Mobile menu

Tekstil Deneyi evirisi ve Deneme Metni
Thread poster: Selcuk Akyuz

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 04:56
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Nov 15, 2002

ProZ\'daki en son i ne kadar ilgin癟 deil mi arkadalar. Fiyat 癟ok komik tamam da, ii g繹nderen kii bir de deneme metni vermi. Merak ettiim, 癟ok say覺da KudoZ sorusu soran bu arkada deneme 癟evirilerini nas覺l denetleyecek. Korkar覺m bu ii de bize yapt覺r覺r.

Direct link Reply with quote

xxxCrown
English to Turkish
+ ...
Bilmem ! Nov 15, 2002

Tayfun Bey veya Azra Han覺m覺n deerli yorumlar覺n覺 almak laz覺m

Erhan 癟g羹n

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
deneme metni Nov 15, 2002

Fiyat konusuna fazla eletiri getiremiyorum ben, ne denebilir ki zaten, isteyen 羹cretsiz yaps覺n hatta! Fakat bu fiyata deneme 癟evirisi yapt覺rmak da neyin nesi!! Hem kim kontrol edecek deneme 癟evirisini. Bu meslekte kiminin sa癟覺 sakal覺 aarm覺, kiminin ba覺nda sa癟 kalmam覺, herkes y覺llar覺n覺 vermi bu ie, sonra da biri 癟覺k覺yor deneme 癟evirisi yapt覺rmaya kalk覺yor. 襤yi de bu kii kim olduu hakk覺nda en k羹癟羹k bir bilgi bile vermeyen, muhtemelen terc羹man olarak yeterlilie sahip olmayan birisi! B繹yle d羹羹nmemim sebebi bu kiinin daha 繹nce sorduu KudoZ sorular覺.

Ben a癟覺kcas覺 bu tart覺man覺n bir 繹nceki tart覺maya d繹nmesini, kiisellemesini istemiyorum, ama b繹yle bir i ilan覺n覺n ProZ\'da yap覺lmas覺n覺 da ho kar覺lam覺yorum.

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Ac覺, 癟ok ac覺 Nov 15, 2002

襤in en ac覺 taraf覺 3 kiinin bu i i癟in bavuruda bulunmu olmas覺.

AZRA AKARTUNA  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Tekstil evirisi Nov 15, 2002

Evet arkadalar bu konuda 癟ok hakl覺s覺n覺z. Ama ne yalan s繹yleyeyim ben de bu fiyatlarla hatta bazen sadece iyilik olsun diye bile 癟eviri yapt覺m. Ama bunlar ya 繹renci projesiydi ya da bir dost i癟indi. Ama hacim b羹y羹k, 癟eviri dili de T羹rk癟e\'den 襤ngilizce\'ye olunca bu fiyat ger癟ekten 癟ok komik kal覺yor. Biz fiyat覺m覺z覺 0.07 dolardan 0.08\'e 癟覺kar覺rken bile neler 癟ekiyoruz. Buna benzer bir fiyatla ge癟enlerde bir dostum bir 癟eviri teklifi yapmam覺 rica etti ve ben de onu k覺ramad覺m ve bu giriime bulunma gafletinde bulundum. Gaflet diyorum 癟羹nk羹 bu fiyata ii kabul eden her iki kii de ya ii yapmak yerine uyumay覺 tercih etti ya da yar覺s覺n覺 bile bitirmeden (fiyat覺 kendi cebimden 繹demek 羹zere artt覺rmama ramen) akam elektrikler kesikti, yapamad覺m gibi bir ilkokul bahanesi (ki art覺k orada bile ge癟erliliini kaybettiine eminim) ile kar覺ma 癟覺kt覺. Yaad覺覺m stresi ve yorgunluu anlatamam size. Bu tip eylere iyi niyetle yaklamak bazen sizin zarar覺n覺za da olabiliyor yani. Ayr覺ca iyi niyet te bir yere kadar...

Baz覺 arkadalar覺n ge癟imlerinin bu iten kar覺lad覺覺 d羹羹n羹l羹rse bu fiyatlar覺n ne kadar ac覺mas覺z ve uygunsuz olduunu tahmin etmek hi癟 de zor olmaz herhalde. Bu olaylar herkes gibi beni de 羹z羹yor. Keke art覺k b繹yle eylerle hi癟 kar覺lamasak ama biraz iyi niyet, biraz 繹zveri, m羹teri balayay覺m derken sonu癟 bu oluyor maalesef (

xxxCrown
English to Turkish
+ ...
Kimsenin hata yapt覺覺 yok! Nov 16, 2002

Burada bahse konu olan agency olarak verilen i ilanlar覺 ile terc羹manlar覺n kendi 羹stlendikleri 癟evirileri bir dier arkadalar覺na yapt覺rma 癟abas覺. 襤ki hususu 癟ok iyi birbirinden ay覺rmak laz覺m. Ben agency\'im ve verebileceim fiyat覺 yay覺nlar覺m, ilgilenen arkada覺m gelir 癟evirisini yapar, zaman覺nda paras覺n覺 al覺r olay biter. Ancak burada matrak olan, 繹rnein benim ilan覺ma teklif verip 繹zellikle ankara piyasas覺 i癟in normal say覺lan bir 羹crete ii al覺p bunun yar覺s覺na prozda adam aramas覺

Ayn覺 durum dier dil 癟iftlerinde de ge癟erli. Murat\'覺n dedii gibi bu t羹r i 癟ar覺s覺na 4 kiinin teklif vermesi.

Azra Han覺m\'覺n kendisine m羹racaat eden arkadalara 繹nerdii 羹creti merak ettim dogrusu!

Quote:

On 2002-11-15 22:15, 1964 wrote:

Ayr覺ca ben kimseye bir milyona 癟eviri yapma dahi demedim ne yaparsa yaps覺n. Fiyat yay覺nlamamal覺 dedim.

Evet iki milyon iyi miydi ki?

Benim kriterim Noterliklerin resmi 癟eviri tarifesidir.

Ama onun dahi proz ortam覺 gibi uluslararas覺 ortamda yay覺nlanmas覺na taraftar deilim.

Hata yapanlar hatalar覺n覺 anlad覺 m覺?

[ This Message was edited by: on 2002-11-15 22:20 ]

turengfr  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
"i y羹kl羹 olduu i癟in 1000 karakter 1.5 milyon maalesef" Nov 17, 2002

襤 y羹kl羹 olunca ya da sonuna irin bir \"maalesef\" ekleyince sorun kalm覺yor mu yani?

Okuduumda akl覺ma ilk gelen \"nas覺l b繹yle bir teklif verme cesareti bulmu?\" oldu. Cesaret hafif kalm覺, \"hangi y羹zle?\" demek yerinde olurdu! Bu ne sayg覺s覺zl覺k ya!

Ben bakt覺覺mda 1 kii bavurmutu, u an bu say覺 3. Ondan sonra da kalk覺p fiyatlar覺n d羹羹kl羹羹nden, rezaletten bahsedecek bu kiiler, olmaz! Bu i b繹yle olmaz, alan raz覺 veren raz覺 olursa, deil 1,5 milyon 羹st羹ne para veririz 癟eviri yapabilmek i癟in.

Dost hat覺r覺, arkada ii veya 繹renci ii deil burada bahsettiimiz, ProZ\'a verilen i ilan覺.

ahsen Proz\'un bele i ilan覺 panosu veya KudoZ\'un bele s繹zl羹k olarak kullan覺lmas覺na raz覺 deilim. Kullan覺lan, kullan覺lmaya

癟al覺覺lan biziz.

\"Neden kendi yapm覺yor?\" sorusu da cabas覺; becerebilir veya beceremez ayr覺 konu, bu fiyata elini bile s羹rmez ite b繹yle. 襤steyenin bir y羹z羹, vermeyenin iki y羹z羹 hikayesi arkadalar..

\"Bavurma olsun bitsin\" mant覺覺 bana biraz ters, bana dokunmayan y覺lan 癟ok yaas覺n diyemediim i癟in kimse kusura bakmas覺n. S覺rada ne var? \"M羹barek Ramazan\'da sevab覺na unu 癟eviriverin\" mi?

Hangi doktorun muayenehanesine gidip vizite 羹cretinin alt覺nda para 繹deyebiliyorsunuz? 1 dk gecikseniz 1 saat beklemek zorunda kal覺yorsunuz hatta. Tan覺d覺覺n覺z deilse, hangi avukat size para almadan tek c羹mle s繹yler bir d羹羹n羹n.

襤imize kendimiz sayg覺 g繹stermezsek, kimse g繹stermez, bunu beklemeye hakk覺m覺z da olmaz!

English to Turkish
+ ...
Pes!!! Nov 17, 2002

G羹nd羹z yazd覺覺m yaz覺 hala 癟覺kmam覺 ama bu arada yeni bir i teklifi var arkadalar, yine ayn覺 kii yine tekstil deneyleri:

-襤 y羹kl羹 olduunda 羹cret d羹羹k maalesef..

-襤in ciddiyeti artm覺...

-cret 250 bin artm覺.. pardon kendi ceplerindenmi bu + para..

-\"..klasik kimya lab cihazlar覺 ve tekstil terminolojisi hakk覺nda bilgi sahibi olmak gerekiyor.\"

Kibar olup \"繹z羹r羹 kabahatinden b羹y羹k\" m羹 desem, yoksa... ne desem bilemedim.

Tekstil deneyi KudoZ\'lar覺yla kar覺m覺za 癟覺kt覺覺nda yard覺mc覺 olacak \"ekmeine ya s羹recek\" olacak m覺 merak ediyorum.

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
T羹rkiye'deki 癟eviri fiyat覺 Nov 17, 2002

ou terc羹me b羹rosunun fiyat覺 b繹yle...

Hi癟 a覺rmad覺m.

English to Turkish
+ ...
S覺radaki! Nov 18, 2002

Evet, san覺r覺m s覺rada ne olduunu biliyorum: Eng>Ger i teklifinde Trados isteniyor ve 羹cret 繹yle: kelimesi 0,05 USD, repetitif kelimeler 0,025 USD. Mant覺k da u; tradosla 癟evirmenin ii kolayla覺yor tekrarlanan kelimelerin deeri yar覺ya iniyor. Bunu Almanca forumunda okudum, bu gidile yak覺nda biz de tart覺maya balar覺z. \"Trados sahibi olmak avantaj m覺, dezavantaj m覺???\"

Kolay gelsin

xxxNilgun Ozcan  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
nereye kadar ikayet edeceiz? Nov 21, 2002

Quote:

On 2002-11-17 21:39, senay wrote:

ou terc羹me b羹rosunun fiyat覺 b繹yle...

Hi癟 a覺rmad覺m.

Hayat覺mda ilk defa enay Han覺m\'la ayn覺 fikirdeyim Bug羹n羹 hi癟 unutmayaca覺m.

Burada esip yamak 癟繹z羹m deil, bu ekilde fiyatlar y羹kseltilemez, buradaki d羹羹k fiyatlar hi癟birimizin hayat覺nda g繹r羹p duymad覺覺, Mars\'tan gelmi fiyatlar deil, mevcut durum neyse olduu gibi buraya da yans覺yor. Bak覺n, rehberlerin esnaf odas覺i dernekleri, vak覺flar覺, turizm bakanlar覺yla s羹rekli temaslar覺 vard覺r, rehber olmak i癟in devletin birka癟 y覺lda bir a癟t覺覺 o deerli kurslar覺 baar覺yla bitirme art覺 aran覺r, rehberliinizin devam etmesi i癟in her sene en az 羹癟 eitim seminerine kat覺lmak zorundas覺n覺zd覺r ve her sene rehberler i癟in Bat覺 Anadolu, Dou Anadolu, 襤stanbul ve transfer 羹cretleri batan belirlenir, ama o sekt繹rde bile t羹m acentalar bu fiyatlara uymaz, dandik acentalar d羹羹k 繹derler. Yine de bir fiyat belirleyip bunu uygulatabilme g羹癟leri bizden kat kat daha fazlad覺r, 癟羹nk羹 (bizim gibi bireysel 癟al覺an ve rekabetin buradan bile daha fazla olduu) rehberlik camias覺nda bile 繹rg羹tlenmeyi baarm覺lard覺r (baarm覺覺z, ben de rehberim). evirmenler olarak elle tutulur ne yapt覺k ki ne bekliyoruz? Evet bir dernek varm覺 ama nedir icraat覺, bir t羹rl羹 duyamad覺m? Biz ne yap覺yoruz peki, verdii fiyatlar nedeniyle Proz\'da onu bunu su癟lamaktan baka?

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tekstil Deneyi evirisi ve Deneme Metni

Advanced search

Translation news in Turkey

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs