Boost your career as a professional translator!

Boost your career as a professional translator! SDL hosts a virtual conference featuring a selection of free resources to help grow your freelance business, as well as an update on the new features of the world’s most trusted translation software - SDL Trados Studio 2017

Click for Full Participation

uzmanlaşma için neler önerirsiniz?
Thread poster: gulin
gulin
English to Turkish
Feb 3, 2008

Merhaba, ben de çeviri mesleğine inancı olan biriyim, yani bu meslekten para kazanılabileceğine... Her şeyde olduğu gibi, bu işte de fark yaratmak, farklı olmak önemli. (mor inek örneği)
Çeviride uzmanlaşmak bu işin püf noktası, bunun için neler önerirsiniz? Ben hukuk çevirilerini ürkütücü buluyorum, oysaki aldığım lisans eğitiminin nerdeyse yarısı hukuktu. Bu, peşin hüküm olabilir.
Uzmanlaşmak isteyenler, o dalda kaynak mı okumalı, tıp çevirisi için doktorlarla, nasıl muhatap olunmalı, yoksa ben fazla mı abartıyorum, belli bir terminoloji dahilinde bu iş kotarılabilir mi?
Gördüğünüz gibi, biraz fazla dalmışım, el uzatırsanız, sevinirim.

Direct link Reply with quote

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 14:45
Dutch to Turkish
+ ...
Denge Feb 4, 2008

gulin wrote:

Merhaba, ben de çeviri mesleğine inancı olan biriyim, yani bu meslekten para kazanılabileceğine... Her şeyde olduğu gibi, bu işte de fark yaratmak, farklı olmak önemli. (mor inek örneği)
Çeviride uzmanlaşmak bu işin püf noktası, bunun için neler önerirsiniz? Ben hukuk çevirilerini ürkütücü buluyorum, oysaki aldığım lisans eğitiminin nerdeyse yarısı hukuktu. Bu, peşin hüküm olabilir.
Uzmanlaşmak isteyenler, o dalda kaynak mı okumalı, tıp çevirisi için doktorlarla, nasıl muhatap olunmalı, yoksa ben fazla mı abartıyorum, belli bir terminoloji dahilinde bu iş kotarılabilir mi?
Gördüğünüz gibi, biraz fazla dalmışım, el uzatırsanız, sevinirim.

Merhabalar,

Bütün mesleklerde olduğu gibi bu meslekte de para kazanılabiliyor veya bu ya da başka bir meslekten kazandıklarınız kaybedilebiliryor. Her iki taraftan örnekler var.

Farklı olmak önemli. Ancak ben mor inek örneğini bilmediğim için vurguyu kaçırdım.

Ama çeviri işi verenler için bir önemli hususu vurgulamamda fayda var.
Onlar ben çevirmenim diyen veya ben çeviri bilimlerinde uzmanlaştım diyeni değil, çeviri yapanı ve daha da önemlisi çeviriyi iyi veya kabul edilebilir düzeyde yapabileni istiyorlar.

Bu noktadan yola çıkacak olursak ineğin mor, alacalı, sarı, kara, kar beyazı olması önemli değil. Önemli olan ineğin 'SÜT VEREN İNEK' olması!...

Her ne kadar bir çok şekilde tecrübenizi artırmanız mümkün gibi görünse de en önemli olanı uygulamanın içinde yani çevirerek kazandığını tecrübeleriniz.

Bu önemli yöntemi kullanarak, bilgi ve tecrübenizi artırmanın diğer yollarını da destekleyiciler olarak kullanmanız halinde bu meslekte uzmanlaşmanız mümkün.

Belli bir terminoloji dahilinde bu iş yapılır. Ama o terminolojinin de sabit kalmadığını, geliştiğini evrilip çevrildiğini kabul edersek gayretliliğiniz daima sürdürmeniz gerekecek.

Ama bu mesleğe inanmış olanların şansı daha büyük. Ne de olsa mütercim ve çevirmenlik okuyanların büyük kısmı bundan ümidi kesmiş olmalılar ki bir çok değişik meslekle uğraşıyorlar....

Tıpkı biyologların da laboratuar da deney yapmayı bırkabildiği gibi

Kolay gelsin,

Nizam Yigit

mustafa karabiber  Identity Verified
Local time: 15:45
English to Turkish
+ ...
:)) Feb 4, 2008

Nizamettin Yigit wrote:
Bu noktadan yola çıkacak olursak ineğin mor, alacalı, sarı, kara, kar beyazı olması önemli değil. Önemli olan ineğin 'SÜT VEREN İNEK' olması!...

Yani ne demeli bilemiyorum ama tam da piyasa durumunu gayet güzel açıklamışsınız Nizam Bey..

gulin
English to Turkish
TOPIC STARTER
mor inek Feb 4, 2008

Nizam bey, yorumunuza teşekkür ediyorum. Haklısınız, renginden çok ineğin sütü önem taşır.
"Mor inek" benzetmesi, farklı olmanın, fark yaratmanın bizi daha fazla görünür kıldığını belirtmek içindi.
İnek ve süt muhabbetine son verirken, herkese fark yaratacak, nitelikli çalışmalar diliyorum.
Hukukta uzmanlaşmaya karar verdim.

skaya  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:45
Member (2008)
English to Turkish
+ ...
"Purple Cow" by Seth Godin Feb 5, 2008

mustafa karabiber wrote:

Nizamettin Yigit wrote:

Yani ne demeli bilemiyorum ama tam da piyasa durumunu gayet güzel açıklamışsınız Nizam Bey..

As Deng Xiaoping put it nicely : "It doesn't matter whether it is a black cat or a white cat, as long as it can catch mice it is a good cat"

Ama Gülin hanımın vurgusu da önemli, onu da gözden kaçırmayalım: Öne çıkmak farkedilmeyi, o da farklı olmayı gerektirir.

[Edited at 2008-02-05 22:09]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

uzmanlaşma için neler önerirsiniz?

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums