ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas
KudoZ home » English to Albanian » Food & Drink

beetroot extract

Albanian translation: ekstrakt i panxharit të kuq

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:beetroot extract
Albanian translation:ekstrakt i panxharit të kuq
Entered by: Sherefedin MUSTAFA
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

19:52 Nov 24, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Food & Drink
English term or phrase: beetroot extract
ekstrakt i panxharit (të kuq) apo "ekstrakt panxhari"...
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 10:00
Panxhari të kuq
Explanation:
Do të sugjeroja "panxhari të kuq" për të mos u ngatërruar me panxharin e sheqerit. Ne Shqipëri përdoret dhe rrepa të kuqe po mbase është term i kufizuar në një zonë.
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 09:00
Grading comment
Faleminderit.
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
4 +2Panxhari të kuq
Elvana Moore
Summary of reference entries provided
Përshëndetje!
Albana Dhimitri

  

Answers


4 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
Panxhari të kuq


Explanation:
Do të sugjeroja "panxhari të kuq" për të mos u ngatërruar me panxharin e sheqerit. Ne Shqipëri përdoret dhe rrepa të kuqe po mbase është term i kufizuar në një zonë.

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 09:00
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 16
Grading comment
Faleminderit.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ledja: Jam dakord për "panxhar i kuq", pasi panxharsheqeri është "sugar beet". Por për sa i përket fjalës "extract", Sherefedin, besoj se fjala e përdorur më tepër në kuzhinat shqiptare është "esencë". Psh. "vanilla extract" - "esencë vanilje".
2 hrs
  -> Faleminderit Ledja

agree  Albana Dhimitri
1 day11 hrs
  -> Thanks Albana.
Login to enter a peer comment (or grade)
Reference comments


10 hrs
Reference: Përshëndetje!

Reference information:
Pajtohem me Ledjan. *Esencë panxhari të kuq*

Albana Dhimitri
Greece
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in GreekGreek
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also: