KudoZ home » English to Albanian » Bus/Financial

notes payable

Albanian translation: premtim me shkrim për shlyerje borxhi

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:notes payable
Albanian translation:premtim me shkrim për shlyerje borxhi
Entered by: Anila Mayhew
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

06:10 May 18, 2003
English to Albanian translations [PRO]
Bus/Financial
English term or phrase: notes payable
Eshte perdorur ne nje "Balance Sheet" se bashku me terma te tjera te tilla si "Accounts receivable; accounts payable; liabilities; other debt etj." Nuk eshte perdorur ne fjali keshtu qe ky eshte konteksti me i afert qe mund te jap. Termin e kuptoj ne anglisht po desha te di mendimin tuaj ne lidhje me ekuivalentin e tij ne shqip.
Anila Mayhew
United States
Local time: 08:41
Premtim me shkrim për shlyerje borxhi
Explanation:
Notes Payable

Notes payable are obligations represented by promissory notes.
Notes payable can be used to secure bank loans, pay suppliers, or obtain other credit.
E mbaj mend ta kem përdorur në një përkthim me Bankën Botërore në lidhje me një projekt për furnizimin me ujë të Durrësit. Doli problemi se Bashkia e Durrësit nuk mund ta bënte një gjë të tillë prandaj dhe më ka mbetur në mëndje. Eshtë një përkthim me perifrazë, nuk e kam parë të thënë ndryshe. Edhe fjalori i Aristotelit nuk e përmban.--------------------------------------------------
Note added at 2003-05-18 21:05:37 (GMT)
--------------------------------------------------

\"Accounts payable\", ndoshta do të të hyjë në punë;
\"fatura ose llogari për t\'u paguar\"
Selected response from:

Diana Kristo
United States
Local time: 10:41
Grading comment
Faleminderit.
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
4 +3Premtim me shkrim për shlyerje borxhi
Diana Kristo


  

Answers


14 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +3
Premtim me shkrim për shlyerje borxhi


Explanation:
Notes Payable

Notes payable are obligations represented by promissory notes.
Notes payable can be used to secure bank loans, pay suppliers, or obtain other credit.
E mbaj mend ta kem përdorur në një përkthim me Bankën Botërore në lidhje me një projekt për furnizimin me ujë të Durrësit. Doli problemi se Bashkia e Durrësit nuk mund ta bënte një gjë të tillë prandaj dhe më ka mbetur në mëndje. Eshtë një përkthim me perifrazë, nuk e kam parë të thënë ndryshe. Edhe fjalori i Aristotelit nuk e përmban.--------------------------------------------------
Note added at 2003-05-18 21:05:37 (GMT)
--------------------------------------------------

\"Accounts payable\", ndoshta do të të hyjë në punë;
\"fatura ose llogari për t\'u paguar\"

Diana Kristo
United States
Local time: 10:41
Native speaker of: Albanian
PRO pts in pair: 38
Grading comment
Faleminderit.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Daniela Ballif: shpjegimi i dhënë është i saktë; unë pedagoges sime t
7 hrs

agree  Edlira BABAMUSTA (MCIL)
1 day11 hrs

agree  Eva T
106 days
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search