Ünikod: Kullanıcı İsimleri
Thread poster: Özden Arıkan
Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 06:11
Member
English to Turkish
+ ...
Mar 1, 2006

Bir iki ufak bölüm dışında sitenin tamamı, profil sayfaları da dahil Ünikod'a geçmiş bulunuyor. Bu Ünikod kampanyasının sloganı, "Making the world a safer place for diacritics" idi zaten, hayırlı olsun Daha önce bahsettim ama, orada açıklamadığım -çünkü o zaman ben de bilmiyordum- iki ayrı durum var. Herkes görsün diye ayrı konu açıp bunu da izah edeyim dedim.

İsmini Türkçe karakterle
... See more
Bir iki ufak bölüm dışında sitenin tamamı, profil sayfaları da dahil Ünikod'a geçmiş bulunuyor. Bu Ünikod kampanyasının sloganı, "Making the world a safer place for diacritics" idi zaten, hayırlı olsun Daha önce bahsettim ama, orada açıklamadığım -çünkü o zaman ben de bilmiyordum- iki ayrı durum var. Herkes görsün diye ayrı konu açıp bunu da izah edeyim dedim.

İsmini Türkçe karakterle yazmak isteyen arkadaşlar için:

-Mesela diyelim isminiz Çağrı. VID'lisiniz. İsminizi daha önce de Çağrı diye yazıyordunuz ve site Ünikod'a geçince ?a?r? şeklini aldı. Yapacağınız şey profil sayfasına gidip "Owner's View"da görülen Edit personal data linkini tıklamak. Açılan sayfa Ünikod olacaktır ve o durumdayken ?'leri Ç, ğ, ı olarak düzeltip, bir de o kadar uğraşmışken üşenmeyip Update düğmesine bastınız mı, isminizin görüntüsü düzelir. Bu işlemde VID'iniz kaybolmaz.

-İkinci durumda, isminiz Çağrı ve VID'lisiniz. Fakat daha önce malum sebeplerle isminizi Cagri diye yazıyordunuz. Şimdi artık Çağrı yazabilirsiniz, herkes bunu düzgün görür (düzgün göremeyen, zaten Proz'da hiçbir şeyi göremez), ama bu durumda VID'iniz kaybolur. O zaman, bir şahıs tarafından VID'lenmişseniz ona başvurun, tekrar sizi VID'lesin (bunu hemen yapabilir, bir araya gelmenize gerek yok, usûl ve nizama aykırı bir durum değildir). Eğer kredi kartıyla VID'lendiyseniz de, o zaman VID işaretinizin yerine koyulması için Support Request vermeniz gerekiyor.

============

Söylemem gereken bir şey daha var: Profil sayfanızda, isminiz dışında, Türkçe karakterli sözler varsa, büyük ihtimalle bozulmuştur. (Ve bir süre daha, profilinizde, karakterle ilgili olmasa bile herhangi bir şey yaptıkça -mesela resim yükleyince falan- bozulacaktır.) Bunun için yapılacak şey, karakterleri tekrar girmeniz. O zaman düzeliyor.

[Edited at 2006-03-01 03:26]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ünikod: Kullanıcı İsimleri

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »