ževirmenli─či se├žece─čini s├Âyl├╝yor.

Beni en ├žok rahats─▒z eden ┼čeyler ise s─▒ras─▒yla;
├çal─▒┼čma saatlerimin d├╝zensiz olmas─▒ moralimi inan─▒lmaz bozuyor. Kendi d├╝zenimi istedi─čim gibi oturtmay─▒ ba┼čarm─▒┼č de─čilim hen├╝z. ├çal─▒┼čma saatleri belirliyorum ancak uymak her zaman m├╝mk├╝n olam─▒yor. Deadline, acil ├ževiri i┼či vs. alt├╝st ediyor her┼čeyi.

Bu i┼čin asosyallik boyutu var ki, hi├ž tart─▒┼čma g├Ât├╝rmez. Serkan┬ĺ─▒n bahsetti─či intihar olgusunun sebebi de bu olsa gerek. Homeoffice┬ĺim var, yani evden ├žal─▒┼č─▒yorum, bu durumdan pek de ho┼čnut olmad─▒─č─▒m─▒ itiraf etmeliyim. Verimlilik, d├╝zenli ├žal─▒┼čma saatleri, bunlar bir yana, yaln─▒zl─▒k da k├Ât├╝ koyuyor ┬ů ├çevirmenli─čin yan─▒s─▒ra terc├╝manl─▒k da yapt─▒─č─▒m i├žin, bu eksikli─či bu ┼čekilde gideriyorum, iyi de geliyor┬ů Orta veya uzun vadede ise ofis tutmay─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

T├╝rkiye┬ĺde uygulamada tam olarak nas─▒l bilmiyorum ama, benzer oldu─čunu tahmin ediyorum, Almanya┬ĺda m├╝tercim & terc├╝manl─▒k haklar─▒ kanunen sakl─▒ de─čil. Yeminli terc├╝manl─▒k, devlet makamlar─▒ veya baz─▒ ┼čirketlerde kadrolu ├ževirmen olarak ├žal─▒┼čman─▒n haricinde, hi├ž kimse diploma, sertifika vb. sormuyor. Dolay─▒s─▒yla yabanc─▒ dil bilen her insan, yasal olarak ├ževirmenlik yapabiliyor. Yanl─▒┼č anla┼č─▒lmas─▒n, kast─▒m kesinlikle kalite ve yetenek kriterlerini sorgulamak de─čil. Beni ilgilendiren y├Ân├╝ ekonomik boyutu. ├çevirmenlerin say─▒s─▒ ├žo─čald─▒k├ža, fiyatlar da haliyle d├╝┼č├╝yor. On y─▒l ├Âncesine kadar T├╝rk├že-Almanca-T├╝rk├že sat─▒r fiyatlar─▒ (55 vuru┼č) 1,50 Euro civar─▒nda seyrediyordu. Bug├╝n ise, b─▒rak─▒n fiyatlar─▒n artmas─▒n─▒, d├╝┼č├╝┼č s├Âz konusu (tasdikli ├ževiri ve yeminli terc├╝manl─▒─č─▒ ayr─▒ tutuyorum, bunlar─▒n fiyat─▒ sabit).

Evet, beni en ├žok rahats─▒z eden noktalar bunlar. Mesle─čimizin olumlu y├Ânlerini saymak i├žin bir ba┼čka klas├Âr a├žmaya ne dersiniz

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
ya fiziksel sa─čl─▒─ča ne demeli? Nov 19, 2005

Bu mesle─čin tek etkisi ya┼čam d├╝zenine ve ruhsal sa─čl─▒─ča de─čil ki (bu alandaki s─▒k─▒nt─▒lar─▒ da k├╝├ž├╝ms├╝yor de─čilim ayr─▒ca). Bu i┼čin fiziksel sa─čl─▒─ča da ciddi etkileri de var. Yani baz─▒lar─▒ i├žin ├Ânlem almak m├╝mk├╝n ama hepsi i├žin biraz zor!

K─▒saca bir saymak gerekirse, devaml─▒ oturmaktan (+ spor yapmamaktan) kaynakl─▒ olarak boyunda, bel kaslar─▒nda ve omurgada yava┼č yava┼č ilerleyen sorunlar ve a─čr─▒lar; devaml─▒ ekrana bakmaktan kaynakl─▒ g├Âz rahats─▒zl─▒klar─▒; arada bir azan ba┼č a─čr─▒lar─▒; baz─▒lar─▒m─▒z─▒n ac─▒s─▒n─▒ iyi bildi─čine emin oldu─čum ┼ču ellerdeki malum bela sorun (RSI - Repetitive Strain Injury).

Merak ediyorum, ka├ž─▒m─▒z─▒n ger├žekten i┼če yarar bir ekran filtresi var (ama ger├žekten i┼če yarar!); ka├ž─▒m─▒z ger├žekten haketti─či ergonomiye sahip bir koltukta ├žal─▒┼č─▒yor (a┼ča─č─▒daki ilk kayna─ča g├Âre t├╝m odan─▒n ergonomisi ├Ânemli ama hadi bunu ge├želim ┼čimdilik); ├žal─▒┼č─▒rken yar─▒m veya bir saatte bir (*) mola veriyor, g├Âzlerini dinlendiriyor, bel, boyun ve ellerde tavsiye edilen hareketleri yap─▒yor; her g├╝n 1 - 2 saat d─▒┼čar─▒da y├╝r├╝yor (hadi sporu da ge├žtik)?

├ç├╝nk├╝, v├╝cudu korumak i├žin ├žaba harcamay─▒nca geli┼čen bu sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒n hi├žbirinin ┼čaka kald─▒r─▒r bir yan─▒ yok. Serbest ├žal─▒┼čmay─▒ se├žen ├žo─ču ├ževirmenin de, ya┼čl─▒l─▒k y─▒llar─▒nda sa─čl─▒k sigortas─▒ imkan─▒ olmayacak. Yani bir ┼čekilde a├ž─▒ktan sigortas─▒n─▒ devam ettirenler veya ├Âzel sigorta yapt─▒rmaya g├╝c├╝ yetenler d─▒┼č─▒nda. Ama herhalde ├žo─ču ki┼činin her iki ┼čekilde de sigortas─▒ yoktur, de─čil mi?

Bilgisayar Ekran─▒ ve Sa─čl─▒k
http://www.sibernet.com.tr/dr.htm

(*) Asl─▒nda burada 20 dakikada bir diyor, ama ne m├╝mk├╝n!:
http://www.bbc.co.uk/health/healthy_living/health_at_work/physical_rsi.shtml

Hemen a┼ča─č─▒daki linkte de, g├Âz sa─čl─▒─č─▒n─▒ korumak i├žin yap─▒lmas─▒ gerekenlerin yan─▒ s─▒ra, masa ba┼č─▒nda "do─čru" bir oturu┼č i├žin ├Âneriler var:

http://www.kobitek.com/makale.php?id=45

Bu linki de koyal─▒m, tam olsun. Bursa Sa─čl─▒k M├╝d├╝rl├╝─č├╝'n├╝n bu ayr─▒nt─▒l─▒ sayfas─▒n─▒ daha ├Ânce g├Ârmemi┼čtim. Bilgisayarin v├╝cudun her taraf─▒nda neden olabilece─či sorunlar─▒ ve ne yapmam─▒z gerekti─čini say─▒yor:

Bilgisayara Ba─čl─▒ Rahats─▒zl─▒k Nedenleri
http://www.bsm.gov.tr/ergonomi/neden.asp

...da, i┼č bunlar─▒ saymakla bitse. Ka├ž y─▒ld─▒r, saatte bir bilgisayar─▒n kar┼č─▒s─▒ndan kalkaca─č─▒m diyorum kendime, daha bunu bile ba┼čaramad─▒m. Yani t├╝m bunlar─▒ yazd─▒─č─▒m i├žin yap─▒yorum sanmay─▒n sak─▒n! Benim merak etti─čim ┼ču, gerekli ├Ânlemlerin bir k─▒sm─▒n─▒ bile alabilen ka├ž ki┼či var aram─▒zda?

[Edited at 2005-11-19 20:19]

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Fizik Nov 19, 2005

Hakl─▒s─▒n Balaban. Ben hem ruhsal, hem fiziksel rahats─▒zl─▒klar─▒ kastettim zaten. Hepimizin bildi─či ve ├Âzellikle fare kullan─▒m─▒n─▒n tetikledi─či karpal t├╝nel sendromu d─▒┼č─▒nda, senin de bahsetti─čin gibi y─▒llara yay─▒lan omur zedelenmeleri ileride hepimizin ba┼č─▒n─▒ a─čr─▒tabilir. Bundan yakla┼č─▒k be┼č sene kadar ├Ânce bir eklem iltihaplanmas─▒ndan dolay─▒ bir kolum tutmaz olmu┼čtu, parmaklar─▒m─▒ da oynatamaz duruma gelince hastaneye ko┼čmu┼čtum..

Zaten ├ževirmen denildi─činde, hemen ┼či┼čko, kambur ve d├Ârt-g├Âz ki┼čilikler anla┼č─▒l─▒yor genelde. Bunun bir ├Ânyarg─▒ oldu─čunu anlatmaya ├žal─▒┼č─▒yorum ben. 50-60 ya┼č─▒nda halen ├ževiri yapanlar─▒ g├Âr├╝nce umutlan─▒yor, mutlu oluyorum ama...

Sigorta konusuna gelince; sa─čolsun devletimiz birka├ž sene ├Ânce medeni kanunu de─či┼čtirdi de bir sa─čl─▒k sigortas─▒ g├╝vencemiz oldu en az─▒ndan. Nedense ├╝lkedeki bireysel emeklilik alternatiflerini ise pek rasyonel bulmuyorum.

[Edited at 2005-11-19 20:11]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Pa├žozlu─ču da unutmamak laz─▒m Nov 19, 2005

Serkan:
Zaten ├ževirmen denildi─činde, hemen ┼či┼čko, kambur ve d├Ârt-g├Âz ki┼čilikler anla┼č─▒l─▒yor genelde. Bunun bir ├Ânyarg─▒ oldu─čunu anlatmaya ├žal─▒┼č─▒yorum ben. 50-60 ya┼č─▒nda halen ├ževiri yapanlar─▒ g├Âr├╝nce umutlan─▒yor, mutlu oluyorum ama...

S├╝rekli e┼čofman ve sosyal a├ž─▒dan pek uygun d├╝┼čmeyecek benzer giysiler i├žinde bir sandalyeye yap─▒┼č─▒p kalman─▒n getirdi─či sorunlar ortada. Ama ┼ču fare ve klavye kullan─▒m─▒ndan kaynaklanan rahats─▒zl─▒klar ger├žekten ├žok ├╝rk├╝t├╝c├╝. Seneler ├Ânce, benden epeyce ya┼čl─▒ bir meslekta┼č─▒m─▒n, s├╝rekli klavye kullan─▒m─▒na ba─čl─▒ eklem hastal─▒─č─▒ y├╝z├╝nden yar─▒m b─▒rakt─▒─č─▒ bir kitab─▒ tamamlam─▒┼čt─▒m. O zaman daha gen├žtim, ├žok dert etmedim ama, ya┼č ilerledik├že benim de i├žime s─▒k─▒nt─▒ veren bir ┼čey bu. Ben de art─▒k parmaklar─▒mda ┼či┼čme, bilek a─čr─▒s─▒, boyun a─čr─▒s─▒ ve yass─▒lm─▒┼č popo sendromunun etkilerini daha ├žok hisseder oldum. ┼×u "speech recognition" programlar─▒n─▒n T├╝rk├žesi olsa bu a├ž─▒dan ne kadar iyi olurdu. Ger├ži o programlar da insan─▒ klavyeden kesin bi├žimde kurtarm─▒yor, ama yine de i┼čin o k─▒sm─▒n─▒ ├žok hafifletiyor san─▒r─▒m. Hi├ž bilgisi olan var m─▒, bu programlar─▒n T├╝rk├žeye uyumlu olanlar─▒ yap─▒l─▒yor mu/ yap─▒lacak m─▒d─▒r, vb konular─▒nda?

Sahi, Balaban, ├žok te┼čekk├╝rler verdi─čin linkler i├žin.

[Edited at 2005-11-19 20:13]

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Meclisten d─▒┼čar─▒ Nov 19, 2005

Son sene i├žinde birka├ž defa gazetelerde g├╝nlerce bilgisayar ba┼č─▒nda oyun oynay─▒p en sonunda ├Âlen (adeta ├žatlayan) ├žocuk-gen├ž haberleri okudum. (─░n┼čallah g├╝nlerce ├ževiri yap─▒p g├Â├žen ├ževirmen yoktur). Yine ge├žen sene, bir arkada┼č─▒m─▒n bilgisayar m├╝hendisi bir tan─▒d─▒─č─▒, doktorunun "├žok ├žal─▒┼čma, ara ver biraz, beyin damarlar─▒nda t─▒kanmalar ba┼člam─▒┼č" uyar─▒s─▒na ald─▒rmadan ayn─▒ tempoda devam edince, sonunda beyin kanamas─▒ndan gen├ž ya┼čta aram─▒zdan ayr─▒lm─▒┼čt─▒. Evet, san─▒r─▒m biraz ciddiye almak gerekiyor, fazla ge├ž kalmadan. Hayat k─▒sa, de─čmez d├Ârt kudoza (Biliyorum, yersiz oldu).

72 saat monit├Âr ba┼č─▒nda t├╝neyince midemiz bulanmaya ba┼čl─▒yor, bazen d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kt─▒─č─▒m─▒zda, sadece g├╝nlerin de─čil, mevsimlerin de de─či┼čti─čini g├Âr├╝yoruz. Ama teknolojik ya┼čam─▒n getirdikleri i┼čte..

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
├ľnlemler Nov 19, 2005

G├╝zel Ba┼čl─▒k
Serkan arkada┼ča te┼čekk├╝rler. ├ľnemli bir konuya barnak bast─▒.

Bak─▒n sizlere baz─▒ ├ž├Âz├╝mler ├Ânerece─čim: Kimisi ┼čaka kar─▒┼č─▒k ama idare edin. Tamamen bo┼č da de─čil.

- Hamur yo─čurmak, ├ži─č k├Âfte yo─čurmak gibi i┼čleri yap─▒n. Bu yolla hem kendi hem de birka├ž dostunuzun midesi bayram eder. ├çi─č k├Âfteyi iyi yapamm diye de ├╝z├╝lmeyin. ├ľ─črenrsiniz. ─░yi yapanlar da bu yollardan giderek ├Â─črendiler.
- Elinizi ─▒l─▒k su ile veya s─▒cak su ile de─čil de so─čuk su ile y─▒kay─▒n. Tekrar ─▒s─▒nma s├╝resi ile, s─▒cak su ile y─▒kamana─▒z halinde k─▒sa s├╝rede so─čuyup yeninden normale d├Ânme s├╝resi aras─▒nda fark var m─▒ deneyin?

- Normalde makinalar─▒n yapaca─č─▒ i┼či bazen elinizle yap─▒n.
- ├ľzellikle el ve bilek hareketlerini sa─člayan bir hobiniz olsun.
- Arada bir kalem tutun yaz─▒ yaz─▒n veya resim yap─▒n. Yani elinizin duru┼ču de─či┼čsin.
- Spor yap─▒n yapamaz iseniz de elinizi kavrama tutma i┼či yapt─▒racak i┼čler yap─▒n. Y─▒lda bir hafta bir kamp, t─▒rmanma, bah├žede ├žal─▒┼čma, tarlada ├žal─▒┼čma, ev i├žinde basit tamir ┼člerini yapma vs elin hareket ├že┼čidini art─▒r─▒r. Bu da karpal t├╝nel i├žin iyi gelir... Yani ├Ânlemek i├žin...

┼×imdilik bu kadar akl─▒ma geldik├že eklerim.

Sa─čl─▒cakla

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Siz bu mesaj─▒ ald─▒─č─▒n─▒zda... ben... belki de ├žoook uzaklarda olaca─č─▒mmm!!! Nov 20, 2005

Serkan, bunu nereden duydun, derhal a├ž─▒kla l├╝tfen:

Serkan'dan k─▒rm─▒z─▒ alarm!!!
Yak─▒n zamanda ├ževirmenli─čin intihar e─čilimli mesleklerin en ├╝st s─▒ralar─▒nda yer ald─▒─č─▒n─▒ duymu┼čtum.

Yakla┼č─▒k 10 sene ├Âncesinden kalma bir veriye g├Âre intihar oran─▒n─▒n en y├╝ksek oldu─ču meslek grubu psikoterapistler. Bu istatistik h├ól├ó ge├žerliyse veya ge├žerlili─či s├╝reklilik g├Âsteriyorsa, bakal─▒m psikoterapistlerle aram─▒zda ne gibi ortak noktalar var?

1. Bir ba┼čkas─▒n─▒n dilini anlamaya ├žal─▒┼čmak.
2. Ic─▒─č─▒n─▒ c─▒c─▒─č─▒n─▒ didik didik didikleyip durmak.
3. Hata kald─▒rmaz bir i┼č yapmak.
4. Elimizdeki malzemeyle aram─▒za mesafe koyma zorunlulu─ču (ki durmadan kendini kasma sonucunu getirebilir - ├Âld├╝r├╝c├╝d├╝r!), ama ayn─▒ zamanda da bu "malzeme ├Âyle bir malzeme ki" sebebiyle mesafe koyman─▒n pratikte imk├óns─▒z olu┼ču.
5. ....
6. .... [Siz doldurun....]

Bu sayd─▒klar─▒m─▒n hepsi ├Âld├╝r├╝c├╝ ┼čeyler ha, ona g├Âre. Boru de─čil! Bu i┼čin ┼čakas─▒ yok!

Ama bir de asimetri var aram─▒zda: Bunu bizzat bir psikolo─čun a─čz─▒ndan duydum, G├╝nd├╝z Vassaf, hocamd─▒ okulda: "Yery├╝z├╝nde s├╝rekli ve sistemli bi├žimde ba┼čar─▒s─▒zl─▒k g├Âsterip, s├╝rekli ve sistemli bi├žimde ├Âd├╝llendirilen tek bir meslek grubu vard─▒r, psikoterapistler!" demi┼čti. ├çevirmenler ise yery├╝z├╝nde s├╝rekli ve sistemli olarak bir i┼če yaray─▒p, hi├žbir ┼čekilde ├Âd├╝llendirilmeyen tek meslek grubudur, dersem:

a) Korkun├ž derecede trajik bir ger├žekten bahsetmi┼č olurum - ki ├Âld├╝r├╝c├╝d├╝r.
b) Kendimi bir halt san─▒yor olurum - ki i┼čte bu, uzun ya┼čaman─▒n garantisi!

Sizce hangisi? Yani bunun cevab─▒na g├Âre, yar─▒n belki ├žoook uzaklarda veya -i┼čte buras─▒ can s─▒k─▒c─▒, sizler i├žin yani- h├ól├ó burada olaca─č─▒m

[Edited at 2005-11-20 07:04]

tontoon
Turkey
German to Turkish
+ ...
siz bu sat─▒rlar─▒... Nov 21, 2005

Ben mesle─čin bu y├Ânlerine pek fazla kafa yormazd─▒m. Sayenizde g├Âzlerim a├ž─▒ld─▒. S├Âylediklerinizin hepsi ├žok do─čru. Sanki y─▒llard─▒r d├╝┼č├╝n├╝p de dile getiremedi─čim ┼čeyler gibi. Meslek de─či┼čtirme ┼čans─▒m─▒z da olmad─▒─č─▒na g├Âre ...
Hemen kendimi asmaya gidiyorum

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Ya┼čamak iyidir Nov 21, 2005

Benim kendime g├Âre basit ├ž├Âz├╝mlerim vard─▒ zaten. Daylight tabir edilen ampul ald─▒m mesela, monit├Âr├╝ de ayn─▒ daylight ayarlad─▒m, oldu mu sana g├╝n─▒┼č─▒─č─▒nda ├žal─▒┼čma ortam─▒. Egonomik klavye, fare, masa, sandalye se├žimi ve g├Âzleri ve eklemleri belirli s─▒kl─▒klarla dinlendirme vs. de buna dahildi. Balaban'─▒n verdi─či linkler ├žok yararl─▒, te┼čekk├╝rler...

Hele ellerimiz ve parmaklar─▒m─▒z─▒n zaman i├žerisinde klavyeyle b├╝t├╝nle┼čmesi yok mu.. Zaten yaz─▒m k├Ât├╝d├╝r. Ge├ženlerde bir resmi dairede kalem yoluyla bir┼čeyler yazmam gerekti, birka├ž harfi atlam─▒┼č─▒m, kar┼č─▒mdaki herif ilkokul mezunu oldu─čumdan bile ┼č├╝phe etmi┼č olmal─▒ o anda..

Xola, bu intiharla ilgili duyumu Ankara'da Adalet Bakanl─▒─č─▒nda AB i┼čleri ile ilgili bir k─▒s─▒mda g├Ârevli bir hakim arkada┼čtan alm─▒┼čt─▒m. Tabi kendisinden yaz─▒l─▒ bir evrak istemedim, bilginin izini s├╝rmedim. Ama b├╝y├╝k ihtimalle Nevada'da falan yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmada tespit edilmi┼čtir, sen can─▒n─▒ s─▒kma. Bol bol ye┼čile bak, kedini sev, bar─▒┼č├ž─▒ ol, ki huzur bulas─▒n/bulal─▒m..

Bu arada, halen tam m─▒y─▒z arkada┼člar ? (tonton, xola, inin yahu o dara─čac─▒ndan ┼čimdi s─▒ras─▒ de─čil)

[Edited at 2005-11-22 22:25]

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Damar trombosisi Mar 13, 2007

Çoktan beri uyuyan bu forum konusunu yeni bir haberle canlandırmak istedim.

Damar trombosisi bizim gibi ya┼čamlar─▒n─▒ ekran kar┼č─▒s─▒nda ge├žirme durumunda olan insanlar i├žin riskli rahats─▒zl─▒klardan biri. Elbette daha pek ├žo─čunun yan─▒nda. ├ťstte de tart─▒┼č─▒ld─▒─č─▒ ├╝zere, kendine has avantajlar─▒ ve dezavantajlar─▒ var ├ževirmenl─čin.

Belki daha fazla bilgi sahibi olanlar veya meslekten dolay─▒ tecr├╝be edenler deneyimlerini payla┼čabilir.

Ayr─▒nt─▒lar i├žin;
http://www.ntvmsnbc.com/news/402450.asp

chevirmen  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
G├Âz Mar 18, 2007

Her ne olursa olsun, ├ževirmenlerin ekranla birlikte ya┼čad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝rsek, ekran yat─▒r─▒mlar─▒n─▒n bol filtreli, UV yaymamaya ├žal─▒┼čan ekranlara yap─▒lmas─▒ sa─čl─▒k a├ž─▒s─▒ndan yararl─▒ olacakt─▒r.

Bir de, g├Âz k─▒rpmay─▒ unuttu─čumuz i├žin en az─▒ndan ┼ču g├Âzya┼č─▒ s─▒v─▒lar─▒ndan zaman zaman kullanmak faydal─▒ olacakt─▒r.

Daha g├Âz ile ├žok ilgili konu var ama, en az─▒ndan bunlar ekran ├ževirmen ikilisine bir de g├Âzl├╝─č├╝n eklenmesini yava┼člatabilir...

Gonul Taban
Turkey
Turkish to English
+ ...
Iyi yonleri olsa bile... Mar 21, 2007

Bu meslegin iyi yonleri (bence) cok olsa bile surunuyoruuuuum...

Uykusuzluk
Eklem agrilari
Parmak/el/bilek/kol agrisi
Bel/sirt agrisi
Bas agrisi (migren)
Bas donmesi
Goz yanmasi
Sersemlik
Dengesizlik (vakitlerin ayarlanamamasindan)
Duzensizlik (acil isleri yetistirmek icin etrafi duzenleyememekten)

Ve tabi yalnizlik, asosyallik...
Stres, depresyon (ceviriyi vaktinde yetistirebilmekten ve bazen bir tek kelimenin karsiligini bulmak icin saatlerce arastirmaktan)...
Guvensizlik hissetmek, paranoyak olmak (odemelerde yapilabilen haksizliklardan veya bazen hic odeme yapilmamasindan dolayi)

falan
filan

Bu meslek ayni zamanda surunduruyor insani (fiziksel olarak)...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bu mesle─čin hastal─▒klar─▒

Advanced search

Translation news in Turkey

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs