KudoZ home » English to Albanian » Games / Video Games / Gaming / Casino

console

Albanian translation: konsoli/konsole/konsolet

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
11:24 Mar 27, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Games / Video Games / Gaming / Casino / PS2
English term or phrase: console
Cili është termi që përoret në gjuhën tonë?

JFP.
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 22:06
Albanian translation:konsoli/konsole/konsolet
Explanation:
Sherefedin, unë të të them të drejtën nuk e kam parë asnjëherë të përkthyer këtë pajisje, dhe në disa shpjegime të përkthyera për këto lloj pajisjesh e ma parë kështu. Edhe në italisjt kështu e kanë lënë.

--------------------------------------------------
Note added at 2 orë (2007-03-27 14:10:35 GMT)
--------------------------------------------------

Lejda nuk e ka keq në fakt, shkon edhe ashtu. Unë thjeshte mendova që për të zëvendësuar një fjalë të huaj me disa të tjera (panel, komandim, etj.), ja ku rri më mirë siç është.
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 23:06
Grading comment
Ju falenderoj për ndihmén Fabiana. Gjithashtu falenderoj Majlindën për komentin e saj.
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
4 +1konsoli/konsole/konsolet
Fabiana Papastefani-Pezzoni


Discussion entries: 2

  

Answers


2 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
konsoli/konsole/konsolet


Explanation:
Sherefedin, unë të të them të drejtën nuk e kam parë asnjëherë të përkthyer këtë pajisje, dhe në disa shpjegime të përkthyera për këto lloj pajisjesh e ma parë kështu. Edhe në italisjt kështu e kanë lënë.

--------------------------------------------------
Note added at 2 orë (2007-03-27 14:10:35 GMT)
--------------------------------------------------

Lejda nuk e ka keq në fakt, shkon edhe ashtu. Unë thjeshte mendova që për të zëvendësuar një fjalë të huaj me disa të tjera (panel, komandim, etj.), ja ku rri më mirë siç është.

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 23:06
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 8
Grading comment
Ju falenderoj për ndihmén Fabiana. Gjithashtu falenderoj Majlindën për komentin e saj.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  babycheeks
1 day1 hr
  -> Falemnderit Majlinda :)
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search