ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas
KudoZ home » English to Albanian » Law/Patents

entails

Albanian translation: Trashëgon, LË TRASHËGIM ME KUSHT MOSTJETËRSIMI; DETYROJ

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:entails
Albanian translation:Trashëgon, LË TRASHËGIM ME KUSHT MOSTJETËRSIMI; DETYROJ
Entered by: Monika Coulson
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

05:29 Aug 17, 2000
English to Albanian translations [PRO]
Law/Patents
English term or phrase: entails
the responsibilities which it entails
Dardan
Trashëgon
Explanation:
Dardan,
Nëse e shkruan fjalinë e plotë, mund të të jap një përgjigje më të plotë, pasi mund të edhe ndonjë kuptim tjetër. Me kaq sa shikoj unë, dhe nëse kjo frazë është përdorur në fushën e drejtësisë, ka kuptimin "trashëgon".


--------------------------------------------------
Note added at 2002-05-03 07:05:31 (GMT)
--------------------------------------------------

LË TRASHËGIM ME KUSHT MOSTJETËRSIMI; DETYROJ
Selected response from:

Monika Coulson
Local time: 23:17
Grading comment
Graded automatically based on peer agreement. KudoZ.
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
4përgjegjësitë të cilat i kërkonelisvllasi
na +3Trashëgon
Monika Coulson


  

Answers


1 day18 hrs peer agreement (net): +3
Trashëgon


Explanation:
Dardan,
Nëse e shkruan fjalinë e plotë, mund të të jap një përgjigje më të plotë, pasi mund të edhe ndonjë kuptim tjetër. Me kaq sa shikoj unë, dhe nëse kjo frazë është përdorur në fushën e drejtësisë, ka kuptimin "trashëgon".


--------------------------------------------------
Note added at 2002-05-03 07:05:31 (GMT)
--------------------------------------------------

LË TRASHËGIM ME KUSHT MOSTJETËRSIMI; DETYROJ


    See also on line Oxford English Dictionary, "entail", v 2, def. 2b
Monika Coulson
Local time: 23:17
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 364
Grading comment
Graded automatically based on peer agreement. KudoZ.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Drini
622 days

agree  Albina
629 days

agree  Flamur
1121 days
Login to enter a peer comment (or grade)

610 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
përgjegjësitë të cilat i kërkon


Explanation:
"entails" may be translated as "kërkon", or as "i takojn" depending upon structure of the sentence.

elisvllasi
United States
Local time: 01:17
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also: