ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas
KudoZ home » English to Albanian » Law (general)

annual account

Albanian translation: llogari vjetore

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:annual account
Albanian translation:llogari vjetore
Entered by: Sherefedin MUSTAFA
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

14:31 Feb 28, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Bus/Financial - Law (general)
English term or phrase: annual account
...
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 09:16
llogari vjetore
Explanation:
Sherefedin, unë mendoj që për këtë bëhet fjalë, megjithatë unë besoj se nuk do të ishte keq të jepje pak më shumë kontekst.

Shpresoj të të ndihmojë, Fabiana
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 10:16
Grading comment
Të falenderoj Fabi. Pikërisht, bëhet fjalë për llogarinë vjetore të paraparë në statutin e një shoqërie.
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5 +3Bilanci vjetor
Diana Kristo
5 +1llogari vjetore
Fabiana Papastefani-Pezzoni
4Bilanci vjetorëNebojsa Vasovik


  

Answers


9 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
llogari vjetore


Explanation:
Sherefedin, unë mendoj që për këtë bëhet fjalë, megjithatë unë besoj se nuk do të ishte keq të jepje pak më shumë kontekst.

Shpresoj të të ndihmojë, Fabiana

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 10:16
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Të falenderoj Fabi. Pikërisht, bëhet fjalë për llogarinë vjetore të paraparë në statutin e një shoqërie.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Αlban SHPΑTΑ
8 mins
  -> Rrofsh Alban :)
Login to enter a peer comment (or grade)

29 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +3
Bilanci vjetor


Explanation:
Besoj se është fjala për atë që ne në shqip i themi bilanci vjetor (i një kompanie, ndërmarrjeje, firme, etj.).

Example sentence(s):
  • bilanci vjetor kontabël dhe raporti i auditimit i mbajtur sipas dispozitave te legjislacionit mbi kontabilitetin dhe pasqyrat ... (pjesë nga legjislacioni)
Diana Kristo
United States
Local time: 02:16
Specializes in field
Native speaker of: Albanian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  ana_c
3 hrs

agree  ParaLaci
1 day7 hrs

agree  Nebojsa Vasovik
3 days5 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

3 days5 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
Bilanci vjetorë


Explanation:
I'm pretty confident "Bilanci vjetorë" would be the closest to "annual account".

Nebojsa Vasovik
Local time: 09:16
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also: