KudoZ home » English to Albanian » Other

skip

Albanian translation: kosh

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:skip
Albanian translation:kosh
Entered by: Arben Seva
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

18:06 Jun 28, 2003
English to Albanian translations [Non-PRO]
English term or phrase: skip
if you are hiring a skip
Arben Seva
United Kingdom
Local time: 21:29
kosh
Explanation:
Arben, nuk e di nëse i keni parë në Angli, në një shtëpi/zonë që po ndërtohet/rindërtohet dhe të gjitha mbeturinat grumbullohen në një kosh të madh metalik që lihet anash rrugës për t'u transportuar në vendin përkatës.

Pastaj ka dhe kuptimin

Kovë; kovë e vinçit; transportjer me kosh
- kabinë e ashensorit

Selected response from:

Edlira BABAMUSTA (MCIL)
Local time: 21:29
Grading comment
2 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5 +2koshEdlira BABAMUSTA (MCIL)


  

Answers


3 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
kosh


Explanation:
Arben, nuk e di nëse i keni parë në Angli, në një shtëpi/zonë që po ndërtohet/rindërtohet dhe të gjitha mbeturinat grumbullohen në një kosh të madh metalik që lihet anash rrugës për t'u transportuar në vendin përkatës.

Pastaj ka dhe kuptimin

Kovë; kovë e vinçit; transportjer me kosh
- kabinë e ashensoritEdlira BABAMUSTA (MCIL)
Local time: 21:29
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 98

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rozafa: Totally agree
4 days

agree  Drini
47 days
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search