ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas
KudoZ home » English to Albanian » Medical: Health Care

degrees of severity

Albanian translation: gradë të djegies

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:degrees of severity
Albanian translation:gradë të djegies
Entered by: Roland_Lelaj
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

03:26 Mar 21, 2017
English to Albanian translations [PRO]
Medical - Medical: Health Care
English term or phrase: degrees of severity
Përshëndetje,

Bëhet fjalë për djegiet e lëkurës te cilat ndahen në 3 shkallë pikërisht në bazë të gjendjes se sa të rënda e të thella janë ato.

Shprehja në anglisht është "A burn can be had in various degrees of severity". Më intereson të di se si mund ta shqipërojmë termin "severity" në këtë rast.

Faleminderit
Roland_Lelaj
Canada
Local time: 18:41
gradë
Explanation:
Fjala "severity" mendoj se në këtë rast nuk duhet të përfshihet në përkthim. Mjekët shqiptarë përdorin thjeshtë "gradë". Djegiet janë të gradës së parë, të gradës së dytë dhe të gradës së tretë (e cila është më e rënda).
Selected response from:

Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 00:41
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5Shkalle e djegies
Gentia
5shkallë e rëndë e djegies
Klemi
5gradë
Juliana Cullafiq


Discussion entries: 2

  

Answers


5 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
gradë


Explanation:
Fjala "severity" mendoj se në këtë rast nuk duhet të përfshihet në përkthim. Mjekët shqiptarë përdorin thjeshtë "gradë". Djegiet janë të gradës së parë, të gradës së dytë dhe të gradës së tretë (e cila është më e rënda).


    Reference: http://www.ikub.al/GJENIU_CATEGORY/1102120127/Article-Si-te-...
    Reference: http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/10/11/ndodhet-ne-gjendje-...
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 00:41
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 20
Notes to answerer
Asker: Faleminderit Juliana!

Login to enter a peer comment (or grade)

6 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
shkallë e rëndë e djegies


Explanation:
http://mjekumusliman.com/djegjet-e-lekures-dhe-klasifikimi-n...

--------------------------------------------------
Note added at 7 hrs (2017-03-21 11:19:04 GMT)
--------------------------------------------------

Yes, gradë is very acceptable term too. ( Grade)

Klemi
United States
Local time: 18:41
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Faleminderit Klemi!

Login to enter a peer comment (or grade)

11 days   confidence: Answerer confidence 5/5
Shkalle e djegies


Explanation:
Ne zhargonin mjeksor perdoret: djegie e shkalles se pare, dyte apo trete. Sipas percaktimit ne faqen e QSUT thuhet "Paciente me djegie te mesme apo te renda".


    Reference: http://www.qsut.gov.al/index.php/sherbimet-mjekesore/sherbim...
Gentia
Albania
Local time: 00:41
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also: