Mobile menu

b├╝rolar─▒n yeni terc├╝me fiyatlar─▒
Thread poster: shenay kharatekin
shenay kharatekin
Turkey
Local time: 23:13
Turkish to English
+ ...
Jan 8, 2003

Bu konuda ├ževiri odas─▒n─▒n belirledi─či 2003 y─▒l─▒ fiyat listesini bilen varsa l├╝tfen bildirebilir mi?

├çok t┼čk ederim.

Zam var m─▒ yani ?

Varsa ne kadar?

Direct link Reply with quote

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
├ževiri odas─▒ m─▒ var????!!!! Jan 8, 2003

Quote:

On 2003-01-08 13:01, senay wrote:

Bu konuda ├ževiri odas─▒n─▒n belirledi─či 2003 y─▒l─▒ fiyat listesini bilen varsa l├╝tfen bildirebilir mi?

├çok t┼čk ederim.

Zam var m─▒ yani ?

Varsa ne kadar?

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
evet varm─▒┼č, Jan 10, 2003

Bir b├╝ro bana ge├žen y─▒l ├Âyle demi┼čti.

Erdinc Yesilyurt
English to Turkish
+ ...
Fiyat Jan 11, 2003

Yeni ─░ngilizce\'den T├╝rk├že\'ye/ T├╝rk├že\'den ─░ngilizce\'ye sayfa fiyat─▒ (1000 karakter) 18 milyondan ba┼čl─▒yor ve 23 milyona kadar ├ž─▒k─▒yor. Ama bu fiyat─▒ ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m terc├╝me b├╝rolar─▒ hen├╝z uygulayam─▒┼č.

Nezih Do─ču  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
D├╝z Metinler ─░├žin Jan 12, 2003

sayfa ba┼č─▒ 3-5 milyon piyasan─▒n fiyat aral─▒─č─▒ym─▒┼č. Ama uzmanl─▒k gerektiren i┼člerde fiyatlar─▒n 30 milyona kadar ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ biliyorum. Umar─▒m bahsedildi─či ├╝zere 18\'ler falan g├Âr├╝l├╝r, en az─▒ndan telaffuz edilir ki Tayfun Beyin de dedi─či gibi ├ževirmenlere sayfa ba┼č─▒na 10-12 milyon dolaylar─▒nda fiyattan bahsetme durumu ├ž─▒kar. Asl─▒nda b┼×K bir ba┼čl─▒k alt─▒nda ┼ču b├╝rolar─▒n emek s├Âm├╝r├╝s├╝n├╝ irdeleyelim istiyorum. Ger├ži ├žok arkada┼č ili┼čkilerini bozmamak i├žin yorum yapmayacakt─▒r ama benim ├žok bozuldu─čum bir durum bu. Bir paket sigara fitat─▒na i┼č yapt─▒r─▒l─▒yor insanlara. Oysa b├╝rolar m├╝┼čteriden ald─▒klar─▒ paran─▒n iyimser bir g├Âr├╝┼čle YARISINI veriyorlar ├ževirmenlere. Ne dersiniz???

B├╝lent TALAY  Identity Verified
Turkey
German to Turkish
+ ...
├çeviri (Daha do─črusu ├ževrimenler) odas─▒ yok! Jan 12, 2003

Ne yaz─▒k ki T├╝rkiye\'de ├ževirmenler odas─▒ gibi bir kurum yok hen├╝z.

Yaln─▒z kurulu┼čuna benim de emek verdi─čim ve hedefi bir g├╝n \"Oda\" m─▒z─▒n olmas─▒n─▒ sa─člamak olan \"├çeviri Derne─či\" var:

\"www.ceviridernegi.org\"

Selamlar
[addsig]

Erdinc Yesilyurt
English to Turkish
+ ...
Biraz zor Jan 13, 2003

├çevirmenin ├ževiri b├╝rolar─▒ndan sayfa ba┼č─▒ 10-12 milyon almas─▒ bana biraz zor hatta hayal gibi geliyor. Ge├žen seneden biliyorum, baz─▒ terc├╝me b├╝rolar─▒ ar─▒yorlard─▒ ve sayfas─▒n─▒ 5 milyona anla┼čt─▒─č─▒n─▒ ve bana normal ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z fiyat─▒n baya bir alt─▒na ├ževiri yapmam─▒ istiyorlard─▒. Bir ka├ž kez de yapt─▒m desem yalan olmaz hani. Ama ge├žen sene ile bu sene aras─▒nda ├ževiri b├╝rolar─▒ ve ├ževiri b├╝rolar─▒na i┼č verenler aras─▒nda hemen hemen hi├ž bir fark g├Ârmedi─čim i├žindir ki normal ├žal─▒┼čma fiyat─▒ 10 milyona varan bir ├ževiri b├╝rosu olaca─č─▒n─▒ hi├ž sanm─▒yorum. ─░n┼čallah i├žinizde bu fiyatlara bir terc├╝me b├╝rosunda terc├╝man olarak ├žal─▒┼čan vard─▒r. Bu durum asl─▒nda hepimiz i├žin sevinilecek bi┼čey. Yine kendi kulaklar─▒mla duydum. Bir terc├╝me b├╝rosunun sahibi bir terc├╝man─▒n alabilece─či ayl─▒k gelirin 500 milyonu ge├žmemesi gerekti─čini (ayl─▒k baz─▒nda ├žal─▒┼čanlar i├žin), e─čer ge├žerse terc├╝me b├╝rosunun zarar edece─čini d├╝┼č├╝n├╝yordu. Bu zihniyet de─či┼čmedi─či ve terc├╝manl─▒─č─▒n kalifiye bir meslek oldu─ču d├╝┼č├╝ncesi i┼č verenlerde yerle┼čmedi─či s├╝rece terc├╝me fiyatlar─▒ de─čil 20 milyon 50 milyon da olsa pek farkl─▒ bir durumla kar┼č─▒laca─č─▒m─▒z─▒ sanm─▒yorum.

Nezih Do─ču  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Uzmanl─▒ktan Kas─▒t Jan 15, 2003

[quote]

On 2003-01-12 19:37, 1964 wrote:

Biraz a├žar m─▒s─▒n─▒z?

Yani t├╝m bran┼člar─▒n uzmanl─▒k istedi─či s├Âylenebilir.

Ban─▒r─▒m baz─▒ ├Âzel alanlar.

Ne gibi ?

Bahsetti─čim alanlara yak─▒n ├žok meslekda┼č biliyorum burada ben. ├ľrne─čin bir anla┼čma metni ├ževirisi i├žin kap─▒s─▒nda s─▒ra beklenen ├ževirmenler var. Hatta olmazsa olmaz klasik roman ├ževirmenleri var. Var da var i┼čte. Hadi sordunuz, s├Âyleyeyim, Microsoft ├ževirmenleri bile var. Terminolojiyi zaman zaman zorlayan bu meslekda┼člar─▒m─▒z sizce 180-200 kelimeye 3 milyon mu al─▒yorlar?

Veda etti─čini B─░R KEZ DAHA g├Ârd├╝─č├╝m Erhan ├ť├žg├╝n ola ki okur diye bir ├žitf laf─▒m da ona var. Ben serbest ├ževirmenlikle t├╝ccarl─▒─č─▒n ayr─▒m─▒nda biriyim hocam. \'Risk alan ├ževiri b├╝rolar─▒\' masal─▒na benim karn─▒m tok. D├╝zg├╝n adamlar bulursun, ├ževirin iyi ├ž─▒kar. Daha d├╝zg├╝n birine de proofread i├žin g├Ânderirsin ├ževiri metnini ve cam gibi i┼č teslim edersin m├╝┼čterine. Ama 8\'e al─▒p 3\'e yapt─▒ray─▒m da gerisi i├žeri d├╝┼čs├╝n mant─▒─č─▒ ile i┼č yaparsan olaca─č─▒ budur. Ne kadar ekmek, o kadar k├Âfte. Ucuz etin yahnisi falan.

Bir s├Âz├╝m daha var, 30-40 milyona ├ževiri yapanlar─▒n senin dan─▒┼čmanl─▒─č─▒na ihtiyac─▒ olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Bu arada, hakk─▒m hala sakl─▒ysa ofisine ├žay i├žmeye gelece─čim.

Benim i├žin farkl─▒ d├╝┼č├╝nmek d├╝┼čman olmay─▒ gerektirmiyor da!!!

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
ayn─▒ fiyatlar Jan 23, 2003

Hala piyasada 2.500.000 - 3.000.000 TL / 1000 karakter olarak hesaplan─▒yor. B├╝y├╝k bir hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒. (

xxxNilgun Ozcan  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒ Jan 24, 2003

Ba┼čkas─▒n─▒ bilmem ama ben ├ževiri firmalar─▒na 1000 karaktere 3-5 milyon aras─▒ fiyatlarla ├žal─▒┼č─▒yorum, 5 milyonun da piyasan─▒n ├╝zerinde oldu─čunu s├Âyl├╝yorlar. Bunlar─▒ d├╝┼č├╝k bulup ge├žen sene gittim ┼čah─▒s i┼čletmesi kurup, bir vergi levhas─▒yla bir de makbuz ko├žan─▒ edindim ve kendime direkt m├╝┼čteri aramaya ├ž─▒kt─▒m. \"Heyoo art─▒k ben de sayfa ba┼č─▒na 20-25 milyon al─▒cam!\" diye i├žim p─▒rp─▒r ediyordu. Ama ├Âyle olmad─▒. Kime gittiysem, ├žal─▒┼čt─▒klar─▒ ├ževiri b├╝rosunun sayfa ba┼č─▒na 6-12 milyon ald─▒─č─▒n─▒, benim i┼č kapabilmem i├žin fiyat k─▒rmam gerekti─čini vb vb. s├Âylediler, sonu├žta ben bamba┼čka yollara girdim, o i┼č de ├Âylece kald─▒.

Demek istedi─čim, t├╝m ├ževirmenler cici ve t├╝m ├ževiri b├╝rolar─▒ kaka de─čil. ├çevirmenler hem kendi ├╝cretlerini y├╝kseltebilmek i├žin kendi aralar─▒nda, hem de genel anlamda ├ževiri ├╝cretlerini y├╝kseltebilmek i├žin ├ževiri b├╝rolar─▒yla elele bir harekata giri┼čmeliler bence (├Ânce ikincisi). ├çevirmenlerin ├ževiri b├╝rolar─▒na trip atmalar─▒ i┼čin yaln─▒zca k├╝├ž├╝k bir b├Âl├╝m├╝d├╝r ve iki grubun birlikte bir┼čeyler ba┼čarabilmesini k├Âsteklemekten ba┼čka pek bir i┼če yaramaz. Muslu─ču en ba┼čtan, yani m├╝┼čteriden itibaren a├žmak laz─▒m ki ├ževiri b├╝rosu iyi kazans─▒n, ├ževirmen de o miktar─▒n mant─▒kl─▒ bir y├╝zdesini talep edebilsin. Ho┼č, ekonomik krizlerden sonra ┼čirketler ne kadar ├ževiri ├╝creti verir veya verebilir o da ayr─▒ bir konu. En sonda yap─▒lacak i┼či en ba┼čta yaparsak, g├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi, sonu├ž alam─▒yoruz. Burada birbirimizi yememiz, ├╝cretlerimize 100.000 TL olarak bile geri d├Ânm├╝yor. Ke┼čke d├Ânse, baya efor sarfedenlerimiz var ├ž├╝nk├╝

Bahsetti─čim harekat nas─▒l olmal─▒, a├ž─▒k├žas─▒ onu da bilemiyorum. ├ľrg├╝tlenme en mant─▒kl─▒s─▒ gibi g├Âr├╝n├╝yor ama ┼čimdiye kadar o da pek i┼če yaramam─▒┼č. Burada bu kadar ├ževirmen toplan─▒yor, asl─▒nda ciddi bir f─▒rsat bu be─čenmedi─čimiz Proz, ba┼čka hangi platformda bu kadar ├ževirmen biraraya geliyor ki? Bir ├žad─▒r toplant─▒s─▒ d├╝zenlendi, ona bile ka├ž ki┼činin kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ yazmak istemiyorum buraya, i├žim kald─▒rm─▒yor. Esnaf odas─▒ meslek odas─▒ vb. b├Âyle bir ┼čey mi olmak gerekir, bu i┼člerle u─čra┼čm─▒┼č veya anlayan biriniz biraz bilgi verirse sevinirim, ├ž├╝nk├╝ ben maalesef hi├ž anlam─▒yorum. Buradaki kalabal─▒─č─▒ bir ┼čekilde de─čerlendirmek gerekir, iki tanemiz bile arkada┼č olmay─▒ beceremedik hen├╝z, ama belki biraz kibirli halleri bir yana b─▒rak─▒p uzla┼čmaya ├žal─▒┼čmam─▒z laz─▒m. ├ťstelik kas─▒m kas─▒m kas─▒lacak bir sebep de yok ortada. ├çevirmeni ve ├ževiri b├╝rosu sahipleriyle, sayfa ba┼č─▒ san─▒r─▒m 2,5-15 milyon alan bir toplulu─čuz ┼čunun ┼čuras─▒nda, hepimiz (ama hepimiz) feci vaziyetteyiz, biraz ayaklar yere bass─▒n l├╝tfen. ─░nelim bayanlar baylar..

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
ama├ž ba┼čkalar─▒yla yar─▒┼čmak de─čil Jan 28, 2003

sadece eme─čin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ almak.

Bilgi birikiminin, k├╝lt├╝r├╝n, vs.

[addsig]

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
aya─ča d├╝┼čm├╝┼č Feb 3, 2003

g├╝nden g├╝ne aya─ča d├╝┼č├╝yor bu meslek. ├çok yaz─▒k.
[addsig]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

b├╝rolar─▒n yeni terc├╝me fiyatlar─▒

Advanced search

Translation news in Turkey

LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs