Mobile menu

Pages in topic:   [1 2 3] >
B├╝rolar─▒n ge├ž ├Âdemeleri ve fiyat farkl─▒l─▒klar─▒
Thread poster: shenay kharatekin
shenay kharatekin
Turkey
Local time: 19:05
Turkish to English
+ ...
Sep 30, 2002

Baz─▒ b├╝rolar ├Âdeme konusunda ├žok disiplinsizler ve fiyatlar─▒ da ├žok d─čei┼čken ve inan─▒lmaz pazarl─▒─ča giri┼čiyorlar. ├çok politik sorular soruluyor. Siz ne istersiniz? Biz en ├žok bu kadar ├Âdeyebiliriz, gibi. Azaltabildikleir kadar azaltmaya ├žal─▒┼č─▒yorlar. Sabit bir fiyat olmal─▒. Terc├╝manlar rekabet yerine i┼čbirli─či yapsalar, bence ger├žek de─čerlerini, haklar─▒n─▒ almak i├žin ortam haz─▒rlayabilirler. Bazen arkada┼člar─▒mla ortak ├žal─▒┼č─▒yorum ama komik paralara kimse ├žal─▒┼čmak istemiyor. Bl├Âf yap─▒l─▒yor.Birde 100 karakter neyse de, 1100 karaktere fiyat bi├žiliyor, bu da nereden ├ž─▒kt─▒ anlamad─▒m.

Az ve ├Âz b├╝ro ile ├žal─▒┼čmak ├žok mant─▒kl─▒s─▒. Zaten ciddi b├╝rolar size her zaman geri d├Ân├╝yor. ├ľdemeyi geciktirenlerle ├žal─▒┼čmamay─▒ tercih ediyorum.

E─čer d├╝┼č├╝k ├╝crete i┼č kabul eden 1 tek terc├╝man bile kalmazsa, fiyatlar artar. Bunu haketmiyor muyuz sizce?

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Ankara'da karakter ├╝zerinden ├žal─▒┼č─▒lm─▒yor Sep 30, 2002

Karakter ├╝zerinden ├žal─▒┼čma ─░stanbul'a ├Âzel bir durum, Ankara'da 180-200 kelime ├╝zerinden ├žal─▒┼č─▒l─▒yor. ├ľdemeler en erken haftada bir yap─▒l─▒yor, ama k─▒smi olarak.

[Edited at 2003-10-13 15:12]

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
┼čansl─▒y─▒m galiba?? Oct 1, 2002

Ne desem hi├ž b├Âyle k├Ât├╝ deneyimim olmad─▒, 4-5 yerle ├žal─▒┼č─▒yorum, ├žok farkl─▒l─▒k g├Âsteriyor hepsi, 1000, 1200. 1250 karakterle ├žal─▒┼č─▒yorum. ama hepsi s├Âz verdi─či zamanda ├Âd├╝yor, kimi hemen, kimi 2 hafta i├žinde, bir tanesinin haftal─▒k ├Âdemesi bile var. Ben ┼čikayet├ži de─čilim ├žok ┼č├╝k├╝r.

Fiyatlarda da hepsi farkl─▒ ama ├╝├ž a┼ča─č─▒ be┼č yukar─▒ ayn─▒. En az fiyat veren mesela en ├žok i┼či g├Ânderiyor, eh onu da kesemem, ├ž├╝nk├╝ daha y├╝ksek veren, ama daha az i┼č g├Ânderenle sonu├žta rakamda e┼čitleniyor.

Fiyatlar─▒n di─čer ├ževirmenlerce de a┼ča─č─▒ ├žekilmesine serbest ekonominin gerekleri olarak bakmak laz─▒m, ama bunlar da ├žok fazla bar─▒nam─▒yorlar piyasada, iyi i┼č yapana her zaman geri d├Ân├╝l├╝yor ├ž├╝nk├╝. Bence bir s├╝re sonra ortal─▒k d├╝zelecek, elemeler yap─▒lacak, bitecek bu sorunlar─▒m─▒z... Sonu├žta ekonomik kriz insana her ┼čeyi yapt─▒r─▒yor malesef

Bu arada merak ettim ┼×enay Han─▒m, politik sorular nas─▒l bir ┼čey? Somut bir ├Ârnek verebilir misiniz?

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Nilg├╝n Han─▒m ├žok ┼čansl─▒s─▒n─▒z. Oct 1, 2002

Evet, ┼ču an i┼č arayan ve yabanc─▒ dili iyi olan kimseler, bu i┼či ge├žici bir d├Ânem ├žok d├╝┼čk ├╝cretlere yap─▒yorlar... ├çevremde g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla emekliler, ek i┼č olarak yapanlar falan var, hafta sonlar─▒ ya da ak┼čamlar─▒, ya da bo┼č vakitlerinde...

Bir ├žok b├╝ro ile g├Âr├╝┼čme deneyimim oldu─ču i├žin hepsinin ├žal─▒┼čma prensibinin ├žok farkl─▒ oldu─čunu g├Ârd├╝m. Kendi tarzlar─▒ndan ├žok benim tarz─▒m─▒ ├Â─črenip ona g├Âre davranmay─▒ tercih ediyorlar baz─▒lar─▒. ├çok ilgin├ž deneyimler ya┼čad─▒m. Bunlar─▒ ancak ya┼čarsan─▒z anlayabilirsiniz, anlatmakla olmaz.

├çal─▒┼čt─▒─č─▒m b├╝rolar─▒n ├žo─ču ayl─▒k ├Âdeme yap─▒yorlar, maa┼č gibi.

Tabii ki benimde ekstra gelirlerim ve i┼člerim var. Bu ekonomik ko┼čullarda tek i┼č ya da tek gelirle ev ge├žindirmek hi├ž kolay de─čil. Bir de standartlar─▒n─▒za ba─čl─▒.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
ortalama 3 milyon Oct 12, 2003

1000 karakter i├žin ├Ânerilen ortalama fiyat 3 milyon... Yeni ve farkl─▒ b├╝rolar bu fiyat─▒ veriyorlar.
S├Âz├╝nde durmayan ya da eksik ├Âdeme yapan firmalarla ├žal─▒┼čm─▒yorum ya da farkl─▒ ├Ânlemler alarak ├žal─▒┼č─▒yorum. ├ľn ├Âdeme, fiyat y├╝kseltme, vb. gibi.

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
dumur vaziyetleri... Nov 22, 2004

Bir ├ževiriye ihtiyac─▒ olan bir ┼čirkete ge├žen hafta bir teklif g├Ât├╝rm├╝┼čt├╝k. Fiyat─▒m─▒z─▒n - ┼ču ana kadar sahip oldu─čum bilgi ├žer├ževesinde - piyasa normlar─▒nda bir fiyat oldu─čundan emin, farkl─▒l─▒─č─▒n da kalitemiz oldu─čunu yans─▒tt─▒─č─▒m─▒z bir teklif mektubuyla birlikte... M├╝┼čterinin d├Ân├╝┼č├╝ h─▒┼č─▒mla ve muhte┼čem oldu... Piyasan─▒n fiyat─▒ sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 TL (yaz─▒yla d├Ârt milyon T├╝rk Liras─▒ = 4 Yeni T├╝rk Liras─▒) iken nas─▒l b├Âyle bir fahi┼č fiyat verdi─čimizi s├Âyleyip durdu... ├çok merak ettim bu marketmaker'─▒... G├╝zide ┼čehrim ─░stanbul'da, burnumun dibinde bir ├ževiri b├╝rosunun ├Ânerdi─či fiyatm─▒┼č ├╝stelik. Bununla yetinmeyip kendilerini aray─▒p fiyatlar─▒n─▒n teyidini de ald─▒m. Allah'dan KDV i├žinde de─čilmi┼č...

┼×imdi, bu g├╝zide b├╝ronun sahibi ├ževirileri kendi yap─▒yor diyelim... 4 milyonun en az 1,5 milyonu vergiye gider, kal─▒r senin eline 2,5 milyon. Bunun kiras─▒ var, elektri─či var, suyu var, telefonu var, faks ka─č─▒d─▒ var, printer ka─č─▒d─▒ var, tek ki┼či ├žal─▒┼čsan bile kesin ihtiya├ž duyaca─č─▒n bir ofisboyunun maa┼č─▒ var, var o─člu var... Acaba bu b├╝ronun eline, her y├Ân├╝yle legal bir ┼čekilde ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒, sahte fatura kullanmad─▒─č─▒n─▒, vergi ka├ž─▒rmad─▒─č─▒n─▒ varsayarsak, sayfa ba┼č─▒na ka├ž T├╝rk Liras─▒ ge├žmektedir? Acaba sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 T├╝rk Liras─▒'n─▒n alt─▒nda fiyat dahi ├Âneren bir ba┼čka b├╝ro da var m─▒d─▒r ki b├Âylece ben dumur vaziyetlerime yeni bir vaziyet daha ekleyebilir miyim?

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Maalesef (dumur over) Nov 22, 2004

A├ž─▒k├žas─▒, evet var. Benim de ba┼č─▒mdan ┼č├Âyle bir olay ge├žti; ge├ženlerde bir sicil gazetesinin ├ževirisinin yap─▒lmas─▒ gerekiyordu. 30 sayfa kadar ├ž─▒kaca─č─▒ tahmin edildi, fiyat verildi. Adam, yani m├╝┼čteri, yana┼čmad─▒. Sonra arad─▒ ve bir b├╝royla 30 sayfa kar┼č─▒l─▒─č─▒ 90 milyon liraya "anla┼čma" yapt─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi. Ger├žekten de do─čruydu. Bu t├╝r b├╝rolara art─▒k mecidiyek├Ây ve sirkeci taraflar─▒nda s─▒kl─▒kla rastlamak m├╝mk├╝n. San─▒r─▒m paraya ├žok ihtiyac─▒ olan ├Â─črencilerin kalitesiz ├ževirilerini onlara para ├Âdemeyi ask─▒ya almak suretiyle kullanmaktalar. Sonra insanlara fiyat verdi─čimizde "aa, senin yar─▒ fiyat─▒na yapt─▒rt─▒yoruz bizz.." derler. (Ne diyelim, in┼čallah ytl u─čurlu gelir) Bu arada yeni bir hayat beni arad─▒, i┼čin s─▒rr─▒n─▒ sormu┼čtum, ├žok borcum var dedi.. Ne diyebilirim, 'enfant perdu' durumu. Cahilli─či tavana vuran terc├╝me b├╝rosu sahipleri ve birbirini rakip g├Âren terc├╝manlar─▒m─▒z olduk├ža bu vaziyet daha uzun bir d├Ânem s├╝recek gibi.

Baybars Araz wrote:

Bir ├ževiriye ihtiyac─▒ olan bir ┼čirkete ge├žen hafta bir teklif g├Ât├╝rm├╝┼čt├╝k. Fiyat─▒m─▒z─▒n - ┼ču ana kadar sahip oldu─čum bilgi ├žer├ževesinde - piyasa normlar─▒nda bir fiyat oldu─čundan emin, farkl─▒l─▒─č─▒n da kalitemiz oldu─čunu yans─▒tt─▒─č─▒m─▒z bir teklif mektubuyla birlikte... M├╝┼čterinin d├Ân├╝┼č├╝ h─▒┼č─▒mla ve muhte┼čem oldu... Piyasan─▒n fiyat─▒ sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 TL (yaz─▒yla d├Ârt milyon T├╝rk Liras─▒ = 4 Yeni T├╝rk Liras─▒) iken nas─▒l b├Âyle bir fahi┼č fiyat verdi─čimizi s├Âyleyip durdu... ├çok merak ettim bu marketmaker'─▒... G├╝zide ┼čehrim ─░stanbul'da, burnumun dibinde bir ├ževiri b├╝rosunun ├Ânerdi─či fiyatm─▒┼č ├╝stelik. Bununla yetinmeyip kendilerini aray─▒p fiyatlar─▒n─▒n teyidini de ald─▒m. Allah'dan KDV i├žinde de─čilmi┼č...

┼×imdi, bu g├╝zide b├╝ronun sahibi ├ževirileri kendi yap─▒yor diyelim... 4 milyonun en az 1,5 milyonu vergiye gider, kal─▒r senin eline 2,5 milyon. Bunun kiras─▒ var, elektri─či var, suyu var, telefonu var, faks ka─č─▒d─▒ var, printer ka─č─▒d─▒ var, tek ki┼či ├žal─▒┼čsan bile kesin ihtiya├ž duyaca─č─▒n bir ofisboyunun maa┼č─▒ var, var o─člu var... Acaba bu b├╝ronun eline, her y├Ân├╝yle legal bir ┼čekilde ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒, sahte fatura kullanmad─▒─č─▒n─▒, vergi ka├ž─▒rmad─▒─č─▒n─▒ varsayarsak, sayfa ba┼č─▒na ka├ž T├╝rk Liras─▒ ge├žmektedir? Acaba sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 T├╝rk Liras─▒'n─▒n alt─▒nda fiyat dahi ├Âneren bir ba┼čka b├╝ro da var m─▒d─▒r ki b├Âylece ben dumur vaziyetlerime yeni bir vaziyet daha ekleyebilir miyim?

[Edited at 2004-11-23 06:10]

[Edited at 2004-11-23 09:11]

ILKER GELIR  Identity Verified
Turkey
Member
English to Spanish
+ ...
Birlikten beraberlik do─čar Nov 22, 2004

Komik rakamlara ├ževiri yapmaya gerek yok. Biliyorsunuz 0.10 kelime yani 20 Euro sayfas─▒ 40 milyon TL ├ževirmene ├Âdenen para. Peki siz ka├ž dolara yaz─▒yorsunuz?
Ayr─▒ca ├Âdeme yapmayan yada ge├ž ├Âdeme yapanlar─▒n listesini g├Ârmek isteyen arkada┼člar bana yazabilir: ilkergelir@ttnet.net.tr
─░yi ├žal─▒┼čmalar hepinize
ILKER

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
Peanuts for monkeys... Nov 22, 2004

┼×enay Han─▒m,

Bu konuda pek de bilimsel olmayan, k─▒sa bir s─▒n─▒fland─▒rma yapt─▒─č─▒n─▒zda ├╝├ž ayr─▒ ├ževirmen, ├╝├ž ayr─▒ ├ževiri ┼čirketi, ├╝├ž ayr─▒ ├ževiri piyasas─▒ bulundu─čunu g├Âreceksiniz. Her hal├╝karda ├ževirmen olarak g├╝zel paralar kazanmak m├╝mk├╝n; ancak bu paralar─▒n nas─▒l kazan─▒laca─č─▒ bu ├╝├ž piyasadan hangisinde rekabet etmek istedi─činize g├Âre de─či┼čiklik g├Âsteriyor. Dilerseniz ┼ču ├╝├ž ├ževirmen profilinin, ├ževiri ┼čirketinin ve piyasas─▒n─▒n ad─▒n─▒ koyal─▒m:

1- 3 milyon/1000 karakter ├╝cretle (yada dengi bir ├╝cretle) *terc├╝me* yapan; ortalaman─▒n ├žok alt─▒ndaki *terc├╝me b├╝rolar─▒yla* ├žal─▒┼čan *yeminli terc├╝man*. Bu yolu se├žen arkada┼č─▒m─▒z─▒n kalite gibi bir kayg─▒s─▒ olmamal─▒d─▒r. Ortal─▒kta bu kalite standard─▒nda i┼č yapan y├╝zlerce *terc├╝me b├╝rosu* bulundu─čundan ├žal─▒┼čmak i├žin b├╝ro s─▒k─▒nt─▒s─▒ ├žekmeyecektir. 1000 karakteri 3 milyondan (bilgisayar becerileri de ortalaman─▒n ├╝zerindeyse) g├╝nde 30 - 40 sayfa ├ž─▒kart─▒r bu arkada┼č─▒m─▒z. Kaba bir hesapla 30 x 3 milyon = 90 milyon paray─▒ cebine kor; ki bu para TC standartlar─▒nda iyi bir yevmiyedir. Ne *terc├╝man* ne *terc├╝me b├╝rosu* a├ž─▒s─▒ndan bir sorun yoktur. Sorun tamamen ciddi bir i┼či gayri ciddi bir m├╝esseseye emanet eden salak m├╝┼čterinindir.
2- 5 milyon / 1000 karakter ├╝cretle ├ževiri yapan, ortalama kaliteyi m├╝┼čterilerine sunmay─▒ ama├ž edinmi┼č ┬ľbir yandan da TC ger├žekleriyle cebelle┼čen; ├ževiri ┼čirketleri ile ├žal─▒┼čan profesyonel ├ževirmen. T├╝rkiye ger├že─či arkada┼č─▒m, dostum, emek├ži karde┼čim benim. ├ťcreti Madde 1'deki dallaman─▒n neredeyse iki kat─▒d─▒r, ama ├ž─▒kartt─▒─č─▒ i┼č her a├ž─▒dan yukar─▒daki ├Ârnekte anlat─▒landan ├žok ├žok daha kalitelidir. Bu adama ├Âdenen para azd─▒r bile, ama ne yapars─▒n─▒z TC piyasas─▒. O da anlar bunu. G├╝nde ta┼č ├žatlasa 20 bin karakter i┼č yapar, ama hakk─▒yla yapar. 20 x 5 milyon = 100 milyonu koyar cebine. Kazand─▒─č─▒ paran─▒n neredeyse yar─▒s─▒n─▒ mesleki geli┼čimine ay─▒r─▒r. Ama gece kazand─▒─č─▒ paray─▒ haketmi┼č olman─▒n bilinciyle rahat uyur.
3- Yaz─▒n tatil beldelerinde kumsallarda, k─▒┼č─▒n kayak merkezlerinde gelendelerde mevsime g├Âre i├žkisini yudumlay─▒p kelimesi 0.10 ┬ľ 0.15 Euro'dan ├ževirisini yapan, g├╝nde ta┼č ├žatlasa 10 bin karakter i┼č ├ž─▒kart─▒p herkesten iyi para kazanan ├ževirmen modeli. ├ťlkemizde az bulunur bunlardan (aman iyi ki).

Yani demem o ki, hangi ├ževirmen? Hangi ├ževiri ┼čirketi? Hangi piyasa? Madde 1'deki tipler genelde nakit ├žal─▒┼č─▒r. Al paray─▒ ver i┼či (foyas─▒ meydana ├ž─▒kmadan para kapmakt─▒r ama├ž)┬ů Terc├╝man ├Âdemelerini haftal─▒k yaparlar; gecikme olursa ├žamurluklar─▒na yormal─▒d─▒r.

Madde 2'deki ├ževiri ┼čirketi genelde haftal─▒k hesap kesmeye u─čra┼č─▒r; ama becerebildi─či nadirdir. Kurumsal m├╝┼čterilerle ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ i├žin onun ├Âdemeleri 1 ay sonra yap─▒l─▒r en erken. Bu arada ge├žen zaman─▒ kendi finanse eder. Onun da i┼či zordur.

Madde 3'├╝n zaten TC ile i┼či olmaz. Yurt d─▒┼č─▒nda en az 2 ay genelde 3 ay beklemeye al─▒┼čm─▒┼čt─▒r... ├ľyledir onun sistemi; onun i├žin bir problem yoktur.

Sayg─▒lar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr

shenay kharatekin wrote:

Baz─▒ b├╝rolar ├Âdeme konusunda ├žok disiplinsizler ve fiyatlar─▒ da ├žok d─čei┼čken ve inan─▒lmaz pazarl─▒─ča giri┼čiyorlar. ├çok politik sorular soruluyor. Siz ne istersiniz? Biz en ├žok bu kadar ├Âdeyebiliriz, gibi. Azaltabildikleir kadar azaltmaya ├žal─▒┼č─▒yorlar. Sabit bir fiyat olmal─▒. ...

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
Olma m─▒! Nov 22, 2004

Baybars Araz wrote:

Acaba sayfa ba┼č─▒na 4,000,000 T├╝rk Liras─▒'n─▒n alt─▒nda fiyat dahi ├Âneren bir ba┼čka b├╝ro da var m─▒d─▒r ki b├Âylece ben dumur vaziyetlerime yeni bir vaziyet daha ekleyebilir miyim?

Google'da yeni hayat diye bir arama yaparsan─▒z g├Âreceklerinizin sizi dumurun katmerlisine u─črataca─č─▒n─▒ garanti ederim. Bu arkada┼č─▒m─▒z t─▒k ba┼č─▒na google'a ├Âdeme yap─▒p reklam da veriyor

Sayg─▒lar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr

[Edited at 2004-11-22 12:11]

abdullah erol
English to Turkish
+ ...
B├╝rolar ve ├Âdemeleri Nov 22, 2004

* Prozu s─▒k takip etmesem de bazen g├Âz atar─▒m.

* ─░ki t├╝r insan g├Âr├╝yorum burada. Ya ├žok iyi ya ├žok k├Ât├╝...

* B├╝ro sahibi ve bir terc├╝man olarak ├žok iyilerine de ├žok
k├Ât├╝lerine de herg├╝n rastl─▒yorum.

* ─░lk olarak, 30 bin sayfan─▒n ve 5 y─▒l─▒n alt─▒nda deneyimi, ve
g├╝nde 30 sayfan─▒n alt─▒nda ├ževiri kabiliyeti olan bir ki┼čiye
terc├╝man demiyorum...

* Piyasada ├╝cretini alamayan varsa b├╝y├╝k olas─▒l─▒kla terc├╝man
olmay─▒┼č─▒nda aras─▒n nedenini... Ben de oraya buraya ├ževiri
yap─▒yorum. Param─▒ ├ževirimi bitirdikten birka├ž g├╝n sonra
rahatl─▒kla alabiliyorum. Hatas─▒z m─▒y─▒m. Asla.

* Ama baz─▒ ├Âzellikleriniz varsa terc├╝me b├╝rolar─▒ndan paran─▒z─▒
alamaman─▒z i├žin bir sebep yok. Terc├╝me b├╝rosu diye
konu┼čtu─čumuz yerler 12.5 metrekarelik d├╝kkanlarsa durum
ayr─▒...

* Bilgisayar, kitap ve dil ile ├╝niversite y─▒llar─▒nda yada belki
terc├╝man olmaya karar verdikten sonra tan─▒┼čm─▒┼č ki┼čilere ├žok
rastl─▒yorum. Bunlar ├ževiri b├╝rolar─▒ndan da paray─▒ bu kadar
ge├ž alabiliyor.

* ├ťcret konusu, yukar─▒da anlatt─▒─č─▒m konularla do─črudan
ili┼čkili... 3 milyon kendisi i├žin l├╝ks tipler de var 12
milyon kendisi i├žin k─▒t tipler de... Ama maalesef ikinci
k─▒sma giren terc├╝manlar─▒n say─▒s─▒ daha az. O y├╝zden Proz gibi
ortamlarda havadan u├žman─▒n anlam─▒ yok... U├žmay─▒ hak eden az
ku┼č var ortada. Gerisi kaz...

* Buradaki ├╝yelerin bir k─▒sm─▒n─▒ tan─▒yorum... Orta okuldaki
lisan bilgim onlar─▒n ┼ču anki bilgilerinden daha iyiydi. Bazen
de ayn─▒ ekipte terc├╝me yapmaktan keyif alaca─č─▒m insanlar
g├Âr├╝yorum burada.

* Hi├ž bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?

Abdullah Erol
www.yeminlitercuman.com
ae@yeminlitercuman.com
ankara@tercumex.com.tr

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Ucuz i┼čin k─▒ymetini bilelim! Nov 23, 2004

Ben bu ucuz i┼člere o kadar k├Ât├╝ bakm─▒yorum do─črusu.

Bunu bir t├╝r, "m├╝┼čterinin almas─▒ gereken ders" diye de─čerlendiriyorum. Nas─▒l olsa, d├Ân├╝p dola┼č─▒p bize gelecekler diye bak─▒yorum.

Arkada┼člar yanl─▒┼č anlamas─▒n, b├Âb├╝rlenmek i├žin yazm─▒yorum. Bir i┼č i├žin, fiyat teklifi vermi┼čtim. Ald─▒─č─▒m mailde ┼č├Âyle diyordu. "Senin ├Ânerdi─činin yar─▒s─▒ndan az─▒na bu i┼či yapacak insanlar var. Neden daha fazla ├Âdeyeyim ki." Ben de, "bu size daha pahal─▒ya mal olabilir" demi┼čtim.

├ť├ž g├╝n sonra bir mail daha ald─▒m. ─░┼či ucuza yapt─▒rm─▒┼čt─▒ ve benden "proofreading" istiyordu. Olur, dedim. Ancak, fiyat vermeden ├Ânce metni g├Ârmem gerekti─čini s├Âyledim. Metni g├Ârd├╝kten sonra da, standart ├╝cretten yapabilece─čimi s├Âyledim: Yani terc├╝meden ne kadar al─▒yorsam, bu i┼č i├žin de o kadar istedi─čimi.
Aradan iki g├╝n ge├žtikten sonra bir mail daha ald─▒m: "Tamam, i┼či yeniden yapt─▒rmak istiyoruz."

Sonu├žta i┼č onlara ucuz i┼č ├╝creti + benim ├╝cretim kadara mal olmu┼čtu.

┼×u anda ayn─▒ ki┼čiye ba┼čka bir i┼č yap─▒yorum. D├╝zenli m├╝┼čteriler portf├Ây├╝mdeler yani!

Bu t├╝r deneyimlerden ├ž─▒kar─▒lacak dersler oldu─ču kan─▒s─▒nday─▒m:
- Ucuz (kalitesiz) i┼č yapan, bir kere yapar.
- Ucuz (kalitesiz) i┼č yapt─▒ran, bir kere yapt─▒r─▒r.
- Pahal─▒ (kaliteli) i┼č yapan ise, ilkini ka├ž─▒rsa da, ikincileri, ├╝├ž├╝nc├╝leri, be┼čincileri mutlaka al─▒r.

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
İşin hacmi işin kalitesine ├Âl├ž├╝ değildir. Nov 23, 2004

yeminlitercuman wrote:
* ─░lk olarak, 30 bin sayfan─▒n ve 5 y─▒l─▒n alt─▒nda deneyimi, ve
g├╝nde 30 sayfan─▒n alt─▒nda ├ževiri kabiliyeti olan bir ki┼čiye
terc├╝man demiyorum...

├ľğrencilik yıllarımda, mekanik daktiloyla g├╝nde 65 vuruş 22 satır ├╝zerinden 60 - 70 sayfa iş yaptığım olmuştur! Bug├╝n 30 sayfayı zor buluyorum. Bazen yeni bir konu geliyor. Oturup internette saatlerce araştırma yapmam gerekiyor. Kavramları, terimleri araştırıyorum. Literat├╝r tarıyorum, ├╝├ž-beş yazı okuyorum. O zaman da kapasite d├╝ş├╝yor 15 sayfaya. Ama kalite artıyor.

Bazen, vefa borcundan, aradaki ilişkiden, vb. dolayı kıramadığım insanlar ısrar ediyor: Yarın sabah ihaleye yetişecek, vb. diye. Oturup akşamdan sabaha 40 sayfa iş ├žıkarıyorum. Paldır k├╝ld├╝r yapıp g├Ânderiyorum.
Sonradan, aradan bir vakit ge├žtikten sonra d├Ân├╝p okuduğumda yığınla hata yaptığımı g├Âr├╝yorum. İnsan, kuyruğuna teneke bağlı at gibi koştuğu zaman, ├Ân├╝ne geleni kırıp d├Âk├╝yor.

Bir de bir şeyi merak ediyorum:
Yeniterc├╝man arkadaş sitesinde 15 YTL'ye İng-Tr yaptığını ilan ediyor. ├ľğrencilere de %50 indirim yapıyor! Bu demektir ki, ├Âğrencilere 7 YTL'ye iş yapılıyor. Bunun ne kadarını terc├╝mana veriyor? ve ne t├╝r terc├╝manlara?

abdullah erol
English to Turkish
+ ...
─░┼čin Standard─▒ Nov 23, 2004

Her i┼čin bir standard─▒ vard─▒r... G├╝nde ├╝├ž sayfa terc├╝me yap─▒yorum ama ├žok iyi yap─▒yorum diyen adama terc├╝man demiyorum... Zira bilmedi─čim halde ispanyolcadan t├╝rk├žeye ├ževrilecek ├╝├ž sayfa verin elime bir g├╝nde teslim edeyim en m├╝kemmel ┼čekilde. Bu i┼č de─čil. Orta 2'ye giden ├žocu─čun eline ├Âdev diye verseniz -bir s├Âzl├╝kle birlikte- o kadar─▒n─▒ o da ├ž─▒kar─▒r...

─░┼č yeterli miktarda ve kaliteli yap─▒ld─▒─č─▒nda i┼čtir. 40 f─▒r─▒n ekme─či ├Ânceden yememi┼č insanlara ekmek yemesini ├Â─čretme yeri de─čildir b├╝rolar. Ama maalesef herkes bunu yapmak zorunda...

40 f─▒r─▒n ekme─či daha ├Ânceden yememi┼č insanlar─▒n ekmek paras─▒n─▒ bir kere iki kere vermi┼čizdir illaki herkes gibi ama 40 f─▒r─▒n─▒n k─▒rk─▒n─▒n ekme─čini b├╝rolara y─▒kmaya ├žal─▒┼č─▒yorsa terc├╝manlar, kendilerine dikkat etsinler.

100 bin sayfan─▒n ├╝zerinde ├ževiri yapt─▒m... Ben 40 f─▒r─▒n ekme─či 500 belgesel ve ├žizgi film ├ževirirken yiyordum. B├╝ro i┼člerine ba┼člad─▒─č─▒mda 40 f─▒r─▒n ekmek yemi┼čtim zaten. Ger├ži herkes i├žin yenecek yeni 40 f─▒r─▒n ekmekler s├╝rekli ├ž─▒kar ama ilk 40 f─▒r─▒n yenmeden ├Âteki 40 f─▒r─▒n─▒n adresini kimseye vermezler...

Yapmak istedi─činiz Jamse Joyce'un ─░lyada's─▒n─▒ ├ževirmekse ve bir sat─▒ra 40 g├╝n harcasan─▒z bu sizin b├╝y├╝kl├╝─č├╝n├╝zden bir ┼čey eksiltmez...

Ama g├╝n├╝birlik ticaret sicili, s├Âzle┼čme, gazete makalesi, ┼čirket yaz─▒┼čmalar─▒, katalog vs ├ževirileri i├žin -kusura bakmay─▒n ama- kimsenin yok internetten ara┼čt─▒rma yapt─▒m, yok ┼ču terminolojiyi arad─▒m buldum diyip i┼či geciktirmesini anlayamam. ┼×u anda her t├╝rl├╝ terminoloji 24 saat internet eri┼čimi ile elimizin alt─▒na (ingilizceciler i├žin konu┼čuyorum).. Mazereti yok bu i┼čin. Frans─▒zcac─▒, Almancac─▒ falan olsa tamam aras─▒n bulsun. Ama ─░ngilizcecilerin internet ├ž─▒kt─▒ktan sonra onu bulamad─▒m bunu yapamad─▒m deme l├╝ksleri yok.

─░┼č bittikten sonra para ├Âdenir diye bir kaide yok!
─░┼č olduktan sonra para ├Âdenir!
Biz yap─▒lan i┼člerin ├╝zerinden ge├žmesek ve do─črudan bu kural─▒ uygulasak piyasada para kazanabilecek terc├╝man say─▒s─▒ (┼ču an 10 binse) 100├╝ ge├žmez.

Yaz─▒m─▒ kimseyi k─▒zd─▒rmak i├žin yazm─▒yorum.
Akil olan anlar diyerek yaz─▒yorum.
Yazd─▒klar─▒mdan 40 lot hisse almalar─▒ gerekenler varsa daha dikkatli okusunlarn sat─▒r aralar─▒n─▒...

Abdullah Erol
Yeminli Terc├╝man
www.yeminlitercuman.com / www.tercumex.com.tr
ae@yeminlitercuman.com / ankara@tercumex.com.tr

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

B├╝rolar─▒n ge├ž ├Âdemeleri ve fiyat farkl─▒l─▒klar─▒

Advanced search

Translation news in Turkey

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs