KudoZ home » English to Albanian » Economics

gray economy

Albanian translation: ekonomi "gri", jo e rregulluar

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:gray economy
Albanian translation:ekonomi "gri", jo e rregulluar
Entered by: Fabiana Papastefani-Pezzoni
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

10:04 Mar 30, 2004
English to Albanian translations [PRO]
Bus/Financial - Economics / Political Economics
English term or phrase: gray economy
Titulli është: Elimination of the gray economy, dhe bëhet fjalë për një nga synimet e një qeverrie. Mua më vjen vetëm eleminimi i ekonomisë së vjetër ose të ngadalshme. Po juve? Falemnderit
Fabi
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 21:57
ekonomi gri
Explanation:
Hi Fabi,
"gray economy" në Evropë nënkupton blerjen dhe shitjen e eurobondeve (Eurobonds) që vërehen para se të vendoset përfundimisht çmimi i emetimit ose para se të caktohet kuota e tyre në bursë.
Në SHBA nënkupton rritjen e menjëhershme të çmimit të mallit apo shërbimit, për faktin se ai rrallohet shumë dhe në mënyrë të paparashikuar në treg.
E njëjta gjë është me shprehjen Gray Market.
Monika

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr 56 mins (2004-03-30 12:00:15 GMT)
--------------------------------------------------

Po, mendoj se duhet të thuhet: Eleminimi i ekonomisë \"Gri\". Unë do ta fusja në thojza fjalën \"Gri\".
Shpresoj që të të ndihmojë.

--------------------------------------------------
Note added at 15 hrs 28 mins (2004-03-31 01:32:46 GMT)
--------------------------------------------------

Hi Fabi,
ashtu siç e thotë edhe Eva në komentin e saj, \"ekonomia/tregu gri\" janë të ndryshme nga \"ekonomia/tregu i gri\".

Në Shqipëri termi \"ekonomi gri apo treg gri\" nuk janë njohur dhe përdorur shumë, për shkak të mungesës së bondeve, aksioneve etj. Pra është një term relativisht i ri për ekonominë shqiptare. Po shënoj më poshtë (fjalë për fjalë) ndryshimet midis \"tregut të zi\" dhe \"tregut gri\" sipas fjalorit të Prof. Dr. Aristotel Pano:

Gray market - treg \"gri\"
Çdo treg që nuk është institucionalizuar ligjërisht, por që nuk konsiderohet si Ilegal. Krijimi dhe funksionimi i këtyre tregjeve ka disa arsye, si: shitblerja e aksioneve të një kompanie jashtë bursës (megjithëse kuotohen në të), shitblerja e aksioneve të një kompanie para se ajo të hyjë në bursë, shitblerja e obligacioneve të një emetimi të ardhshëm të ri me anë të nënshkrimit ndërmjet palëve të kontratës me një afat të caktuar të ardhshëm zbatimi dhe një seri veprimesh të tjera të kësaj natyre.

Black Market - Treg i zi
Treg në të cilin bëhet shitblerja ilegale e mallrave me çmime të larta, kur çmimet e tyre kontrollohen nga shteti ose tregtimi i tyre ndalohet me ligj. Fitimet e këtij tregu janë shumë më të larta dhe autoritetet shtetërore ndjekin me ligje të posaçme të gjithë personat që zhvillojnë tregtinë e zezë.

Pra ndryshimi kryesor është se \"tregu i zi\" është i paligjshëm ose ilegal dhe nuk ka të bëjë me aksione, obligacione, bonde etj.

Nga ana tjetër, \"tregu gri\" nuk konsiderohet i paligjshëm, ose ilegal dhe KA të bëjë me aksione, obligacione, bonde etj.

Shpresoj që ndryshimi mes tyre të jetë pak a shumë i qartë.

Të fala,
Monika

--------------------------------------------------
Note added at 17 hrs 23 mins (2004-03-31 03:27:29 GMT)
--------------------------------------------------

* Më lart, desha të thosha: \"ekonomia/tregu gri\" janë të ndryshme nga \"ekonomia/tregu i zi\". Më fal për gabimin. :)
Selected response from:

Monika Coulson
Local time: 12:57
Grading comment
Falemnderit shumë
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5ekonomi gri
Monika Coulson
4i çrregulltEdlira BABAMUSTA (MCIL)


Discussion entries: 1

  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5
ekonomi gri


Explanation:
Hi Fabi,
"gray economy" në Evropë nënkupton blerjen dhe shitjen e eurobondeve (Eurobonds) që vërehen para se të vendoset përfundimisht çmimi i emetimit ose para se të caktohet kuota e tyre në bursë.
Në SHBA nënkupton rritjen e menjëhershme të çmimit të mallit apo shërbimit, për faktin se ai rrallohet shumë dhe në mënyrë të paparashikuar në treg.
E njëjta gjë është me shprehjen Gray Market.
Monika

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr 56 mins (2004-03-30 12:00:15 GMT)
--------------------------------------------------

Po, mendoj se duhet të thuhet: Eleminimi i ekonomisë \"Gri\". Unë do ta fusja në thojza fjalën \"Gri\".
Shpresoj që të të ndihmojë.

--------------------------------------------------
Note added at 15 hrs 28 mins (2004-03-31 01:32:46 GMT)
--------------------------------------------------

Hi Fabi,
ashtu siç e thotë edhe Eva në komentin e saj, \"ekonomia/tregu gri\" janë të ndryshme nga \"ekonomia/tregu i gri\".

Në Shqipëri termi \"ekonomi gri apo treg gri\" nuk janë njohur dhe përdorur shumë, për shkak të mungesës së bondeve, aksioneve etj. Pra është një term relativisht i ri për ekonominë shqiptare. Po shënoj më poshtë (fjalë për fjalë) ndryshimet midis \"tregut të zi\" dhe \"tregut gri\" sipas fjalorit të Prof. Dr. Aristotel Pano:

Gray market - treg \"gri\"
Çdo treg që nuk është institucionalizuar ligjërisht, por që nuk konsiderohet si Ilegal. Krijimi dhe funksionimi i këtyre tregjeve ka disa arsye, si: shitblerja e aksioneve të një kompanie jashtë bursës (megjithëse kuotohen në të), shitblerja e aksioneve të një kompanie para se ajo të hyjë në bursë, shitblerja e obligacioneve të një emetimi të ardhshëm të ri me anë të nënshkrimit ndërmjet palëve të kontratës me një afat të caktuar të ardhshëm zbatimi dhe një seri veprimesh të tjera të kësaj natyre.

Black Market - Treg i zi
Treg në të cilin bëhet shitblerja ilegale e mallrave me çmime të larta, kur çmimet e tyre kontrollohen nga shteti ose tregtimi i tyre ndalohet me ligj. Fitimet e këtij tregu janë shumë më të larta dhe autoritetet shtetërore ndjekin me ligje të posaçme të gjithë personat që zhvillojnë tregtinë e zezë.

Pra ndryshimi kryesor është se \"tregu i zi\" është i paligjshëm ose ilegal dhe nuk ka të bëjë me aksione, obligacione, bonde etj.

Nga ana tjetër, \"tregu gri\" nuk konsiderohet i paligjshëm, ose ilegal dhe KA të bëjë me aksione, obligacione, bonde etj.

Shpresoj që ndryshimi mes tyre të jetë pak a shumë i qartë.

Të fala,
Monika

--------------------------------------------------
Note added at 17 hrs 23 mins (2004-03-31 03:27:29 GMT)
--------------------------------------------------

* Më lart, desha të thosha: \"ekonomia/tregu gri\" janë të ndryshme nga \"ekonomia/tregu i zi\". Më fal për gabimin. :)


Monika Coulson
Local time: 12:57
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 32
Grading comment
Falemnderit shumë

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
neutral  gazi: Eshtë edhe një shprehje për këtë term"Ekonomi e zezë"dhe "tregu i zi"
9 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

6 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
i çrregullt


Explanation:
Grey market - treg i çrregullt


këtë e gjeta në fjalor. Nuk e di nëse të ndihmon


--------------------------------------------------
Note added at 14 hrs 31 mins (2004-03-31 00:35:31 GMT)
--------------------------------------------------

The informal economy has as many facets and meanings as names. It is also known as “grey and black”, “underground”, “illegal”, “unrecorded”, etc. The informal economy exists in all countries – not only transition and developing but also EU and OECD member-states. And although it has different implications and effects in different countries, it always shows existing or future problems on the public – private interface of the economy – overregulation, lack of adequate control, lack of acceptance of formal rules, emerging new forms of business and social relations, etc.

--------------------------------------------------
Note added at 14 hrs 44 mins (2004-03-31 00:49:11 GMT)
--------------------------------------------------

ENG - ENG Dictionary

(of financial or trading activity) not accounted for in official statistics: the grey economy

Në këtë rast bie dakord me Gazin:
....shprehje për këtë term \"Ekonomi e zezë\" dhe \"tregu i zi\"


--------------------------------------------------
Note added at 1 day 9 hrs 16 mins (2004-03-31 19:20:55 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

E dashur Eva,

të them të drejtën \"economics\" nuk është \"my cup of tea\" siç thonë anglezët :)


I just asked my husband actually, he says:

I don\'t know what country you are talking about but in Europe this refers to the industry that has sprung up around grey imports. This refers to the sale of items such as mobile phones, cars, printer cartridges and similar goods, intended for a country by a manufacturer but transferred to another country without the permission of the manufacturer. These goods don\'t have warranties and are cheaper than the original items in that country and in some cases lesser taxes have been applied.Edlira BABAMUSTA (MCIL)
Local time: 19:57
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 3

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
neutral  Eva T: E dashur Edlira! Me gjithë respektin që kam për përkthimet tuaja, në këtë rast nuk jam dakort që Ekonomia e zezë dhe ekonomia gri janë njësoj; janë koncepte të ndryshme.Tregu i zi ka të bëjë me tregun matrapaz. Tregu gri ka lidhje me bursën.
8 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search