Mobile menu

Nasıl çeviri EĞİTİMi alabilirim?
Thread poster: rnchzr
rnchzr
Local time: 00:07
English to Turkish
Feb 15, 2007

Merhaba,
Ben makine mühendisliği, 3.sınıf öğrencisiyim. Kendi bölümümü sevmediğimi söyleyemem, çok seviyorum bölümümü. Başarısız da değilim bölümümde, her şeyi çok iyi ve istekle de öğreniyorum; ama eskiden beri içimde tercüman olmaya dair tarif edilemeyecek kadar büyük bir istek vardır. Bir tercümanla karşılaştığım zaman kalbim küt küt atar, televizyonda arkadan orjinal sesin geldiği Türkçeye çevrilmiş belgeselleri izlediğimde heyecandan ölürüm. Belki bu güne kadar konuştuğum tercümanların üzerimde yarattığı etkiden dolayı, belki okuduğum çeviri üzerine romanlardan dolayı (Javier Marias-Beyaz Kalp- beni ya ben niye çevirmen değilim diye inanılmaz sarmış ve yıkmıştır mesela) içimde çeviriye karşı inanılmaz bir tutku var.
Ben bir şekilde, ilerde bu işin içinde yer almak istiyorum. Makine mühendisliğini yapmayabilirim, ikisini bir arada yapabilirim belki; ama bir şekilde bu işi yapmak istiyorum. Ciddi şekilde, profesyönel şekilde. Bunun için de işin eğitimini almak zorunda olduğumu hissediyorum. Düzgün şekilde eğitimini almazsam, hiçbir zaman hakkını vererek bu işi yapabileceğime, iyi bir tercüman olabileceğime inanmıyorum. Ne yaptım? ÖSS’ye tekrar girdim, dilden de girdim sınava bu kez. Sonuçlarım derece yapacak kadar iyi geldi, dil bölümünde de sadece 1 yanlışım çıktı; ancak ben MF olduğum için dil alanında tercih yapınca, kurallar gereği, puanım çok fazla düştü ve iyi olduğunu düşündüğüm hiçbir yere girmeye bu puan yetmedi. Dilekçe verip MFden dile alan değiştirip, lisede tekrar bütünlemeye girmeyi bile denedim; ama yeni seni sistem buna da izin vermiyormuş. Konuştuğum kişiler, sen MF’sin MF kalacaksın dediler. YIKILDIM. İmkansızmı yani? Ben bu işin eğitimini alamayacak mıyım asla?
Şimdiye kadar neler yaptım? Okuduğum lisede eğitim dili ingilizce olduğu için biyoloji gibi konularda bazı terimleri zaten biliyordum. Üniversitemde eğitim dili ingilizce olduğu için makineye ait teknik terimleri zaten ingilizce olarak öğreniyorum( türkçelerini tam olarak bilmiyorum yalnız). 2. sınıfta tıpta okuyan öğrenciler için, kendi çapımda, az bir para karşılığında biyoloji kitaplarından istenilen üniteleri türkçeye çevirdim. Seçmeli ders olarak tercüme aldım yabancı diller bölümünden; ama bu bana çok az şey kattı ve beni hayal kırıklığına uğrattı. Sömestır tatilinde bu sene, iki makine öğrencisinin doktora tezlerini çevirdim. Çok zorlandım. Aslında çoğu mekanizmanın işleyişini bilsem bile, okuyunca çok iyi şekilde anlasam bile, terimlerin türkçesini bulmakta, olayı türkçe olarak ifade etmekte çok zorlandım. Bazen içimden, kafamdan açıklayıcı-fazladan cümleler eklemek geldi, kendimi zor tuttum. Kafam o kadar karıştı ki. Cümleyi çevirdikçe uzadı, çevirdikçe uzadı, ortadan kessem ne olur diye düşündüm. “Which/who clause”ları cümleden çıkarsam, parantez için de mi yazsam dedim. Buna hakkım var mıydı bilmiyordum bile? Anladım ki, eğitim, bu işi doğru düzgün yapmak için şart. Bir tercüman arkadaşıma sorularımı sorarken bana bu siteyi verdi. 1 haftadır forumları okuyorum. Bana tavsiyede bulunabilir misiniz? Genç yazarlar derneği gibi genç tercümanlar derneği de var mı? Bu konuda nasıl profesyonel eğitim alabilirim? Nerden? Nasıl ilerde yetkin bir tercüman olabilirim?
(Kendi derslerimden zaman buldukça, ingilizce dergiler ve kitaplar okuyup, CNBC-e ‘de diziler seyredip olabildiğinde çok kelime öğrenmeye çalışıyorum. Tercüme işinde olan kişilerle tanıştığımda onlardan fikir alıyorum. Forumlardan kendi nasıl geliştiririm diye çok fikir aldım. Yeterli olmadığını biliyorum.
Ayrıca sitede kulandığınız dil bana bazen çok yabancı geliyor. Alexa’yı kur ne demek?
Son olarak, lise yıllardında, ailem dil seçmek istediğimde bana karşı çıkmıştı. Matematiğim vs. iyiydi. Mühendis olacaksın ne güzel vs. dediler, aç kalırsın dil seçersen dediler. Ben de riske girmedim vs. Hepinizi kutluyorum burdan, bu süper mesleği seçme cesaretini gösterdiğiniz için.Size inanılmaz saygı duyuyorum)


Direct link Reply with quote
 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:07
English to Turkish
Hiç sorun değil Feb 15, 2007

Merhaba genç arkadaşım,
Öncelikle, heyecanın ve azmin için seni kutluyorum.
Madem "kafama koydum, bu iş benim işim" diyorsun, o zaman yapacaksın. Mütercim-tercümanlık okumaman bu işi yapmana engel değil.
Şu anda mühendislik okuduğun, bunun akademik eğitimini almadığın için kendini bir yönüyle şanssız hissetsen de, ben tam aksini düşünüyorum.
Bir kez, şunu bilesin, mühendislik altyapın teknik çevirmenlik konusunda inanılmaz bir avantaj ve kendine güven sağlayacak sana.
İyi bir çevirmen olmak istiyorsan, bölümüne de dört elle sarıl, çünkü çevirmenlik öyle bir iş ki, çeviri dışında ne biriktirdiysen, onu koyuyorsun ortaya. Dil (yabancı dilin ve ana dilin, hele hele ana dilin), genel kültür, özel uğraşıların, insan ilişkilerin... Her şey!
Mesleki eğitim de, her meslekte olduğu gibi sana bir altyapı veriyor ama deneyim kısmı çokça önemli.
Şimdiden boş zamanlarında çeviri yapıp burayı izlemeye devam et.
Sakın ola bölümünü de bırakmaya falan kalkışma, bitir, al diplomanı, çeviride ve çeviri piyasasında ne kadar belirleyici, ne kadar güçlü bir araç olduğunu görüp "oh iyi ki okumuşum bu okulu" diyeceksin, bana inan.
Alexa'yı vb. araçları, ortamları da ufak ufak öğrenirsin, onlar senin gibi biri için kolay şeyler. Yavaş yavaş...

Şimdiden başarılar diliyorum,
Kolay gelsin

Şadan


Direct link Reply with quote
 
Leyal  Identity Verified
Local time: 23:07
German to Turkish
+ ...
Aramıza hoş geldin, rnchzr. Feb 16, 2007

Çeviriye "gönül vermiş", çeviriyi ciddiye alan insanları görmek gerçekten mutluluk verici...
Naçizane fikrime gelince: Öncelikle bölümünü bitir, diplomanı eline al. Makine mühendisliği bölümü kapsamında gördüğün derslerin, edindiğin bilgilerin sana ileride faydası dokunacağını da sakın unutma. Şöyle ki, çoğu insan çeviri yapabilmek için yabancı dil bilmenin yeterli olduğunu sanar. Oysa bu işin hakkını verebilmek için çat pat yabancı dil bilmek yetmez. Mütercim, kaynak metni anlamak – daha doğrusu idrak etmek – zorunda. Bunu başarabilmesi için de bilgi sahibi olmalı, belli konularda uzmanlaşmalı. Atıyorum, tıbbi çeviri yapan bir mütercim gerektiğinde bir doktor kadar bilgili olmalı...
Diğer bir önemli noktaysa anadil. Mütercim, yabancı dile çeviri yapmamalı. İngilizcesine, Almancasına veya Fransızcasına çok güvenip de, "İngilizceyi/Almancayı/Fransızcayı anadilim gibi bilirim" diye – çok özür dilerim – böbürlenen birçok çevirmen var. Ama bir dili anadili gibi bilmek, o dili anadil yapmaya yetmiyor işte. Dil duyarlılığı ve dil bilinci çok önemli – özellikle çeviride. Okur, elindekinin bir "çeviriden ibaret" olduğunu anlamamalı. Mütercimin bunu başarabilmesi içinse, hedef dile hâkim olması gerekir. Yani dilin inceliklerini bilmeli. Dilin inceliklerini tanıması içinse, o dilde düşünebilmeli, o dili yaşamalı...

Çeviri eğitimi almak istemen de çok hoş. Çünkü çeviride yetenek her ne kadar önemliyse de, her işin bir üslubu olduğu unutulmamalı... Şöyle bir yol izlemeye ne dersin? Önce makine mühendisliği diplomanı eline al; sonra da çeviri üzerine lisansüstü yap. Konuyla ilgili araştırma yapmaya üşeniyorum şu an ( ), ama önümüzdeki günlerde Çeviri bölümünde görevli bir arkadaşımdan ayrıntılı bilgi edinmeye çalışırım. Seni çeviri bölümüne sokmanın bir yolu vardır elbet ¦-)

Ama yok, ben beklemek istemiyorum, şimdiden kendimi – gerekirse kendi kendime – geliştirmeye başlamak istiyorum, diyorsan, sana aşağıdaki kitapları edinmeni tavsiye ederim...

Bilim-Öncesi Çeviri Kuramları ve Çeviribilimin Gelişme Süreci I ve II. – Ahmet Cemal
Çeviri bir Süreçtir… Ya Çeviribilim? – Işın BENGI-ÖNER
Çeviriye Bilimsel Bakış ve Türkiye’deki Gelişmeler – Turgay KURULTAY

Ayrıca, Metis Çeviri Dergisi’nin eski sayılarını bulabilirsen, sakın kaçırma

Son olarak da birkaç tavsiye:

1. KudoZ’u takip et
2. Kendine sözlükçeler hazırla.
3. Araştırmayı kendine ilke edin.
4. Soru sormaktan çekinme.
5. Asla pes etme

Sormak istediğin, öğrenmek istediğin herhangi bir şey olduğunda, lütfen sormaktan çekinme. Ben – ve eminim diğer arkadaşlarım da – sorularını yanıtlamaya çalışmaktan memnuniyet duyacağız...

Sevgiler,
Nuray


Not: Bir de Alexa’yı sormuşsun. Alexa, siteleri popülerliklerine göre sıralayan bir toolbar. Gerekli midir? Bence değildir

[Edited at 2007-02-16 00:47]


Direct link Reply with quote
 
rnchzr
Local time: 00:07
English to Turkish
TOPIC STARTER
teşekkürler Feb 17, 2007

Söylediğiniz her şey için çok teşekkürler...
Bu konuyla ilgili yeni bir düşünce belirten var mı diye takip etmeye devam edeceğim...


Direct link Reply with quote
 

Faruk Atabeyli  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:07
Member (2009)
English to Turkish
+ ...
Hoşgeldin Feb 17, 2007

Arkadaşlar verilecek en iyi önerileri vermiş zaten. Bence de çeviri eğitimi iyi bir çevirmen olmanın ön şartı değil. Bu nedenle konunu tamamlaman sana mühendis veya çevirmen, her ne olmak istersen gerekecek ve çok yararı dokunacak. Eğitimini almak çok istiyorsan yüksek lisans programları var onlara girmeyi deneyebilirsin.


Heyecanın hiç eksilmez umarım.


Direct link Reply with quote
 

Ozge Olcay
Local time: 00:07
English to Turkish
+ ...
güncelleme Mar 28, 2013

Merhaba,

Bu yazının üzerinden altı yıl geçmiş. Merak ettim çeviri konusundaki ilgin devam ediyor mu?


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Nasıl çeviri EĞİTİMi alabilirim?

Advanced search


Translation news in Turkey

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs