Member since Jul '20

Working languages:
English to Czech
Slovak to Czech

Ivona Nováková
10y in medical, localization translating

Brno, Jihomoravsky Kraj, Czech Republic
Local time: 06:38 CET (GMT+1)

Native in: Czech Native in Czech
  • Send message through ProZ.com
Feedback from
clients and colleagues

on Willingness to Work Again info
1 positive review
(1 unidentified)

 Your feedback
  Display standardized information
Account type Freelance translator and/or interpreter, Identity Verified Verified member
Data security Created by Evelio Clavel-Rosales This person has a SecurePRO™ card. View now.
Affiliations This person is not affiliated with any business or Blue Board record at ProZ.com.
Services Translation, Editing/proofreading, Subtitling, Native speaker conversation
Expertise
Specializes in:
Medical: Health CareBiology (-tech,-chem,micro-)
Cinema, Film, TV, DramaTourism & Travel
OtherAutomation & Robotics
General / Conversation / Greetings / LettersNutrition

KudoZ activity (PRO) Questions answered: 7
Payment methods accepted PayPal
Portfolio Sample translations submitted: 2
English to Czech: COVID-19 Laboratory Testing Guide
General field: Medical
Source text - English
Molecular testing specific for the SARS-CoV-2 RNA is used to confirm presence of the virus, and serology testing can identify antibodies to the virus. In addition, antibody testing is a promising approach to assess prevalence of infection and potentially identify immunity. It remains to be confirmed whether antibodies to SARS-CoV-2 offer protection (immunity) from subsequent exposure.
Viral serologies assist in interpretation of ALT elevations, present in ~25% of COVID-19 patients. HIV patients may get severe side effects when taking Tocilizumab (drug being used for COVID-19 pneumonia). Hepatitis patients are at higher risk for liver complications.
Translation - Czech
Molekulární testování specifické pro SARS-CoV-2 RNA se používá k potvrzení přítomnosti viru a sérologické testování umožňuje identifikovat protilátky proti viru. Kromě toho je testování protilátek slibným přístupem k posouzení prevalence infekce a potenciálně identifikuje imunitu. Zbývá potvrdit, zda protilátky proti SARSCoV-2 nabízejí ochranu (imunitu) před následnou expozicí.
Sérologie virů pomáhají při interpretaci elevací ALT přítomných u ~25 % pacientů s COVID-19. Pacienti s HIV mohou mít při užívání Tocilizumabu (lék používaný pro pneumonii COVID-19) závažné nežádoucí účinky. U pacientů s hepatitidou je vyšší riziko jaterních komplikací.
Slovak to Czech: Užívateľský manuál - Prevádzka systému
General field: Tech/Engineering
Source text - Slovak
Automatický systém je flexibilný systém a vyhovuje mnohým laboratóriám a pracovným procesom. Predtým, ako spustíte prevádzku automatického systému, je dôležité oboznámiť sa s hardvérovými zložkami automatického systému a so základnými princípmi používateľského rozhrania softvéru.
Automatický systém používa používateľ prostredníctvom monitora s dotykovou obrazovkou. Informácie sa zobrazia po dotyku na obrazovku na príslušných miestach alebo pomocou myši. Automatický systém sa môže používať pomocou lokálneho používateľského rozhrania z internetového prehliadača osobného počítača (lokálny počítač), ktorý spĺňa tieto požiadavky:
• Prehliadač je nainštalovaný na lokálnom počítači: aspoň Google Chrome 10;
• Rozlíšenie displeja lokálneho PC: najmenej 1280x1024 pixelov.
Pre pripojenie lokálneho používateľského rozhrania k automatickému systému musí byť prehliadač lokálneho počítača nasmerovaný na webovú adresu priradenú k automatickému systému. Používateľ bude musieť zadať svoje prihlasovacie meno a heslo pre získanie prístupu k automatickému systému.
Translation - Czech
Automatický systém je flexibilní systém a vyhovuje mnoha laboratořím a pracovním procesům. Než spustíte provoz automatického systému, je důležité seznámit se s hardwarovými složkami automatického systému a se základními principy uživatelského rozhraní softwaru.
Automatický systém používá uživatel prostřednictvím monitoru s dotykovou obrazovkou. Informace se zobrazí po dotyku na obrazovku na příslušných místech nebo pomocí myši. Automatický systém se může používat pomocí lokálního uživatelského rozhraní z internetového prohlížeče osobního počítače (místní počítač), který splňuje tyto požadavky:
• Prohlížeč je nainstalován na lokálním počítači: alespoň Google Chrome 10;
• Rozlišení displeje lokálního PC: nejméně 1280x1024 pixelů.
Pro připojení lokálního uživatelského rozhraní k automatickému systému musí být prohlížeč místního počítače nasměrován na webovou adresu přiřazenou k automatickému systému. Uživatel bude muset zadat své přihlašovací jméno a heslo pro získání přístupu k automatickému systému.

Experience Years of experience: 15. Registered at ProZ.com: Jul 2020. Became a member: Jul 2020.
ProZ.com Certified PRO certificate(s) N/A
Credentials N/A
Memberships N/A
Software Adobe Acrobat, Adobe Photoshop, Aegisub, CafeTran Espresso, memoQ, MemSource Cloud, Microsoft Excel, Microsoft Office Pro, Microsoft Word, OmegaT, VisualSubSync, Powerpoint, Subtitle Edit
CV/Resume CV available upon request
Bio

Experienced translator with a demonstrated history of working in the health care & engineering industry, specializing in biochemistry, immunology, automation, diagnostics and localization.

After studying engineering, I lived in England to improve my English. After returning to Czech Republic I continued to use English for interpreting at foreign business meetings for a supplier of anchoring equipment and then at Moravia IT, a provider of translation, localization, and  testing services. After time spent in the USA, I started translating subtitles for series and movies, which I am happy to continue in my free time. As a technical translator for Siemens Healthineers, I focused in detail on healthcare, medical technology and laboratory diagnostics.

Translation has been my passion for more than 15 years. It is not only work, but also continuing education and work and personal growth that encourage me to learn another beautiful language - Spanish.

Keywords: english, czech, slovak, medical, healthcare, science, nutrition, translating, editing, subtitling, subtitles, movie, film, serial, system, localization, automation, diagnostics, laboratory, technical, manual, biochemistry, immunology, technology, report, document, bulletin


Profile last updated
Nov 25, 2020More translators and interpreters: English to Czech - Slovak to Czech   More language pairsYour current localization setting

English

Select a language

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search