KudoZ home » Italian to Albanian » Energy / Power Generation

Elastomero estruso

Albanian translation: Elastomer i ekstruduar; ~ i nxjerrë me anë të teknikës së ekstruzionit.

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Italian term or phrase:Elastomero estruso
Albanian translation:Elastomer i ekstruduar; ~ i nxjerrë me anë të teknikës së ekstruzionit.
Entered by: Gentiana Kasemi
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

03:35 Feb 15, 2008
Italian to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Energy / Power Generation
Italian term or phrase: Elastomero estruso
Flitet për një lloj kablloje elektrik, në strukturën e të cilit, ndër të tjerash, futet edhe:

"Semiconduttivo interno: elastomero estruso"
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 00:33
elastomer i derdhur
Explanation:
Tung Genta,

Më fal që reagoj me kaq vonesë. Shpresoj se né ndërkohë ke gjetur përkthim të përshtatshëm për këtë term të ndërlikuar. Megjithatë, ja një tentim modest për zgjidhjen e këtij problemi:
============================================
Mundësi të tjera:
elastomer i shtrydhur, ekstruduar

Elastomer = polimer natyror ose sintetik, që është plastik dhe elastik, sikurse kaucuku natyror. Të tilla janë gjithë kaucuqet dhe disa polimerë të plastifikuar.
Ref.: Fjalor i Kimisë i hartuar nga Dhimitër Haxhimihali, Hajri Haxhi, Hasan Karagjozi, Skënder Durrësi; Tiranë, 1984.

Vështirësi më të madhe paraqet termi "estruso" që vjen nga folja "estrudere", anglisht: extrude.
Sipas fjalorit Anglisht-Sqhip të Ramazan Hysës, extrude ka këto kuptime: 1. shtrydh, nxjerr 2. formoj (metal, plastmas) me kalim nëpër formë, 3. [...]

Ekstruzion, si emër, e kam gjetur vetëm në Fjalorin Politeknik Rusisht-Shqip të Sabaudin F. Kurti, Tiranë 1981, faqe 905:
Экструзия = f. gjeol. ekstruzion--------------------------------------------------
Note added at 1 day14 hrs (2008-02-16 17:57:36 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Ti ringrazio Genta per la tua reazione. Anch'io ho fatto vari servizi per la tv olandese... Credo che domani ci sarà moltissimo da fare... L'importante è che dalle nostre parti tutto finisca bene.
Selected response from:

Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 00:33
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
3elastomer i derdhur
Sherefedin MUSTAFA


  

Answers


1 day11 hrs   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
elastomer i derdhur


Explanation:
Tung Genta,

Më fal që reagoj me kaq vonesë. Shpresoj se né ndërkohë ke gjetur përkthim të përshtatshëm për këtë term të ndërlikuar. Megjithatë, ja një tentim modest për zgjidhjen e këtij problemi:
============================================
Mundësi të tjera:
elastomer i shtrydhur, ekstruduar

Elastomer = polimer natyror ose sintetik, që është plastik dhe elastik, sikurse kaucuku natyror. Të tilla janë gjithë kaucuqet dhe disa polimerë të plastifikuar.
Ref.: Fjalor i Kimisë i hartuar nga Dhimitër Haxhimihali, Hajri Haxhi, Hasan Karagjozi, Skënder Durrësi; Tiranë, 1984.

Vështirësi më të madhe paraqet termi "estruso" që vjen nga folja "estrudere", anglisht: extrude.
Sipas fjalorit Anglisht-Sqhip të Ramazan Hysës, extrude ka këto kuptime: 1. shtrydh, nxjerr 2. formoj (metal, plastmas) me kalim nëpër formë, 3. [...]

Ekstruzion, si emër, e kam gjetur vetëm në Fjalorin Politeknik Rusisht-Shqip të Sabaudin F. Kurti, Tiranë 1981, faqe 905:
Экструзия = f. gjeol. ekstruzion--------------------------------------------------
Note added at 1 day14 hrs (2008-02-16 17:57:36 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Ti ringrazio Genta per la tua reazione. Anch'io ho fatto vari servizi per la tv olandese... Credo che domani ci sarà moltissimo da fare... L'importante è che dalle nostre parti tutto finisca bene.


    Reference: http://it.wikipedia.org/wiki/Estrusione
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 00:33
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in MacedonianMacedonian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Tung Sherefedin, falemnderit. Shqyrtimet e tua më qetësuan pasi në të vërtetë, duke u bazuar në intuitën dhe njohuritë e mia, si dhe sipas atyre çfarë gjeta në italisht, përkthimi që zgjodha ishte: "elastomer i nxjerrë me estruzion". Pra, në njëfarë mënyre e parafrazova duke e lënë njëkohësisht si shprehje sa më të shkurtër. Grazie :-) Në mbyllje, besoj që je duke e pritur edhe ti me gëzim shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Unë nesër do të kem fatin të përkthej (gojarisht) për një TV italian, konferencën e Thaçit. Sono felice :-)

Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


Changes made by editors
Mar 23, 2008 - Changes made by Gentiana Kasemi:
Created KOG entryKudoZ term » KOG term


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search