ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas
KudoZ home » Albanian to English » Law/Patents

E drejta penale e krahasuar dhe ndërkombëtare

English translation: Comparative and International Criminal Law

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Albanian term or phrase:E drejta penale e krahasuar dhe ndërkombëtare
English translation:Comparative and International Criminal Law
Entered by: Monika Coulson
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

15:46 May 2, 2002
Albanian to English translations [PRO]
Law/Patents
Albanian term or phrase: E drejta penale e krahasuar dhe ndërkombëtare
diplomë universiteti (dega juridik)
Monika Coulson
Local time: 03:09
Comparative and International Criminal Law
Explanation:
Kur une kam qene ne Fakultetetin e Drejtesise (vjet) kjo ka qene ne dy lende te vecanta “Comparative Criminal Law” dhe “International Private Law” keshtu qe shpjegimin po e jap sipas ndarjes ne dy lende: “Comparative Criminal Law” eshte klasa ku studjohen sistemet e ndryshme penale te vendeve te tjera, te Europes dhe botes, duke i krahasuar persa i perket rolit te avokatit, prokurorit, gjyqtarit, juries, denimit, rolit te denimit, sistemit te ekzekutimit te denimit, etj. Ndersa “International Private Law” eshte klasa qe studjon te drejtat dhe detyrimet individuale te individeve me shtetesi te ndryshme kur kalojne nga njeri sistem juridik i nje shteti ne sistemin juridik te nje shtetit tjeter, te tilla si trashegimia, martesa, pronesia, etj duke bere edhe krahasimet e nevojshme, per te gjetur dallimet dhe te perbashketat.
Selected response from:

Eno Damo
Local time: 03:09
Grading comment
Eno,
faleminderit për shpjegimin e hollësishëm që jepni si dhe për shpejtësinë e përgjigjes suaj.
Monika
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5 +4Comparative and International Criminal LawEno Damo


  

Answers


21 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +4
Comparative and International Criminal Law


Explanation:
Kur une kam qene ne Fakultetetin e Drejtesise (vjet) kjo ka qene ne dy lende te vecanta “Comparative Criminal Law” dhe “International Private Law” keshtu qe shpjegimin po e jap sipas ndarjes ne dy lende: “Comparative Criminal Law” eshte klasa ku studjohen sistemet e ndryshme penale te vendeve te tjera, te Europes dhe botes, duke i krahasuar persa i perket rolit te avokatit, prokurorit, gjyqtarit, juries, denimit, rolit te denimit, sistemit te ekzekutimit te denimit, etj. Ndersa “International Private Law” eshte klasa qe studjon te drejtat dhe detyrimet individuale te individeve me shtetesi te ndryshme kur kalojne nga njeri sistem juridik i nje shteti ne sistemin juridik te nje shtetit tjeter, te tilla si trashegimia, martesa, pronesia, etj duke bere edhe krahasimet e nevojshme, per te gjetur dallimet dhe te perbashketat.

Eno Damo
Local time: 03:09
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 28
Grading comment
Eno,
faleminderit për shpjegimin e hollësishëm që jepni si dhe për shpejtësinë e përgjigjes suaj.
Monika

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rozafa
386 days

agree  Borana Moisiu
470 days

agree  Flamur
499 days

agree  jovan likja
2727 days
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also: