Kudoz hakkında
Thread poster: Ebru Ozgen Oglesbay
Ebru Ozgen Oglesbay
Ebru Ozgen Oglesbay  Identity Verified
United States
Local time: 11:35
English to Turkish
+ ...
Mar 14, 2003

Kudoz sorusu sorduğumda ve sonradan soruya ekleme yapmak istediğimde (örneğin bağlam istendiğinde), bu ek bilgileri çoğu zaman giremiyorum. Belirli bir karakter limiti mi var? Ya da bu sorumun cevabı Proz\'da zaten var mı? Şöyle bir baktım ama göremedim açıkçası.

Özel olarak, sorduğum right recursive, left recursive deyiminin kullanıldığu cümleyi İngilizce olarak vermek istiyorum ama veremiyorum. Cümle
... See more
Kudoz sorusu sorduğumda ve sonradan soruya ekleme yapmak istediğimde (örneğin bağlam istendiğinde), bu ek bilgileri çoğu zaman giremiyorum. Belirli bir karakter limiti mi var? Ya da bu sorumun cevabı Proz\'da zaten var mı? Şöyle bir baktım ama göremedim açıkçası.

Özel olarak, sorduğum right recursive, left recursive deyiminin kullanıldığu cümleyi İngilizce olarak vermek istiyorum ama veremiyorum. Cümleyi girip gönder\'e basıyorum ancak eklemem görünmüyor. Gerçi bağlamı pek aydınlatmayacak ama.. Burada vermem doğru değildir herhalde? Ne deyimmiş! Anadili İngilizce olanlar bile çaresiz kaldı
Collapse

shule
shule  Identity Verified
Local time: 21:35
English to Turkish
+ ...
Right Recursive - Left Recursive Mar 14, 2003

Bilişim sözlüklerinde gördüğüm kadarıyla Türkçe\'ye \"özyineli\" olarak geçmiş bir terim. (http://erkan.geleceklinux.org/Bilisim-Terimleri-Sozlugu.txt)

Kendini doğrudan veya dolaylı olarak çağıran fonksiyonlara özyineli (recursive) fonksiyonlar adı verilir. Özyineleme (recursion), iterasyonun (döngüler, tekrar) yerine geçebilecek ç
... See more
Bilişim sözlüklerinde gördüğüm kadarıyla Türkçe\'ye \"özyineli\" olarak geçmiş bir terim. (http://erkan.geleceklinux.org/Bilisim-Terimleri-Sozlugu.txt)

Kendini doğrudan veya dolaylı olarak çağıran fonksiyonlara özyineli (recursive) fonksiyonlar adı verilir. Özyineleme (recursion), iterasyonun (döngüler, tekrar) yerine geçebilecek çok güçlü bir programlama tekniğidir. Orijinal problemin küçük parçalarını çözmek için, bir alt programın kendi kendini çağırmasını sağlayarak, tekrarlı işlemlerin çözümüne farklı bir bakış açısı getirir. Yeni başlayan programcılara, bir fonksiyon içinde atama deyiminin sağında fonksiyon isminin kullanılmaması gerektiği söylenmekle birlikte, özyineli programlamada fonksiyon ismi doğrudan veya dolaylı olarak fonksiyon içinde kullanılır.

Örnek:sayının 9\'un katı olup olmadığını basamak toplamından bulan program.(http://www.geocities.com/bahadirsa/c4.htm)

Right ve Left Recursive\'in farkı ise:

Left recursive productions are those where the recursively defined nonterminal appears as the first element in the recursive rule. Right recursive productions are those where it is the last element. If it appears anywhere between, the production is said to be center recursive. (http://www.parsifalsoft.com/isdp.html)

ya da http://www.umuc.edu/~jarc/cmsc330/lect1.html adresindeki tanıma bakabilirsiniz.Left recursion bilişim sözlüğünde \"soldan özyinelilik\" olarak geçiyor. Buradan hareketle sorduğunuz terimler \"soldan özyineli\" ve \"sağdan özyineli\" diye çevirebiliriz sanırım.

Kolay gelsin...

Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 20:35
Member
English to Turkish
+ ...
Hem o hem de glossary Mar 15, 2003

[quote]

On 2003-03-14 13:34, Ozgen wrote:

O işlevde bir arıza var anlaşılan; cırcır tornavidada (şimdi baktım 22 Şubat) ben sonradan açıklama girmiştim; ama bir hafta önce Hollanda grubunda sorduğum bir soruya sonradan açıklama giremedim.

Bir de glossary\'me edit uygulayamıyorum. Support req. de istedim ama cvp gelmedi. Böyle bir işlev hiç mi yok, ben mi beceremiyorum acaba? Bir bilenden yardım rica ediyorum... Teşekkürler
[addsig]

Ebru Ozgen Oglesbay
Ebru Ozgen Oglesbay  Identity Verified
United States
Local time: 11:35
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
deyime açıklama Mar 16, 2003

Kudoz\'a hiçbir ekleme yapamadım. Binbir yol denedim üstelik. Mecburen buradan yazıyorum.

Müşteri ile görüştüm bu deyim hakkında. Onlar da bilmiyor, çünkü metin İtalya\'dan geliyor. Ve cidden hiç bağlam yok. \"Now the interview is over, you can ask the tricky question: What do you think about the \'right recursive, left recursive\' rule?\" Başka bir yerde geçmiyor. Öncesinde ise, işe alınacak kişiyle yapılan görüşmeyi anlatıyor uzun uzun.
<
... See more
Kudoz\'a hiçbir ekleme yapamadım. Binbir yol denedim üstelik. Mecburen buradan yazıyorum.

Müşteri ile görüştüm bu deyim hakkında. Onlar da bilmiyor, çünkü metin İtalya\'dan geliyor. Ve cidden hiç bağlam yok. \"Now the interview is over, you can ask the tricky question: What do you think about the \'right recursive, left recursive\' rule?\" Başka bir yerde geçmiyor. Öncesinde ise, işe alınacak kişiyle yapılan görüşmeyi anlatıyor uzun uzun.

İtalya\'daki firmaya sormuşlar. Birisi \"It\'s clear. What is recurred rightly does always stay recurred\" olarak açıklamış. Yani benim \" right adverb olmalı, left verb\" tezim kısmen doğrulandı.

Bu arada, dün birkaç haftadır çeviri işlerini almak için görüştüğüm bir firmaya gitmiştim. Merhaba, teşekkürler, vs. kısmından sonra \"sizi minik bir sınava alacağız\" dediler. Ve elime bir kağıt tutuşturdular:

Aşağıdaki deyişleri çeviriniz veya açıklayınız:

1. Once bitten, twice shy.

2. Right recursive, left recursive!

Eh, ne diyeyim ben!
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz hakkında

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »