PDF ile çalışma
Thread poster: Mine Somyurek (X)
Mine Somyurek (X)
Mine Somyurek (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 00:21
English to Turkish
+ ...
Oct 30, 2006

Merhaba,

Bir musteri pdf formatinda bol resimli, formatli bir dokuman gonderip tercume metnini hem MS Word'te, hem de PDF formatinda ayni resimlerle ve formatla istiyor. Sanirim bu biraz DTP alanina giriyor. Normalde bu konuda hic tecrubem yok ama verilen zaman genis. Nasil yapabilecegim konusunda ipucu verirseniz sevinirim. Herhalde once metni bir sekilde PDF'ten cikarmam gerekiyor. Tercume isini bitirdikten sonra da tekrar eski formatina sokmaliyim, ama nasil?

[Subject edi
... See more
Merhaba,

Bir musteri pdf formatinda bol resimli, formatli bir dokuman gonderip tercume metnini hem MS Word'te, hem de PDF formatinda ayni resimlerle ve formatla istiyor. Sanirim bu biraz DTP alanina giriyor. Normalde bu konuda hic tecrubem yok ama verilen zaman genis. Nasil yapabilecegim konusunda ipucu verirseniz sevinirim. Herhalde once metni bir sekilde PDF'ten cikarmam gerekiyor. Tercume isini bitirdikten sonra da tekrar eski formatina sokmaliyim, ama nasil?

[Subject edited by staff or moderator 2006-10-31 15:40]
Collapse

A Y
A Y
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
Çok kolay Oct 31, 2006

Merhaba,
izlediğiniz yol doğru, dediğiniz gibi önce pdf worde aktaralacak sonra da tercüme edilp tekrar pdf yapılacak.
Bu amaca uygun programların listesini vereceğim, siz istediğinizi kullanarak işinizi tamamlarsınız.
Acrobat Pro

Readiris Pro
ABBYY Pro
SolidConverter

Başarılar.

Mine Somyurek (X)
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
tesekkurler Oct 31, 2006

Alekber Yumer wrote:

Merhaba,
izlediğiniz yol doğru, dediğiniz gibi önce pdf worde aktaralacak sonra da tercüme edilp tekrar pdf yapılacak.
Bu amaca uygun programların listesini vereceğim, siz istediğinizi kullanarak işinizi tamamlarsınız.
Acrobat Pro

Readiris Pro
ABBYY Pro
SolidConverter

Başarılar.

Alekber bey,

Tavsiye icin tesekkurler. Bu verdiginiz programlardan ozellikle tavsiye edeceginiz var midir acaba?

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 01:21
Dutch to Turkish
+ ...
PDF Oct 31, 2006

Merhabalar,

Tabi burada PDF in nev'ini söylememişsiniz. Image türünden PDF ile metnin ordan çıkarılması için bir OCR programı lazım.

Abbyreader

bunu yaparr.

Yok eğer PDF editable bir PDF ise, o zaman farklı alternatifleriniz var.

Adobe İllustrator ile doğrudan PDF texini silerek yerine hedef dildeki metni yazabilirsiniz.

Yok bu programınız yok ise o zaman metni MS word içerisine aktarıp orada
... See more
Merhabalar,

Tabi burada PDF in nev'ini söylememişsiniz. Image türünden PDF ile metnin ordan çıkarılması için bir OCR programı lazım.

Abbyreader

bunu yaparr.

Yok eğer PDF editable bir PDF ise, o zaman farklı alternatifleriniz var.

Adobe İllustrator ile doğrudan PDF texini silerek yerine hedef dildeki metni yazabilirsiniz.

Yok bu programınız yok ise o zaman metni MS word içerisine aktarıp orada çevirir sonra mizanpajına geçersiniz. Word içinde aynı mizanpajı yapmak zor olabilir. Kullanılan resim resolüsyonlarına bağlı olarak işiniz zor veya kolay olabilir.

Eğer word da mizanpajı yapmayı başardı iseniz o zaman PrimoPDF' indirin. Bedavadır. Bir yazdırma motorudur. PDF olarak yazdırır. Yani print edermiş gibi davranıp bir dosya adı verirsiniz.

Yok eğer Word'da olmadı ise o zaman PDF lerinizi
Indesign, Adobe Photoshop, Corel ibi bir ortamda açmalı, resimlerini kesip kesip ordan yeni bir dosyaya atmalı ve Türkçe metinler için de metin kutuları açıp, uygun fontta ve renkte yerleştirdikten sonra önce tabakalı dosya olarak sonra da PDF olarak kaydetmelisiniz.

Son olarak söyleyim. Bu biraz deil tamamen DTP işi denilebilir. İşin en iyi bitiş şekli bu son şekilde sylediğim gibi ki baskıya hazır resolüsyonda dosya çıkar.

Ve şunu da unutmayın DTP nin saat ücreti çevirininkinden yüksek.

Kolay gelsin.

Nizam Yigit
Collapse

Mine Somyurek (X)
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tesekkur ve yeni soru Oct 31, 2006

Nizamettin Yigit wrote:

Yok bu programınız yok ise o zaman metni MS word içerisine aktarıp orada çevirir sonra mizanpajına geçersiniz. Word içinde aynı mizanpajı yapmak zor olabilir. Kullanılan resim resolüsyonlarına bağlı olarak işiniz zor veya kolay olabilir.

Nizam bey tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

Bahsettigim file, "editable" bir pdf.

Word icinde mizanpaj derken, PDF'ten Word'e "text"i gondermesi tamam ama resimleri en iyi nasil kopyalayabilecegim yonunde bir tavsiyeniz var mi? Adobe Reader'daki "snapshot" fonksiyonu ile biraz deneme yaptim, muhtesem olmasa da ise yariyor gibi.

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Resimler Nov 1, 2006

Merhabalar,

Var tabi. Net olarak ayrı bir şekilde olmadığı için gözünüzden kaçtı sanırım.

Adobe Photoshop ile açın PDF'i. Sonra resolüsyonu 300 dpi
konumun ayarlayın.

Photoshop menüsünde

Image---Image size

pixel inch yanındaki kutuya 300 yazın.

Eğer zaten 300 veya üzerinde bir rakam varsa dokunmayın.

Sonra dörtgen seçme butonu yoluyla imlecinizi almak istediğiniz resmin ü
... See more
Merhabalar,

Var tabi. Net olarak ayrı bir şekilde olmadığı için gözünüzden kaçtı sanırım.

Adobe Photoshop ile açın PDF'i. Sonra resolüsyonu 300 dpi
konumun ayarlayın.

Photoshop menüsünde

Image---Image size

pixel inch yanındaki kutuya 300 yazın.

Eğer zaten 300 veya üzerinde bir rakam varsa dokunmayın.

Sonra dörtgen seçme butonu yoluyla imlecinizi almak istediğiniz resmin üzerinde alacağınız alan kadar kaydırın.

Sonra Ctrl+C
Sonra word içine gidip bu resmi yapıştırın.

Resim muhtemelen çok büyük olacak köşesinden (siz buna kulağından da diyebilirsiniz) tutup istediğiniz boyuta getirin.

Resimlerin kalitesi nispeten daha iyi olacaktır.

Kolay gelsin,

Nizam Yigit

[Edited at 2006-11-01 00:17]
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Tablo Nov 1, 2006

Ha bu arada unuttum. Resim ile metnin yerlerini tam oturtmak word içinde sorun olabilir.

Bu durumda çok satırlı ve çok sütunlu bir tablo oluşturun. Sonra tablo çizgilerini görünmez kılın.

Sonra da resimleri ve metinleri doğru pozisyon sağlayacak tablo alanlarına yerleştirin.

Bu biraz daha hızlı olabilir.

Nizam Yigit

Mine Somyurek (X)
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tesekkurler Nov 1, 2006

Hem Nizam bey'e, hem Alekber bey'e tavsiyeleri icin cok tesekkurler. Basim sikisirsa yine buradayim.

Safiye TINGIR
Safiye TINGIR  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:21
English to Turkish
+ ...
bu işler için solidconverter çok iyi Mar 5, 2007

bu işler için solidconverter çok iyi

Mine Somyurek wrote:

Hem Nizam bey'e, hem Alekber bey'e tavsiyeleri icin cok tesekkurler. Basim sikisirsa yine buradayim.

Semra Maden-Balamir (X)
Semra Maden-Balamir (X)  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
FlashPaper Mar 7, 2007

Alekber Yumer wrote:

Merhaba,
Acrobat Pro

Readiris Pro
ABBYY Pro
SolidConverter

Başarılar.

Macromedia FlashPaper de listeye eklenebilir. Ben bunu kullanıyorum, çok da memnunum.

Kolay gelsin

mustafa karabiber
mustafa karabiber  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
PDF ile çalışma.. Mar 8, 2007

Mine hanım, aslında DTP alanında işin profesyonelleri nasıl olacağını anlatmış, ben de kolay ve pratik bir yol önereceğim (elinizde söz edilen programların olmadığını ve almaya kalktığınızda da ücretlerinin yüksek olduğunu varsayarak).
Dosyaları word'de aktarmak için "Pdf to Word" bir OCR programı ki bunda ABBY FineReader'ı tavsiye ederim. Word'de çevrilme işle
... See more
Mine hanım, aslında DTP alanında işin profesyonelleri nasıl olacağını anlatmış, ben de kolay ve pratik bir yol önereceğim (elinizde söz edilen programların olmadığını ve almaya kalktığınızda da ücretlerinin yüksek olduğunu varsayarak).
Dosyaları word'de aktarmak için "Pdf to Word" bir OCR programı ki bunda ABBY FineReader'ı tavsiye ederim. Word'de çevrilme işlemi bittikten sonra ise, www.software995.com adresinde ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir "Word to PDF " (Pdf suite995) programı yardımıyla zahmetsizce pdf formatına çevirebilirsiniz. ben bir çok kere denedim, iyi sonuçlar aldım. Ancak benimkiler sadece ve bol çizimleri-resimleri olmayan metinlerdi. Sizin metniniz için işe ne kadar yarar bilemem. Bence denemekte fayda var
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Macromedia FlashPaper Jan 17, 2008

Semra Maden-Balamir wrote:

Macromedia FlashPaper de listeye eklenebilir. Ben bunu kullanıyorum, çok da memnunum.

Kolay gelsin

Bu program hakkında bilgi verebilir misiniz? Flash dosyalarını orijinal formata çevirmek için de kullanılabiliyor mu?

Murat Akkaya
Murat Akkaya
English to Turkish
ABBY FineReader 8.0 Jan 18, 2008

Merhaba,

Ben ABBY FineReader 8.0'ın harika bir program olduğunu düşünüyorum. Benim gibi "bilgisayar cahili" bir adam bile kullandığına göre, herkes rahatlıkla kullanabilir. Ben bu programla, bol resimli ve tablolu belgeleri bile başarıyla önce word'e, çeviri bittikten sonra da pdf'ye çevirdim (bunun içinde PDF Creator kullanıyorum).

Saygılar,
Murat

chevirmen
chevirmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Fine Reader 8.0 Jan 18, 2008

Fine Reader'ın 6 dan sonraki sürümleri kopya korumalarını da dikkate aldığı için, tek dezavantajları bu.

Bu yüzden hala favorim herşeyi okuyan Fine Reader 6.0.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

PDF ile çalışma

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »