Mobile menu

Ünikod: Kullanıcı İsimleri
Thread poster: Özden Arıkan

Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 14:25
Member
English to Turkish
Mar 1, 2006

Bir iki ufak bölüm dışında sitenin tamamı, profil sayfaları da dahil Ünikod'a geçmiş bulunuyor. Bu Ünikod kampanyasının sloganı, "Making the world a safer place for diacritics" idi zaten, hayırlı olsun Daha önce bahsettim ama, orada açıklamadığım -çünkü o zaman ben de bilmiyordum- iki ayrı durum var. Herkes görsün diye ayrı konu açıp bunu da izah edeyim dedim.

İsmini Türkçe karakterle yazmak isteyen arkadaşlar için:

-Mesela diyelim isminiz Çağrı. VID'lisiniz. İsminizi daha önce de Çağrı diye yazıyordunuz ve site Ünikod'a geçince ?a?r? şeklini aldı. Yapacağınız şey profil sayfasına gidip "Owner's View"da görülen Edit personal data linkini tıklamak. Açılan sayfa Ünikod olacaktır ve o durumdayken ?'leri Ç, ğ, ı olarak düzeltip, bir de o kadar uğraşmışken üşenmeyip Update düğmesine bastınız mı, isminizin görüntüsü düzelir. Bu işlemde VID'iniz kaybolmaz.


-İkinci durumda, isminiz Çağrı ve VID'lisiniz. Fakat daha önce malum sebeplerle isminizi Cagri diye yazıyordunuz. Şimdi artık Çağrı yazabilirsiniz, herkes bunu düzgün görür (düzgün göremeyen, zaten Proz'da hiçbir şeyi göremez), ama bu durumda VID'iniz kaybolur. O zaman, bir şahıs tarafından VID'lenmişseniz ona başvurun, tekrar sizi VID'lesin (bunu hemen yapabilir, bir araya gelmenize gerek yok, usûl ve nizama aykırı bir durum değildir). Eğer kredi kartıyla VID'lendiyseniz de, o zaman VID işaretinizin yerine koyulması için Support Request vermeniz gerekiyor.

============

Söylemem gereken bir şey daha var: Profil sayfanızda, isminiz dışında, Türkçe karakterli sözler varsa, büyük ihtimalle bozulmuştur. (Ve bir süre daha, profilinizde, karakterle ilgili olmasa bile herhangi bir şey yaptıkça -mesela resim yükleyince falan- bozulacaktır.) Bunun için yapılacak şey, karakterleri tekrar girmeniz. O zaman düzeliyor.

[Edited at 2006-03-01 03:26]


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Ünikod: Kullanıcı İsimleri

Advanced search


Translation news in Turkey

SDL Trados Studio 2015 Freelance
The industry-leading translation software used by over 200,000 translators.

SDL Trados Studio helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
TMreserve
Wake up in the Morning and see that you have sold TMs and made Money overnightThe TM Market Place for Translators
New: Our Instant TM Download
TM owners: Upload your TMs into the online database
Customers: Analyse your text & instantly download a text-specific TM
Well over 1.2 BILLION translation units

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs