ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas
KudoZ home » English to Albanian » Social Science, Sociology, Ethics, etc.

interest group

Albanian translation: grup interesi

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:interest group
Albanian translation:grup interesi
Entered by: Αlban SHPΑTΑ
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
08:54 Nov 21, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Social Sciences - Social Science, Sociology, Ethics, etc.
Additional field(s): Government / Politics
English term or phrase: interest group
Definition from Glossary for Sociology 100:
A collection of people who have organized to influence government action and legislation.

Example sentence(s):
  • Representing virtually every major area of computing, ACM's Special Interest Groups offer a wealth of conferences, publications, and activities on the local-to-global scale, providing unlimited opportunities for sharing technical expertise and first-hand knowledge of the latest development trends. Association for Computing Machinery
  • PPIG, the Psychology of Programming Interest Group, was established in 1987 in order to bring together people from diverse communities to explore common interests in the psychological aspects of programming and in the computational aspects of psychology. Psychology of Programming Interest Group
  • Welcome to the website of the Mental Health Nursing Interest Group (MHNIG) of Ontario. As an interest group of The Registered Nurses Association of Ontario (RNAO) our purpose is to actively promote partnerships that work towards improving the mental health and well being of individuals, their families, and our communities. Mental Health Nursing Interest Group
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

Grupe të interesit
Definition:
Grupe të interesit (presionit): në suaza të shoqërisë globale lindin në bazë të interesit material, moral ose ndonjë interesi tjetër, dhe janë të organizuar se si të ndikojnë në qendrat e politikbërjes, përkatësisht në faktorët tjerë politik, qoftë përmes ushtrimit të shtypjes nga ana ose nga brenda – depërtimit në ato qendra do të mundeshin të ndikojnë në vendime më të përshtatshme për grupin në përgjithësi.
Selected response from:

Rezehana
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of translations provided
5 +2Grupe të interesit
Rezehana
5 +1grup interesi
Αlban SHPΑTΑ


Discussion entries: 6

  

Translations offered


36 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
Grupe të interesit


Definition from own experience or research:
Grupe të interesit (presionit): në suaza të shoqërisë globale lindin në bazë të interesit material, moral ose ndonjë interesi tjetër, dhe janë të organizuar se si të ndikojnë në qendrat e politikbërjes, përkatësisht në faktorët tjerë politik, qoftë përmes ushtrimit të shtypjes nga ana ose nga brenda – depërtimit në ato qendra do të mundeshin të ndikojnë në vendime më të përshtatshme për grupin në përgjithësi.

Example sentence(s):
  • Reforma në drejtësi kërkon konsultime me grupe të interesit ... - Voice of America  
  • Grupet e interesit dhe shoqatat e të drejtave të njeriut mbështesin hapjen e dosjeve të sigurimit. - ALSAT  

Explanation:
Në raste të caktuara grupet e interesit mund të marrin pjesë edhe në zgjedhje si taktikë për të ushtruar ndikim mbi partitë politike, por zakonisht shfrytëzojnë fushatat dhe propagandën për të ushtruar ndikim mbi politikën qeveritare.
Rezehana
Local time: 12:21
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  dzhusti: E sakte! Keshtu perkthehet gjithandej! Grupet e interesit!
3 days1 hr
  -> Faleminderit

Yes  xxxtimi1982pr
3 days2 hrs
  -> Faleminderit
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
grup interesi


Definition from own experience or research:
Grup interesi quhet një grup shoqëror që ka interesa të përbashkëta në një fushë të caktuar në planin ekonomik politik e shoqëror ose grupe njerëzish të organizuar përkohësisht së bashku, që kanë qëllime të njëjta ose që kryejnë të njëjtën punë.

Example sentence(s):
  • Së dyti, zoti Bode u shpreh në Kuvendin e Shqipërisë se kërkesa (ankesa) për rivendosjen e TVSH-së për librat që vijnë nga importi i është bërë Qeverisë nga shtypshkronjat shqiptare, si grup interesi, për shkak të konkurrencës që ato i bëjnë prodhimit vendas shtypshkronjat e huaja. - Balkanweb  
  • Ramush Haradinaj e ka quajtur qeverinë Thaçi si qeveri të klaneve dhe të grupeve të interesit. - Telegrafi.com  
  • Nga ana tjetër, këto lloj përqasjesh kanë bërë lëvizjen mjedisore të paraqitet më shumë si “grupi i interesit” i radhës sesa një lëvizje që transmeton vlerat e një spektri të gjerë shoqëror. - Gazeta Tema  
Αlban SHPΑTΑ
Albania
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Monika Coulson
4 days
  -> Faleminderit Monika
Login to enter a peer comment (or grade)
The glossary compiled from Glossary-building KudoZ is made available openly under the Creative Commons "By" license (v3.0). By submitting this form, you agree to make your contribution available to others under the terms of that license.
Creative Commons License

Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also: